Bevezető, csomagolás
Megérkezett a népszerű Mio A701 utódja, juhé - így lenne a legegyszerűbb elkezdeni a cikket, de nem így a legérdekesebb, úgyhogy máshogy kezdem. Az A702 érkezése kapcsán sok dolgon elgondolkodtam. A PDA-k világában kicsit is jártas olvasóink valószínűleg tudják, hogy az A701 hazánkban a mai napig az egyik legnépszerűbb kombókészülék - azon viszont valószínűleg nem töprengett el mindenki, hogy miért. Őszintén szólva ezidáig én sem.
Egy-egy készülék sikerét nem csak az határozza meg, hogy mennyire okos vagy szép - nagyon jó példa erre az A701. 2006 tavaszán még teljesen más volt a PDA-piac, mint most: a mai választékhoz viszonyítva kevés telefonos kombókészülék volt kapható, ráadásul ezek jelentős részében volt valami, ami miatt a felhasználók többsége nem merte megvenni őket (böszme nagyok voltak, lassú volt a processzoruk, vagy egyszerűen túl drágán lehetett hozzájuk jutni). Az emberek viszont ekkoriban kezdtek pörögni az öszvérekre: legyen egy cuccom, amivel tudok telefonálni, ellát PDA-funkciókat és megmondja, hogy merre jutok haza - vallották sokan. Ekkor jelent meg a navigációs szegmensből relatív ismert Mio A701 nevű modellje, ami nem csak kedvező árcédulájával, hanem gyors processzorával, kompakt külsejével és navigációs képességével is felhívta magára a figyelmet. A WiFi ugyan hiányzott belőle, de ez az üzletembereket nem érdekelte, vitték, mint a cukrot. Az utódot viszont nem fogják.
A MobilX által biztosított tesztpéldány egy nagy méretű dobozban érkezett. A tartozékok listája bőséges, a gép mellett cserélhető fejű hálózati töltőt, adatkábelt, tokot, autós tartót és töltőt, valamint egy kijelzővédő fóliát találunk.
Hirdetés
Külső
Az újdonság külsejét tekintve távolról sem emlékeztet elődjére - ha nem tudnám, hogy ez az A702, eszembe sem jutna, hogy bármi köze van az A701-hez. A két gép tömege grammra pontosan megegyezik, de megjelenésük között eltelt másfél év, így tesztalanyunk a maga 148 grammjával nem nevezhető kompaktnak. Méretei 57,6 x 110 x 16,5 mm, szóval tényleg nem kicsi, bár nagynak sem mondhatjuk. A formavilág megváltozott, véleményem szerint sokkal kevésbé egyedi, mint az A701. Az anyaghasználat jó, az előlap ezüst színű, enyhén érdes műanyagból van, a hátlap bőr hatású, sötét színű. A készülék fogása kellemes, zsebben viszont kényelmetlen hordani.
Az előlap bal felső sarkában két állapotjelző LED figyelget, az egyik bekapcsolt állapotban folyamatosan villog. Mellettük egy hosszú csík fedezhető fel, melynek bal széle a telefonhangszóró - nem értem, hogy miért nem lehet középre rakni, sokkal kényelmesebb lenne úgy használni. Alattuk terpeszkedik a 2,7 hüvelykes QVGA érintőkijelző, képminősége átlagos. Lentre került az érdekes elrendezésű, háttérvilágítással is rendelkező numerikus billentyűzet, melyet 7 funkciógomb ölel körül. Utóbbiak pöttöm méretűek, nyomáspontjuk rossz - nem értem miért kellett ezt a megoldást erőltetni, a kijelző és a gombsor között van kb. másfél cm hely, röhögve elfértek volna normális gombok is. A numerikus rész sem kellemes kezelhetőségéről lesz híres, ráadásul szokni is kell a használatát, mivel csillag/nulla/kettőskereszt trió nem alulra, hanem a jobb szélre került - de minek? Nagyon fájó továbbá, hogy nincs se joystick, se d-pad, ami még érthetetlenebbé teszi az üresen tátongó rész létét.
