Motorola Milestone 3 - a harmadik mérföld

Bevezető, tartozékok

Valószínűleg sok olvasó nem tudja, hogy „civil” mobilként egy Motorola Milestone-t használok. Már amikor, hiszen ugye a tesztkészülékek mennyiségétől függően akár 2-3 hétig is a polc mélyén pihen. Nekem ez volt az első érintős, az első okos- és az első teljes billentyűzetes telefonom, és meg kell mondjam, ez a fajta kombináció igencsak elnyerte a tetszésem. Azóta jól láthatóan megnőtt az igény az ilyen és ehhez hasonló telefonokra. Elvégre a kommunikáció már nem csak a szimpla telefonálásról szól, és bár a kijelzők egyre nagyobbra híztak (és híznak), a szövegbevitel legjobban a fizikai gombokkal valósítható meg.

Motorola Milestone 3
[+]

A Motorola akkor nagyon jól ráérzett erre a vonalra, ezért az akkoriban csúcstelefonnak számító modell gyorsan meg is hozta a sikert (a fentieken felül ez volt az első, gyárilag is 2.0-s Androidot futtató mobil). Márpedig ami sikeres, azt illik folytatni, tehát érkezett a Milestone 2. Ez külsőleg csak apróbb ráncfelvarrás volt, belsőleg pedig erősebb processzor, megduplázott RAM, nagy belső memória és frissebb rendszer volt a változás, valamint módosult a billentyűzet is. Sajnos az itthoni képviselet csődje jelentősen rontotta a piaci helyzetét, a szolgáltatók se vették be a kínálatba.

Motorola Milestone 3
[+]

A szériát azonban folytatták, melynek ékes bizonyítéka a Milestone 3 nevű készülék, amit mi a GsmLine-tól kaptunk meg. A doboz hasonló a második sorozatéhoz, viszont a hasáb kissé „elhízott”. A tömzsi dobozban a telefonon felül kapunk egy töltőfejet (esetünkben ázsiait, adapterrel), USB kábelt, sztereó headsetet és egy HDMI kábelt. Utóbbi korrekt gesztus, a RAZR-nél is szívesen láttuk volna.

Motorola Milestone 3
[+]

Külső

Tulajdonképpen kicsit hasonló módon nyúltak hozzá a formához, mint a korábbi esetnél, de itt azért többet dolgoztak a mérnökök. Az alapforma hasonló, így távolról is egyértelműen beazonosítható, hogy Milestone-ról van szó. A sarkok megmaradtak lekerekítettnek, viszont a fedlap ismét rövidebb az alsó résznél. Hogy mégse legyen ugyanolyan, mint a réginél, az alsó részt ívesen levágták. Szerintem ez nem valami jó ötlet volt, a második generáció megoldása szebb. Az oldalsó és hátsó részeket nagyon minimalistára vették, mindenhol sík felületek, egyenes vonalak, amik szigorú, de elegáns, komoly külsőt eredményeznek. A fekete, majd mélykék után most a barnásszürke a domináns szín, de az előlap fémes hatású, fényes keretet kapott. Nem kevésbé lényeges, hogy a korábbi szinte teljesen fém borítást műanyagra cserélték. Talán a súlycsökkentés lehetett az eredeti szándék, mindenesetre ez nem jött össze, 184 grammjával mindig érezni fogjuk, melyik zsebünkben lapul. Szerencsére nem lett vastagabb, mi több, közel 1 mm-t vékonyodott, így elvileg jelenleg ez a legvékonyabb kicsúsztatható QWERTY-s mobil. A minőségen kicsit nyomot hagyott a fém elhagyása. Kellemes tapintású, de csúszós a műanyag, ami ekkora súlynál nem szerencsés, de inkább zavaró, hogy alkalmanként megnyekken a hátlap, ilyesmi korábban kizárt volt.

