Közép- és felsőkategóriás Bluteooth headsetek

Nokia BH-210

Ígéretünkhöz hűen folytatjuk a napjainkban kapható mono Bluetooth headseteket bemutató cikkünket, melynek második részében a 8.000 forintnál drágább, jellemzően középkategóriás kiegészítőket mutatjuk be, megspékelve pár tényleg nagyon drága, felsőkategóriás kütyüvel. Aki valamiért kihagyta, az mindenképp olvassa el cikkünk első részét, már csak azért is, mert csak így jöhet tisztába az értékelési rendszerünkkel.

Hirdetés

Első versenyzőnk a Nokia BH-210, mely az előző részben bemutatott BH-209 egyenesági leszármazottja. Igazság szerint nem teljesen értem, hogy mi a létjogosultsága a piacon, bár az elődmodell pocsék hangminőségét figyelembe véve evidens, hogy azt le kellett cserélni.

Nokia BH-210

A hangminőség itt egy fokkal jobb, a permanens háttérsistergés nem szűnt meg, ellenben nem recseg úgy, mint elődje. A mikrofonos kihagyások sem voltak jelen, de összességében így sem lehetünk elájulva a kütyütől.

Nokia BH-210

A kialakítás mit sem változott, a méretes fülbe ülő rész szépen eltömíti az ember hallójáratát, már ha belefér — nőknek biztos, hogy nem fog, tehát semmiképp ne gondolkozzanak a BH-210 megvásárlásán. Az előddel teljesen megegyező kialakítás ellenére egy hajszállal stabilabbnak éreztük annál, de az egy pontnyi különbséget felfoghatjuk mérési hibának is. Az akkumulátor üzemideje továbbra is közepes (6 óra), hangerőszabályzó gombok nincsenek az eszközön, nem teljesen tiszta tehát, hogy miért kerül 1500 forinttal többe a BH-209-nél. Ezt továbbra sem ajánljuk.

Nokia BH-210
Kényelem (max. 20)
Stabilitás (max. 15)
Beüzemelés (max. 5)
Hangminőség (max. 25)
Ergonómia (max. 15)
Üzemidő (max. 15)
Extrák (max. 5)
Összesen
14
12,5
5
15
6
9
1
62,5

Nokia BH-212

Második — és egyben utolsó — Nokia versenyzőnk már valódi középkategóriás kütyünek tekinthető, holott árban nincs sokkal fölötte az előző oldalon bemutatott csodának: kereken 10.000 forintba kerül.

Nokia BH-212

Kialakítása egészen döbbenetes, nem a fülbe ülve rögzül, de nem is egy fül fölött átívelő pánt tartja: hátulról "támad", két rugalmas gumicsík "ragasztja" oda az ember füléhez, amibe nem ül be. Elég furcsa érzés viselni, alapvetően kényelmesnek mondanám, de az biztos, hogy szokni kell, plusz több emberrel is találkoztam, akiknek nem jött be — ha valakinek ugyanis horizontálisan hosszabb vagy rövidebb a füle az átlagosnál, annak jó eséllyel nem pont a hallójárat fölött lesz a hangszóró. Kialakításából adódik továbbá, hogy kissé instabil, ha oldalra döntjük a fejünket, a hangszóró eltávolodik a fülünktől, de ez legyen a legnagyobb bajunk: leesni nem fog a fejünkről, ami nem feltétlenül mondható el a legtöbb konkurenséről.

Nokia BH-212

A hangminőség klasszisokkal jobb a BH-210-nél, igaz, a mikrofon elöl kapott helyet, azaz védtelen a széllel szemben. A fogadó oldalon viszont eléggé rendben vannak a dolgok, a háttérzaj mértéke és a torzítás is minimális. A gombok kialakítása is sokkal jobb, a híváskezelő megfelelő méretű és nagyon jó a nyomáspontja, a hangerőt egy billenőpöcökkel tudjuk állítani, véleményem szerint ez az egyik legkényelmesebb módja a dolognak. Az akkumulátor üzemidejében pedig messze ő a legnagyobb király, 11 órát bírja ki egy töltéssel — amikor a pontozási rendszert megalkottuk, a maximum pontszámot 10 órának számoltuk, ezen a formán a BH-212-nek simán járna egy pluszpont, de szerencsére enélkül is elég jól teljesít — de tény ami tény, kicsit bután néz ki. Töltése az összes többi finn versenyzőhöz hasonlóan szabványos Nokia töltővel lehetséges.

Nokia BH-212
Kényelem (max. 20)
Stabilitás (max. 15)
Beüzemelés (max. 5)
Hangminőség (max. 25)
Ergonómia (max. 15)
Üzemidő (max. 15)
Extrák (max. 5)
Összesen
15
13
5
16
13
15
0
77

Samsung WEP180

A Samsung WEP180 a mostani felhozatal legolcsóbb példánya, 8.000 forintért lehet hozzájutni. Ennyiért egy teljesen átlagos kinézetű merevpántos headsetet kapunk a koreai gyártótól.

