Szoftverek
A telefonos szoftver az egyszerűbb, de ha kapásból meg akarjuk osztani a felvételeket, akkor kelleni fog. Ez WiFi Direct kapcsolatot hoz létre a kamerával, pár dolgot itt is tudunk állítani a One X4 funkciói közül. Lehet formázni a memóriakártyát és hozzákötni Bluetooth távirányítót, de alapvetően a telefon ahhoz jön jól, hogy felvétel előtt ezen beállíthassunk mindent (amit egyébként magán a kamerán is megtehetünk), illetve utána a telefonos szoftverrel is lehet editálni. Egyrészt megkapjuk a számítógépes editor teljes funkcionalitását azzal megfejelve, hogy különböző AI trükköket is tud a cucc.
Egyrészt van “deep tracking”, ami arra jó, hogy a klip elején kijelölünk egy személyt, vagy egy tárgyat és úgy vágja-forgatja az anyagot a szoftver, hogy mindig azt kövesse a kamerakép. Ez egyébként egész jól működik, ráadásul nem kell végig ebben a nézetben lenni, csak a kijelölt idősávban. A telefonos appban vannak előre tárolt sémák különböző mozgási effektekre, amik látványossá tehetik a videót, lehet választani képarányt és felbontást is. A gyors editálás tök triviális, megy a videó, az ember forgatja a látószöget, amit fixálni akar, ott bök egyet az idővonalon, az ilyen megjelölt pillanatok közötti átmeneteket pedig generálja majd a szoftver. Ha trükközni akarunk, akkor jöhetnek a mozgási effektusok és a tárgykövetés, aztán mehet is az exortálás, hogy aztán kapásból megoszthassuk az eredményt a közösségi médiában, vagy elküldhessük üzenetként. Ha minderre még feliratozna is a cucc, akkor simán kiütné nálam a Capcutot TikTok és/vagy YT Shorts készítéséhez, de erre sajnos nem képes.
Mindezek mellett van automatikus editálás, amikor az egészet rábízzuk az algoritmusra, keres hozzá valami jogdíjmentes zenét, belerak idétlen motivációs feliratokat, szerintem ezzel nem vagyunk előrébb. A gyártó kínál felhőszolgáltatást is editálási lehetőséggel együtt, ez havi 1500 forintba kerül, én nem éreztem a vágyat, de el tudom képzelni, hogy akik nagyon sok tartalmat csinálnak és főleg telefonon editálnak, azoknak ez praktikus. Mert amúgy USB-n átmozgatni az anyagokat gépre tényleg nem művészet és azért egy normális vassal egy normális kijelzőn vágni több fokkal kellemesebb élmény.
Mert az Insta360 Studio minden platformon elfut. A lehetőségeink már a fotós vonalon és bőségesek, nem csak olyan JPG-t lehet exportálni, amit aztán a fentebb már használt Momento360 lekezel, hanem úgy állítjuk be a látószöget, ahogyan akarjuk. Az is opció, hogy egy darab képből animációt csináljon a szoftver látványos forgatásokkal, ebből mp4 fájl exportálható.
Videós melónál jóval több az opciónk. Egyrészt persze lehet felvételenként egyenként is editálni mindent, de csinálhatunk projektet és akkor több klip is egymás mögé dobálható átmenetekkel, jópofa feliratokkal és természetesen a felvétel bármely pontja megjelölhető egy konkrét látószöggel (ez a keyframe). A megjelölt pillanatok közötti átmenetet pedig megcsinálja a szoftver magától akár ötféle metódussal. Persze nincs olyan komplexitása a felületnek, mint egy komoly videoeditornak, de azért lehet gyorsítani-lassítani, trimmelni és hangsávot rakni alá, meg persze nem csak a 360-as felvételek lehet bedobálni az idővonalba, hanem bármilyen mp4-et, csak ott nem lesznek keyframe-ek. Fent van egy anyag, amit ezzel vágtam össze.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!