Motorola Milestone 3
[+]

Mivel megnőtt a telefon és ezzel együtt az előlap mérete is, nagyobb kijelzőt tudtak rátenni. Az immár 4 hüvelykes képernyő qHD (540x960 pixel) felbontást és 16 millió színt tud megjeleníteni. Mivel hagyományos TFT-ről van szó, így a képe meglehetősen éles, a színek se rosszak és napfényben is jól látható (már amikor van napfény). Felette apró fémrács mögé bújt a hangszóró, ami ezúttal is hangosan és jó minőségben adja vissza a másik fél hangját. Mellette ott az előlapi kamera, meg az elmaradhatatlan fény- és közelségszenzor, illetve egy állapotjelző LED is. Lentre a négy klasszikus Android billentyű került, az elődökhöz hasonlóan érintős megoldásban.

Motorola Milestone 3
[+]

A fedlapot oldalra eltolva bukkan elő a teljes billentyűzet. Maga a fedlap kevés erővel működtethető, és nem is lötyög, de becsukva az alsó rész kicsit rugózik. Szép a hátsó rész mintázata, de kissé furcsa az ott lévő dudor, amiben valószínűleg valami antenna lehet. A billentyűzetet még tovább fejlesztették, a legfontosabb, hogy felülre került egy ötödik sor, amivel dedikáltan a számok írhatók be. Jó ötlet volt ez, a szélesebb ház miatt jutott is rá hely. A gombsor egyébként a Milestone 2-höz hasonlít, kellemes tapintásúak, enyhén domborítottak, türkizes megvilágításuk a szemnek kellemes, a bekapcsolt Shift és Alt gomboknak jelzőfénye is van. Hibának azt tudnám felhozni, hogy az említett két billentyűből csupán 1-1 van. Az ékezetes bevitel lehetséges, viszont az AnySoftKeyboard szoftvert feltéve még kényelmesebbé tehető.

Motorola Milestone 3
[+]

A hátlap ezúttal is sík, viszont meglehetősen unalmas és jellegtelen. Az egyhangú, szürkésbarna felületet csupán a gyártó logója és a kamera töri meg. Utóbbi egy kis dudorban lakik, emiatt asztalon billeg a cucc. Lentre került a kihangosító nyílása, ahonnan jókora hangerővel és relatíve jó minőségben törnek ki a hangok. Az aprócska lyuk a másodlagos mikrofont rejti, hívás közben ennek segítségével történik az aktív zajszűrés.

Motorola Milestone 3
[+]

Ha a hátlap unalmas, akkor az oldalai is hasonlóak. Alul nincs semmi, jobbra egy hangerőszabályzó, míg baloldalt a microUSB és microHDMI csatlakozók kerültek elhelyezésre. Felülre jutott a bekapcsoló és a 3,5 mm-es jack. Az oldalsó gomboknak kissé eltúlozták a keménységét, véletlenül biztosan nem fognak megnyomódni.

Motorola Milestone 3
[+]

Hardver, szoftver

A Milestone 3 sok hasonlóságot mutat a nemrégen nálunk járt szupervékony RAZR típussal. Egész pontosan az hasonlít erre, mivel a RAZR később jelent meg. A második generációban gyorsították a procit, ez történt most is, de nem az órajelet emelték, hanem egy- helyett kétmagosat választottak. A Texas Instruments OMAP 4430 chipben lévő Cortex-A9 egységek 1 GHz-en üzemelnek, a munkájukat 512 MB RAM és egy PowerVR SGX540 grafikus gyorsító segíti. Ez ugyan nem csúcskategóriás összeállítás, de a hétköznapokban még így is elég lesz.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Motorola Milestone 3 Motorola RAZR Samsung Galaxy S II HTC Sensation XE
Quadrant Standard 2382 pont 2899 pont 3397 pont 2316 pont
Linpack for Android (single) 41,297 MF. / 2,03 s 52,494 MF. / 1,6 s 57,146 MF. / 1,47 s 52,759 MF. / 1,59 s
Linpack for Android (multi) 61,045 MF. / 2,76 s 77,414 MF. / 2,18 s 86,407 MF. / 1,95 s 50,988 MF. / 3,31 s
Smartbench 2011 Prod. 3313 pont 4082 pont 3830 pont 2810 pont
Smartbench 2011 Games 2284 pont 2864 pont 2820 pont 2856 pont
AnTuTu Benchmark 5188 pont 5970 pont 6013 pont 4283 pont

