Lenovo K6 – félrehord a hatlövetű

Sok minden stimmel a sztereó hangszórós, Full HD-s K6-tal, az árazás viszont nincs összhangban a teljesítménnyel, hiába a fémház és az ujjlenyomat-olvasó.

Kamerák, multimédia

A K6 és Power variánsa 13 megapixeles, a K6 Note pedig 16 megapixeles kamerát kapott PD autofókusszal, f/2-es lencsével és ledes villanóval, értelemszerűen a nálunk járt alapváltozattal kattintottam. A szoftver alapjáraton 16:9-ben, alul-felül vágva rögzít, megtévesztő tehát a menüben olvasható „maximális felbontás” felirat: a 13 megapixel 4:3-ra váltva érhető el. A keresőben fürgén operál az érintőfókusz, alapból aktív a Smart, azaz automatikus témaválasztás. Ez az algoritmusra bízza a HDR, az esti mód, a makró, a tájkép és más beállítások alkalmazását, akinek nem tetszik, kikapcsolhatja. Elérhető továbbá arcszépítés, panoráma, jócskán megdolgozott művészi HDR, hosszú záridejű éjszakai felvétel (állvány javallott) és lassított videózás. A leghasznosabb persze a profi mód, ahol a fehéregyensúly (4 séma), a fókusz (csúszka), a záridő (1/1600 mp - 0,66 mp, az érzékenység (ISO100 - 1600) és az expozíció állítható (+- 2 Fé). Ezen felül, rendszerszinten a vaku és az önkioldó is. A szelfikamera 8 megapixeles és ilyen képet rögzít.


[+]

A szoftver működhetne gyorsabban, a fókusz pedig egyszer-egyszer nappal is téved, sok fény mellett mindenesetre jófajta képek lőhetők rengeteg részlettel, valid lencserajzolattal, megbízható fehéregyensúllyal, némi zajmentesítés és élesítés kíséretében. A dinamikatartomány átlagos és a K6 néha túlexponál, nagy kontrasztok esetében ezért jól jön a lomha HDR. A makrókhoz érdemes az érintőfókusszal babrálni, sok részlet a felhasználó jutalma. Este komolyabbak a hibák, nem árt biztos, ami biztos alapon kézzel segíteni a fókuszt, így is sok részlet elvész a sötétben vagy a zajmentesítés áldatlan hatásától. A kézi mód persze tud javítani valamelyest, állvány nélkül ugyanakkor nehéz megtartani a hosszabb záridőket, nincs optikai stabilizátor. Videofelvételt legfeljebb 1080p-ben lehet rögzíteni 30 fpssel (H.264, 20 Mbps, egy példa), elfogadható képminőséggel. A felvételek viszont darabosak, és is nagyobb probléma a sztereó hang minősége (AAC LC, 48 KHz, 96 Kbps): mélytengeri búvárkodás során hallani ilyen túlszűrt, alapvetően használhatatlan hangot. A biztonság kedvéért másodszor is nekifutottam, hátha letakartam a mikrofonokat, de nem: a hang tényleg ilyen rossz, egy szoftverfrissítés remélhetőleg hamar korrigálja.


[+]

A Play Zene az előfizetéses és megvásárolt tartalmak mellett a helyben tárolt állományokat előadók, albumok, dalok, műfajok és listák szerint rendszerezi. A multimédiás hangzáshoz a Dolby Atmos nyújt némi rásegítést (már aki hisz ebben). Van Dolby séma filmhez, zenéhez, játékhoz, általános hangokhoz, emellett két egyéni összeollózható. Elérhető még dinamikus normalizáció, párbeszéd kiemelés és tárhatású vizualizáció. FM-rádió is van, ami a füles csatlakoztatásával működik, a Play Zene a wma kiterjesztéssel viszont nem birkózott meg. A menüből hiányzó, egy fájlra kattintva elinduló videolejátszó a H.263, H.264, H.265, Mpeg4, DivX és XVid formátumokkal 1080p-ig bezárólag megbirkózik. A szoftver egyik oldalán a hangerő, a másikon a fényerő állítható csúsztatással. A többi kódoláshoz alternatív szoftverre lesz szükség, bár ott is 1080p a lejátszás felső limitje.


[+]

A hátlapi sztereó hangszórópár kifejezetten erélyes, és még valamennyire telt is az átlagos okostelefonnal összevetve. Több sebből is vérzik azonban az eredmény: nemcsak hátrafelé sugároz a bal és a jobb csatorna, melyek útját könnyű eltakarni, asztallapon pedig harmadával csökken az erejük. A sztereó hangzásnak igazából fekvő helyzetben volna praktikus értelme, hiszen a videoklipeket és a filmeket is így nézi az ember, ehelyett a K6 álló megoldásra rendezkedett be. A maximumnál ráadásul igencsak élesen sziszegnek a hangszórók, alapsistergés is van, nem árt mindjárt három lépéssel lejjebb szabályozni, a komolyzenei hangszerek ilyenkor sem tiszták. Még így is átlag feletti a minőség, csakhogy ez elég messze van a Lenovo erre vonatkozó ígéreteitől. A fülesre menő minőség rendben van, kiegyensúlyozott a frekvenciaátvitel, nincs hallható zaj vagy zörej, leginkább dinamikában érezni a különbséget egy csúcsmobilhoz, mondjuk egy iPhone 7-hez képest.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés