Huawei Y3 - dupla led, fix fókusz

Bevezető, tartozékok

Nagyon sokan vártak arra, hogy a Huawei a márciusban megrendezett Mobile World Congress kiállításon mutassa be az idei csúcsmodelljét, a P8-at, a gyártó azonban úgy döntött, hogy kicsit később, egy különálló rendezvényen leplezi le ezt a telefont. Úgy gondolták, hogy egy ekkora kiállításon a P8 maximum egy csepp lehet a tengerben, egy különálló esemény viszont sokkal nagyobb visszhanggal járhat. A zászlóshajó debütálása Barcelonában tehát elmaradt, de természetesen nem volt üres a Huawei standja az MWC-n: bemutatkozott például a MediaPad X2, a Huawei Watch, illetve számos egyéb mobiltelefon is.

Huawei Y3 kézben tartva
[+]

Itt láthattuk először a Huawei Y3-at is, amit ki tudtunk próbálni a helyszínen, de természetesen nagy meglepetés nem ért minket: egy teljesen átlagos, belépőkategóriás okostelefonnak tűnt az eszköz, és nagy meglepetés a komolyabb tesztelés során sem ért minket, de ne szaladjunk ennyire előre. A telefon fekete, fehér, piros és kék árnyalatokban érhető el, utóbbi kettő esetén érdemes tudni, hogy gyakorlatilag csak színes hátlapokról beszélünk, az előlap, illetve az oldalsó gombok maradtak sötét színűek.

Huawei Y3 előlapja
[+]

A Huawei Y3 régiófüggően MediaTek MT6582m, illetve Spreadtrum 7731 lapkakészlettel kerül forgalomba, hozzánk az Y360-U61 típusjelzéssel ellátott példányok érkeznek majd, ezek a MediaTek SoC-jét használják. A szerkesztőségünkbe érkezett egyszerű, fehér kartondoboz nem rejtett magában sok érdekességet, a telefonon kívül csak egy töltőfej, illetve egy USB-kábel lapult benne.

Külső

A Huawei Y3 kompakt külsőt kapott, sok felhasználó örülne, ha egy ilyen aprónak nevezhető készülékházban több, decens hardverrel felszerelt telefont lehetne kapni. A 120 grammos tömeghez 122 x 64 x 10,9 milliméteres dimenziók tartoznak, nem kifejezetten könnyed az eszköz, de a méretei ideálisak lehetnek egy kisebb tenyerű ember számára is, ráadásul a hátlap két oldala enyhén lekerekített, így az ergonómia is hibátlan. Az összeszerelési minőségre sem lehet panasz, a teljes egészében műanyagból készült ház egyáltalán nem recseg-ropog.

Huawei Y3 előlapja
[+]

A 4 hüvelykes, 480 x 800 pixel felbontású LCD kijelző már első ránézésre sem tűnik túl derekasnak, a betekintési szögek oldalról még hellyel-közzel rendben vannak, ha viszont alulról-felülről pillantunk rá, akkor erőteljesen invertálódnak a színei. A pixelsűrűség 233 ppi, nem épp verhetetlen, de a célnak megfelel, a színek viszont összességében fakók, ha az ember egy jobb minőségű megjelenítőről néz át, akkor ez különösen zavaró. A kapacitív érintésérzékelés rendben működik, de többujjas mozdulatokhoz maximum 2 ujjunkat vehetjük igénybe, többet ugyanis nem képes egy időben érzékelni.

Huawei Y3 elölről
[+]

Kijelző-teszt
Mérés Huawei Y3 Samsung Galaxy Ace 4 Op3n Dott telefon Samsung Galaxy J1
Fehér fényerő 280 nit 305 nit 364 nit 396 / 476 nit
Fekete fényerő 0,37 nit 0 nit 0,51 nit 0,35 / 0,44 nit
Kontrasztarány 755:1 végtelen 713:1 1098:1
Színhőmérséklet 7441 K 7555 K 9692 K 9035 K

Hogyan mérjük a kijelzőt?

