LG K4 4G - Kár a Klassz Kisméretű Kijelzőért

Bevezető, tartozékok

Az LG az idei CES-en mutatta be az alsó kategóriába szánt K sorozat első két tagját, a legerősebb K10-et, amelyről már olvasható is a részletes élménybeszámoló , és a hasonló paraméterekkel, de nagyobb kijelzővel és kissé erősebb hardverrel szerelt K7-et. Habár ekkor még nem jelentették be hivatalosan a legkisebb variánst, érkezése nem volt kétséges , ahogy az sem, hogy először Európában foghatják kézbe a felhasználók. A széria alapvetően a kedvező árfekvéssel kíván érvényesülni az ár-érték-elvárható minimum viszonylatában különösen kényes alsó szegmensben, ami a K10 esetében, a teszt tanúsága alapján például nem sikerült maradéktalanul.


[+]

A gyártó elképzelése teljesen helytállónak tekinthető, amennyiben egy hangsúlyozottan kedvező árú, egyszerű és alapfunkciókra fókuszáló, és most jön a lényeg, kis kijelzőmérettel rendelkező, belépő szintű készülék megalkotásának szükségességét feltételezte. A hangsúly ezúttal természetesen nem a forradalmi dizájnon, vagy a prémium anyaghasználaton és extra fícsörökön van, hanem a mindennapi használhatóságon és szimpla funkcionalitáson, tisztességes formába öntve. A szerény hardverrel és ízléses, de kommersz dizájnnal rendelkező K4 nagyjából hozza a jelen esetben és árért elvárható színvonalat, a kijelző és a megjelenítés minősége viszont nem tudja megütni azt a szintet, amit egyébként ezen az árponton egy ilyen eszköztől elvárnánk.


[+]

A készülék, K szériás rokonaival összhangban, egyszerű, fehér dobozkában lapul, melyet ezúttal üde, fűzöld epizódok tarkítanak. A tartalmat illetően, némi dokumentáción kívül magát a készüléket pillanthatjuk meg először, alatta pedig az 1940 mAh-s akkumulátort és annak tápellátását biztosító 0,85 amperes hálózati töltőfejet és a microUSB adatkábelt találjuk.

Külső, kijelző

A kényelmes méretű ketyere ebben a kategóriában átlagosnak tekinthető, 131,9 x 66,7 x 8,9 mm-es dimenziókkal és 131,6 grammos tömeggel rendelkezik. A kasztni nettó műanyag, de az anyagminőségre nem lehet panasz, a texturált hátlap különösen kellemes látványt és fogást nyújt, nem csúszik, nem maszatosodik. Határozott fogásra a hátlap némi nyekergéssel és ropogással fejezi ki nemtetszését, ez elsőre kissé ijesztő, ugyanakkor viszont minél többet nyomkodjuk, annál kevésbé lesz az, talán pont ennek hatására kerülnek helyükre az illesztések. Említett hátlap ellenben olyan patentul fel van installálva, hogy ha nem tudnánk, hogy házilag lebontható, nem is lennénk biztosak benne, hogy lehet. A hámozást tetszés szerint vagy a bekapcsoló, vagy a hangerőszabályzó gomboknál tudjuk megkezdeni. Amint némi hátlap- és erőfeszítés árán szabaddá tettük a készülék hátulját, ügyelve arra, hogy az akkumulátor ne pottyanjon ki, mert hajlamos rá, elérhetővé válik az egy darab microSD, mellette pedig a microSIM befogadására alkalmas slot.


[+]

A készülék fogása a hátlapi íveknek és a hátlap textúrájának köszönhetően, nem mellesleg a kis méret eredményeképpen kényelmes és stabil. A bekapcsoló gomb a jobb oldali hátlapi ívre került a fémes színezetű plasztik oldalkeret helyett, bal oldalon pedig a hangerőszabályzó gombpárost találjuk. Habár az LG közkedvelt és általában igen ergonomikusnak érzett megoldása, a hátlapra szerkesztett kezelőgombok ezúttal nem képviseltetik magukat, a dupla koppintásos feloldás továbbra is megkönnyíti a készülék használatát, amit koppintási mintával is cifrázhatunk a fokozott biztonság érdekében. A KnockCode névre keresztelt funkció kézben tartva is működik, alkalmanként kissé lassú, ami könnyen összetéveszthető beviteli pontatlansággal, pedig nem az, de általában elsőre megérti, hogy mit szeretnénk tőle. Alul fülhallgató kimenet és microUSB csatlakozó, valamint a felső élen található mikrofon párja tanyázik.