Motorola Milestone 3 Motorola Milestone 3

Szoftver terén is léptek egyet előre, gyárilag az Android 2.3.5 verzióját kapjuk, arról viszont nincs infó, hogy az ICS frissítés kijön-e majd rá. A RAZR-ben látott újfajta MOTOBLUR felület igazából ebből származik, ezért a menürendszer is meglehetősen hasonló. Az öt főképernyőre szabadon pakolhatunk widgeteket, melyekből néhány át is méretezhető. A főmenü oldalra lapozós, az effektek némelyike a Honeycomb rendszert idézi. Érdekes, hogy programcsoportokat létrehozhatunk, az alkalmazások elrejtésének opciója itt viszont hiányzik. A rendszer egyébként gyorsan fut, de előfordulnak pillanatnyi döccenések, melyek inkább az egyedi felület számlájára írhatók.

Motorola Milestone 3 Motorola Milestone 3

Az alapfunkciókban semmi kivetnivaló nincs, a névjegyzékbe bármi bárhonnan beszinkronizálható, az üzeneteknél pedig könnyű dolgunk van a billentyűzet miatt. Ha mégse nyitjuk ki a telefont, a virtuális gombsor se rossz, jól használható mind álló, mind fekvő módban. Problémamentes az e-mail fiókok beállítása is, ráadásul számos szolgáltatás előre be van programozva, nekünk csak a felhasználónevet és jelszót kell megadnunk. A képernyőfeloldásnál nincs lehetőség közvetlenül elérni a kamerát, de némítani tudunk és ha fut a zenelejátszó, akkor azt is látjuk.

Motorola Milestone 3 Motorola Milestone 3

Adatkommunikáció, internet

Négysávos GSM és háromsávos 3G moduljával a világ számos részén tudjuk használni. A GPRS, EDGE és 3G mellett HSPA+ átvitelt is támogat, konkrétan akár 14,4 Mbit-es letöltési és 5,76 Mbit-es feltöltési sebességgel száguldhatnak a bitek. A WiFi megléte nem is kérdéses, b/g/n szabványok fekszenek neki. Tud hotspotként is működni, illetve van DLNA, tehát a multimédiás tartalmak megosztása se gond. A Bluetooth 2.1-es verzió, míg a microUSB 2.0-s. Használhatjuk háttértárként is a telefont, a kábel persze tölti az akkut közben. Tárhely gondjaink se lesznek, mivel ismét duplázták a belső tárhelyet. Közel 12 GB van multimédiára és nagyjából 2,4 GB az alkalmazásoknak. Ha valaki ezen se tud elférni, akkor további 32 GB-tal bővítheti, ráadásul a microSD végre menet közben is cserélhető.

Motorola Milestone 3 Motorola Milestone 3

A gyári böngésző teszi a dolgát, elég gyors, jól megy a kétujjas nagyítás, a tördelés, több ablakot is használhatunk. A beépített Facebook támogatás is megy, bár a teljeskörű használathoz továbbra is érdemes letölteni a szokásos klienst. Van egy meglehetősen butácska fájlkezelőnk, ennél viszont érdekesebb a FireWall nevű szoftver. Nem tűzfalról van szó, illetve nem olyanról, mint elsőre gondolnánk. Egy hívás- és üzenetszűrőről van szó, ahol szépen bekonfigurálhatjuk a feketelistánkat, illetve a VIP listát, utóbbiak azok, akik bármilyen beállítás esetén is elérhetnek minket.

Motorola Milestone 3 Motorola Milestone 3

Van egy adatmentő funkció is, ez a névjegyzéket és az üzeneteket képes lementeni, illetve visszaállítani. A Phone Portal régi ismerős, a RAZR-ban látott MotoCast itt még nem játszik. Akad egy profil konfigurátor, ezzel a gyári némításon kívül is tudunk egyedieket létrehozni. A Quick Notebook jegyzetek létrehozására használható, de nem csak szöveges, hanem fotós, rajzolós és hangos változat is van. Mellette kicsit értelmetlen a külön rajzolós program, mondjuk egy ilyet a Galaxy Note-nál jól el lehet sütni, itt viszont nincs toll, de végül is jól jöhet. Hasznos viszont a Quickoffice, ami teljes verziós, tehát szerkesztésre és létrehozásra is alkalmas. A hangrögzítő a szokásos, viszont ritkán látott megoldás, hogy hívás közben egy érintéssel elindíthatjuk a felvételt.