Samsung WEP180

A kialakítása meglehetősen jó, a pánt hatalmas, ezért nem töri az ember fülét, a hozzá kapott két fülbe ülő rész viszont elég nagy, hölgyeknek ez sem ideális, viszont a nagyobb füllel megáldottak sem fogják szeretni, nekik ugyanis kicsi. Én viszont nagyszerűen elvoltam vele, nagyon-nagyon kényelmesnek találtam (a táblázatban szereplő pontszám tehát miattam ilyen magas). A hangminőség elég korrekt (a mikrofon mondjuk itt is elöl van) és vannak rajta hangerőszabályzó gombok is.

Samsung WEP180

Az akkumulátor 6 órán keresztül bírja egy töltéssel, etetni sajnos csak az egyedi csatlakozós töltővel lehet, ami mindenképp negatívum. Ennyi pénzért viszont úgy gondolom, hogy ennek ellenére is jó vétel, de hangsúlyozom: csak azok fogják tudni kényelmesen hordani, akik az agybadugós fülespárnákból a közepes méretűt használják.

Samsung WEP180
Kényelem (max. 20)
Stabilitás (max. 15)
Beüzemelés (max. 5)
Hangminőség (max. 25)
Ergonómia (max. 15)
Üzemidő (max. 15)
Extrák (max. 5)
Összesen
16
13
2
17
11
9
0
68

Samsung WEP210

A bruttó 8.625 forintba kerülő Samsung WEP210 a tesztünk nagy kérdőjele, ugyanis egy kizárólag a fülbe ülő, pánt nélküli megoldást használó kiegészítőről van szó. Döbbenetes módon a gyártó ennek ellenére sem mellékel hozzá különféle méretű dugókat, a gyári viszont olyan nagy, hogy nem fért be a fülembe, a hölgyekébe meg végképp nem — így tehát sem kényelmi, sem stabilitási szempontból nem tudtam értékelni. A nagyobb füllel rendelkező ismerősömnek viszont pont passzolt, ő kényelmesnek és stabilnak is találta.

Samsung WEP210

Az akkumulátort szintén egyedi csatlakozóval tudjuk tölteni, az üzemidő elég sovány: 4 óra. Hangerőszabályzó gombokat találunk rajta, a kialakítása tehát nem rossz. A hangminőséget közepesnek mondanám, a hangok alapvetően tiszták, a vétel viszont picit szakadozik. A mikrofon elöl található, de az íves elülső résznek köszönhetően a szélzajra talán kevésbé érzékeny, mint a többiek.

Samsung WEP210

Nem olyan rossz eszköz a WEP210, mint amennyire a pontszám mutatja, csak egyszerűen zsákbamacska: vagy bele fog illeni a fülünkbe, vagy nem. Nem értem, hogy a Samsung hogy árulhat ilyet, néhány darab pár száz forintos gumidugó kéne csak a boldogsághoz. Ha mindenképp ilyet akarunk magunknak, győződjünk meg róla, hogy fülünkbe a legnagyobb méretű hallójáratos dugók belemennek-e — ha igen, akkor sem biztos, hogy a WEP210 tökéletes lesz.

Samsung WEP210
Kényelem (max. 20)
Stabilitás (max. 15)
Beüzemelés (max. 5)
Hangminőség (max. 25)
Ergonómia (max. 15)
Üzemidő (max. 15)
Extrák (max. 5)
Összesen
0-15*
0-12*
2
15
10
6
0
46,5


*Kis fülbe nem fér bele, ezért értékelhetetlen. Nagyobb fülű ismerőseink értékelésének átlagát a jobb oldali szám jelzi.

Samsung WEP350 Allure

Harmadik Samsung versenyzőnk egy női fülhallgató, a sima WEP350 virágmintás változata. Érdekessége, hogy töltőbölcsőt kapunk hozzá, mint kiderül, nem véletlenül: a headset olyan vékony, hogy sehol nem fért el rajta a töltőcsatlakozó, így csak a bölcsőn keresztül tudjuk etetni az egyébként mindössze 5 órán át működő eszközt.

Samsung WEP350 Allure

Vékonyságából adódóan a WEP350 Allure nagyon könnyű is, a fül mögé ülő pánt hajszálvékony, nem is érezni, hogy ott van. Igazság szerint nincs is rá sok szükség, mivel a cucc nagyon mélyen bekúszik a hallójáratban, a gumibak elég kicsi, nem véletlenül: ez nőknek lett kitalálva. Ettől függetlenül nekem, a legkisebb méretű fülhallgatókat hordó egyénnek is nagyon kényelmes volt, gyakorlatilag nem is éreztem, hogy a fülemen van egy headset, de mivel féloldalasan süketté tett, azért tudtam róla.