[+]

Az előlap 63%-át az FWGA felbontású, IPS LCD kijelző uralja. A 854 x 480-as felbontás 4 és fél hüvelyken 218 ppi-t és szemmel látható pixeleket jelent. A fényerő nem kifejezetten erős, ahogy a kontrasztok és a kissé fagyos színek is inkább az elfogadható kategóriába esnek, habár manuális módosításra nincs lehetőség. A betekintési szögekkel ellenben komoly problémák vannak. Azon túl, hogy normál beltéri viszonyok között is zavaróan tükröződik a felület, napsütésben szinte vaktában vagyunk kénytelenek tapogatózni. A színek és a fényerő az apróbb fejmozdulatra is a legváltozatosabb variációkban jelennek meg, már ameddig a láthatóság még adott. Automata fényerőszabályzás nincs, az értesítősávot lehúzva csúszka segítségével igazíthatunk a dolgon, valamint a beállításokban rábukkanhatunk egy kényelmi funkcióra is. Meghatározott időintervallumban (éjféltől reggel hatig) a rendszer opcionálisan 0%-ra állítja a fényerőt, Éjszakai fényerő címszó alatt.


[+]


[+]

Kijelző-teszt
Mérés LG K4 4G Meizu m2 Lenovo A2010 Samsung Galaxy Core Prime
Fehér fényerő (max.) 344 nit 386 nit 280 nit 426 nit
Fehér fényerő (min.) 3,08 nit 6,4 nit 13,7 nit 0,38 nit
Fekete fényerő 0,5 nit 0,32 nit 0,30 nit 0,48 nit
Kontrasztarány 689:1 1152:1 935:1 1123:1
Színhőmérséklet 7753 K 8684 K 7743 K 7049 K + manuális

Hogyan mérjük a kijelzőt?

A nem kifejezetten meggyőző kijelzőt relatív vastag holttér keretezi, alul csak a gyártó logójának adva teret. A virtuális kezelőgombok így jelentékeny méretű értékes helyet foglalnak el az egyébként üdvözlendő méretű megjelenítőből, cserébe sorrendjük tetszés szerint konfigurálható. Felül mindössze a 2 megapixeles előlapi kamerát és a beszédhangszórót találjuk értesítési LED és szenzorok hiányában. Megfordítva az eszközt, a jobb alsó sarokban a hangszórót, középtájt diszkrét, anyagába gravírozott márkajelzést, felette pedig a ledes villanóval kiegészített, 5 megapixeles hátlapi fotóapparátot találjuk. A kamera alig emelkedik ki a hátlap síkjából, az ezüstös keret pedig jó szolgálatot tesz a karcok ellen.


[+]

Hardver, szoftver

A készülék lelke egy négymagos, magonként 1 gigahertzes, 64 bites, ARMv8-A utasításkészletű, 28 nanométeres gyártástechnológiával készülő MediaTek MT6735M, amelyhez 1 gigabájt rendszermemória és Mali-T720 MP2 IGP asszisztál. A bruttó 8 gigabájtnyi belső tárhelyet további 32-vel dobhatjuk meg, amire valószínűleg szükségünk is lesz. Alkalmazásokat nem tudunk eleve kártyára menteni, de a telepítést követően minden további nélkül pakolhatjuk a nagyobb csomagokat addicionális tárhelyünkre. A rendszer nem jelzi, hogy nem áll rendelkezésre elegendő tárhely, úgyhogy ha azt tapasztaljuk, hogy látszólag végtelen ciklusban ragadt a letöltés, gyanakodjunk helyhiányra, oldjuk meg és próbálkozzunk újra.


[+]

Nem csak a teljesítménytesztekben érhető tetten az MT6735 és az MT6735M közötti, magonként 0,3 GHz-nyi különbség. Az alapműködés kissé komótos, az animációk alkalmasint döcögnek, ha pedig komolyabban leterheljük az eszközt, ez esetben már a hevenyészett beköltözés is annak számít, igencsak lassan dolgozza fel az eseményeket. Az SD kártya behelyezése okozhat még időleges teljesítménybeli visszaesést, nélküle viszont nem sok mozgásterünk marad tárhelyügyileg. Összességében korántsem siralmas a helyzet, néha meglepően fürgére veszi a munkatempót, persze csak önmagához képest látványos a javulás. Néhány alkalmazásra ugyan a hétköznapi használat során is várakozni kényszerülünk, de legalább konkrét fagyással vagy komolyabb kellemetlenséggel nem kellett szembesülnünk. Egyszerűbb játékok még nem okoznak problémát, komolyabb tartalmakhoz azonban ne fűzzünk sok reményt.


