LG Magna - ezért nem kapna diplomát

Bevezető, tartozékok

Az LG-nél eddig nem bízták véletlenre a 2015-ös évet, hiszen már a Las Vegasban megrendezésre kerülő CES kiállításon előrukkoltak a hajlított kijelzővel szerelt okostelefonjuk második generációjával. Következett ezután a barcelonai Mobile World Congress, ahol a dél-koreai vállalat Ken Hong elmondásai szerint nem szerette volna, hogy a többi gyártó mellett csak a figyelem egy része háruljon aktuális zászlóshajójukra, így néhány nappal az esemény előtt egy teljesen megújult középkategóriás termékcsaládot mutattak be, amiket aztán a show keretén belül már a nagyközönség is szemügyre vehetett. A família négy tagot számlál, ezek mindegyike hasonló formatervet, de különböző hardveres felszereltséget kapott, így árazás és pozicionálás terén is eltérnek egymástól.

LG Magna kézben tartva
[+]

A kvartetből már három is járt nálunk, a Joy nem váltotta meg a világot, plusz a Spiritnél is akadtak optimalizálási hibák, a Leon már egy fokkal jobb teljesítményre volt képes. A fantasztikus négyes legerősebb tagjának viszont tesztalanyunkat, a Magna névre hallgató mobilt kiáltotta ki februárban az LG, ám végül nagyon nem így lett, hiszen a 64 bites Snapdragon chipset helyett egy alsó kategóriás MediaTek lapkát szereltek bele. Ez alapvetően rendkívül érthetetlen döntésnek bizonyul, amin az enyhén ívelt formaterv, az egész jó kamera és a kellemes üzemidő sem tud javítani, az árazás pedig még rosszabb színben tünteti majd fel a dél-koreaiak újdonságát.

LG Magna doboz
[+]

A Speedshoptól érkező doboz az LG-re jellemző piros-fehér színvilágban pompázik, a fedélen a termékfotó és a telefon megnevezése szerepel, oldalt pedig kis ikonok jelzik a masina legfőbb tulajdonságait. Oldalról kell kibontani a papírkartont, legfelül a Magna várja tulajdonosát, alatta pedig a tartozékok terülnek el. A készülék mellé egy normál kialakítású headset, egy 0.85 amperes töltőfej, egy microUSB kábel, valamint egy több nyelvű használati útmutató jár.

Külső

Az LG már nem csak a G Flex sorozatnál helyezi előtérbe az ívelt dizájnt, hanem az aktuális csúcsmodellnél is felfedezhetők ezek a stílusjegyek, és ami talán még meglepőbb, hogy a közékategóriás termékek, így a Magna is domborít egy kicsit, ha az asztalra helyezzük. A 139,8 x 69,9 x 10,1 milliméteres dimenziók mellett 137 grammos tömeggel rendelkezik a készülék. A meglehetősen markáns, éles sarkok egy kicsit megnehezítik a kényelmes fogást, ha jobban rászorítunk a telefonra, akkor a bizony kellemetlenül meg tudja nyomni tenyerünket a telefon. Anyaghasználat terén az üveg és a műanyag a két domináló elem, ezek összeszerelésével az ég világon semmi gond nincs, még akkor sem kezd el ropogni a ház, ha jobban elkezdjük nyúzni. A szürke, arany és fehér színben elérhető mobil a legvilágosabb árnyalatban került hozzánk, ám ebben a színösszeállításban annyira nem túl tetszetős, bár nyilván ez egy szubjektív megállapítás.

LG Magna előlap
[+]

Az előlapon legfelül találjuk a piros színben villogó eseményértesítő ledet, a beszédhangszórót, a fény- és távolságérzékelő szenzorokat, valamint az 5 megapixeles kamerát. A figyelem középpontjába egyértelműen az 5 hüvelykes IPS-LCD kijelző kerül, ami HD felbontású, vagyis 720 x 1280 pixel terül el rajta. A 294 ppi-s képsűrűség bőven elég a kategóriában, pláne úgy, hogy a fényerő kiváló, a színek megfelelőek, a betekintési szög pedig csaknem száznyolcvan fokos. Sajnos a vezérlőgombok már nem alul, hanem a megjelenítőn helyezkednek el, így az alsó, viszonylag vaskos sávon mindössze egy LG logónak kell megférnie.

