Motorola Q9 - Amerikából jöttem...

Bevezető, csomagolás

Ismét szembesülnöm kellett azzal a ténnyel, hogy az európai és az amerikai piac más. Itt van a kezemben a Q9, mely az Egyesült Államokban hatalmas sikert aratott Motorola Q utódja, engem azonban valamiért nem vett le a lábamról. Valahogy más, mint amit megszoktam - amitől persze még biztos sokaknak bejön.

Az eszköz egy közepes méretű Vodafone-os dobozban érkezett, amit meglátva annak ellenére kirázott a hideg, hogy tudtam, a Windows Mobile-t még a nagy piros szolgáltató sem tudja elrontani a Live! menüvel. Az előlapon a gép mellett a Vodafone Email Solutions felirat virít, amiből ki lehet találni, hogy mire lett kihegyezve a Q9.

A tartozékok listája nem rossz, a gép mellett egy 512 MB-os microSD kártyát, microUSB-s hálózati töltőt, adatkábelt, valamint egy sztereó headsetet találunk. Tok tehát nincs, nekem nem is hiányzott, hiszen így legalább ki tudtam élvezni a gép legnagyobb előnyét, nevezetesen azt, hogy mindössze 11,8 mm vékony.

Hirdetés

Külső

A Q9-en első ránézésre látszik, hogy Motorola készülék. Kialakítása a BlackBerry/Palm Treo vonalat követi, de megtalálhatók rajta a gyártótól megszokott stílusjegyek. QWERTY billentyűzetes, fekvő képernyős, és mint már említettem, katerógiájában szokatlanul vékony - hát igen, ez már a Motorola védjegyévé vált, bár szerintem nem feltétlenül ezzel kéne kitűnni a sorból. A vékonyságnak ára van, a Q9-nél ez nevezetesen az, hogy nagyon széles. Ha választhatnék, hogy ezt, vagy mondjuk a HTC Voxot szeretném-e szívesebben a zsebemben hordani, utóbbit választanám, mert bár tömzsibb, de sokkal kényelmesebben elfér a zsebben, mint a vékony de széles Motorola készülék.

A színösszeállításra viszont nem lehet egy rossz szavam sem, jól eltalálták a tervezők. A domináns szín a fekete, ezt az előlapon a kijelző körüli világos és kicsit sötétebb szürke részek törik meg, az összhatás nagyon elegáns. Az anyaghasználat szintén jó, a hátlap puha tapintású, de nem ujjlenyomatgyűjtős műanyagból van, míg az oldalsó rész fényes és kissé csúszós anyagból készült. A gép fogás szempontjából felemás, nem túl jó, de igazából nem is rossz, a széles készülékház miatt leginkább furcsának lehetne mondani.

Az előlapon felül a Motorola logó mögött rejtették el a telefonhangszórót, tőle jobbra az aprócska fényérzékelő található. Ezek alatt van a 2,4 hüvelykes, QVGA felbontású kijelző, melynek minősége teljesen átlagos, én jobbat vártam a készüléktől. Alatta a fő kezelőszervek találhatók, jó minőségűek, kényelmesen használhatók. Ezek alatt kapott helyet a gumiszerű anyagből készült QWERTY billentyűzet, ami kissé furcsán hat a készüléken, viszont a hasonló kialakítású gépek megoldásainál kényelmesebben használható. A háttérvilágításnak köszönhetően sötétben is kiválóan lehet rajta gépelni, továbbá az ékezetes karakterek bevitele is megoldott.

Felül nincs semmi, jobbra két hangerőszabályzó és két másik gomb figyelget. Utóbbiak közül az egyik a két hangerőszabályzó között kapott helyet, ami azért volt butaság, mert beszélgetés közben az szolgál a hívás tartására - az első pár telefonálás alkalmával a hangerőszabályzás helyett tehát mindig sikerült tartanom a hívást, nagyszerű volt.