Az előlap alján lévő érintőgombok lollipopos stílusúak, de háttérvilágítást nem kaptak, a megjelenítő fölött sem sokkal jobb a helyzet, a hangszórón és a másodlagos kamerán kívül gyakorlatilag semmit nem találhatunk itt, az értesítési led és a fény- és távolságérzékelő szenzor is kimaradt a repertoárból, az automatikus fényerőállítást ezen a ponton el is felejthetjük. A nyomógombok a telefon jobb oldalán helyezkednek el, középtájon a bekapcsológomb, fölötte pedig a hangerőszabályzásra szolgáló billentyűk találhatók. A microUSB port a telefon alján, a 3,5 milliméteres jack kimenet pedig a tetején üldögél.

Huawei Y3 hátlap
[+]

A hátlap enyhén érdes matt felületű, kifejezetten kellemes a tapintása, nem gyűjti az ujjlenyomatokat és nem is csúszós, tehát kitűnő választás. Rajta az 5 megapixeles kamera érzékelőjét, a dupla ledes villanót, a Huawei logóját, illetve a hangszórót láthatjuk. Ha le tudjuk feszegetni (a jobb alsó sarokban lévő mélyedésnél fogva érdemes próbálkozni), akkor az 1730 mAh kapacitású, cserélhető Li-Ion akkumulátort, a microSD kártya helyét, a normál SIM (ez az elsődleges kártyahely), illetve a microSIM foglalatot leljük meg.

Hardver, szoftverezettség

A hardveres rész nem lesz a készülék büszkesége, a négymagos, 1,3 GHz-re skálázott Cortex-A7 processzorral és Mali-400 MP2 IGP-vel felszerelt MediaTek MT6582m lapkakészlet még megállja a helyét ebben a kategóriában, de az 512 megabájt RAM már nagyon harmatos. Nem sokkal hasznosabb a 4 gigabájtos belső tárolóegység sem, amiből a felhasználó mindösszesen 1,86 gigabájtot használhat fel. A bővítési lehetőség adott, maximum 32 gigabájtos microSD kártyát tud kezelni a mobil.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Huawei Y3 Samsung Galaxy Ace 4 Op3n Dott telefon Samsung Galaxy J1
Rendszerchip MediaTek MT6582m Snapdragon 410 MediaTek MT6582 Spreadtrum SC8830
AnTuTu 5.x Benchmark 18835 pont 21541 pont 19545 pont nem futott le
Vellamo Browser 1740 pont 2301 pont 1702 pont 974 pont
Vellamo Metal 769 pont 788 pont 768 pont 522 pont
SunSpider 1.0.2 1652,1 ms 1099,9 ms 1568,6 ms 1805,0 ms
Geekbench 3 (single) 353 pont 476 pont 354 pont 302 pont
Geekbench 3 (multi) 1180 pont 1422 pont 1196 pont 552 pont
GFXBench Man. onscreen nem indult el 8,3 fps nem indult el nem indult el
GFXBench Man. offscreen nem indult el 1,9 fps nem futott le nem indult el
GFXBench T-Rex onscreen nem futott le 15,3 fps 9,4 fps nem indult el
GFXBench T-Rex offscreen nem futott le 5,3 fps 4,2 fps nem indult el

A kevés memória miatt több teljesítményteszt is feladta a harcot mérés közben, természetesen mindegyik a RAM elfogyására hivatkozott, a probléma pedig érződik a mindennapi használatban is, két-három alkalmazás alig tud egymással párhuzamosan futni, valamint böngészés közben, lapváltáskor is folyamatosan újratöltögeti az oldalakat a rendszer. A készülék sebessége sem győzött meg minket túlságosan, hosszúak a betöltési idők, a felület jelentősen be tud lassulni a kezdőoldalak közötti lapozgatástól is. Hiába kicsi a felbontás, az optimalizáció során valami nem sikerülhetett tökéletesen.

Huawei Y3 Screen Shot Huawei Y3 Screen Shot

A telefon az Android 4.4.2 alapjain futtatja az Emotion UI 3.0 Lite változatát, ami nem tartalmaz annyi extra funkciót, mint a teljes értékű változat, gyakorlatilag csak egy egyedi, témázható kezelőfelületet kapunk. A lezárt képernyőn négy, folyamatosan mozgó pötty jelzi a feloldás irányát, ha elsimítjuk rajta az ujjunkat, akkor a jobbra-balra főoldalon találjuk magunkat, a többoldalas megoldás kifejezetten szükséges, mivel alkalmazásmenü nincs, tehát minden widget és parancsikon a kezdőképernyők valamelyikén terül el.