[+]

Teljesítmény-teszt
Benchmark LG K4 4G Alcatel Pop Up 5.0 Meizu m2 Samsung Galaxy Core Prime
Rendszerchip MediaTek MT6735M Snapdragon 415 MediaTek MT6735 Snapdragon 410
AnTuTu Benchmark 6.x 22717 pont 33333 pont 27684 pont 21559 pont
Vellamo Browser 1287 pont 2402 pont 2593 pont 1917 pont
Vellamo Metal 709 pont 883 pont 1000 pont 898 pont
Geekbench 3 (single) 470 pont 614 pont 621 pont 475 pont
Geekbench 3 (multi) 1313 pont 2380 pont 1676 pont 1436 pont
GFXBench Manhattan onscreen 5,8 fps 5,8 fps 5,8 fps 8,1 fps
GFXBench Manhattan offscreen 1,3 fps 5,2 fps 2,8 fps 1,8 fps
GFXBench T-Rex onscreen 11 fps 12 fps 14 fps 14,9 fps
GFXBench T-Rex offscreen 4,1 fps 27 fps 8,5 fps 5,2 fps


[+]

A rendszert Android 5.1.1-en nyugvó, LG-sített felület jelenti, néhány extra szoftver és funkció, valamint gyári témázási lehetőséggel kiegészítve. A testreszabhatóság kimondottan széles és hasznos keretek között valósítható meg. Az alkalmazásmenüt nem csak manuálisan rendezhetjük kedvünkre, hanem ABC és letöltési sorrend is kínálkozik az opciók között, a rácsszerkezet méreteit viszont nem tudjuk babrálni, cserébe az ikonok méretének csökkentésével legalább a menüben kisebb helyre zsúfolhatjuk őket. Kezdőképernyőből összesen öt darabbal gazdálkodhatunk, 4x4 ikon elhelyezésére van lehetőség, az alsó sávban pedig ötöt is bekészíthetünk az alkalmazásmenü mellé, amelynek pozícióját – a sávon belül – szintén tetszés szerint határozhatjuk meg.


[+]

A Google sztenderd szoftvercsomagján kívül találunk még néhány hasznos, különböző beállításokba navigáló gyorsgombot a Managemet mappában, valamint diktafont, FM-rádiót, időjárás appot, számológépet és a szokásos eszközöket. Az LG saját jegyzet alkalmazásán, a QuickMemo+-on kívül az Evernote is alapból rendelkezésre áll, további szoftvereket pedig SmartWorld címszó alatt, az LG alkalmazásboltjából is beszerezhetünk. Ez utóbbi kissé nyögvenyelősen indul, és később sem töri magát túlzottan, a kínálat viszont elég meggyőző. Ha kérdésünk merülne fel bármivel kapcsolatban – mármint olyan bármivel, ami a készüléket érinti – a RemoteCall Service azonnal a vevőszolgálathoz kapcsol minket, amint megadtuk az ehhez szükséges, előre beszerzett kódunkat. Az LG Backup a költözködésben és biztonsági adatmentésben kíván a segítségünkre lenni.


[+]

Az értesítősávot lerántva első helyen a képernyőfelvételt találjuk a gyorskapcsolók sorában, ezt megérintve máris firkálhatunk vagy jegyzetelhetünk a mentett screenshotra. A gyorskapcsolók összetételét és sorrendjét egyébként a legutolsó helyen tanyázó Szerkesztés opcióval alakíthatjuk számunkra kézenfekvő elrendezésűre. A kamerát lezárt képernyő mellett a hangerő gomb bármelyik végének dupla megnyomásával, kis várakozás után, de mondjuk rögtön elérhetjük. A vissza érintőgomb az aktív főképernyőre navigál minket, abban az esetben, ha nincs beállítva KnockCode vagy egyéb biztonsági megoldás. A UI összességében logikus és sallangmentes. A böngészőben persze, amit a Google szállított, nem fogjuk eltárolni laponként a Háború és Békét, kissé pixeles, ámbár elfogadható tempójú szörfölésben lehet részünk. A feladatvégzés sebességét garantáltan nem lesz nehéz lekövetni, de legalább mindent meg tudunk csinálni, amit szeretnénk. Előbb-utóbb.