Az alsó rész amolyan borotva-szerűen előrenyúlik, ez is tipikus Motorolás dolog, én nem különösebben kedvelem. Balra felül microSD kártyahely, alatta az adatkábel/headset csatlakozója, ami a változatosság kedvéért nem mini, hanem microUSB szabványú. Ez elvileg azért jött létre, hogy egy vékony készülékeken is gond nélkül elférjen - a Q9 viszont annyira nem vékony, hogy indokolt lett volna e csatlakozó használata.

A hátlapon felül 2 megapixeles, mobilfénnyel ellátott, fixfókuszos kamera figyelget, alatta újabb Motorola logó. A levehető hátlapon egy visszafogott Vodafone embléma található, azalatt pedig egy rés, ami a kihangosító hangszóróját rejti.

Belső, szoftverek

A készülék operációs rendszere Windows Mobile 6 Standard, ami ugye a Smartphone vonal legfrissebb darabja (újításairól bővebben itt lehet olvasni). A processzor egy 330 MHz-es TI OMAP 2420-as, ám a rendszer sebessége ennek ellenére is hagy némi kívánnivalót magat után. Már a menüben való navigáció is elég lassú, rendszerint a programok megnyitására is várni kell. Ez már csak azért is érthetetlen, mert a RAM mérete is nagyobb az átlagosnál, nevezetesen 96 MB. A sebesség egy átlagos, 200 MHz-es TI procis gépével volt egy szinten, nem ezt vártam. A ROM 256 MB-os, ebből körülbelül 150 MB áll a felhasználó rendelkezésére - ehhez hozzájön a fél gigabájtos gyári kártya, úgyhogy a tárhely méretével nem lesz gond.

Today témákból és színsémákból meglepően nagy a választék, aminek leginkább azok fognak örülni, akik nem akarnak újak letöltésével bajlódni. Örvendetes, hogy végre valaki rájuk is gondolt.

A Start menüben elég nagy káosz uralkodik. A programok szanaszét vannak, a Kellékekbe például csak a Network Wizard és a Számológép jutott, míg egy csomó program kint, a gyökérmappában található - a jobb átláthatóság érdekében nem ártott volna már a gyárban kategorizálni kicsit. Ebből a szempontból a konkurensek (HTC Vox, Samsung i600) sokkal jobbak.

A gyári programok között van pár finomság. Az első ilyen a böngésző, a Q9-en ugyanis Opera található, aminek nagyon örültem (hogy miért, arról részletesebben a Webböngésző programok Pocket PC-re című cikkben lehet olvasni). Lefelé haladva előbukkan a Gyorshívó, a Hangfelismerő, valamint a McAfee VirusScan (!). A Bluetooth-t kezelő program szintén a gyökérmappában kapott helyet, csak úgy, mint a Documents To Go.

A rendszereszközök külön menüpontba kerültek, furcsa módon itt található az Internet Explorer is, hmm... Mellette van a Feladatkezelő, a szoftveres hard-reset, valamint a memóriakártyát formázó alkalmazás.

Telefon, adatkommunikáció

A GSM modul négynormás (850/900/1800/1900 MHz), de a kütyü elboldogul a 3. generációs mobilhálózatokon is, sőt, támogatja a 3,6 Mbps-os HSDPA-t. Telefonálás közben a hangminőséggel akadtak gondok, néha elkezdett torzítani, amit csak tetézett a már említett hangerőszabályzós probléma.

A telefonkönyv méretének a Windows Mobile operációs rendszernek köszönhetően csak a belső memória mérete szab határt. Az üzenetkezelés az új operációs rendszer miatt szintén fejlett, e-mail postafiókokból POP3/IMAP4 alapút is beállíthatunk, a gép kezeli a csatolt fájlokat és a HTML alapú e-maileket is. Az operációs rendszernek (és nem a Motorolának) hála, van push e-mail, fejlett Exchange támogatás, biztonságos adatátvitel, valamint VPN kliens is.

