Karbonn Sparkle V - szikrázó sebesség

Bevezető, tartozékok

Manapság már az alsó kategóriás telefonok nagy része is olyan felhozatallal támad, ami már a kisebb igényű, vagy vékonyabb pénztárcával rendelkező felhasználók számára is bőségesen elegendő tudást garantál. A hardver mellett a szoftveres támogatottság is rendkívül fontos, éppen ezt meglovagolva fejlesztette ki a Google az Android One-t, még ha leginkább a fejlődő piacokon elérhető termékekre koncentrált ötletelésének idején a keresőóriás vállalat. A lényeg, hogy bizonyos megkötéseket támasztott a Google a belső komponensekkel kapcsolatban (pontosabban elég komoly korlátok közé szorította a lehetőségeket), hiszen így lehet biztosítani a megfelelő felhasználói élményt. A naprakész operációs rendszer egyébként nagyon fontos, hiszen az iOS és az Windows Phone kütyütulajdonosok is élvezhetik ezt a kiváltságos helyzetet, a zöld robotos júzerek viszont néha már szívják a fogukat, hogy későn érkezik meg a legújabb verzió.

Karbonn Sparkle V kézben tartva
[+]

A tavaly júniusban bemutatott Android One igen erős túlzással élve Nexus élményt garantál kedvező áron, vagyis egy módosítatlan felületen dolgozhatunk, ami normális esetben szinte mindig a legújabb operációs rendszert jelenti majd. Az előző bekezdésben említett hardveres léc sem megugorhatatlan, nyilván a Google is tudta, mi újság a piacon, nem véletlen tehát, hogy a kisebb vállalatok érdeklődését is felkeltette a lehetőség. A 2009-ben alapított, Indiában található Bangalore-ban székelő Karbonn pedig rá is ugrott a dologra, és a Sparkle V névre keresztelt telefonjukra már ezt a verziót telepítette. A Karbonn mellett egyébként a Micromaxot és a Spice-t jelölte meg a keresőóriás cég, mint az Android One hivatalos "partnere", habár minden bizonnyal ez a lista folyamatosan bővülni fog.

Karbonn Sparkle V Android One felirat
[+]

Tesztalanyunk az elsők között hozta el hivatalosan Európába az Android One-t, a specifikációk pedig jól mutatják, hogy az alsó kategóriába szánták a mobilt. A 4,5 hüvelykes IPS kijelző és a négymagos processzor ehhez mérten azért nem rossz hír, a két SIM kezelése pedig szintén megdobogtatja a vásárlók szívét. Tény viszont, hogy nem egy hasonló felhozatallal rendelkező konkurenst kell legyőzni a Karbonn újdonságának, szóval inkább akkor lehet sikeres az indiaiak terméke, ha valaki a gyors rendszersebességért és a gyári szoftverért hajlandó lesz néhány ezressel többet kicsengetni.

Karbonn Sparkle V doboz
[+]

A Sparkle V az eMAG jóvoltából érkezett meg szerkesztőségünkbe, átlagos felépítésű a doboz, melynek tetején a készülék képét láthatjuk, oldalt viszont a már korábban említett Android One felirat fogad minket. Hogy azért tisztában legyünk azzal, milyen szerkezetet vásárolunk, az alján feltüntette a Karbonn a legfőbb specifikációkat. A csomag tartalma átlagos, a telefonon kívül microUSB kábelt, normál kialakítású headsetet, töltőfejet és használati útmutatót kapunk, pici pluszként az ajándék előlapi fólia említhető, ám ezt jobb lett volna talán gyárilag a képernyőre ragasztani.

Külső

Nem nagy kaland dizájn terén a masina, hiszen semmi olyan stílusjegyet nem tartalmaz, ami egyedivé tenné. Egyelőre viszont ez még nem is annyira fontos szempont az alsó kategóriában, az sokkal inkább szívmelengető, hogy kiváló az összeszerelési minőség, így még erősebb tekergetés vagy nyomogatás esetén sem fog recsegni a készülékház. Az anyaghasználat a belépőszintre jellemző módon legfőképpen műanyagot és üveget takar, de egyáltalán nem tűnik gagyinak a mobil. Aprónak viszont apró, főleg a mai tepsitelefonok világában, hiszen a 133,8 x 67,4 x 9,1 milliméteres méretek mellett a 139 grammos tömeg sem mondható kirívónak, elég könnyű, kézbe illó szerkentyűről beszélünk, melyet akár egy kézzel is kényelmesen lehet irányítani.