Motorola Milestone 3 Motorola Milestone 3

Multimédia

A kamera nagyobb frissítésen esett át, a felbontás immár 8 megapixelesre nőtt és a videofelvételen is csavartak egyet, így már fullHD-ben rögzíthetünk. A dudorban lévő optika kapott egy elég jó fényű LED villanót is. A kezelőfelület pont ugyanolyan, mint a RAZR-ben is volt, és ennek megfelelően az elérhető opciók is igen hasonlóak. Választhatunk normál 8 vagy szélesvásznú 6 megapixeles felbontás közül, van geotagging, effektusok, néhány előre beállított téma, panoráma és sorozatfotó, expozíció, vaku üzemmód és kikapcsolhatjuk a zárhangot. Furcsa a fehéregyensúly hiánya, de más opciók is elfértek volna még. Videónál érdekesség a hangtéma, mely valószínűleg a mikrofonokat a kiválasztott opció szerint állítja be.

Motorola Milestone 3

Az exponálás meglehetősen gyors, az elkészült képek pedig érdekesek. A zajszint elég magas, viszont az élesség nem is rossz, kár, hogy a fotók jobb oldala valamiért gyengébb. A színek kissé hidegek, de mivel nincs fehéregyensúly beállítás, a képek pedig szinte mind borult, erősen felhős időben készültek, ez nem annyira meglepő. A dinamikatartomány viszont nem túlzottan nagy, a világos részek beéghetnek. Némi csiszolással meglepően jó képeket lehetne kihozni belőle, reméljük, hogy egy frissítéssel erre sor kerül majd. Videónál viszont nem sok panaszkodnivaló van. A fullHD felvételek sztereó hanggal készülnek és van folyamatos fókusz is, ami az ITT letölthető tesztfelvételen is jól látható.

Motorola Milestone 3

Zenei téren sem rossz az összkép, már eleve a nagy belső tárhely jó, hiszen még kártya nélkül se gond néhány albumot feltölteni rá. A lejátszóban albumok, előadók szerint válogatva látjuk a számokat, fekve pedig cover flow nézetünk van. Van ismétlés, véletlen lejátszás, a RAZR-ben látott Last.fm információ dolog viszont kimaradt. Hangszínszabályzó viszont van, a gyári effekteket és beállításokat tudjuk kombinálni. Annak viszont biztos többen örülnek majd, hogy van FM-rádió, RDS funkcióval. A gyári füles egész jól szól, hangerő pedig bőséggel van, úgyhogy itt tulajdonképpen minden rendben van.

Motorola Milestone 3 Motorola Milestone 3

Üzemidő, összegzés

A második generációnál nem változtattak az akkun, viszont most ennek is eljött az ideje. Az 1540 mAh-s lítium akku bár nem sokkal erősebb a réginél, azért elég jól bírja a strapát. Természetesen maszívabb használattal muszáj lesz az első nap estéjén töltőre tenni, de ha épp nem írunk 3 percenként e-mailt és nyugisabb időszakunk van, akkor a két nap is beleférhet.

Motorola Milestone 3
[+]

Értékelés: Motorola Milestone 3
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 8 pont
Összeszerelés minősége 7 pont
Kijelző mérete, minősége 8 pont
Belső
Kezelhetőség 10 pont
Sebesség 7 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 8 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 8 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 9 pont
Multimédia
Vizuális 6 pont
Audio 8 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 7 pont
Hogyan értékelünk?

