Hirdetés
Bevezető
Múlt hét vége felé érkezett egy csomag az LG magyarországi képviseletétől, amelyben két új Optimus modell lapult. Az Optimus Pro névre hallgató, teljes kiosztású fizikai billentyűzetes mobilról már írtunk egy bemutatót; a részletes teszt még várat magára az angol kiosztású klaviatúra miatt. A tasakban lapuló másik készüléket viszont minden további nélkül górcső alá vettük, a végleges szoftver és hardver miatt az Optimus Net nem csak egy előzetest kapott. A készülék a közép és alsó kategória között helyezkedik el félúton, ennek megfelelően viszonylag korrekt specifikációkkal rendelkezik. Sok helyen viszont érezni, hogy a kedvező árért cserébe kompromisszumokat kell kötnünk. Nem is húzzuk tovább a szót, lássuk, mit kínál az Optimus Net!
A készülék külseje teljesen átlagos, teljes mértékben beillik a tucattelefonok közé. A borítás matt fekete plasztikból van, amely bár nem gagyi, egyértelműen nem a felső kategória jut róla eszünkbe. Az összeszerelés minősége viszont nagyon rendben van, a mobilt erősen szorongatva sem lehet nyikorgásra bírni, nagyon össze van rakva. A 113,5 x 59 x 11,7 milliméteres méretekkel rendelkező mobil egy normál méretű nadrágzsebben kényelmesen elfér, a 122 grammos tömege miatt pedig nem fogja lehúzni a táskánkat.
A készülék előlapján legfelül a hangszórót találjuk, alá pedig egy ezüstös LG logót festettek. Ezek alatt terpeszkedik a 3,2 hüvelykes képátlójú kijelző, amely a TFT-LCD technológia ellenére igen korrekt betekintési szöggel rendelkezik. Bár a HVGA, azaz 320 x 480 képpontos felbontás abszolút nem a csúcs, a kép megfelelően éles, pixeles élekkel egyedül a feliratoknál futhatunk össze. A panel 262 ezer színárnyalat megjelenítésére képes, emiatt egy kissé fakó képet láthatunk, a fényerő viszont rendben van. Az előlapon tovább haladva pedig négy fizikai vezérlőbillentyűt találunk, amelyek a szokásos androidos funkciógomboknak (beállítások, főképernyő, vissza és keresés) felelnek meg.
A roppant egyszerű, lekerekített sarkokkal operáló hátlap nem bővelkedik a díszítőelemekben. Felül középre került a kamera, melyet egy krómszínű kör ölel át, alul pedig egy szürke színű LG logotípia látható. A hátlaphoz hasonlóan egyszerű a készülék oldalán található interfész-kínálat, az Optimus Net csak a legszükségesebbeket kapta meg. Felül találjuk a 3,5 milliméteres kimenetet és a ki- és bekapcsoló gombot, a baloldali billentyűkkel pedig a hangerőn állíthatunk. Jobb oldalt a microUSB-aljzat árválkodik egymagában; a magányos interfészt egy kis ajtócska védi a külső szennyeződésektől.
Hardver, operációs rendszer, felület
A számításokért egy Qualcomm MSM7227T SoC a felelős, melyben többek között egy 800 MHz órajelen pörgő processzor és egy Adreno 200 grafikus gyorsító dolgozik. A RAM mennyisége 512 MB (igaz, ebből az alkalmazások mindössze 420 MB-ot érnek el), amely meglepően soknak mondható ebben az árkategóriában, például a szinte ugyanezen az áron startoló Samsung Galaxy Y alig több, mint fele ennyit tud felmutatni. A háttértár mérete viszont nagyon kevés, a 150 MB kapacitás szinte semmire sem elég; szerencsére ezt könnyedén orvosolhatjuk egy microSD-kártyával. A sebesség érzésünk szerint egy csipetnyivel gyengébb az említett modellnél, igaz, ebben az is közrejátszik, hogy tesztalanyunk kijelzőjének felbontása kétszerese a Samsung versenyzőjénél. A működés nagyjából folyamatos, néha azonban be tud szaggatni a masina, különösen, ha egy hosszabb listát vagy weboldalt görgetünk, utóbbiaknál a kétujjas nagyítás is meg tudja akasztani a rendszert. Mindkét készüléken lefuttattunk pár szintetikus tesztet, ezek eredménye az alábbi táblázatban látható.