Samsung WEP350 Allure

A kialakítás alapvetően jó, négy gomb van rajta, a hangerőszabályzók elég kicsik ugyan, de meg lehet szokni őket. A hangminőség az átlagosnál jobb, a hangok tiszták, a mikrofon is jól bírta a szélzajt. A cucc ára nem olyan vészes, most pont akciós a forgalmazónál, így 10.000 forintért juthatunk hozzá — nemrég mondjuk még 12.000 volt.

Samsung WEP350 Allure

A WEP350 Allure (és minden bizonnyal a virágos mintákat nélkülöző, sima WEP350 is) egy meggyőző headset, gyönyörű szép és jó minőségű is. Két gond van vele, az egyik a töltés, elég vicces ugyanis, hogy mindenhova hurcolnunk kell a méretes töltőfejet és a bölcsőcskét is. A másik az, hogy betömíti az ember fülét: ez bizony a legtöbb embert zavarja hosszú távon, tehát mindenki döntse el, hogy vállalhatónak találja-e a dolgot. Az biztos, hogy nők számára ez a létező legideálisabb választás.

Samsung WEP350 Allure
Kényelem (max. 20)
Stabilitás (max. 15)
Beüzemelés (max. 5)
Hangminőség (max. 25)
Ergonómia (max. 15)
Üzemidő (max. 15)
Extrák (max. 5)
Összesen
17,5
14
1
17
12
7,5
2
71

Motorola H710

Utoljára hagytam a két Motorola kiegészítőt, melyek már a prémium szegmensben versenyeznek, magyarán drágábbak, mint társaik, a H710 névre hallgató kisebbik modell bruttó 12.500 forintba kerül.

Motorola H710

Ezért cserébe viszont minőségi, esztétikus külsőt és kiváló hangminőséget kapunk. Az eszközt bekapcsolni a mikrofon kihajtásával lehet, ilyenkor a cucc még zenél is nekünk egy kicsit, plusz felvillan középső gomb külső pereme, elég high-tech. A kihajthatós kialakításnak köszönhetően a mikrofon elég közel van az ember szájához, plusz a szélzajt is elég jól bírja. A hangminőség beszélgetés közben nagyon jó, egyedül a hardveres zajszűrés hiánya az, ami miatt nem kap maximális pontszámot — itt a Jawbone headsetre gondolok.

Motorola H710

A H710 nagyon kényelmes, mivel nem ül bele a fülünkbe, a tartópánt viszont egy picit talán merevebb a kelleténél, ezért minimális mértékben ugyan, de töri az ember fülét. Stabilnak nem különösebben stabil, oldalra döntött fejnél elmászik a fülünktől. Az akkumulátor 6 és fél órán keresztül bírja egy töltéssel, etetni microUSB porton keresztül lehet. Megjegyezném, hogy a következő oldalon szereplőn kívül a H710 a tesztben szereplő egyetlen headset, mely képes több telefonhoz egyszerre csatlakozni (ezt hívják multipoint-nak), ami nagyon jól jöhet, ha több telefonunk is van. A H710 egy kiváló termék, én ezt választanám — azért viszont nagy kár, hogy kicsit nem stabilabb.

Motorola H710
Kényelem (max. 20)
Stabilitás (max. 15)
Beüzemelés (max. 5)
Hangminőség (max. 25)
Ergonómia (max. 15)
Üzemidő (max. 15)
Extrák (max. 5)
Összesen
17
11
5
23
14
9,5
3,5
83

Motorola H15

Végül, de nem utolsó sorban nézzük a Motorola valódi prémium termékét, a 20.000 forintos H15-öt, melyhez a képen is látható microUSB-s töltőbölcsőt is megkapjuk — a Samsung WEP350-nel ellentétben itt ezt mellőzve is lehet tölteni a kütyüt.

Motorola H15

Elsőre azt hihetnénk, hogy a H15 az előző oldalon bemutatott H710 kialakítását örökölte, de nem erről van szó. Bár bekapcsolni ezt is a mikrofon kihajtásával lehet, a fülre ülő rész teljesen más, ez eléggé belemászik az hallójáratba, minek következtében csak egy jelképes pánt tartja.

Motorola H15

A hangminőség pont olyan jó, mint a H710-nél, továbbá a H15 is képes több telefonhoz egyszerre csatlakozni. Itt jegyezném meg, hogy a tesztelt kütyük közül egyedül a Motorolák voltak azok, melyekre nem kellett rákeresni a telefonon, azok ugyanis bekapcsolás után egyből párosodni akartak vele. Ez nagyon kényelmes, ha otthon akarjuk megoldani a párosítást, ugyanakkor a metrón vicces lehet, hogy ha nem tud kapcsolatot létrehozni a H15 és a telefonunk (mert mondjuk nincs bekapcsolva a telefonunkon a Bluetooth),, akkor 10 méteres körzetben az összes bekapcsolt Bluetooth-szal ellátott mobilhoz kapcsolódni akar majd.

