Motorola Fire XT311 - nem hoz tűzbe

Bevezető

Egyáltalán nem elvetélt ötlet, hogy a belép szintű androidos mezőnyben is helye van a QWERTY gombsornak. Volt is, van is ilyen készülék, bár az Xperia mini pro azért drágább, s nem tekinthető belépő szintűnek, a HTC ChaCha is húzósabb árban van, járt nálunk nagy batár Motorola Pro is, valahogy eddig elkerültek minket és jellemzően Magyarországot is az ilyen telefonok. Holott van belőlük azért viszonylag sok, a Fire ellenfele lehetne az Alcatel OT-910, itthon azonban talán leginkább a Samsung Galaxy 551-gyel kell megharcolnia, ami körülbelül hasonló árban van.

Motorola Fire XT311
[+]

Ez a piaci rés egyáltalán nem kicsi. A zárt rendszerű modellek között vannak ugyan ilyen masinák, de – velem együtt – rengeteg olyan felhasználó van, aki vágyik egy okostelefon funkcionalitására, viszont igényli a fizikai gombsort. Bár a Fire billentyűzete messze van a piac legjobbjaitól, még így is klasszisokkal gyorsabban lehet rajta szöveget bevinni, mint hasonló méretű érintőkijelzőn. Ha elég nagy a képátló a telefonunkon, akkor persze jobb a helyzet, de 3,5 inch alatt kínszenvedés tud lenni a szövegbevitel, főleg, ha nem akarom örökké forgatni a gépet, hanem álló helyzetben használnám.

Motorola Fire XT311
[+]

Az XXL GSM-től jött Motorola Fire egyik előnye, hogy miután a Vodafone kínálatában is megtalálható, ezért felkészítették a magyar nyelvre is. Nem csak a felületet – ez ma már nem ördöngősség – hanem a gombsort is. Bár a kiosztáson nincsenek rajta az ékezetes karakterek, de könnyen előcsalogathatóak. Ez szokott lenni az ilyen modellek rákfenéje: kicsi piac vagyunk ahhoz, hogy miattunk a fizikai gombsor átalakuljon, de ha egy jó szoftverrel meg vagyunk áldva, akkor nem okoz ez veszélyes mértékű fejfájást. A Motorola Fire viszont a fentiek ellenére sem biztos, hogy labdába tud rúgni, s ennek egyik oka az ára, a másik pedig, hogy van azért még néhány olyan hiányossága, ami eltántoríthatja a potenciális vásárlókat.

Doboz, külső

Az alkonyat romantikus és tüzes vörösébe öltözött csomagolás (ha már Fire a név, ugye) a színtől eltekintve abszolút „motorolás“. Ezt azt jelenti, hogy a mellékelt tartozékok külön kis zacskókba csomagolva henteregnek a doboz alján, igen masszív mennyiségű használati útmutató jótékony társaságában. A töltőfej és az USB kábel nem okoz meglepetést, a füles is inkább filléres tucattermék. A jó hír viszont az, hogy a telefon hátlapja mögött gyárilag ott ücsörög egy 2 gigabájtos microSD, legalább erre nem kell külön költeni, nem mintha egyébként olyan ordas nagy összeg lenne.

Motorola Fire XT311
[+]

A Fire nem mondható különösebben szépnek, inkább funkcionális a design. A 2,8 inches kijelző uralja a terepet, felbontása a kissé már idejátmúlt QVGA. Ez azt jelenti, hogy 143 pixel per inches produkciót láthatunk, ami elég vérszegény, legutóbb a Galaxy Y produkált még ennél is vékonykább eredményt. Ez már az a szint, ahol láthatóak a képpontok szabad szemmel is, nem túl nagy élmény mondjuk fotókat visszanézni, vagy a böngészőt használni. A betekintési szög átlagos, az érzékenységgel viszont nincs gond.

Motorola Fire XT311
[+]

A kijelző alatt négy érintőgomb van, amit elég hamar meg fog gyűlölni a felhasználó, hiszen pont nem praktikus akkor, amikor rögtön ezek alatt van egy komplett gombsor is. Sokkal jobb lett volna, ha ide is fizikai billentyűk kerülnek, ha szőrözni akarok, akkor hiányolhatnám a híváskezelő gombokat is. A QWERTY billentyűzet elég apró, kemények a gombok, de egymástól jól elkülönülnek, a gépelési élmény biztosan jobb, mintha a QVGA felbontású képernyőt kéne tapicskolni. A készülék bal felén csak a microUSB csatlakozó tátong, jobb oldalon viszont három gombot is találhatunk. A felső kettő a hangerő szabályozásáért felelős, az alsó pedig a kamerát indítja el.