LG Magna hajlított formaterv
[+]

Kijelző-teszt
Mérés LG Magna Alcatel One Touch Pop S9 Huawei Ascend G7 Meizu m1 note
Fehér fényerő 378 nit 474 nit 412 nit 466 nit
Fekete fényerő 0,37 nit 0,43 nit 0,48 nit 0,50 nit
Kontrasztarány 1021:1 1102:1 859:1 932:1
Színhőmérséklet 7642 K 7671 K 7970 K 7114 K

Hogyan mérjük a kijelzőt?

Nem is az előlap, hanem inkább a hátlap íves igazán, amit oldalról nézve jól lehet látni. Itt kapcsolódik össze egyébként ez a két rész, viszont nincsenek összeillesztési hibák, legalábbis nem lehet kitapintani. Mivel a gombok hátul helyezkednek el, így az oldalak nem túl izgalmasak, a széleken semmi sincs, felül találkozhatunk a 3,5 milliméteres jack kimenettel és a másodlagos mikrofonnal, alulra pedig a microUSB csatlakozó és a beszédmikrofon került.

LG Magna hátlap
[+]

A hátlap egész jól néz ki, a recézett borításnak köszönhetően nem csúszkál a kezünkben a telefon, nem gyűjti az ujjlenyomatokat, és alapvetően biztonságos fogást biztosít. Felül középre szerelték a 8 megapixeles fényképezőt, közvetlen társa a ledes villanó, alatta pedig a hangerőszabályzó billentyűk terülnek el, amik a bekapcsológombot fogják közre. Alul az LG logó hirdeti a telefon hovatartozását, balra tőle a hangszóróhoz vezető négy apró nyílás figyelhető meg. A hátlap pillanatok alatt lekapható a helyéről, az LG pedig lehetőséget biztosít az akkumulátor kicserélésére is. Ez a mozdulat nem szükséges a microSD és a microSIM behelyezéséhez, hiszen a foglalatok jobb felül várják a kártyákat.

Hardver, szoftverezettség

Az LG sajtótájékoztatóján még egy Snapdragon 410-zel szerelt változatot lehetett megtapogatni, ám a globális piacra, így Magyarországra is egy 28 nanométeres csíkszélességű MediaTek MT6582 chipsettel szerelt variáns került. Ez teljesen meggondolatlan döntés, nem csak az LTE hiánya miatt, mert rendben, annak hiányát még csak-csak lenyeli az ember, de hogy az elvileg gyengébbnek mondott modellekben mégis erősebb SoC található, az jól minősíti főszereplőnket. Nem csak az 1,3 GHz-es, négy darab Cortex-A7 magot tartalmazó processzor nyers teljesítményével akadnak gondok, hanem az 1 GB-nyi rendszermemóriára sem lehet büszke a Magna, nem beszélve a Mali-400MP2 grafikus gyorsítóról. A belső adattároló papíron 8 GB-os, csak mivel a rendszer 4,34 GB-ot foglal, így nem sok hely marad a multimédiás fájloknak. Erre lehet megoldás egy microSD kártya beszerzésre, maximum 32 GB-os tartozékokat támogat a telefon. A rezgés kiváló, nagyon erős a mobilban található motor.