Huawei Y3 Screen Shot Huawei Y3 Screen Shot

Ha valamelyik oldalon egy üres területen lefelé húzzuk az ujjunkat, akkor egy keresőoldalon találjuk magunkat, itt alkalmazások, könyvjelzők, névjegyek és üzenetek között vizsgálódhatunk. A kétoldalas értesítési sáv felülről húzható le, az Értesítés oldalon értelemszerűen az aktuális eseményeket látjuk, a Gomb oldalon pedig 10 gyorsbeállítással, illetve a fényerő csúszkájával találkozunk. A beállítások menüt kicsit leegyszerűsítette a gyártó, az Általános beállítások között csak az alapvető dolgokat találjuk meg, az Összes-re bökve kapjuk meg a teljes beállítások menüt.

Huawei Y3 Screen Shot Huawei Y3 Screen Shot

A Google-szoftvercsomag természetesen előre telepítve megtalálható a telefonon, de ezen kívül sok extra alkalmazást nem találunk rajta. A hatékony gépelésben a TouchPal X lehet partnerünk, akad még egy fájlkezelő, ami elemtípusok szerint is képez rendezni a fájlokat, az erőteljes fényerővel rendelkező dupla ledes villanóhoz természetesen tartozik egy Zseblámpa alkalmazás, a Törlés névre hallgató parancsikon pedig a memóriát üríti ki, erre elég gyakran szükségünk lesz.

Kamera, video, audio

A hátlapra egy 5 megapixeles, fixfókuszos kamera került, amihez a kategóriában szokatlanul dupla ledes segédfény tartozik. A villanó egészen komoly fényt képes produkálni, de érdemes hozzátenni, hogy nem kéttónusú, azaz teljesen azonos színhőmérséklettel világít. A kameraszoftver pofonegyszerű, aktiválhatjuk a HDR-t, használhatunk vízjelet, vehetünk fel hangjegyzetet a képekhez, valamint piszkálhatjuk a felbontást, a geotagginget, az elsődleges mentési helyet, beállíthatunk a hangvezérlést, az időzítőt, a mosolyfelvételt, az ISO-t, a fehéregyensúlyt, illetve a színmódokat.

Huawei Y3 kamera

Sajnos hiába volt biztató a dupla ledes villanó, a képminőség bőven hagy maga után kívánnivalót. A dinamikatartomány harmatgyenge, a részletesség sincs a helyzet magaslatán, ráadásul nagyon könnyen be tudnak mozdulni a képek, ami szintén nem túl jó tulajdonság. A fixfókuszból adódóan a közeli képek szintén borzasztóak, egyedül az esti, villanóval készült képek jobbak, mint a kategória átlaga. A videók minősége sem szignifikánsan jobb, mint a fotóké, bár a készülék 720p-ben tud akár 30 fps-sel felvenni, ráadásul a hangminőség sem rossz, a végeredmény ide kattintva megtekinthető.

Huawei Y3 Screen Shot Huawei Y3 Screen Shot

A zenei képességek a szoftveres oldalról átlagosak, a gyári zenelejátszóban hangszínszabályzó nincs, de HQ megjelöléssel látja el azokat a számokat, amiket jó minőségűnek ítél (érdekes módon már a 320 kbps bitsűrűségű mp3-fájlokat is HQ-nak jelöli), a zenéinket pedig tudja számok, előadók és albumok szerint rendezni, aki pedig mappánként szereti tárolni a különböző stílusú/előadójú zenéit, annak a fájlkezelő-rendszerű böngészés is adott a lejátszón belül. FM-rádió fülhallgató csatlakoztatása után van, az RDS információkat természetesen megjeleníti, és az aktuális műsort is képes rögzíteni