Karbonn Sparkle V előlap
[+]

Az előlap teteje emlékeztet a Nexus 5-re, hiszen a beszédhangszóró kialakítása pont ugyanolyan kör alakú. Emellett található a két megapixeles előlapi kamera, valamint a fény- és távolságérzékelő szenzorok. A helykihasználás egyáltalán nem dicsérhető, hiszen alul elég vastag a keret, pedig semmi sincs ezen a részen, hiszen a Google megkötésének (és ha már saját rendszer, nyilván be is tartják) értelmében a vezérlőgombok a képernyőről érhetőek el. A kijelző egyébként 4,5 hüvelykes, felbontása pedig 480 x 854 pixel, így a 218 ppi-s képsűrűséggel már igencsak a mezőny végén kullog a Karbonn újdonsága. Az IPS panel némileg javít a helyzeten, kiemelkedő a fényerő, a kontrasztarány viszont már nem annyira dicséretes, nem vészes mértékben, de fakók és kicsit hűvösek a színek.

Karbonn Sparkle V oldal
[+]

Kijelző-teszt
Mérés Karbonn Sparkle V Op3n Dott telefon Huawei Ascend Y550 Allview P4 Life
Fehér fényerő 505 nit 364 nit 320 nit 248 nit
Fekete fényerő 0,75 nit 0,51 nit 0,26 nit 0,32 nit
Kontrasztarány 673:1 713:1 1234:1 776:1
Színhőmérséklet 8385 K 9692 K 7653 K 9210 K

Hogyan mérjük a kijelzőt?

A meglehetősen vaskos oldalakon bőven volt hely a gomboknak, mivel pedig tényleg egy kicsi telefonról beszélünk, így különösebb ujjtornáztatás nélkül elérjük a megjelenítő minden pontját. A szélek laposak, jobboldalon fekszik a hangerőszabályzó billentyű és a bekapcsológomb, általában utóbbi szokott alul lenni, de ez tesztalanyunknál pont fordítva van. Felül figyelhetjük meg a 3,5 milliméteres jack kimenetet, az alsó részen pedig a beszédmikrofon és a microUSB csatlakozó terül el.

Karbonn Sparkle V hátlap
[+]

Többféle színű hátlappal is elérhető a termék, van belőle kék, fekete, piros és fehér változat. Mi világos árnyalatban kaptuk meg, jó az összhang a fekete előlappal, ráadásul a bal felülre szerelt kamerát és ledes villanót is egy sötét rész emeli ki, így egy kicsit a pandákra hasonlít a kütyü. Középen egy Karbonn, alul pedig egy Android One felirat tündököl, közvetlenül ez alá helyezték a hangszórót. A borítást a sarkok felől lehet leválasztani. Ez a mozdulat szükséges ahhoz, hogy az akkumulátort kicseréljük, ha pedig a telepet kivettük a helyéről, akkor már a két microSIM és a microSD foglalatokhoz és hozzáférhetünk.

Hardver, szoftverezettség

Az alsó kategóriás készülékek legjobb cimborája lett az a 28 nanométeres csíkszélességű MediaTek MT6582 SoC, mely tesztalanyunkban is megtalálható. Az ARMv7 architektúrájú processzorban négy darab 1,3 GHz-es Cortex-A7 mag dolgozik, a grafikus gyorsításért a Mali-400MP2 tehető felelőssé, RAM-ból pedig 1 GB-ot kapott a mobil. A belső tárhely mérete mindössze 4 GB, egy kicsit jó hír, hogy viszonylag keveset harap el belőle a rendszer, így nagyjából 2,2 GB marad más adatok tárolására. Ez a legtöbb felhasználónak vajmi kevés lesz majd, mert filmezni szeretne vagy sok zenét hallgat, így a microSD támogatás segíthet kilábalni a bajból, akár 32 GB-os kártyát is rakhatunk a foglalatba. Rezgő módban közepesen erős jelzéseket ad ki a telefon, a motor ereje nem rossz, de sétálva már azért nem mindig fogjuk megérezni.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Karbonn Sparkle V Samsung Galaxy Ace 4 Op3n Dott telefon Allview P4 Life
Rendszerchip MediaTek MT6582 Snapdragon 410 MediaTek MT6582 MediaTek MT6582
AnTuTu 5.x Benchmark 19440 pont 21541 pont 19545 pont 19053 pont
Vellamo Browser 1790 pont 2301 pont 1702 pont 1702 pont
Vellamo Metal 763 pont 788 pont 768 pont 768 pont
SunSpider 1.0.2 1581,6 ms 1099,9 ms 1568,6 ms 1568,6 ms
Geekbench 3 (single) 361 pont 476 pont 354 pont 353 pont
Geekbench 3 (multi) 1174 pont 1422 pont 1196 pont 1190 pont
GFXBench Man. onscreen nem indult el 8,3 fps nem indult el nem indult el
GFXBench Man. offscreen nem indult el 1,9 fps nem futott le nem indult el
GFXBench T-Rex onscreen 9,8 fps 15,3 fps 9,4 fps 9,8 fps
GFXBench T-Rex offscreen 4,2 fps 5,3 fps 4,2 fps 4,2 fps