Teljesítmény-teszt
Benchmark LG Magna Sony Xperia M2 Aqua LG Spirit 4G LTE Huawei Ascend G620s
Chipset MediaTek MT6582 Snapdragon 400 Snapdragon 410 Snapdragon 410
AnTuTu 5.x Benchmark 19422 pont 18500 pont 21181 pont 18781 pont
Vellamo Browser 1758 pont 1760 pont 1877 pont 1873 pont
Vellamo Metal 768 pont 745 pont 781 pont 748 pont
SunSpider 1.0.2 1361,6 ms 1480,3 ms 1361,6 ms 1186,6 ms
Geekbench 3 (single) 362 pont 345 pont 451 pont 482 pont
Geekbench 3 (multi) 1199 pont 1109 pont 1413 pont 1432 pont
GFXBench Manhattan onscreen nem indult el 6,9 fps 3,9 fps 3,9 fps
GFXBench Manhattan offscreen nem indult el 1,7 fps 1,8 fps 1,7 fps
GFXBench T-Rex onscreen 7,2 fps 15,4 fps 9,5 fps 9,3 fps
GFXBench T-Rex offscreen 4,1 fps 5,9 fps 5,2 fps 5,2 fps

A táblázat tökéletesen reprezentálja a MediaTek megoldásának elmaradottságát, még a korábbi Snapdragon 400 chipset is a legtöbb esetben állva hagyja a tesztalanyunkban lévő lapkát. Jó hír viszont, a rendszersebesség az alapvető műveletek során kielégítő, a főoldalakon való lapozgatásnál nincs megakadás, esetleg akkor döccen meg a szoftver, ha valamilyen összetettebb programot nyitunk meg. Az alkalmazásváltó viszonylag gyorsan megnyílik, ám a programok közötti váltás már nem megy ilyen lazán, és az egy gigabájtnyi rendszermemória sem elég ahhoz, hogy több app futhasson a háttérben. A játékoknál kell igazán visszavenni az agarakkal, mivel a közepes grafikánál jobb játékok már nem futnak hibátlanul a telefonon.

LG Magna Screenshot LG Magna Screenshot

Az LG Magnán már az Android 5.0.1 Lollipop operációs rendszer teljesít szolgálatot, természetesen az LG saját szoftverfelületével megspékelve. Androidról lévén szó a működési elv ugyanaz, mint más eszközök esetén, a főképernyők száma és tartalma teljes mértékig személyre szabható ikonokkal és widgetekkel. A zárolt képernyőre négy olyan ikont rakhatunk ki, amiket gyakran használunk, felettük az értesítések fognak megjelenni, hasonlóan ahhoz, ahogy magában az információs függönyben is láthatók. Utóbbiban még a fény- és hangerőszabályzó csúszkákkal, valamint a gyorsbeállítások kapcsolóival találkozhatunk. A szoftveres extrák közé tartozik a KnockON (dupla koppintásos kijelzőfelébresztés), a Knock Code (kijelzőfeloldási módszer, amiről már bővebben is írtunk), valamint a Glance View (kikapcsolt kijelző mellett a képernyő tetejéről kell lehúzni az ujjunkat, és a legfontosabb információk megjelennek). A vezérlőgombok a képernyő alján helyezkednek el, a sorrendjük bármikor megváltoztatható, viszont nincs lehetőség arra, hogy applikációk szerint elrejtsük őket.

LG Magna Screenshot LG Magna Screenshot

A billentyűzet üzenetküldés során jól használható, aránylag gyorsan lehet rajta gépelni. A tárcsázóképernyőn adott a prediktív, vagyis a szám és betű alapú keresés, a névjegyekhez pedig számos adat (például csengőhang, név, email, telefonszám) rendelhető. Nem sok extra alkalmazással találkozunk, főleg a gyári programokkal kell vigasztalódnunk, amik közé a Chrome, a Gmail, a kamera, az időjárás, az ébresztőóra, számológép, a Térkép, a YouTube, a zenelejátszó, a naptár és a diktafont tartozik. Ami mégis plusznak számít, az a fájlkezelő, az FM-rádió, valamint a Polaris Office dokumentum és PDF-olvasó.

Kamera, videó, audió

A hátlapon egy autofókuszos, ledes villanóval megtámogatott, 8 megapixel felbontású fényképezővel lehet fotózgatni, az előlapi szenzor pedig fixfókuszos és 5 megapixeles. Az LG egyáltalán nem spilázta túl a szoftvert, a G3-ból ismert minimalista kínálatot kapjuk meg a Magna mellé is. Külön ikon szolgál a képek és a maximum 1080p felbontású videók készítésére, de ugyanilyen könnyedén válthatunk a két kamera között, vagy kapcsolhatjuk be a ledes vakut is. A beállítások között a rácsvonalazást, az időzítőt (3-10 másodperc), a hangvezérelt fotózást (csíz, mosoly, whisky, kimcsí, LG szavak kimondása után történik az exponálás) érjük el, ezen kívül még a felbontással tudunk babrálni. A fókuszálás és a képek mentése gyors, a CamSpeed 634 ponttal jutalmazta tesztalanyunkat. A gyártó ebbe a szoftverbe is beépítette a Gesture Shotot, így ha az előlapi kamera előtt ökölbe szorítjuk a kezünket, akkor pár másodperc múlva fotóz a telefon.

A kamera egyáltalán nem rossz. Nincs gond a dinamikatartománnyal, és alapvetően az is jó hír, hogy az algoritmus egyáltalán nem mossa el a részleteket, mondjuk cserébe a sötétebb részeken a zaj könnyedén megfigyelhető. A vonalélesség megfelelő, a makró fotók kifejezetten szépre sikerülnek, körülbelül tíz centiméterről lehet igazán éles képeket lőni, és ahogy a leveles alkotáson látható, még az ott eledelt kereső hangya sem mosódott el. A vaku közepes teljesítményre képes, egy-két méternél messzebbre nem visz el a fénye, a részletek megmaradnak, a színeket is jól lövi be a kamera. A videók már nem ennyire bizalomgerjesztők, leginkább a hanggal van a baj, amit borzasztó minőségben vesz fel a telefon, ez a tesztvideón hallható is.

LG Magna oldal
[+]

A gyári videolejátszó támogatja az MP4 és a H.264 kódolást, a DivX formátumokkal sajnos nem birkózik meg, bár ez a Play Áruház bőséges kínálata miatt nem egy megoldhatatlan feladat. A telefonon tárolt mozgóképeket a galériából érjük el, ha nincs megfelelő töltöttség, akkor viszont semmi nem hajlandó megjeleníteni a készülék. A Magna nem bánkódik, ha 1080p-s, vagy 720p-s filmeket nézünk rajta, hiszen minden esetben folyamatos a lejátszás.

LG Magna Screenshot LG Magna Screenshot

Az LG mobiloknál néha van, néha nincs, most éppen megint akad gyári zenelejátszó program, amiben számok, albumok, előadók, mappák és műfajok szerint láthatjuk a masinán tárolt dalokat. Létrehozhatunk listákat, és bejelölhetünk kedvenc muzsikákat, a hangszínszabályzót a beállítások között találjuk. Az MP3, WAV, eAAC+, Flac formátumú zenék hallgathatók az akár a jó indulattal is csak közepesnek mondható gyári fülhallgatón, vagy az igencsak hangos, az LG szerint 1 wattos, ám maximumra tekerve már meglehetősen torzító hangszórón keresztül. Nem maradt ki az FM-rádió, ami kizárólag headset csatlakoztatása esetén működik, felvenni nem tudunk vele adásokat, ám a zenelejátszóhoz hasonlóan az előre megadott lehetőségek közül kiválaszthatunk egy időintervallumot, aminek letelte után automatikusan kikapcsol a program.

Teszt Alcatel OT Idol 3 (5.5) Samsung Galaxy E5 Microsoft Lumia 640 Sony Xperia M4 Aqua Vodafone Smart Prime
Frekvenciaátvitel (40 Hz-től 15 kHz-ig), dB: +0,05, -0,54 +0,02, -0,05 +0,06, +0,02 +0,02, -0,05 +0,02, -0,05
Zajszint, dB (A): -85,0 -91,3 -91,9 -87,7 -87,1
Dinamikatartomány, dB (A): 85,0 91,1 91,8 88,1 85,9
THD, %: 0,0110 0,0083 0,0068 0,0075 0,0063
IMD + Zaj, %: 0,068 0,012 0,013 0,021 0,016
Sztereó áthallás, dB: -79,8 -89,6 -90,7 -87,3 -88,2

A frekvenciaátvitel grafikonja megfelelő, a telefon a jack kimeneten keresztül tisztán hallhatóan leadja a fülünk számára értékelhető hangokat.