LG Optimus Net vs Samsung Galaxy Y | |||
---|---|---|---|
Benchmark | LG Optimus Net | Samsung Galaxy Y | |
Quadrant Standard | 1031 pont | kb. 1100-1200 pont | |
SmartBench 2011 | 477 / 950 pont | nincs adat | |
AnTuTu Benchmark | 1393 pont | 1736 pont | |
Linpack (egyszálas) | 8,077 MFLOPS / 20,88 s | 8,9967 MFLOPS / 9.32 s | |
Linpack (többszálas) | 8,118 MFLOPS / 20,78 s | 8,502 MFLOPS / 19.84 s |
Az Optimus Neten a Google által karbantartott Android rendszer 2.3.4-es, Gingerbread névre hallgató verziója fut. Bár már a 2.3.7 is elérhető, a telefonon futó rendszer nem mondható elavultnak; kérdés azonban, hogy a hamarosan érkező Ice Cream Sandwich frissítést meg fogja-e kapni. Bár a pletykák szerint a gyárilag Gingerbreaddel érkező mobilok többségére meg fog érkezni a 4.0-ás update, a Google a napokban erősítette meg, hogy az Optimus Netnél erősebb hardverrel szerelt referenciamobil, a Nexus One nem kapja meg a frissítést. Biztosat tehát nem tudunk mondani, úgyhogy elég is a spekulációból, térjünk is vissza a készülékre!
Az LG jó szokásához híven egy saját megoldásra cserélte a gyári androidos UI-t; a felület ismerős lehet a koreai gyártó egyéb androidos készülékeiről. A készenléti képernyő maximum hét oldalas lehet, az egyes lapok menedzselésére pedig egy külön nézetet kapunk, melyet az ujjaink összehúzásával varázsolhatunk elő. A képernyőzárat is lecserélték, a fontosabb értesítéseket is megjelenítő lockscreen feloldásához egyszerűen fel kell húznunk azt. Kapunk néhány egyedi minialkalmazást is: a Feladatkezelő az éppen futó alkalmazások számát jeleníti meg, az FM-rádió segítségével a készenléti képernyőn is kiélhetjük rádiózási hajlamunkat, a Közösségi + az SNS-eseményeit mutatja, a Pénzügy pedig az aktuális tőzsdeállásokat jeleníti meg. A widgetek rendezésekor a képernyőn egy halvány négyzetrács segíti a pozicionálást. A felsoroltak mellett az alkalmazások menüben immár a programok csoportosítására is van lehetőség, az ikonok új grafikát kaptak, a táblázatos megjelenítést pedig pár érintéssel egy listává változtatható.
Szoftverek, kamera
Aki találkozott már LG gyártmányú androidos telefonnal, nem fog meglepődni az alap szoftvereken. A névjegyzék remekül használható, a partnerekhez rengeteg extra adatot felvihetünk, valamint az Exchange-, Google- és Facebook-szinkronizálás is megoldott. Az említett közösségi szolgáltatások mellett pedig Twitter- és MySpace-ismerőseinket is importálhatjuk a listába. Telefonáláskor semmi probléma nem akadt, a hangminőség mindkét oldalon megfelelő volt, bár a háttérzajok kiszűrése nem volt tökéletes. Az üzenetkezelő partnerekre bontva listázza az SMS-eket, azaz elérhető az úgynevezett chatfolyam-nézet. A naptár tartalmát szintén szinkronizálhatjuk a fentebb említett szolgáltatókkal (a Facebookot kivéve), a bejegyzéseket pedig napi, heti, havi és összesített nézetben is böngészhetjük.
Az internet szörfölésére a beépített böngészőt használhatjuk, amely egészen korrekt, egyszerre több oldalt is nyitva tarthatunk, kezeli a könyvjelzőket, valamint ismerőseinkkel is megoszthatjuk az adott lapot. Pár tesztet is megnéztünk: a CSS-kezelést vizsgáló acid2 tesztet sajnos nem sikerült teljes mértékben abszolválni, a DOM- és JavaScript-kezelést tesztelő acid3 teszt 94/100 pontra értékelte a programot, a HTML5-kompatibilitással foglalkozó HTML5test 177+1 ponttal jutalmazott minket a maximálisan adható 450-ből, a JavaScript feldolgozási sebességét értékelő Sunspider 0.9.1 pedig 10224,8 ms alatt futott le. A multimédiás részlegre átnyergelve az FM-rádióba botlunk; a program rendben van, a pofás felület mellett az állomások automatikus hangolására és a velük kapcsolatos információk megjelenítésére is képes. A zenelejátszó funkcionalitása már nem ennyire rózsás, a lejátszási listák kezelésén kívül nem nagyon tud mit felmutatni. A zenéinket nem csak fülesen keresztül élvezhetjük, hanem ki is hangosíthatjuk a készüléket. A külső hangszóró azonban nem a legjobb minőségű, már közepes hangerőn is hajlamos a recsegésre; ettől függetlenül a telefonbeszélgetések kihangosítására megfelelő a cucc. Ezzel szemben a videólejátszó egy kellemes csalódás volt. A szoftver ugyanis zokszó (és akadozás) nélkül megette az Xvid/DivX/H.264 formátumú felvételeket; igaz, a HD és Full HD anyagokat már nem vette be a gyomra. Persze utóbbit nem is vártuk el tőle.