Motorola Fire XT311
[+]

A Fire tetejére került a 3,5 mm-es jack csatlakozó, mellette a szokásos power billentyű ücsörög, amely a kijelző lezárását és feloldását is működteti. A készülék oldalán és tetején végigfutó, dekorációs célokat szolgáló szürke sáv visszaköszön a hátlapon is: a kamera körül látható, illetve úgy kanyarodik a telefon hátsó részére, hogy elválassza a leszedhető és a fix területeket. A csúszós, ujjlenyomatokat masszívan gyűjtő fekete panel eltávolítása után láthatóváv válik a gyrilag 2 gigabájtos microSD, ám ezt csak az akkumulátor kiszerelését követően tudjuk megmozgatni, cserélni. A sok kemény plasztik miatt a telefon masszívnak, robusztusnak tűnik, recsegés-ropogás nem jellemző rá, de pont az anyaghasználat az oka annak, hogy nincs különösebben jó érzése az embernek akkor, amikor először veszi kézbe a készüléket.

Hardver, alapfunkciók

A burkolat alatt dolgozó hardver nem egy mai darab, legalábbis nem tartozik a kategória élvonalába. Az unalomig ismert Qulacomm MSM7227 izzad ebben a modellben is, konkrétan a T-vel jelzett, kicsit morcosabb verzió, de csak 600 MHz az órajel. Van grafikus gyorsító, a régivágású Adreno 200-as GPU segíti a munkát, ez alapvetően elegendő ahhoz, hogy az ismert játékok (Angry Birds) normálisan fussanak, s valóban: ehhez a felbontáshoz talán elég is. A hétköznapi használat során a sebességgel nem lesz különösebb problémánk, bár ahol görgetéssel haladunk, ott meg-megdöccen a felület, mondjuk a névjegyzéknél akkor, ha sok emberhez tartozik kép is.

Motorola Fire XT311

A Motorola által rajzolt MotoBlur inkább csak egy skin, különösebb funkcionális jelentősége nincsen. A szoftveres ellátottság is alapszintű, a 2.3.4-es Android rendszer szinte gyári állapotában van rajta a készüléken. A Quadrant 835 pontos eredményt hozott, ez körülbelül az, amire számítani lehetett, amikor a Mobilarena TV adásában futtattuk a tesztet, akkor a nézők is ezt a nagyságrendet tippelték, tehát nincsenek rejtett trükkök sehol. Azért akad néhány apróság, ami egyedi, ilyen a Módváltás, ahol négy általunk beállított kinézet között ugrálhatunk, ez a háttérképeket és a főképernyő widgeteit változtatja meg. Szintén gyári szoftver a Fájlkezelő, nem mintha ne lehetne tucatnyi hasonlót letölteni a Marketről. Más extra nincsen, az ikonokat a Motorolánál kissé átrajzolták, néhány widget is kapott némi ráncfelvarrást, de ezek csak akkor tűnnek fel, ha egy tényleg teljesen alap Androidot rakunk a Fire mellé.

Motorola Fire XT311

A névjegyzékre nyilván furán hat, ha azt írom, hogy fapados, de ma már az a különös, ha egy telefonkönyv nem akar a közösségi oldalakkal minden áron együttdolgozni, ha nincsenek benne mindenféle különleges extrák, márpedig itt ez a helyzet. Exchange-ről, vagy a Google fiókunkból szinkronizálhat gyárilag, ennyit tud, de ezt hozza magabiztosan. A hangminőségre nem lehet panasz, mindkét oldal kristálytisztán fogja érteni a másikat, ez szerencsére a Motorolára évek óta jellemző, egy ekkora múlttal bíró gyártótól ez el is várható.

Motorola Fire XT311

Az üzenetkezelés is a szokásos eszköztárral üzemel, az SMS-MMS közös felületen készül, a chat-thread jellegű nézet az Android sajátja. Az e-mail kliens beállítása pofonegyszerű, működésében nem találtam különösebb hibát. A naptár és a számológép sem nyújt extrákat, van egy apró jegyzetfüzetünk is. Kicsit furcsa, hogy nincs gyári dokumentumkezelő, ehhez megint csak a Marketet érdemes túrni. Az RSS olvasó nem különösebben érdekes, más pedig nemigen került a Fire-be, ez a gyári szoftverkínálat, kissé fapados, de könnyen bővíthető.

Multimédia, adatátvitel

A hátlapon 3,2 megapixeles kamera dolgozik, sem vaku, sem pedig autofókusz nincs hozzá. A kezelőfelület is megegyezik az ismert, androidos kivitellel, néhány apróság állítható: fehéregyensúly, felbontás és geotagging, ez minden. Az exponálás gyors, ez mondjuk el is várható. Videót VGA felbontásban, 24 fps-sel vesz fel a gép, nyilván ezzel nem lesz a mozis telefonok koronázatlan királya.

A fenti tesztfotók elég gyengék, ami a specifikáció ismeretében nem kimondottan meglepő. Zajos, életlen, kissé homályos alkotások keletkeztek, ebben az árszegmensben ez megszokott, de ettől még nem leszünk boldogok. Zenei fronton valamivel jobb a helyzet, a gyári lejátszó rendben teszi a dolgát, megjelenít albumborítót, szépen listázza a számokat mindenféle szűrőfeltétel szerint. Kihangosítva nem torz ugyan, de nem is elég hangos, fülessel jobb a helyzet, a gyári tartozék elég filléres kacat benyomását kelti. Equalizer nincs, van viszont FM-rádió, amely eltárolhatja az állomásokat és RDS információkat is megjelenít.