Az ugyanolyan chipset ugyanazokat az eredményeket hozza, mint a konkurens modellek esetén, aligha lehetett volna mást várni. A néhol pár százalékkal eltérő pontszám a gyári felületnek köszönhető, ami egyébként süvít a telefonon, ilyet azért a belépőszintű mobiloknál ritkán mondhatunk. Minden pillanatok alatt elérhető, a programok gyorsan megnyílnak, az alkalmazásváltó sem gondolkodik, ráadásul több appot tudunk a háttérbe rakni, amiket utána ugyanonnan folytatva nyithatunk meg. A grafikus gyorsító gyengeségét viszont még a szoftver sem tudja ellensúlyozni, maximum középkategóriás játékokkal lehet mókázni, mert a grafikaéhesebb produktumok már rendesen beszaggatnak.

Karbonn Sparkle VScreen Shot Karbonn Sparkle V Screen Shot

A készülék legnagyobb vonzereje az Android One operációs rendszer. A Google saját weboldalán hirdeti, hogy mindig friss verziót kapunk, ennek ellenére tesztalanyunkon még "csak" a 4.4.4 KitKat verzió teljesített szolgálatot. Óriási problémának ezt azért nem nevezném, hiszen a Lollipop még mindig gyermekbetegségektől szenved, ez pedig egy jól működö, kiforrott rendszer már. Mivel módosítatlanul hagyták a felületet, a gyári ikonok köszönnek vissza, melyeket akár a főképernyőre is kihelyezhetünk, a widgetekkel együtt. A legördülő információs függönyben az értesítéseket és a gyorsbeállításokat érjük el, lapozhatni horizontális irányban tudunk, a menün kívül a mappákba rendezés is lehetséges. A billentyűzet kitűnően használható, nem csak ez, hanem a tárcsázó is képes prediktív bevitelre illetve keresésre. A naptár napi, heti, havi és eseménynézetet tartalmaz, a szöveges üzeneteknél kérhetünk kézbesítési jelentést.

Karbonn Sparkle VScreen Shot Karbonn Sparkle V Screen Shot

A szoftverkínálat szegényes, van persze böngésző, számológép, videolejátszó, rádió, email kliens, térkép, navigáció, kamera, naptár, ébresztőóra stb., extra programokból sajnos igen keveset találunk. Ilyen a jegyzetek felírására szolgáló Keep, vagy a zeneletöltésre használható Saawn, és ebben ki is merül a repertoár, érdemes tehát az alkalmazásboltba ellátogatni.

Multimédia, kamera

A hátlapon található autofókuszos fényképezővel 5 megapixelben tudunk képeket készíteni, sötétben a ledes villanó világítja meg a környezetet. Videózni Full HD felbontásban tudunk, az előlapi kamera pedig 2 megapixeles fotók lövésére képes. Szinte az egész képernyő keresőként szolgál, az alul megjelenő három pöttyre nyomva lehet előhozni a rácsozást, a vakuzást, plusz itt válthatunk a kamerák között. Ha a kijelző bal széléről jobbra csúsztatjuk ujjunkat, akkor már további lehetőségek tárulnak elénk: készíthetünk panorámaképet, plusz a életlen alkotásokat is, utóbbi esetén mi magunk választjuk ki, hogy a remekmű melyik része legyen homályos egy kicsit, kiemelve bizonyos részleteket. A beállítások között mindössze a felbontást és a minőséget, valamint a helymeghatározást babrálhatjuk. Nem szabad elfelejteni, hogy fotózni kizárólag microSD kártya behelyezésével tudunk, ami igencsak bosszantó dolog.

