Hirdetés

Moto Watch 100 - hiba volt másra bízni

Nem a Motorola gyártja az órát, ami bizony látszik is a végeredményen és az árazáson is. Vannak jó tulajdonságai, de bosszantó hibái is bőven akadnak.

Használat

Az órán az ügymenet logikus. Felülről jönnek le a gyorsbeállítások (alvás mód, ébresztő, telefonkeresés, beállítások és fixen világító kijelző), lentről az értesítések, oldalirányban pedig a kártyák, amiket nem lehet szerkeszteni. Sem a sorrendjüket, sem pedig a tartalmukat, ami azért elég korlátos. Óralapból van összesen hatféle, egyik sem interaktív (vagyis hiába jeleznek ki például lépésszámot, arra bökve nem történik semmi), egyik sem szerkeszthető. A felső gombra felbukkanó vertikális menüben a görgetés idegtépő, a feliratok aprók, még nem virsli ujjakkal is nehéz eltalálni a funkciókat, amelyek között persze ott vannak a megszokott dolgok, mint az alvásfigyelés, az aktivitások, a pulzusmérés, stopper, időzítő, kamerakezelés (exponálás), időjárás (egy ábra és egy hőmérséklet, semmi előrejelzés). Szóval elég szűkös a kínálat, mármint papíron ott van egy sereg dolog, de azokban belül nagyon alapszintű az információ.

[+]

Hirdetés

Ha aktívak vagyunk, akkor a GPS annak megfelelően kapcsol be, hogy a tevékenységünk kültéren zajlik-e. Elég gyorsan talál jelet, a pontosságával viszont nem vagyok megelégedve, 800 métert sétáltam kertvárosi környezetben, a térkép szerint több ingatlanon keresztülmásztam, megsértettem pár törvényt és sokat grasszáltam az út közepén, szóval azért eléggé szór a jel, hiába van a GPS modul mellett BDS és GLONASS is. Jobb a helyzet a pulzusméréssel, ami hellyel-közzel pontos, de elég lassan követi a változásokat, van, hogy egy perc is kell neki, mire észleli, hogy épp készülök kifulladni. Elégetett kalóriát roppant szigorúan számol, jóval kevésbé éreztem magam sikeres férfinak, mint egy Galaxy Watch 4-gyel, ami úgy 30%-kal magasabb értékről számolt be. Ennek többek között az is lehetett az oka, hogy sokáig egy 55 kilogrammos nő voltam a profilom alapján, mert iszonyú sokat kerestem az alkalmazásban, hogy miképp lehet kilogrammra és centiméterre állítani a mértékegységeket font és láb helyett.

[+]

A csatlakoztatott alkalmazás tökre nincs rendben. Az egy dolog, hogy nem képes alkalmazkodni semmiféle nem 21:9-es kijelzőhöz, vagy oldalra csúszik szét minden, vagy lefelé. Az app négy fülre van osztva, a főoldalon általunk választott kártyák adnak gyors tájékoztatást a napi helyzetről, az alvás fül szerepe egyértelmű, a wellness lapon sajnos nem masszázst ad a szoftver, hanem a pulzusról és a véroxigén-telítettségről informál, az aktivitás oldalon pedig értelemszerűen az edzéseink sorakoznak. Elvileg. Mert gyakorlatilag egy nap három különböző aktivitásom is volt: erősítő edzés, futópad és kültéri séta, ezek közül egyet sem szinkronizált be a szoftver, miközben az órán ott voltak az eredmények, illetve a főoldali kártyák között a legutóbbi aktivitásomat mégiscsak meg tudtam tekinteni. Ez szerintem iszonyú gáz, lehet itt villogni a 26 sportmóddal, ha közben a telefonos szinkron egy kalap… mindegy, ugyanez vonatkozik az alvási adatokra is, azt sem sikerült ébredés után egész nap behúzni a megfelelő helyre. Egy nappal később még mindig nem lehetett megtekinteni a korábbi edzésadatokat (nem listázza a szoftver ezeket egyáltalán), az alvásadatoknál pedig mindig csak a legutolsó éjszaka részleteit látjuk, az előzményeket nem lehet részletezni.

[+]

Az értesítéskezelés gyakorlatilag arra korlátozódik, hogy bejönnek ugyanazok a notifikációk, mint a telefonra, de válaszolni, törölni nem lehet. Viszont nincs gond a karaktertámogatással és a fontosabb alkalmazások ikonját is átemeli a felület. A bejövő hívásokat még elutasítani sem lehet, viszont állítható a vibráció erőssége, ami magas fokozaton tényleg eléggé észrevehető, ha az ébresztést beállítjuk, akkor erre jó eséllyel fel lehet ébredni. Az alvásmonitorozás elég fapados, ha elég hosszan alszunk, akkor az jó, ha meg nem, akkor az rossz. Elvileg monitorozza a mély és a könnyű alvást, valamint a REM fázisokat, ebből nálam csak ez utóbbi jelent meg a grafikonon, magam sem tudom, hogy a többi időszakban mit csináltam, lehet, hogy testen kívül lebegtem. Aztán persze a szöveges részen már részletesen ott volt az időtartam, de ez ismét egy hiba az alkalmazásban. A folyamatos pulzusmérés helytálló adatokat közöl, de a pulzuszónák magyar fordítása minimum vicces, a második zóna neve ugyanis “világítás”, ami azért különös, mert az első, ami “nagyon könnyű” ugyanúgy a “light” szóból fordítódott. A grafikonos megjelenítés amúgy sem erőssége a terméknek, sok heyen teljesen üres diagramokat nézegetünk, sok helyen hiányosak az adatok, vagy nem jönnek át az óráról, nem véletlen, hogy az alkalmazás értékelése olyan, amilyen.

[+]

Összegzés. 25 ezer forintért kapunk egy pofás, könnyű, hosszú üzemidejű órát, ami funkcionalitását tekintve inkább egy aktivitásmérő, mintsem okosóra. Ennyi pénzért nem is várhattunk többet, de mégiscsak van benne GPS, jó felbontású kijelző és nagyjából korrekt pulzusmérésre is alkalmas. Ha innen nézem, akkor a Moto Watch 100 nem egy rossz vétel. Ugyanakkor viszont a GPS elég pontatlan, az óra kezelőfelülete primitív, nehezen kezelhető és a rettentő apró betűméret miatt kapásból kizár egy korosztályt a felhasználók közül, a felület reszponzivitása pedig esetleges. Erre tesz rá egy lapáttal a tényleg sok hiányossággal és hibával küszködő alkalmazás, ami néha szinkronizál, néha nem, a DND egy nem létező fogalom, az alvásmonitorozás fapados, semmiféle külső exportálási lehetőség nincs, az átlagostól eltérő képarány pedig szétveri a felületet. Magyarán ez a termék, ami akár jó is lehetett volna, ha beleteszik a megfelelő mennyiségű időt és szakértelmet, kap egy eggyel jobb chipsetet, változtatható méretű betűket a felületen és egy normálisan megírt alkalmazást. Mert így viszont túl sok vele a bosszúság, ami tönkrevágja az amúgy kulturált külső és a relatív korrekt pulzusmérés által megalapozott bizalmat. Jobb lett volna, ha a Motorola saját hatáskörben megoldja a wearable kategóriát és nem adja ki a kezéből. Lehet, hogy akkor drágább a buli, de a Motorola éppen újjáépíti a saját renoméját, egy ilyen Watch 100 ebben nem sokat segít.

Bog

Hirdetés

Google Pixel 9a - A Google AI-ban rejlő erő

PR Most ajándék Pixel Buds A fülhallgatóval

Advertisement

Azóta történt