A telesztkópos stylus (érintőceruza) viszont szerencsére jobban sikerült, kellemes a fogása, használható, de ez nem kompenzálja az elrontott billentyűzetet. Silója a bal felső sarokba került, mellette található az autós tartó használatához szükséges bemélyedés, a külső antenna csatlakozója, valamint egy diszkrét GPS felirat. Alul nincs semmi érdemleges.
A jobb szélen elég nagy a tumultus, lentről felfelé haladva 2,5 mm-es jack kimenetet, kamera exponálógombot, fedlappal fedett microSD foglalatot, GPS gyorsindítót és bekapcsológombot találunk, utóbbi kettő egy kis mélyedésben ül, ez biztos valami dizájnelem.
Az ellentétes oldalra került a jog-wheel, a reset-nyílás, a miniUSB csatlakozó, valamint a nyakpánt rögzítési helye.
A bőr hatású anyagból készült hátlap akár a készülék legszebb része is lehetne, de nem az, mivel az összhatást nagyon elrontja az alsó részen található kihangosító hangszóró. A kamera körüli keretbe erőteljesen bevésték a 3.2 M AUTO FOCUS feliratot, ami mondjuk nem gáz, az viszont érdekes, hogy ha a gépet elforgatjuk a fényképezéshez, akkor az optika lent van - általában középen vagy fent szokott.
Belső, operációs rendszer
Az operációs rendszer természetesen Windows Mobile 6 Professional, a kernel verziója a tesztkészüléken 5.2.1238 volt. Elődjéhez hasonlóan az A702 is processzorával tűnik ki a konkurensek köréből, csak most más értelemben: a gép szíve egy 200 MHz-es TI OMAP 850. Ez fél éve még nem volt olyan gáz, mivel ez a chip az Intel és Samsung megoldásoknál jóval kevesebbet fogyaszt, de azóta bizony megjelent a 400 MHz-es Qualcomm CPU is, ami hasonlóan jó ezen a téren, de gyorsabb és kommunikációs képességei is sokkal fejlettebbek. RAM-ból 64, ROM-ból pedig 128 MB került a masinába, a szabad tárhely mérete 49, a programmemóriáé pedig 26 MB. Raktak a gépbe továbbá egy 1 GB-os flash memória is, ebből 891 MB-tal gazdálkodik a júzer - ha ez sem lenne elég, microSD kártyával tovább bővíthetjük a tárhelyet, a gép SDHC kompatibilis.
A rendszer sebessége a gyenge processzornak köszönhetően elég lassú, a programok megnyitására több másodpercet kell várni, a képernyőváltások alatt is el lehet aludni. A sebesség leméréséhez ezúttal is Anton Tomow Pocket PC Mark-ját használtam:
Pocket PC Mark v1.03 | ||
Dhrystone Benchmark (CPU) | 66,71 MIPS | |
Whetstone Benchmark (CPU) | 2,54 MWIPS | |
Memory Benchmark | 329,28 points | |
Storage Card Benchmark | 296,57 points | |
Graphics Benchmark | 95,33 points |
A CPU és a memóriateszt a várakozásoknak megfelelő pontszámot adta, a kis OMAP chip ennyit tud. A fájlrendszer tesztje nem futott le, a Storage Card Benchmark viszont megdöbbentő eredményt adott: az 1 GB-os flash memóriára másodpercenként 11,8 MB-ot lehet írni, az olvasási sebesség pedig 47,2 MB/sec (!), ami hihetetlenül jó. A grafikus megjelenítésre kapott pontszám szintén gyenge.
Szoftverek
Nézzük a szoftveres kínálatot. A Windows Mobile operációs rendszerben megtalálható programok természetesen itt is megvannak (a három tagot számláló Office Mobile programcsalád, Outlook, Internet Explorer, stb.), mellettük jópár hasznos kiegészítés található.
A Today képernyő alján van egy gyorsindító sor, ahova kidobálhatjuk a leggyakrabban használt programokat. Gyárilag a bal szélen a MioMenu nevű gyorsindító alkalmazás figyelget, ami furcsa módon 3-4 másodperc alatt indul el, kedvesem találóan el is nevezte lassúindítónak. Egyébként nincs vele baj, rácsos (3x3-as) elrendezésben tartalmazza a cuccokat, animált, jól néz ki, csak hát lassúcska.
A főmenüben elég kevés program van, mivel az extrák külön mappákba kerültek. A Tools alatt a MioCalc nevű mértékegység és valutaátváltós számológépet, a gyorstárcsázót, valamint a világórát találjuk, a telefonos és GPS-es lehetőségekről később lesz szó. A Settings alatt találunk még érdekességeket. Itt állíthatjuk be többek között azt, hogy melyik gombbal kapcsoljuk be az elemlámpát, vagy hogy az X gomb valóban bezárja-e a programokat, vagy csak lekicsinyítse őket.
A szövegbevitel és a menüben való mozgás is elég érdekes. Utóbbival ugye az a baj, hogy nincs joystick, bár a jog-wheel segítségével is el lehet kavarni. Gépelni a hardveres billentyűzeten kell (de természetesen megvannak a rendes Windows-os szoftverek is), amiben a MioKeyboard nevű cucc próbál segíteni. Ez tartalmaz egy szókiegészítő eljárást, ami nem tud magyarul, úgyhogy nem is részletezném a működését - amivel egyébként nincs semmi probléma.
Telefon funkció, adatkommunikáció
A telefonos rész az A701-ben nem volt teljesen rendben: a hívás felvételét követően 2-3 másodpercet késett a hang, ezért nagyon érdekelt, hogy mi a helyzet az utódnál. Történt előrelépés, de még mindig nem sikerült megoldani a problémát, az A702-nél a felvevőgomb megnyomása után csak 1-2 másodperccel jön meg a hang. Utána viszont nincs gond, a hangminőség jó, beszélgetőpartnereim tisztán értették minden egyes szavamat.
A telefonkönyv a szokásos, a bejegyzések számának a belső memória szab határt (azaz kb. akármennyi lehet), extra mezőkből annyi van, mint égen a csillag. A hívásnaplóban az egyesített nézet mellett külön rászűrhetünk a bejövő/kimenő/nem fogadott hívásokra is. Az üzenetkezelés hibátlan, az Outlook gond nélkül elboldogul a hitelesített SMTP szerverekkel is.
A menüben lévő Phone Tools mappa alatt három program van. A Contact Guard segítségével egy négy számból álló jelszóval védhetjük le a névjegyzéket, az SMS-eket, vagy a hívásnaplót. A Mio Blacklist egy hívásblokkoló dolog, a SIM Manager szintén elég beszédes nevű, nem részletezném.
Adatkommunkáció terén szintén a TI OMAP proci fogja vissza a gépet. 3G nincs, a leggyorsabb adatátvitelű mód az EDGE, lefedettség hiányában GPRS-szel is nezethetünk. WiFi van, 802.11b/g szabványú, a Bluetooth 2.0-s, támogatja az A2DP-t - mindkettő átlagos hatótávolságú, stabilan működtek. A miniUSB csatlakozó 1.1-es szabványú.
Multimédia, GPS
A kamera 3,2 megapixeles, autofókuszos, működését gyenge fényviszonyok között LED-es vaku segíti. A képminőség meglepően jó, bár a színek lehetnének élénkebbek is. A szoftveres rész nagyon rendben van: a kezelőfelület nem csicsás, átlátható, a beállítási lehetőségek pedig minden igényt kielégítenek.