Karbonn Sparkle V kamera
[+]

Az elkészült fotókat nagyon maximum a használható kategóriába lehet sorolni, bár egy dologban jól szerepelt kamera. Ez a makró üzemmód, amikor egész éles felvételek készültek, más téren viszont már egyáltalán nem ennyire kiemelkedő a helyzet. A fotókra közösen jellemző a sárgás szín, illetve az is zavaró, hogy a lencsék gyenge minősége miatt a szélek igencsak elmosódnak. Sötétben sincs a helyzet magaslatán a fényképező, az erősebb fényeket nem tudja lekezelni, plusz a zaj is állandó vendég ilyenkor. Nappal a vonalélesség maximum közepes, részletességről csak nagyokat nyelve lehet beszélni. A videózás kínszenvedés a telefonnal, sajnos azt az eme kékkel kiemelt linken található tesztfilmünk is bizonyítja, hogy itt sem domborít nagyot a Karbonn kütyüje.

Karbonn Sparkle V oldal
[+]

Nem csak a mobilon, hanem a felhőben tárolt zenéinket is elérjük, köszönhetően a Play Zene programnak. Létrehozhatunk listát és azonnali egyveleget, a beállításokban pedig a hangszínszabályzóval lehet játszadozni. A muzsikákat számok szerint láthatjuk, megjelennek az albumborítók is. Tudunk véletlenszerűen váltogatni a dalok között, vagy folyamatosan ismételhetjük is azokat. A hangminőség egész korrekt, jó a maximálisan hangerő, bár ilyenkor már kicsit torzít a hangszóró. Az FM-rádió a megunt zenék esetén fog hasznos társunk lenni, csak ne felejtsük otthon a fülhallgatót, mert az szolgál majd antennaként.

Karbonn Sparkle VScreen Shot Karbonn Sparkle V Screen Shot

A videolejátszó megbirkózik a HD és a Full HD felbontású filmekkel, egy pillanatig sem tapasztalható megakadás. A DivX-et viszont nem ismeri, így érdemes elővenni a Play Áruházat, és onnan választani valami erre alkalmas alkalmazást.

Adatkommunikáció, akkumulátor, összegzés

Nagyon egy kaptafára készülnek mostanság ezek az alsó kategóriás mobilok, közös bennük, hogy sajnos a 4G/LTE támogatás még hiányzik belőlük. Főszereplőnk is maximum 21,1 Mbps letöltési és 5,76 Mbps feltöltési sebesség elérésre képes, ha megfelelő a lefedettség. A Sparkle V két microSIM-et kezel, ezek viszont csak standby módban csatlakoznak együttesen a hálózatra. Hívás közben a hangminőség alapvetően jó, bár azért belehallatszik a külső zaj, és maximumon már egy kicsit olyan érzésünk lehet, mintha régi GSM hálózatra csatlakoztunk volna. NFC és GLONASS sincs, van viszont 802.11b/g/n-es WiFi, Bluetooth 4.0, és A-GPS. Ha valaki navigálni szeretne a telefonnal, akkor is választhatja a Karbonn termékét, bár azért kell egy perc neki, mire összeszedi magát és megtalálja a műholdakat. OTG nincs, külső eszközöket tehát nem tudunk a készülékhez kapcsolni.

Karbonn Sparkle VScreen Shot Karbonn Sparkle V Screen Shot

A böngészési élmény kiváló, köszönhetően a Chrome alkalmazásnak. Az adatokat könnyedén összeszinkronizáló program nagyon gyors, minden weboldal betöltődik, kivéve a Flash tartalmakat, ezeket ugyanis nem támogatja már az operációs rendszer. A görgetés szélsebes, a könyvjelzőket könnyedén elérjük, ha pedig valaki anonimitásra vágyna, akkor a privát üzemmódot kapcsolhatja be. A kétujjas nagyítás döccenőmentes, a sortördelés viszont egy fázisban működik csak.

Karbonn Sparkle V akkumulátor és SIM foglalatok
[+]

Értékelés: Karbonn Sparkle V
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 7 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 6 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 8 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 8 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 7 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 7 pont
Multimédia
Vizuális 6 pont
Audio 7 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 7 pont
Hogyan értékelünk?

Az 1700 mAh kapacitású akkumulátor nem túl bizalomgerjesztő, a gyártó 8 órányi beszélgetési időt ígér. Ezt szinte lehetetlen letesztelni, hiszen egy okostelefon nem csak csevegésre használunk, ám azt biztos, hogy normál használattal könnyedén kihúzhatjuk töltő nélkül estig, a másnapot viszont nem érdemes már etetés nélkül elkezdni.