[+]

Multimédia

A hátlapi modul f/2.8 apertúrájú optikával 5 megapixelt garantál nekünk autofókusszal és LED villanóval megtámogatva, míg az előlapi megegyező paraméterekkel, de 2 megapixellel operál. A kamerát ugye több útvonalról is elérhetjük, mindkét esetben pár másodperces várakozási idővel javasolt számolni. A szoftver kiváltképp egyszerű, megnyitás után mindössze az exponáló, kameraváltó, videofelvétel, valamint a LED villanó kezelőgombja érhető el. HDR-t és egyéb módokat ne keressünk, a beállítások között a rácsvonalak, az időzítő, a képarány és a hangvezérlés érhető el, memóriakártya használata esetén pedig az alapértelmezett mentés irányt is megadhatjuk. Az előlapi kamera konfigurációs lehetőségei hasonlóan szűkek, ellenben szelfi módban is megtámogathatjuk egy kis extra megvilágítással a témát. A vaku ikon ez esetben lekicsinyíti az élőképet, a kijelző fennmaradó részét pedig az optimális fényviszonyok biztosításának szolgálatába állítja. Így ellenőrizhetjük az elkészülő kép előnézetét, míg a körülötte megjelenő fehér keret segít egy kicsit az adott esetben kedvezőtlen fényviszonyokon.


[+]


[+]

A képek minősége nem kiemelkedő, sőt alkalmanként kifejezetten gyenge, eseti jellegű képrögzítésre, vagy középtávú, ideális megvilágítással rendelkező témák megörökítésére azért alkalmas. A vonalélesség nem erőssége a holminak, elmosódottság nem csak a széleken figyelhető meg, ahogy a dinamikatartomány sincs a helyzet magaslatán. Kedvezőtlen fényviszonyok mellett roppant zajos képeket láthatunk viszont, mindamellett a részletgazdagság is legalább olyan kevéssé fényes, mint a környezet. Beállítási lehetőségeink nemigen adódnak, így trükközni nem nagyon tudunk, a képek azért elfogadhatóak, a fókuszálás nem kellemetlenül lassú, az elkészült produktum pedig azért megteszi.

Videofelvételt HD minőségben, 720p 30 fps sebességgel tudunk rögzíteni, ahogyan nézni is. A gyári videolejátszó a galériából érhető el, a DivX képileg nem, de hanggal adott esetben hajlandó megjelenni, egyéb AVI formátumokhoz és AC3-as hanghoz szintén alternatív megoldásra lesz szükségünk, a H264 vagy MPEG-4 AVC kódolású videóanyagok viszont gond nélkül futnak AAC hanggal és feliratokkal együtt.


[+]

A zenelejátszó alap Android megoldásnak tűnik, kissé kiszínezve, sajnos a lemezborítókkal nem ápol jó kapcsolatot, zenei könyvtárunkat viszont a megszokott kategóriák szerint csoportosítja. Lezárt képernyőnél a lejátszó hátterét láthatjuk viszont – ha az albumborító megjelenne, gyaníthatóan az váltaná fel az ideiglenest. Hangszínszabályzó sajnos nincsen, ha ilyesmire vágyunk, az előtelepített Google csomagban megtalálható Google Play Zene lesz a mi emberünk. A hangzás kissé üres és középszerű, a mélyek itt sem valami öblösek, cserébe a magas hangok sem fülsértőek. A közepesnél eggyel jobb fülessel viszont lényegesen jobb az összhatás. A maximum hangerő kissé sistereg, ellenben korrekt erővel szól. FM-rádiót magunk által biztosított fülhallgató csatlakoztatása esetén hallgathatunk, természetesen kihangosítva is. A felület kifejezetten tetszetős, összesen 12 állomást menthetünk el a kezdőlapra, az RDS-nek köszönhetően pedig a műsorinformációt is követhetjük.


[+]

Adatkommunikáció, üzemidő, összegzés

Adatkommunikációs szempontból tisztes, de alapnak tekinthető felszereltséggel találkozhatunk. Tesztkészülékünk egy darab microSIM-et hajlandó magába fogadni, de elérhető kétkártyás, dual standby kivitelben is. A neten maximum 150/50 Mbps sebességgel száguldozhatunk a Cat.4-es LTE támogatásnak köszönhetően. Az egysávos WiFi rendben teszi a dolgát 802.11 b/g/n szabványon HotSpot és WiFi Direct funkciókkal egyetemben. Előbbinél ne feledkezzünk meg az alapjáraton 5 percre kalibrált kapcsolati időkorlátról, ha huzamosabb ideig, de szakaszosan szeretnénk igénybe venni a megosztott hálózatot. Bluetoothból 4.1-es verzió jutott, továbbfejlesztett audioelosztási (A2DP) és energiahatékony profillal (LE). A microUSB 2.0-s csatlakozóból kimaradt az OTG támogatás, ahogy NFC vagy infra sem áll rendelkezésre. Az A-GPS-szel megtámogatott, GLONASS műholdakkal kommunikáló helymeghatározás még a pincében is gyors és pontos.