Extraként kapunk egy Alkalmazáskezelőt, mellyel a futó programok erőforrásigényét monitorozhatjuk, valamint be is zárhatjuk őket. Az LG World személyében a gyártó saját alkalmazásboltját tisztelhetjük, a tőzsde iránt érdeklődök pedig biztosan örülnek majd a Pénzügy nevű alkalmazásnak. A RemoteCall az LG saját távdiagnosztizáló szoftverét jelöli, a SmartShare pedig a DLNA-alapú megosztásban segít. A sort pedig a Polaris Viewer zárja, mellyel dokumentumokat nyithatunk meg, szerkesztésre és új fájl létrehozására viszont nem használható.
A masina hátlapjára egy 3,15 megapixeles kamera került, amellyel maximum 2048 x 1536 pixeles felbontású fotókat és 640 x 480 képpontos felbontású videókat készíthetünk. A kameraszoftver nem sok teret ad a buherálásnak: állíthatunk a méreten, a minőségen, a fehéregyensúlyon, a fényértéken, a színhatáson, bekapcsolhatjuk az időzítőt valamint néhány effektet is rendelhetünk a képekhez. A képek minősége távol áll a tökéletestől: a zajszűrő algoritmus elmossa a részleteket, így szinte olajszerű fényképeket kapunk. Vettünk egy tesztvideót is, amely ezen a linken érhető el.
Adatkommunikáció, akkumulátor, összegzés
A készülék adatkommunikációs képességei nem kimagaslók, de az elvárt szintet simán hozza az Optimus Net. A négysávos GSM-modul (850/900/1800/1900 MHz) és kétsávos UTMS-chip (900/2100 MHz) mellett a szokásos Bluetooth (3.0, A2DP-támogatással), WiFi (802.11b/g/n) és a-GPS egységeket tartalmazza a mobil. A mobil letöltési sebesség elméletben maximum 3,6 Mbps lehet, ez HSDPA-n keresztül valósítható meg. A telefonnal akár az internetkapcsolatot is megoszthatjuk (tethering funkció), valamint a DLNA is elérhető a SmartShare névre hallgató alkalmazás segítségével. Érdekesség, hogy az Optimus Net két verzióban is piacra kerül: a P692-es modell tesztalanyunk adatkommunikációs képességeit még egy NFC-chippel is megtoldja.
A készülék egy 1500 mAh kapacitású lítium-ion akkumulátorral van szerelve. Mint az androidos telefonok nagy többségét, tesztalanyunkat is simán le lehet meríteni egy nap alatt, ha komoly terhelésnek vetjük alá. Kevésbé masszív használattal (azaz a fényerő csökkentésével, a nem használt szenzorok kikapcsolásával és a szinkronizálási periódus növelésével) pedig akár két napig is elmegy egy töltéssel.