A Karbonn Sparkle V egy kis szikráját mutatja meg a Nexusoknál tapasztalt felhasználói élményeknek. Az Android One kétségtelenül jó döntés egy alsó kategóriás telefon esetén, hiszen nagy eséllyel egy ideig biztos frissülni fog az operációs rendszer, az előre meghatározott hardveres igénynek pedig úgyis megfelel majd a készülék, így a sebességre sem lehet panasz. Tesztalanyunk is nagyon jól használható, szélsebesen látja el az alapfeladatokat, de az összetettebb programok megnyitásával sem akadt különösebb gondja, egyedül a játékoknál érződött a grafikus gyorsító gyengesége. A kamera átlagon alulinak számít már ebben a szegmensben is, ha nagyon muszáj, fotózhatunk kedvencünkkel, de életre szóló élményeket egyáltalán nem ezzel érdemes megörökíteni. Jó a két SIM kezelése, a hangszóró is eléri a megfelelő szintet, az üzemidő pedig illeszkedik abba a népes táborba, amiben a konkurensek is megtalálhatók. Van ezekből bőven, hasonló felhozatallal támad például az Allview P4 Life, az Op3n Dott telefon viszont olcsóbb és nagyobb felbontású a kijelzője. A Sparkle V tehát inkább azoknak fogja elnyerni a tetszését, akik egy Android One-t futtató kütyüre vágynak, a 36 ezer forintos ára viszont habár nem vészesen magasabb a versenytársakénál, pont a lélektani határ felett lehet. Ami miatt azonban nem adhatok neki plecsnit, az az igen szűkös belső tárhely, mely elég meggondolatlan döntés volt a Karbonntól, s ezen a bővíthetőség sem minden esetben segít.

Legendd

A tesztkészülék az eMAG jóvoltából jutott el hozzánk. Vásárláshoz kérem, kattintson ide!

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Karbonn Sparkle V
 Karbonn Sparkle V Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 133,8 x 67,4 x 9,1 milliméter
Tömeg 139 gramm
Színvariációk fekete, piros, fehér
SIM-foglalat mircoSIM (2 db)
Kijelző
Kijelző átlója 4,5 hüvelyk
Kijelző felbontása 480 x 854 pixel (218 ppi)
Kijelző típusa IPS kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa MediaTek MT6582
Processzor típusa 1,3 GHz-es, négymagos ARM Cortex-A7
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip Mali-400 MP2
RAM mérete 1 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 4 GB, ebből 2,27 GB használható
Memória bővíthetősége microSD (32 GB-ig)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 900/1800/1900
UMTS 850/900/1900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA/ LTE van / 21,1 Mbps / 5,76 Mbps / nincs
LTE nincs
IrDA / Bluetooth nincs / 4.0 (A2DP)
WiFi 802.11 b/g/n, WiFi hotspot, WiFi direct
USB microUSB
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
GLONASS nincs
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android One 4.4.4 (KitKat)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Keep, Saavn
Multimédia
Fő kamera 5 megapixeles, autofókuszos, ledes villanó
Másodlagos kamera 2 megapixel
Videófelvétel 1080p
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 1700 mAh-s lítium-polimer
Készenléti idő 160 óra
Beszélgetési idő 8 óra
Zenelejátszási idő ?
Egyebek
3,5 milliméteres jack kimenet, giroszenzor

Hirdetés

Gamer laptop: már felveszi a versenyt az asztali pc-vel

PR Sokáig tartotta magát az a nézet, hogy a játékosoknak nagy teljesítményű asztali számítógépre van szüksége. Ez mára megváltozott: a gamer laptopok sem maradnak le mögöttük.

Azóta történt

Előzmények

  • Allview P4 Life - álmomban már láttalak

    Mai tesztalanyunk az alsó kategóriában kíván hódítani, kellemes, de ismerős külső, négymagos processzor, négy hüvelykes kijelző és két SIM kezelése jellemzi.

  • Op3n Dott telefon - a legkisebb is számít

    A Tesco saját forgalmazású telefonja igencsak kellemes áron kínál megfelelő alternatívát, hiszen négymagos processzor, IPS kijelző és két SIM-kezelés jellemzi.

  • Karbonn Titanium X - nincs benne X-faktor

    Az indiai cég csúcsmodellje Full HD felbontású kijelzővel, négymagos MTK processzorral és 13 megapixeles kamerával venné fel a versenyt a konkurensekkel.

  • Karbonn A19 - indiai fűszer

    Ritkán teszi tiszteletét nálunk indiai mobiltelefon, most viszont letesztelhettük a népes ázsiai ország egyik készülékét, a nagy képernyős Karbonn A19-et.

Hirdetés