[+]

A házilag is cserélhető 1940 mAh-s akkumulátornak alapvetően nem sok terheléssel kell megküzdenie, sem a hardver, sem a kijelző részéről, így nem is érződik olyan soványnak, mint amilyennek papíron gondolnánk. A készenléti idő egészen meggyőző, a kijelzőt nagyjából négy, négy és fél óráig tudjuk égetni egy feltöltéssel. Visszafogott használattal, márpedig az eszköz a teljesítményt és a kategóriát figyelembe véve valószínűleg nem a hardcore userek választása lesz, két napot kibírhat egy töltéssel. A 0,85 mAh-s töltőfej viszont elég karcsú, szánjunk időt a telep újraélesztésére.


[+]


[+]

Értékelés: LG K4 4G
Külső
Ergonómia 9 pont
Anyaghasználat 7 pont
Összeszerelés minősége 6 pont
Kijelző mérete, minősége 5 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 6 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 9 pont
Felhasználói felület élménye 8 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 8 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 7 pont
Multimédia
Vizuális 6 pont
Audio 7 pont
Egyebek
Üzemidő 8 pont
Ár/érték aránya 7 pont
Hogyan értékelünk?

A K sorozat alapvetően egy jó koncepció lenne, illetve az is, amennyiben az alsó szegmensben kínál különböző méretű és felszereltségű készülékeket, szándéka szerint képességeiknek megfelelő áron. Tesztalanyunk különösen nagy érdeklődésre tarthat számot azon felhasználók körében, akik továbbra is a kis(ebb) képátlójú, egyszerűbb készülékeket részesítik előnyben. Az LG K4 4G összességében egy elfogadható opciónak tűnhet nagyjából 40 ezer forintos árcédulájával. A rendszer élhető sebességgel, bár korántsem akadozásmentesen, de stabilan működik, a UI kényelmesen testreszabható, az egyszerű külső pedig egyszerű, de végső soron funkcionális eszközt rejt. A probléma a véleményes összeszerelési minőségen mellett sajnos pont ott a leglátványosabb, ami a K4 erőssége lehetne. Illetve pont, hogy nem látványos, mivel a megjelenítés minősége és a betekintési szögek extrém szűkössége még ebben a szegmensben sem nevezhető elfogadhatónak. Habár az LCD panel üdvözlendő választásnak tűnik, ebben a formában és minőségben sajnos nem fegyvertény. Megegyező képátlóval, nagyjából ugyanezen az árszinten a Samsung Galaxy Core Prime tűnik ésszerű alternatívának, kicsit nagyobb kivitelben pedig már bőven akad választási lehetőség, például az Alcatel vagy a Meizu kínálatában. A készülék egyébként tetszett volna, ha a kijelző fényesebb lenne néhány nittel és pár fokkal jobb teljesítményt tudott volna felmutatni (de egy tükröződést gátló felület is talán már elég lett volna az üdvösséghez), de ebben a formában nem tudjuk plecsnivel jutalmazni.

AliceWake

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

LG K4 4G
LG K4 4G Általános
Technológia GSM/UMTS/LTE
Méret 131,9 x 66,7 x 8,9 milliméter
Tömeg 131,6 gramm
Színvariációk fekete
SIM-foglalat microSIM
Kijelző
Kijelző átlója 4,5 hüvelyk
Kijelző felbontása 854 x 480 pixel (218 ppi)
Kijelző típusa IPS LCD kapacitív érintőkijelző
Kijelzőüveg n.a.
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa MediTek MT6735M
Processzor típusa 1 GHz-es, négymagos, Cortex-A53
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARMv8-A
Grafikus chip Mali-T720 MP2
RAM mérete 1 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 8 GB
Memória bővíthetősége microSD (max. 32 GB)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 850//900/2100 MHz
LTE 800/900/1800/2100/2600 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA / LTE van / 42 Mbps / 5,76 Mbps / 150 Mbps
LTE van (Cat.4)
IrDA / Bluetooth nincs / 4.1 (A2DP)
WiFi 802.11 b/g/n, WiFi hotspot
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
GLONASS van
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 5.1.1 (Lollipop)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Google szoftvercsomag, Evernote, FM-rádió, LG Backup, LG SmartWorld, RemoteCall Service, QuickMemo+
Multimédia
Fő kamera 5 megapixel, autofókusz, led segédfény
Másodlagos kamera 2 megapixel
Videófelvétel 720p 30 fps
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van (RDS)
Üzemidő
Alap akkumulátor 1940 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő 215 óra
Beszélgetési idő n/a
Zenelejátszási idő n/a
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet, gyorsulásmérő
  • Kapcsolódó cégek:
  • LG

Azóta történt

Hirdetés