Motorola Fire XT311

Motorola Fire XT311

Adatátviteli szempontból kissé elmarad az elvártaktól a telefon, lefelé 7,2 Mbit/s sebességű HSDPA-t tud, felfelé csak 384 kbps tempóval kommunikál. Ez persze csak akkor érződik, ha valaki a készüléket használja modemként, vagy routerként, ha a beépített böngészővel alkotunk, akkor bőven elegendő ez a tempó is. Flash gyárilag nincs, de lehet rá haxolni, WLAN viszont természetesen van, ahogy GPS, 2.0-s, sztereó Bluetooth és microUSB kapcsolat is. A hátlap alatti akkumulátor 1420 mAh-s, ami meglepően erős egy ilyen hardverhez, ennek köszönhetően 2-3 napig is működik töltés nélkül a telefon, ami talán az egyetlen kiemelkedő tulajdonsága a Fire-nek.

Motorola Fire XT311
[+]

Értékelés: Motorola Fire XT311
Külső
Ergonómia 7 pont
Anyaghasználat 6 pont
Összeszerelés minősége 8 pont
Kijelző mérete, minősége 5 pont
Belső
Kezelhetőség 7 pont
Sebesség 6 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 7 pont
Felhasználói felület élménye 7 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 8 pont
Adatkommunikációs képességek 7 pont
Multimédia
Vizuális 4 pont
Audio 7 pont
Egyebek
Üzemidő 8 pont
Ár/érték aránya 6
Hogyan értékelünk?

Összegzés. Körülbelül olyan érzésem van, mint amikor beülök egy filmre, amit neves rendező jegyez, s igazából egyáltalán nem szörnyű, de mégis jellemzően unatkozom, tíz perccel a vége után pedig már nem is nagyon emlékszem az egészre. A Fire lehetett volna valami sokkal ütősebb cucc, s ez nem azon múlt, hogy a hardver nem világbajnok. Némi fantáziával, több szoftveres trükkel sokkal többet is ki lehetett volna hozni belőle, s az sem mindegy, hogy jelenleg megítélésem szerint túl van árazva. Persze ez várhatóan nem marad így, de olyan 10 lepedőt kéne zuhannia az árnak ahhoz, hogy a QWERTY gombsoros, belépő szintű Android gépek között labdába tudjon rúgni, s ne az legyen, hogy a vásárló az ilyen kütyüket böngészve csak rálegyint a telefonra. Akinek fontos a fizikai billentyűzet, inkább dobjon rá még valamennyit és válassza a piac jelenlegi legjobb ajánlatát, az Xperia mini prot, ami mindenben köröket ver erre a cuccra. Reméljük, hogy ha nem is a Motorola, de valaki végre észreveszi, hogy van igény ilyen jellegű eszközökre és olcsón elő is tudja állítani. Nemrég láttunk hasonló Huawei gépet, bár a hardvert tekintve az sem volt egy kimondottan ütős darab, a hamarosan érkező Neo pro egy ligával fentebb focizik, úgyhogy bőven van még itt hely, pláne úgy, hogy a Nokia symbianos modellje is drágábbb, nem is beszélve a BlackBerry készülékekről. A Fire a fentiek fényében érthető módon nem kap tőlünk plecsnit, egy korrektül összerakott iparosmunka, amiből a lélek és a fantázia hiányzik, az ára pedig túl magas.

Bog

A Motorola Fire XT311-et az XXL GSM biztosította.
Budapest VI. Jókai tér 6.
Budapest VI. Teréz körút 18.
On-line a www.xxlgsm.hu címen.

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Motorola Fire XT311
Motorola Fire XT311 Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 116,5 x 58 x 13,5 milliméter
Tömeg 110 gramm
Színvariációk fekete
Kijelző
Kijelző átlója 2,8 hüvelyk
Kijelző felbontása 320 x 240 pixel
Kijelző típusa kapacitív TFT-LCD érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely / RAM 512 MB / 256 MB
Memória bővíthetősége microSDHC (gyári: 2 GB)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 900/2100 MHz (csak SIM1)
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 7,2 Mbps / nincs
IrDA / Bluetooth nincs / 2.1 (A2DP)
WiFi 802.11b/g, tethering
NFC nincs
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / nincs
GPS vevő van
Alapfunkciók
Profilok némaüzem
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android OS 2.3.4
Processzor 600 MHz-es Qualcomm MSM7227T
WAP / HTML böngésző van / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok letölthető
Valutakonverter nincs
Extra szoftverek Módváltás, Filekezelő, GTalk, Maps
Multimédia
Fő kamera 3,2 megapixeles, fixfókuszos
Másodlagos kamera nincs
Videófelvétel van (VGA@24fps)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó nincs
FM-rádió van (RDS)
Üzemidő
Alap akkumulátor 1420 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő 720 óra
Beszélgetési idő 9 óra
Egyebek
3,5 mm-es headet csatlakozó, QWERTY gombsor

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés