Bevezető, csomagolás
Nincs még másfél hónapja, hogy megfordult nálunk az LG új divattelefonja, a Shine. A csoki szériának köszönhetően itthon is (el)ismertté vált gyártó a csillogó szériát is bővíti, ennek eredményeként nálunk járt a ragyogó telefon HSDPA-s változata, mely pár új szolgáltatás mellett javított szoftvert is kapott.
Rá is fért a javítás szegény KE970-re, mert bár elkápráztatott mindenkit, nem volt mentes a szoftveres hibáktól, valamint szolgáltatáskínálata sem felelt meg teljesen a kor elvárásainak. A KU970 mindkét gondot megpróbálja orvosolni, miközben ugyanúgy ragyog, mint kistestvére.
Az új Shine-t a Vodafone-tól kaptuk, a piros szín imádat és a Live! mánia már a dobozt is elrontotta. A készülék egy amúgy elegáns, szürke, mágnesesen záródó dobozban lakik, melyre rákerült egy levehető, piros papírborítás. A helyzet belül is hasonló, a sok ezüst színű tartozék között szinte világít a Vodafone-színű kézikönyv és gyorstalpaló füzet. A tartozékok megegyeznek a KE970-hez kapottakkal: adatkábel, két részből álló sztereó headset, hálózati töltő, telefondísznek álcázott tisztítócucc, valamint egy 8 centiméteres CD, amin a (sajnos) nélkülözhetetlen szoftverek lapulnak.
Külső
Tesztalanyunk külseje szinte teljesen megegyezik elődjével, ezért nem nézzük át túl részletesen, de a fontosabb dolgokra kitérünk. A burkolat jelentős része fémből készült, a hátlap szálcsiszolt aluminium, vagy legalábbis annak akar tűnni. A minőségi anyaghasználat érződik a telefon tömegén is (125 gramm), nehéznek viszont nem mondanám, nagyon jól kézreáll.
A kiváló minőségű, 2,2 hüvelykes QVGA kijelző fölötti rész tükröződő bevonatot kapott, melyben sokak szerint akár sminekhetnek is a hölgyek - szerintem egy tükörtől messze van, sötétebb képe van, mint amilyen a valóság. Alatta található az elsődleges navigációs szerv, egy henger, valamint négy gomb, melyek közül kettőt az elején dísznek néztem. Szétcsúsztatva előbukkan a numerikus billentyűzet is, mely a két funkciógombhoz hasonlóan kék háttérvilágítást kapott. Maga a billentyűzet RAZR-stílusú, fém, a gomboknak nincs rendes nyomáspontja, a felület pedig majdnem teljesen sima, "vakon" tehát elég nehéz írni rajta. A felső sorra egy kicsit rálóg az előlap, de ez valószínűleg csak a nagyobb ujjakkal rendelkezőnek okozhat gondot. Alul található az általam kevésbé kedvelt "bumszli", ami érdekes módon ennél a készüléknél nem különösebben zavart, pedig legtöbbször szokott. Ez viszont sajnos műanyag, ami ráadásul más színű, mint a fém részek, nekem nem igazán tetszett.
Külső szempontjából az egyetlen újdonság az előlapi kamera, mely a jobb felső sarokban bújik meg. A hátlapon maradt a régi, 2 megapixeles, autofókuszos Schneider "optika".
Felül csak a hátlap levételéhez szükséges pöcök található, alul, balra nincs semmi. A tervezők az összes dolgot jobbra rakták, ezek fentről lefelé a következők: töltő/adatkábel/fülhallgató csatlakozója, hangerőszabályzó gombok, menü gomb, kamera exponálógombja. Az all-in-one csatlakozót egy kihajtható műanyag lapocska óvja a szennyeződésektől, érdekes viszont, hogy csak lefelé lehet kihajtani, úgyhogy ilyenkor rálóg a hangosító gombra. Használni így is lehet, csak nem magát a gombot, hanem a rugalmas műanyagból készült lapot kell nyomkodni.
Menü, alapfunkciók
A kijelző 2,2 hüvelyk átlójú, QVGA felbontású, 18 bites színmélyésgű. Minőségét nem érheti kritika, gyönyörű a képe, az animációk villámgyorsak, napfényben is jól olvasható - már ha nem tükröződik a szemünkbe a napocska. A menü viszont nem használja ki a megjelenítő lehetőségeit, bár a gyári háttérképek elég jóra sikerültek. Az új funkciókkal együtt 3 új menüpont is érkezett, így ezekből a KU970-ben nem 9, hanem 12 van, szerencsére elférnek egy képernyőn. Az elrendezés alapból listás, de lehet 3x4-es, ikonos menüt is választani. A színsémát viszont nem áll módunkban átállítani, marad tehát az elegáns (vagy búskomor, nézőpont kérdése) fekete. Talán a Live! menü fejlesztőinek is volt valami hiányérzete ezzel kapcsolatban, úgyhogy az alapértelmezett betűtípust lehetőség van "vidámra" állítani - had ne mondjam, hogy mennyire illik a telefon külsejéhez a Comic Sans stílusú betűkészlet.