Teszt Huawei Y3 Samsung Galaxy E5 Microsoft Lumia 640 Sony Xperia M4 Aqua Lenovo K3 Note
Frekvenciaátvitel (40 Hz-től 15 kHz-ig), dB: +1,20, -1,89 +0,02, -0,05 +0,06, +0,02 +0,02, -0,05 +1,51, -1,93
Zajszint, dB (A): -92,2 -91,3 -91,9 -87,7 -84,8
Dinamikatartomány, dB (A): 92,3 91,1 91,8 88,1 85,3
THD, %: 0,030 0,0083 0,0068 0,0075 0,0086
IMD + Zaj, %: 0,541 (10 kHz-en 0,028%) 0,012 0,013 0,021 0,019
Sztereó áthallás, dB: -91,9 -89,6 -90,7 -87,3 -83,1

Az audio mérések nem sikerültek rosszul, a sztereó áthallás és a decibelben mért zajszint értékei teljesen jók lettek, a frekvenciatartományban láthatunk itt-ott kiemelkedéseket, de egy ilyen árkategóriájú mobiltelefon esetén ez nem különösebben problematikus. A harmonikus és intermodulációs torzítás százalékos értékei elég magasak lettek, a 0,541-es IMD+ Zaj % egészen aggasztó lehetne, de 10 kHz-en már csak 0,028%-ot mért a berendezésünk, a 20-30 Hz közötti tartományban tartományban ugrik fel erre az irreálisan magasnak tűnő értékre, ez még azért tolerálható.

A grafikonok elemezgetése után alaposabban meghallgattuk a telefont, a gyári fülhallgató minőségéről nem számolhatunk be, hiszen nem jár hozzá, de rengeteg fülhallgatóval és fejhallgatóval kipróbáltuk, nem volt komoly probléma a minőségével, egy drágább fülhallgatóból már nyilván nem hozza ki a maximumot, de értékelhető hangot produkál, ennyi pénzért pedig ezt is meg kell becsülni, a hasonló árkategóriában próbálkozó Gigabyte GSmart Roma R2 Plus például egészen borzasztó minőséggel bírt ehhez a telefonhoz képest.

A beállításokban, az Audió Profilok menüpont alatt találunk egy hangzásjavítás nevű almenüt, ahol egy darab pipát jelölhetünk be (szinte az összes MediaTek MT6582-vel felszerelt telefonnál megtaláljuk ezt a menüpontot). Ha ezt megtesszük, akkor viszont egészen elborzadhatunk a minőségen, a műszeres mérésünk is teljesen összekuszálódott tőle, semmiképpen nem ajánljuk a használatát.

Adatkommunikáció, akkumulátor, összegzés

Ami az adatkommunikációt illeti, semmi meglepővel nem találkoztunk. LTE nincs, a 3G-n elérhető maximális sebesség 21 / 5,76 Mbps, a Wi-Fi 802.11 b/g/n szabványokat támogat, hotspot funkcióra is képes, került még bele Bluetooth 4.0, A-GPS, GPS-vevő, ellenben GLONASS és NFC sajnos nincs. A készülék dual SIM-es, de kizárólag dual standby módon, tehát ha az egyik kártya épp hívásban van, akkor a másik a beszélgetés lezárultáig lelép a hálózatról. A beszélgetési hangminőség rendben van, a hangszóró és a mikrofon is korrekt, csak azt kell megszokni, hogy a távolságérzékelő szenzor hiányában nem alszik ki azonnal a kijelző, amikor az arcunkhoz emeljük a mobilt.

Huawei Y3 Screen Shot Huawei Y3 Screen Shot

Internetezni gyárilag két programmal is tudunk, a gyári AOSP-böngésző mellett a Google Chrome is helyet kapott a Huawei Y3-on. Mindkettő kezeli a könyvjelzőket, tudják a többlapos böngészést is, a Vellamo tesztjében a Chrome alatt bizonyult jobbnak a telefon, de a valóságban a hagyományos, egyszerű böngésző kicsit jobban szedi a lábát, mint a Google böngészője. Az 512 megabájt RAM viszont a programtól függetlenül teszi lehetetlenné a többlapos internetezés gördülékeny használatát, hiszen szinte minden lapváltáskor újratölti az adott oldalt.