Motorola H15

Bár a H15 kétségtelenül gyönyörű, különösebben kényelmesnek nem mondanám, aminek oka, hogy ez sem fért be rendesen a fülembe, ez inkább a közepes fülméretű embereknek ajánlott — hozzátenném, hogy nekem sem volt vészes, de egy nőnek már kétségkívül nagy. Az akkumulátor viszont sajnos csak 4 és fél órán keresztül bírja szuflával, ami bizony sokat ront az egyébként remek összképen.

Motorola H710
Kényelem (max. 20)
Stabilitás (max. 15)
Beüzemelés (max. 5)
Hangminőség (max. 25)
Ergonómia (max. 15)
Üzemidő (max. 15)
Extrák (max. 5)
Összesen
14
11
5
23
14
6,5
5
78,5

Összegzés

Összegezzünk! A Nokia-BH210 szinte semmivel nem jobb, mint az amúgy is rém gyenge BH-209, megvételét semmiképp nem ajánlom! A Nokia BH-212 viszont egy határozottan kellemes példány, furcsa kialakítása biztosan van akinek nem fog bejönni — ennek ellenére jó vételnek tartom. A Samsung WEP180 is egy kellemes kis cucc, ráadásul elég jó áron is van, viszont nem mindegy, hogy mekkora fülű ember veszi meg. Nagyjából ugyanez igaz a Samsung WEP210-re is, csak épp kifordítva: ezt nagyon nem mindegy, hogy mekkora fülű ember veszi meg, ha valaki nem elég körültekintő, akkor jó eséllyel nem fogja tudni használni újdonsült headsetjét — egyébként maga a cucc ettől függetlenül sem különösebben megnyerő. A Samsung WEP350 Allure viszont pazar cucc, az egyedüli bajom vele, hogy félig süketté tesz, ez ül bele legmélyebben az ember fülébe. Ettől függetlenül impresszív, szép, vékony, bár egy töltőcsatlakozót még rányomoríthattak volna. Plecsni szempontjából valahogy félúton mozog a Tetszett és az Ajánlott között, vajból van a szívem, utóbbit kapja — a hölgyek viszont képzeljék oda a "Különösen" szót is a pecsét elé, ennél jobbat nem igazán kaphatnak!

Összehasonlító táblázat
Headset
Kényelem (max. 20)
Stabilitás (max. 15)
Beüzemelés (max. 5)
Hangminőség (max. 25)
Ergonómia (max. 15)
Üzemidő (max. 15)
Extrák (max. 5)
Összesen
BH-210
14
12,5
5
15
6
9
1
62,5
BH-212
15
13
5
16
13
15
0
77
WEP180
16
13
2
17
11
9
0
68
WP210
7,5
6
2
15
10
6
0
46,5
WEP350
17,5
14
1
17
12
7,5
2
71
H710
17
11
5
23
14
9,5
3,5
83
H15
14
11
5
23
14
6,5
5
78,5

A végére hagytam a két nagyágyút, a Motorola H710-et és a H15-öt. Előbbi tesztünk egyértelmű győztese, a stabilitást és az üzemidőt kivéve mindenben a legjobb, negatívumként talán a picit merev pántot róhatnám fel, a vásárlástól pedig az enyhén high-tech külső tántoríthat el egyeseket. A H15 viszont úgy gondolom, hogy túlságosan drága, főleg annak fényében, hogy nem jobb a H710-nél: a visszafogott külső nem hiszem, hogy ennyit érne. Persze ettől függetlenül az is egy kiváló headset.

Hogy jobbak-e a drágább headsetek olcsóbb társaiknál? Kár lenne általánosítani, mert mint mindenhol, kivételek itt is akadnak, de úgy tűnik, hogy a hangminőséget azért a legtöbb esetben meg kell fizetnünk, 8000 forint fölött azért már nem igazán fogunk használhatatlan headsetet találni. Reméljük, hogy átfogó tesztünkkel segítettünk olvasóinknak a döntésben, aki pedig eddig nem tette volna, az most olvassa el cikkünk első részét is!

Motorola H710 Nokia BH-212 és
Samsung WEP350 Allure
Samsung WEP180 és
Motorola H15

A Nokia és a Samsung headseteket a www.speedshop.hu biztosította. Vásárláshoz kérem, kattintson ide!
A Motorola H710-et és H15-ötet a Motorola Magyarország bocsátotta rendelkezésünkre. A tesztelés során egy Nokia N82-t használtunk, mely a Nokia Magyarország, jóvoltából jutott el szerkesztőségünkbe.

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Azóta történt

Előzmények