Kanyarodjunk vissza a kezelésre. A fő navigációs eszközünk tehát az előlapon található henger, mely véleményem szerint a legbutább dolog az egész készüléken. Ismerőseim közül ennek ellenére sokaknak ez tetszett szinte a legjobban, mivel "ilyet még nem láttak". Hát igen, újdonság varázsa, 5 perc használat után viszont érezni, hogy itt valami nem ok. A főmenüben egy csiga sebességével lehet vele mozogni, mivel a gyors görgetést úgy honorálja, hogy csak 1 lépésnyit mozog - ha lassan görgetjük, akkor pedig azért nem haladunk, ördögi kör. Persze az egyes menüpontokat a numerikus gombokkal is el lehet érni, viszont ez a lehetőség összecsukott állapotban nem játszik. A hengernél is rosszabbak a közvetlenül mellette található gombok: ezeket nagyon nehéz megnyomni, ujjbeggyel egy átlagember körülbelül 1-2 tucat nyomást bír ki. Ilyenkor lehet körömre váltani, de úgy sem sokkal jobb. Az oldalsó, világítós gombok szerencsére rendben vannak.
A telefonkönyv kapacitása 500 név, minden emberhez egy e-mail és egy webcím, valamint egyedi csengőhang és név tartozhat. Ez utóbbi lehet avatar is, amit a telefonon dobhatunk össze. Ez egy amolyan Barbibabás-öltöztetős játék, a lányoknak nagyon tetszett, én kicsit szerénynek találtam a lehetőségeket, alig pár ruha és arc áll rendelkezésre, szemüveges embert nem is lehet csinálni - ezek szerint a csillogós emberek ismerősei mind kontaklencsét viselnek. A leggagyibbak a hátterek, egyedül az alpesi milkabocis néz ki valahogy.
Szöveges üzenetekből 300-at tárolhatunk, naptárbejegyzésekből és teendőkből 100-100, jegyzetekből pedig 5 fér el a memóriában. Az MMS/e-mail/Java memória korrekt méretű, 57 MB-os. Az MMS szerkesztő 300 KB-ban maximalizálja az üzenetek méretét. Az e-mail kliens jól működik, kezeli a csatolt fájlokat is. A legnagyobb móka a szöveges üzenetsablonok közül a negyedik (lásd kép), de a többi sem rossz. Profilok vannak, képes egyszerre csörögni és rezegni.
A szervezőfunkciók teljesen rendben vannak, a naptárba bekerült a heti nézet, megjavult a Világidő is, van átváltó, diktafon, a stoppertől viszont könnyes búcsút kell vennünk. Játékokból 6 darab demo került fel a Vodafone jóvoltából - mérges is voltam, mert 45/60 másodperces játékidőkkel szúrják ki a szemünket. Kedvencem a Tower Bloxx volt, ez egy felhőkarcoló-építős szoftver, a demo verzió 30 szintig engedi építeni tornyunkat. Ismerőseim között osztatlan sikert aratott, komolyan el is gondolkodtam a vásárláson. (A Nokia 6120 Classic szoftverében persze benne van a fullos verzió, a szerző szerencséje, hogy ebből kimaradt - és nem is vette meg - mert különben sosem készül el a cikk, az fix - Bog)
Adatkommunikáció, egyebek
A KU970 tehát már 3G-s modell, mely támogatja a 3,6 Mbps-os HSDPA-t is. A GSM modul háromnormás (900/1800/1900 MHz), a GPRS 4+1/3+2-es. A Bluetooth 2.0-s, ismeri az A2DP-t.
Az akkumulátoros üzemidőt nem tudom pontosan megítélni, mert én és az ismerőseim is rengeteget nyúztuk a telefont. Az akksi 800 mAh-s, a nagy igénybevétel mellett 2 napig bírta, de mint azt az előző cikkben is leírtuk, normál használat mellett valószínűleg 3 vagy akár 4 napig is elketyeghet egy töltéssel.
A multimédiás lehetőségek áttekintése előtt nézzük a memóriát. A már említett MMS/e-mail/Java memória tehát 57 MB, sok telefonnak már ez is a javára válna, az új Shine-ban viszont található további 499 MB multimédiás memória, melyet a fényképek, zenék, videók tárolására lehet használni - memóriakártyával bővíteni viszont nem lehet. A fájlok számítógépről átmásolása azonban nem egyszerű, a készülék ugyanis nem képes USB Mass Storage eszközként működni, tehát mindenképp szükséges az LG Phone Manager, az LG Desktop, valamint LG PC Sync programok telepítése. Ez nem egy egyszerű folyamat, a Windows három drivert is feldob - amiket ráadásul újra feltelepített, amikor másnap ismét csatlakoztattam a telefont. Az adatátvitel sajnos nagyon lassú, 499 MB adat átmásolása 55 percig tartott.
Multimédia, összegzés
A kamera 2 megapixeles, autofókuszos, alatta a jól hangzó Schneider - Kreuznach felirat olvasható. A legnagyobb elérhető felbontás állóképeknél 1600 x 1200, mozgóképeknél pedig 320 x 240 pixel (a videok hossza legfeljebb 60 perc). A beállítási lehetőségek átlagosak, van fehéregyensúly, effektek, a fénymérés átlagoló/középre súlyozott lehet, az érzékenységet nem lehet állítani. Külön makró mód nincs, az autofókusz közeli tárgyaknál is gond nélkül működik. A képek elég részletszegények, ennek oka valószínűleg az erős zajszűrés lehet.
A füles nem az KE970-hez kapott, hanem egy amolyan divatfüles. Szerencsére két részből áll, a távvezérlőbe bármilyen 3,5 mm-es jack csatlakozós fülhallgatót be lehet dugni. A gyári közepes minőségű, asszimmetrikus kialakítású, szára nagyon vékony, hosszúkás, fémből van, engem egy fülbevalóra emlékeztetett, hölgyeknek biztos jól áll, én nem mertem benne utcára menni. A zenék egy jó minőségű fülessel ritka szépen szólnak a Shine-on, a kihangosító viszont szintén közepes minőségű.
A divatfüles méreteinek szemléltetésére íme egy kép, melyen az iPod fülesével barátkozott:
A zenelejátszó szoftver beállítások terén nem túl jó, az ismétlésen és a shuffle üzemmódon kívül semmihez nem nyúlhatunk. A visual elég igénytelen, egy kék akármi közepén van egy sárga nyíl, ami minden másodpercben forog egyet - nem éppen dinamikus. Hangszínek nincsenek, sőt, ha lejátszás közben megnyomjuk az Opciókat, akkor megáll a zene. Játéklistákat kezel, melyeket a telefonon lehet létrehozni. Kistesótól eltérően képes a háttérben futni, bár sokra nem megyünk vele, ugyanis a legtöbb program ilyenkor erőforrások híján nem indul el. Zenehallgatás közben érdekesen viselkedik a Saját fájlok menüpont, a szoftver azt hiszi, hogy a képek/videó/egyebek könyvtárakban is zenék laknak, ezért azokba nem enged belépni, lévén már fut a zenelejátszó - amibe viszont egy gombnyomással visszatérhetünk. SMS-t írni viszont lehet zenehallgatás közben is, ez is valami. A képnézegető egyébként nem az igazi, zoomolni először csak a menüből lehet (utána már a hengerrel is), teljes képernyős mód helyett pedig diavetítés van.
Összegzés: az új Shine egy jó készülék, bár nem tömegtermék. Szolgáltatáskínálata jó, a KE970-ben található bugok egy részét kijavították, bár a szoftver így is hajlamos furcsaságokra. Kivitelezése elsőosztályú, ára pedig ennek megfelelően magas. Ha valaki csillogni akar, a KU970-el megteheti. Nekem divattelefon mivolta ellenére tetszett.
![]() |
LG KU970 Shine |
Bocha
Az LG KU970 Shine a GSM Takács jóvoltából került hozzánk. Köszönjük.
A készülék megvásárolható online a www.gsmtakacs.hu címen.
Specifikáció
LG KU970 Shine | ||
![]() |
Technológia | GSM 900/1800/1900 MHz, UMTS, HSDPA (3,6 Mbps) |
Méret | 99,8 x 50,6 x 13,8 mm | |
Tömeg | 125 gramm | |
Kijelző | 2,2 hüvelyk átlójú, 240 x 240 pixel felbontású, 18 bites színmélységű TFT |
|
Telefonkönyv | 500 | |
SMS/MMS memória | 300 darab/55 MB | |
Egyéb memória | 500 MB multimédis memória, nem bővíthető | |
Java | van | |
Vibra funkció | van, csengéssel együtt is | |
Naptár | van | |
Ébresztés | van, kikapcsolva is | |
Számológép | van | |
GPRS/EDGE | 4+1/nincs | |
Push To Talk | nincs | |
Infra/Bluetooth | nincs/2.0 (A2DP) | |
Prediktív | magyar T9 | |
Hangtárcsázás | nincs | |
Hangrögzítõ | van | |
Hangvezérlés | nincs | |
Valutakonverter | van | |
FM rádió | nincs | |
Kihangosítás | van | |
Alap akkumulátor | 800 mAh Li-Ion | |
Készenléti idõ | - | |
Beszélgetési idõ | - | |
Fényképezőgép | 2 megapixel, autofókusz, mobilfény (QVGA mozgókép) | |
POP3 e-mail | van | |
WAP böngészõ | 2.0 | |
HTML böngészõ | van, JavaScript és keret kezeléssel | |
Játékok | 6 demó | |
Csengõhangok | MIDI, MP3,AAC, SMAF | |
Operációs rendszer | nincs | |
MP3 lejátszás | van, háttérben is fut | |
Egyebek | Sztereó Bluetooth hangátvitel, előlapi VGA kamera videotelefonáláshoz |