Az érzékenyég ISO100 és ISO800 (!) között állítható 1 FÉ-s lépésekben, legmagasabb esetén sem nő meg jelentős mértékben a képzaj (az egyik tesztfotó ilyen beállítással készült, de elfelejtettem, hogy melyik, EXIF pedig nincs). Vannak effektek, sorozatfelvétel, önkioldó, expozíció-korrekció, a képekbe beleégethetjük aktuális pozíciónk koordinátáit, állíthatjuk a fehéregyensúlyt. A legnagyobb felbontás állóképnél 2048 x 1536 pixel, videónál viszont mindössze 176 x 144 pixel.
(A tesztfotók gyenge fényviszonyok mellett készültek.)
Az asztali PC-kre optimalizált filmeket a gyenge processzor nem képes normálisan lejtászani, marad tehát a konvertálgatás. Zenéinket alapból csak a Windows Media Playerrel tudjuk hallgatni. A gyári füles hangminősége közepes, kihangosítva jól szól a gép. FM-rádió nincs.
A beépített GPS vevő SiRF-Star III típusú, 20 csatornás. Gyorsan pozícionált, a jelet nem vesztette el. Naviszoftver nincs a géphez, én microSD-s iGO 2006SE-vel próbáltam, ami ugye jelenleg nem kapható önmagában, de remélhetőleg a forgalmazók árulni fogják csomagban. Lassúcska volt, de működött. Gyári GPS-szel kapcsolatos programokból szintén három van: Emergency Locator, Mio SMS Locator, Quick GPS Position.
Egyebek, összegzés
Az akkumulátor 1130 mAh-s, cserélhető. Az üzemidőről a rövid tesztidőszak miatt sajnos nem tudok teljes bizonyossággal beszélni. Elég keveset telefonáltam vele, így elment 2 napig, intenzív használat mellett gyanítom, hogy naponta kell tölteni, de ezt már megszokhattuk az efféle készülékeknél.
Összegzés: az A702 jött, látott, de nem győzött. Semmilyen szempontból nem tekinthető etalonnak, hiszen van nála kisebb, szebb, használhatóbb, okosabb és olcsóbb is - amivel így külön-külön nem is lenne baj, csak épp olyan készülékeket is lehet kapni, melyek minden szempontból jobbak nála. Komoly probléma a lassú processzor, a kissé félresikerült hardveres billentyűzet, a joystick hiánya, de ami azt illeti a gép fizikai adottságai sem épp megnyerőek. Ha minden igaz, hasonló áron lehet majd hozzájutni, mint egy HTC Touch-hoz, Artemis-hez vagy egy Asus P535-höz - én biztos, hogy inkább ezek közül választanék.
Bocha
A tesztkészüléket a MobilX biztosította, köszönjük!
Specifikáció
Mio A702 | ||
![]() |
Technológia | GSM/GPRS/EDGE 900/1800/1900 MHz |
Operációs rendszer | Windows Mobile 6 Professional | |
Méret | 57,6 x 110 x 16,5 mm | |
Tömeg | 148 gramm | |
Processzor | 200 MHz-es TI OMAP 850 | |
ROM/RAM | 128/64 MB (49/26 MB szabadon felhasználható) + 1024 MB flash memória (891 MB szabadon felhasználható) |
|
Kijelző | 2,7 hüvelyk átlójú, 240 x 320 pixel felbontású, 16 bites színmélységű érintőkijelző | |
Bővíthetőség | microSD | |
WiFi | 802.11b/g szabványú | |
Infra/Bluetooth | nincs/2.0 (A2DP is) | |
GPS vevő | 20 csatornás SiRF-Star III | |
Audio | 2,5 mm-es jack kimenet, mikrofon, monó hangszóró | |
Fényképező | 3,2 megapixeles, autofókuszos, mobilfény | |
Akkumulátor | 1130 mAh-s cserélhető Li-Ion | |
Egyéb | - |