Hangminőség, üzemidő
Alapvetően az Elite 10-nek természetes hangja van, az alapértelmezett beállítás a hangszínszabályzóban is a neutrális nevet kapta, nem véletlenül. Összességében a hangkép kissé hűvös, viszont élvezetes a 10 mm-es meghajtók részletessége a mélyekben, a közép- és magas tartományban egyaránt. Az ANC használata nem jár jelentős (hallható) minőségromlással, a laboratóriumi tesztek szerint az aktív zajzárral több az alacsony frekvenciájú basszus a fülhallgató hangzásában. A hangok konzisztenciájára sincs panasz, ha az ember megtalálja a megfelelő méretű szilikonharangot és a számára megfelelő EQ-beállítást, az Elite 10-es minden használat során ugyanazt az élményt adja függetlenül a forrástól. A sztereó sávok elválasztása is remek, a passzív hangtér ugyanakkor eredendően szűkösebb a kényelmesnél, a Sony WF-1000XM4 vagy a második generációs AirPods Pro például sokkal tágasabb érzetet ad át in-ear kialakításuk ellenére.
Újdonság az Elite 10-ben a Dolby Atmos és a virtuális hangtér bővítése a Dolby Spatial Sound technológiával, mely a fülhallgatóban található szenzorokkal képes fejkövetésre is. Utóbbi funkció használatához nem szükséges, hogy a lejátszott tartalmi forrás térhangzású legyen, a digitálisan szimulált térhangzást megoldja a fülhallgató. A végeredmény kevésbé élvezhető mint a Dolby Atmosban rögzített tartalom lejátszása, utóbbi sokkal valósághűbb és magával ragadóbb eredményt nyújt. A Dolby Atmos bekapcsolásához viszont szükséges a fejkövetés bekapcsolása is, ami ha ülő helyzetben hallgatunk zenét, tényleg olyan érzetet kelt, mintha körülöttünk szólna épp, a szenzorok pedig pontosan érzékelik a fejünk mozgásának irányát és állítják a hangokat ennek megfelelően. Ám ha mozgunk, az kissé hajlamos összezavarni a 3D-s hangzást.
A mikrofonok, összesen hat darab, a felvett hangot tisztán és érthetően továbbítják, ám nem olyan természetes a végeredmény, mint a korábbi modellekre jellemző volt. Észrevehető az is, ahogy a mikrofonok és a zajszűrő algoritmus alkalmazkodik az éppen aktuális környezethez, pár másodperces csúszást időnként hallani ahogy aktualizálja az algoritmus a dolgokat. A beszédhangokat jól érthetően elválasztja a háttértől a Jabra Elite 10 szelesebb és kevésbé hangos zajokkal teli környezetben, de az erősebb hangzavarral járó dolgok, mint egy busz, már átütik a határokat, ilyenkor erős digitális függöny mögül szólal meg hangunk a forgalom zajával mellette. Ha valaki csak a mikrofonok minősége miatt váltana Elite 7 Pro vagy 8 Pro modellekről, véleményünk szerint nem fog jelentős teljesítményjavulást tapasztalni a mikrofonos hangminőségben.
Az aktív zajszűrés mögött új algoritmus dolgozik (Jabra Advanced ANC), amire azt ígérik, hogy kétszeres erősséget és jobb pontosságot hoz a gyártó standard zajszűréséhez képest. Az Elite 10-es folyamatosan figyeli, hogy van-e hangszökés, illetve amellett, hogy folyamatosan monitorozza a külvilág zajait, állítja a zár erősségét is. Arra módot nem találtam, hogy manuálisan vegyem erősebbre vagy gyengébbre az ANC-t, viszont az automata tapasztalatim alapján jól dolgozik. Irodai környezetben is csak a számítógépem billentyűzetének apró koppanásait engedte be, és hasonlóan csendes környezetet teremtett villamoson ülve is. Azzal viszont már meggyűlt a baja az algoritmusnak, amikor egyszerre több forrásra és hangszintre kell szűrnie a Széll Kálmán téren, a metrónak hangjai vagy a forgalmasabb városi csomópont zajai be-beszöktek a zene mellé.
Üzemidőben az átlagosnál magasabb szintet hoz az Elite 10, Spotify-on keresztül streamelt zenével, Dolby Atmos térhatású hangzás és ANC bekapcsolásával közepes hangerőn egy óra alatt kevesebb, mint 15%-ot vesztettek töltöttségükből a fülesek, amivel 6 órányi üzemidő könnyedén összejöhet. A tok képes gyorstöltést átadni a fülhallgatónak, 5 perc a tokban elég egy órányi zenelejátszáshoz. ANC nélkül a gyártó 8 órányi üzemidőt ígér zenelejátszáshoz, a tok pedig minimum négyszer újra tudja tölteni a fülhallgatókat. Vannak energiatakarékos funkciók, ez is a Sound+ alkalmazásban állítható, hány perc tétlenség után tegye magát alvó módba az eszköz. Ami kifejezetten lassú, az a vezeték nélküli töltés, minimum három órát kér a tok egy töltőn, mire komótosan teleszívja magát energiával.
Összességében a Jabra Elite 10 kényelmes viseletet és megbízható működést, egyszerű használhatóságot biztosít. Jól összerakott, igényes és átgondolt kialakítású fülhallgató potens aktív zajszűrő rendszerrel és multipont csatlakozási lehetőségekkel. A hosszú üzemidő is pozitívum, ahogy a tok vezeték nélkül tölthetősége is. A negatívumok listáján ezzel szemben ott van, hogy egyelőre csak SBC-t és AAC-t támogat a fülhallgató, a korábbi modellekhez képest pedig nem tapasztaltunk jelentős előrelépést a mikrofonok felvett hangjának minőségében. Az aktív zajszűrés sem a legerősebb a piacon, viszont decens munkát végez, irodai környezetben például kifejezetten élvezetes használata. Rengeteg konkurens közül lehet választani ilyen árkategóriában, hogy csak a legnépszerűbb modelleket említsük az AirPods Pro iPhone mellé, a Sony WF-1000XM4 vagy WF-1000XM5, a Bose QC Earbuds II iPhone-hoz és Andriodhoz egyaránt, de a Jabra Elite 7 Pro vagy az újabb modellek közül az Elite 8 Active is értelmezhető alternatív választás. Az Elite 10 nem érdemli meg, hogy ajánlott legyen, azért ahhoz minimum egy nagy felbontású kodeknek már megjelenéskor elérhetőnek kellene lennie, de kényelmes és megbízható használhatóságát értékeljük egy egyértelmű plecsnivel.
![]() |
Jabra Elite 10 |
A Jabra Elite 10 fülhallgatót a magyarországi forgalmazó adta kölcsön a teszthez.
viragdani01