Adatkommunikáció terén viszont nincs minden rendben, a WiFi ugyanis kimaradt a repertoárból, mondván van HSDPA - nekem ennek ellenére nagyon hiányzott. A Bluetooth 2.0-s, körülbelül 40 KB/s-os sebességgel lehet vele fájlokat küldeni, támogatja az A2DP-t. Infra port a neten megjelent téves specifikációkkal ellentétben nincs a készülékben.

Multimédia, akkumulátor, összegzés

A multimédiás képességek bemutatását ezúttal is a kamerával kezdjük. 2 megapixeles, fixfókuszos, gyenge fényviszonyok között LED-es vaku segíti a működését. Minősége kicsit gyengébb az átlagosnál, a képek a viszonylag erőteljes (bár nem olajfestmény hatású) zajszűrés ellenére is kissé zajosak, főleg éjszakai fotóknál. Makró képek készítésére teljes mértékben alkalmatlan.

A készülékhez kapott sztereó headset meglepően jó minőségű, zenehallgatásra tökéletesen alkalmas. Legnagyobb örömömre nem aszimmetrikus kialakítású, a fülhallgatók tányérai sem túl nagyok, kifejezetten kényelmes darab. A készüléket fülessel zsebrerakni viszont elég problémás, mivel a csatlakozó oldalt található, úgyhogy bedugott fülessel még nagyobb lesz az amúgy is széles készülék. A zenelejátszó szoftver "természetesen" a Windows Media Player, basszuskiemelés és hangszínek tehát nincsenek, bár e hiányosságok egy 3rd party lejátszóval relatív könnyen orvosolhatók. Kihangosítva jól szól, az A2DP támogatásnak köszönhetően pedig sztereó Bluetooth fülest is használhatunk.

A cserélhető akkumulátor kapacitása 1170 mAh, ami a gyári adatok szerint 6 és fél óra beszélgetési vagy 480 óra készenléti időt garantál. Nálam átlagos használat mellett 2-3 napig bírta.

Hogy őszinte legyek, nekem nem tetszett a Q9. Kialakítása nem nyerte el a tetszésemet, bár többek számára biztos ez az ideális gép. A lassúcska rendszer, valamint a WiFi hiánya viszont valószínűleg mindenki számára gondot okoz, ezért bár alapvetően nem egy rossz gép, nem kap plecsnit. Vitamax kártyával per pillanat bruttó 99 999 forintért lehet hozzájutni, ami kicsit több, mint a HTC Vox új, kártyafüggetlen ára.

Bocha

Specifikáció

HTC S710 (Vox)
Technológia GSM/GPRS/EDGE 850/900/1800/1900MHz + UMTS + HSDPA
Operációs rendszer Windows Mobile 6 Standard
Méret 67 x 118 x 11,8 mm
Tömeg 134 gramm
Processzor 330 MHz-s TI OMAP 2420
ROM/RAM 256/96 MB
Kijelző 2,4 hüvelyk átlójú, 320 x 240 pixel felbontású TFT
Bővíthetőség microSD
WiFi nincs
Infra/Bluetooth nincs/2.0 (A2DP)
GPS vevő nincs
Audio microUSB kimenet, monó hangszóró, mikrofon
Fényképező 2 megapixeles, fixfókuszos CMOS, QVGA videó
Akkumulátor 1170 mAh-s cserélhető Li-Ion
Egyéb Háttérvilágítással rendelkező QWERTY billentyűzet

Azóta történt

Előzmények

  • Nokia E90 - mérföldkő

    A Nokia új kommunikátora ismét rengeteg változást hozott, de ezzel együtt újra megmutatta: a finnek értenek a dolgukhoz.

  • HTC S710 (Vox) - jó üzlet

    Szerkesztőségünkben járt a HTC legújabb, Windows Mobile 6 alapú okostelefonja. Nem csalódtunk.

  • HTC S620 - számológép pro

    A HTC eszköze leginkább számológépre emlékeztette a szemlélődőket. Minket azonban nem tévesztett meg.

  • Motorola MPx200 - amerikai fúzió

    A Microsoft beszállt a mobiltelefonok szoftverpiacára is, ennek első kézzelfogható eredménye az MPx200.

Hirdetés