Külső | |
---|---|
Ergonómia | 8 pont |
Anyaghasználat | 7 pont |
Összeszerelés minősége | 9 pont |
Kijelző mérete, minősége | 6 pont |
Belső | |
Kezelhetőség | 9 pont |
Sebesség | 6 pont |
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége | 10 pont |
Felhasználói felület élménye | 8 pont |
Alapfunkciók | |
Hangminőség, vételi stabilitás | 8 pont |
PIM funkciók | 10 pont |
Adatkommunikációs képességek | 7 pont |
Multimédia | |
Vizuális | 6 pont |
Audio | 5 pont |
Egyebek | |
Üzemidő | 7 pont |
Ár/érték aránya | 8 pont |
Hogyan értékelünk? |
Bár a telefon neve egy igazi internethuszárt sejtet, sajnos az elnevezés csalóka. Az az igazság, hogy az Optimus Net személyében egy alapfelszereltségű androidos készüléket tisztelhetünk. Sajnos a DLNA és tethering képességeken, valamint az 512 MB RAM-on böngészőn kívül nem nagyon tudunk olyat mondani, ami kiemelné az átlag droidos kínálatból. A képernyő 320 x 480 pixeles felbontása és a 800 MHz órajelű processzor ebben a kategóriában már nem feltétlenül számít extrának. Az említett kombináció pedig néha meg is fekteti a telefont, olykor igen komoly beakadásoknak lehetünk tanúi, melyek látszólag minden ok nélkül jönnek elő, hiába van fél giga RAM a motorháztető alatt. A kamera sincs a helyzet magaslatán, a külső hangszóró gyatra, az anyaghasználat középszerű. Ezzel nem azt szeretnénk mondani, hogy a telefon rossz vétel lenne, első androidos mobilnak például kitűnő, az olcsó droidos kínálatban mindenképpen megállja a helyét. Bár a kártyafüggetlen ár jelenleg nem ismert, a készülék nemrég bekerült a Vodafone kínálatába. Kártyás csomagban 43 990 forintot kell kicsengetnünk érte, előfizetéssel és két éves hűségnyilatkozattal pedig akár 1 forintért is hazavihetjük az Optimus Netet. Az előbbit egy kicsit sokalljuk érte, így egyelőre nem kap plecsnit; az ár csökkenése után viszont jó vétel lehet.
dr. Kind
A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.
Specifikációk
![]() |
Általános | |
---|---|---|
Technológia | GSM/UMTS | |
Méret | 113,5 x 59 x 11,7 milliméter | |
Tömeg | 122 gramm | |
Színvariációk | fekete | |
Kijelző | ||
Kijelző átlója | 3,2 hüvelyk | |
Kijelző felbontása | 320 x 480 pixel | |
Kijelző típusa | Kapacitív TFT-LCD érintőkijelző | |
Színárnyalatok száma | 262 ezer | |
Hardver | ||
Processzor órajele | 800 MHz | |
Processzor csíkszélessége | 45 nanométer | |
Utasításkészlet | ARMv6 | |
Grafikus chip | Adreno 200 | |
RAM / ROM | 512 MB RAM / 150 MB ROM | |
Memória | ||
Telefonkönyv kapacitása | dinamikus | |
SMS memória | dinamikus | |
Memória bővíthetősége | microSD (SDHC) | |
Adatátvitel | ||
Frekvenciasávok | GSM 850/900/1800/1900 MHz UMTS 900/2100 MHz |
|
GPRS / EDGE | van / van | |
UMTS / HSDPA / HSUPA | van / 3,6 Mbps / 5,76 Mbps | |
IrDA / Bluetooth | nincs / 3.0 (A2DP) | |
WiFi | 802.11b/g/n, DLNA és hotspot | |
USB | microUSB 2.0 | |
Push-to-talk / RSS | nincs / van | |
GPS vevő | van | |
NFC | nincs | |
Alapfunkciók | ||
Profilok | némaüzem | |
Vibra funkció | van | |
Kihangosítás | van | |
Hangtárcsázás / hangvezérlés | van / van | |
Hangrögzítés | van | |
Ébresztés | van | |
Prediktív szövegbevitel | van | |
Szoftverek | ||
Platform | Android 2.3.4 Gingerbread | |
WAP / HTML böngésző | nincs / van | |
E-mail kliens | van | |
Java | van | |
Játékok | letölthető | |
Valutakonverter | letöthető | |
Extra szoftverek | RemoteCall, SmartShare, Pénzügy, Alkalmazáskezelő, Polaris Reader, LG World | |
Multimédia | ||
Fő kamera | 3,15 megapixeles, autofókuszos | |
Másodlagos kamera | nincs | |
Videófelvétel | van (640 x 480 képpontos felbontás) | |
Zenelejátszó szoftver | van, háttérben is fut | |
Hangszínszabályzó | nincs | |
FM-rádió | van (RDS) | |
Üzemidő | ||
Alap akkumulátor | 1500 mAh-s lítium-ion | |
Készenléti idő | nincs hivatalos adat | |
Beszélgetési idő | nincs hivatalos adat | |
Egyebek | ||
fényérzékelő, giroszenzor, 3,5 milliméteres fülhallgató kimenet, DLNA |