A zenehallgatást a különféle zajok vagy sistergések sem fogják megzavarni, mivel a hallható tartomány alatt marad mindkettő szintje.

Adatkommunikáció, akkumulátor, összegzés

A chipsetből adódó első nagy hiányosság a 4G/LTE hiánya, ugyanis mobilon a HSPA+ által maximum 21,1 Mbps letöltési és 5,76 Mbps feltöltési sebességet érhetünk el. Nem csak emiatt fog fájni a fejünk a Magna megvásárlása után, hanem az NFC és a GLONASS hiánya miatt is, így például érintéses fizetésre sem használható a masina, plusz a navigálás is nagyon nehézkes. Az A-GPS egység ugyanis rendkívül lassan talál jelet, álldogáltam vagy három percet a szabad ég alatt, mire nagyjából tíz méteres pontossággal végre felfogta, hogy merre vagyok. A negatív sort az OTG mellőzésével folytatta az LG, nem kezeli a pendrive-okat sem a microUSB csatlakozó. Az legalább biztató, hogy a 802.11b/g/n-es, internetmegosztásra alkalmas WiFi jó vételi erősséggel rendelkezik, és a Bluetooth 4.0 is kiválóan működik.

LG Magna Screenshot LG Magna Screenshot

A Chrome mellett gyári böngészővel szörfölhetünk az interneten, habár egyik programmal sem tudjuk megjeleníteni a Flash tartalmakat. A weboldalak gyorsan betöltődnek, a böngészési élményt nem érheti kritika. Az LG saját szoftvere néhány extrával azért rendelkezik a Google megoldásához képes, ilyen az olvasómód, melyet a honlap betöltése után a jobb bal megjelenő ikonra kattintva lehet elérni. Ezzel nagyíthatóak lesznek a karakterek, ha pedig adatforgalmat spórolnánk meg, akkor a képek megjelenítését is kikapcsolhatjuk. Több normál vagy privát lapot meg lehet nyitni, könnyedén elmenthetőek a könyvjelzők, illetve a weboldalak is, ha például később internetelérés nélkül szeretnénk elolvasni egy adott cikket.

LG Magna akkumulátor és kártyafoglalatok
[+]

Értékelés: LG Magna
Külső
Ergonómia 7 pont
Anyaghasználat 8 pont
Összeszerelés minősége 8 pont
Kijelző minősége 8 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 6 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 7 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 8 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 6 pont
Multimédia
Vizuális 8 pont
Audio 7 pont
Egyebek
Üzemidő 8 pont
Ár/érték aránya 5 pont
Hogyan értékelünk?

A hátlap alatt egy 2540 mAh-s akkumulátor hever, amit ha tönkremegy vagy lemerül, akkor akár egy másikra is kicserélhetünk. A gyárilag meglengetett 10 órás beszélgetési idő nehezen érhető el, az egy, vagy visszafogottabb esetben két napos üzemidő viszont könnyedén. MindigTV-t nézni WiFi-n nagyjából 6,5 órán keresztül lehet, normál használat mellett körülbelül bő 4 órás képernyőidő hozható ki.