Noha joggal vádolhatnánk a Motorolát, hogy rókabőr effektet játszik a telefonjával, amivel egyszer már nagyon befürdött (V3, ugye), itt más a helyzet. A Milestone annak idején egy nagyon jól sikerült telefon volt és gyakorlatilag csak csiszolgatni kellett, hogy folyamatosan kövesse a kor követelményeit. Nem véletlen, hogy nem nyúltak hozzá durván a formához, hogy a billentyűzet is egyre jobb és jobb lett. Az meg, hogy közben kicserélték a kijelzőt, a procit, nagyobb lett a memória, ugyan ki ellenezné? Ráadásul a Milestone 3 helyzetét az is könnyíti, hogy a gyártók még mindig nagyon kevés ilyen kialakítású androidos mobil gyártanak, így még mindig alig akad ellenfele. Mi több, jelenleg ez a legerősebb hardverrel szerelt ilyen mobil, legközelebb hozzá az Xperia pro áll. Nem azt mondom, hogy minden tökéletes lenne, hiszen a borítás fémről műanyagra változott (ennek ellenére nehezebb lett), a kamerán is lehetne még csiszolni, de többségében egy komoly megjelenésű, jól használható, felsőkategóriás készülék. Nyilván az ára is ennek megfelelően alakul és itt van a Milestone 3 legnagyobb és legfájóbb hibája. Ugyanis nem hogy itthon, de Európában se lehet kapni hivatalosan, csak Amerikában (Droid 3 néven) és Ázsiában (innen jött a mienk is), utóbbit tudjuk nálunk is használni. Sajnos a jelek szerint nem is lesz változás ebben, ami azért az árra is hatással van. Ezzel együtt a kártyafüggetlenül 120 ezer forint körüli ár nem olyan vészesen magas, az első generáció annak idején erősen 150-160 ezer körül kezdett. Tisztességes iparosmunka, néhány kisebb hibával, és sajnos a hivatalos forgalmazás hiányával. Egy nagyon erős Tetszett pecsétet feltétlen megérdemel, és bízzunk benne, hogy a jövőben jönnek ilyen és ehhez hasonló Motorolák ide Európába is.

Motorola Milestone 3

Rusi

A tesztkészüléket a GSMLine biztosította, köszönjük! Vásárláshoz kérem, kattintson ide!

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Motorola Milestone 3
Motorola Milestone 3 Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 123,3 x 64,1 x 12,9 milliméter
Tömeg 184 gramm
Színvariációk fekete
SIM-foglalat normál
Kijelző
Kijelző átlója 4 hüvelyk
Kijelző felbontása 540 x 960 pixel (275 ppi)
Kijelző típusa Kapacitív, multi-touch TFT-LCD érintőképernyő
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Texas Instruments OMAP 4430
Processzor típusa dual-core 1 GHz ARM Cortex-A9
Processzor csíkszélessége 45 nm
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip PowerVR SGX540
RAM mérete 512 MB RAM
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Szabadon felhasználható belső tárhely 11,3 + 2,4 GB
Memória bővíthetősége microSDHC (32 GB-ig)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 850/900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 14,4 Mbps / 5,76 Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / 2.1 (EDR+A2DP)
WiFi 802.11b/g/n, DLNA, hotspot
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok van
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / nincs
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 2.3.5
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok telepíthető
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Accounts, DataBackup, DLNA, Files, FireWall, News, Phone Portal, Profile Manager, Qiuck Notebook, Quickoffice, Sketcher, Social networking, SoundRecorder
Multimédia
Fő kamera 8 megapixel, autofókusz, LED villanó
Másodlagos kamera van
Videófelvétel 1080p
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van (csak gyári)
FM-rádió van (RDS)
Üzemidő
Alap akkumulátor 1540 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő 164 óra
Beszélgetési idő 8 óra 50 perc
Internetezési idő ? óra
Zenelejátszási idő ? óra
Videólejátszási idő ? óra
Egyebek
3,5 mm-es audio kimenet, microHDMI 1.3 kimenet, ötsoros QWERTY billentyűzet, MOTOBLUR UI, Gorilla Glass előlap, aktív zajszűrés két mikrofonnal

Azóta történt

  • Motorola Atrix 2 - újrakódolva

    Az Atrix utódja minden szempontból jobb lett elődjénél, csak épp Európában nem forgalmazzák. Pedig jót tenne a márkának, mert bár nem hibátlan, de jó gép.

  • Motorola Gleam+ - kellett egy ilyen

    Aki kagyló kialakítású telefont szeretne és nincsenek nagy elvárásai, azoknak a Motorola jóvoltából elkészült a Gleam+. Vigyázat, könnyen bele lehet szeretni!

Előzmények

Hirdetés