Az LG Magna sajnos nagyon nem tudja azt a szintet hozni, amit a felhasználó elvárna tőle. Eleve kiborító, hogy bemutatásának idején a középkategóriás kvartett (Joy, Spirit, Leon, Magna) legerősebb tagjának kiáltották ki, miközben a végleges verzió gyengébb a legtöbb társánál. A MediaTek ebben a telefonban használt chipsetje ugyanis a belépőszinten menő még, ám azon az áron, amennyiért tesztalanyunk hazavihető, egészen nevetségesnek mondható sajnos. A Magna függetlenül, hivatalos kínálatban 63 ezer forintot kóstál, ami rengeteg. Hiába a szép és jó fényerővel rendelkező kijelző, vagy az egész hosszú üzemidő, ez egyáltalán nem tudja ellensúlyozni a hardver gyengeségét, és az ár logikátlanul magas szintjét, nem beszélve a 4G/LTE és az NFC igencsak fájó hiányáról. Pedig még a kamerába sem lehetne igazán belekötni, és a cserélhető energiaforrásnak is lehetne örülni, ám így ezek is mind-mind a feledés homályába vesznek. A Magnának olyan konkurensekkel kell(ene) megküzdenie, mint például a jóval erősebb és jobb szolgáltatásokat nyújtó Alcatel OT Idol 3 (4.7), vagy a már kifutófélben lévő, de szintén előremutatóbb belsővel rendelkező Huawei Ascend G620s, nem beszélve a szolgáltatói kínálatban elérhető Vodafone Smart Prime-ról, ami majd feleennyibe kerül (igaz, kártyás konstrukcióban). Az LG Magna ha egyetemista lenne, akkor nemhogy a legjobb magna cum laude diplomaminősítést nem kapná meg, de még a rite is elérhetetlen messzeségben állna tőle. Inkább akkor már a Spiritet érdemes megvásárolni, ha valaki ilyen áron kizárólag a dél-koreaiak termékei közül szeretne válogatni.

Legendd

A tesztkészüléket az Speedshop biztosította, köszönjük! Vásárláshoz kérem, kattintson ide!

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

LG Magna
LG Magna Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 139,8 x 69,9 x 10,1 milliméter
Tömeg 137 gramm
Színvariációk szürke, fehér, arany
SIM-foglalat microSIM
Kijelző
Kijelző átlója 5 hüvelyk
Kijelző felbontása 720 x 1280 pixel (294 ppi)
Kijelző típusa IPS-LCD kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa MediaTek MT6582
Processzor típusa 1,3 GHz-es, négymagos ARM Cortex-A7
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip Mali-400MP2
RAM mérete 1 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 8 GB
Memória bővíthetősége microSD (32 GB-ig)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 900/1800/1900
UMTS 850/900/1900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 21,1 Mbps / 5,76 Mbps
LTE nincs
IrDA / Bluetooth nincs / 4.0 (A2DP)
WiFi 802.11 a/b/g/n, WiFi hotspot, WiFi direct
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
GLONASS nincs
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 5.0.1 (Lollipop)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek FM-rádió, Polaris Office, LG SmartWorld, QuickMemo+
Multimédia
Fő kamera 8 megapixeles, autofókuszos, ledes villanó
Másodlagos kamera 5 megapixeles
Videófelvétel 1080p @ 30 fps
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 2540 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő 350 óra
Beszélgetési idő 10 óra
Zenelejátszási idő ? óra
Egyebek
3,5 milliméteres jack kimenet, giroszenzor, gyorsulásmérő, közelségérzékelő, fényérzékelő, eseményjelző led
  • Kapcsolódó cégek:
  • LG

Azóta történt

Előzmények

  • LG G4 - nehéz rajta fogást találni

    A dél-koreaiak csúcsmodellje nagyon jól teljesít, kiváló képeket készít a 16 megapixeles kamera, szép a Quantum IPS kijelző, és a rendszersebesség is szinte hibátlan.

  • LG Joy - memóriazavar

    Az LG jelenlegi legolcsóbb okostelefonja a Joy névre hallgató modell, aminek legnagyobb problémája a memória méretében keresendő, emellett a kétmagos processzor sem túl erős.

  • LG Spirit 4G LTE - görbe árnykép

    Az LG kompakt középkategóriása szemrevaló, pillekönnyű és még egy kicsit meg is hajlított, két hiba azonban ront az ígéretes összképen.

  • LG L Bello - szépség, vagy szörnyeteg?

    A dél-koreai gyártó újdonsága a G sorozat formatervét követi, viszont sajnos sem árban, sem pedig teljesítményben nem tudja felvenni a versenyt a konkurensekkel.

Hirdetés