Huawei Y3 akkumulátor
[+]

Értékelés: Huawei Y3
Külső
Ergonómia 7 pont
Anyaghasználat 6 pont
Összeszerelés minősége 8 pont
Kijelző mérete, minősége 5 pont
Belső
Kezelhetőség 7 pont
Sebesség 4 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 7 pont
Felhasználói felület élménye 6 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 8 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 7 pont
Multimédia
Vizuális 6 pont
Audio 6 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 7 pont
Hogyan értékelünk?

A cserélhető, 1730 mAh kapacitású lítium-ion akkumulátor a telefon egyik nagy erőssége: egy ilyen készüléket általában sokkal kevésbé nyüstöl a felhasználója, mint egy felsőbb kategóriás eszközt, mi sem használtunk túl sok funkciót az alap dolgokon kívül. Napi néhány perc telefonálással, némi böngészéssel, levelezéssel, fotózással, valamint egy-két pofonegyszerű játékkal együtt is kényelmesen megvolt a kétnapos üzemidő, de ennél is visszafogottabb használat mellett a 3-4 nap sem irreális, 4,5 óra kijelzőidő még folyamatos aktív mobilinternettel és WiFivel is meg tud lenni.

Hivatalos forrásból jelenleg 25 900 forint környékén lehet megvásárolni ezt a telefont, ami egyáltalán nem hangzik rossz ajánlatnak. Ennyi pénzért nagyon szűk a felhozatal, és a dupla ledes villanó hatalmas előny lehet azoknak, akik sokszor használnák a zseblámpa funkciót. A lassulások és a szenzorok hiányából adódó, kicsit körülményes használat ebben az árszegmensben abszolút megbocsájthatók, kiváló kamerát és kijelzőt pedig szintén nem várhatunk ebben az ársávban. A hibákat tehát elég jól kompenzálja a mobil ára és a dual SIM funkció, aki 30 000 forint alatt keres hasonló készüléket, annak nem könnyű a dolga: a Lenovo A319 szintén képes két SIM kártyát fogadni, de hardveresen még ennél a telefonnál is gyengébb, hiszen csak egy kétmagos MediaTek dolgozik benne, szintén fél gigabájt RAM társaságában. Az Alcatel One Touch Pop D5-be sem jutott 512 megabájtnál több memória, ráadásul a kijelzője sem jobb, inkább csak nagyobb. Ennyi pénzért érdemes megfontolni a Windows Phone-vonalat, hiszen 30 000 forint alatt, hivatalos garanciális feltételek mellett is lehet például Lumia 532-t vásárolni, ami négymagos Snapdragon 200 lapkakészlettel, 1 gigabájt RAM-mal, 8 gigabájtos tárolóegységgel és szintén 4 hüvelykes kijelzővel került piacra, a működési sebessége viszont villámgyors, aki meg tud barátkozni a Microsoft operációs rendszerével, annak nagyon jó választás lehet. Őszintén ajánlani ezt a telefont csak annak tudjuk, akinek szüksége van egy érintőképernyős okostelefonra, amihez nem tartozik túl sok extra funkció, de cserébe nem drága és erőteljes villanóval van felszerelve, ami zseblámpaként kiválóan funkcionál.

szentkuti11

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Huawei Y3 (Y630-U61)
Huawei Y3 Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 122 x 64 x 10,9 milliméter
Tömeg 120 gramm
Színvariációk fekete/fehér/piros/kék
SIM-foglalat normál + micro SIM
Kijelző
Kijelző átlója 4 hüvelyk
Kijelző felbontása 480 x 800 pixel (233 ppi)
Kijelző típusa LCD kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa MediaTek MT6582m
Processzor típusa 1,3 GHz-es, négymagos Cortex-A7
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip Mali-400 MP2
RAM mérete 512 MB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 4 GB (ebből 1,86 szabadon felhasználható)
Memória bővíthetősége microSD (maximum 32 gigabájttal)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900
UMTS 850//900/1900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA / LTE van / 21 Mbps / 5,76 Mbps / nincs
LTE nincs
IrDA / Bluetooth nincs / 4.0 (A2DP)
WiFi 802.11b/g/n, WiFi hotspot
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
GLONASS nincs
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés telepíthető
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 4.4.2 + Huawei Emotion UI 3.0 Lite
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek TouchPal X, Zseblámpa
Multimédia
Fő kamera 5 megapixel, fixfókusz, dupla ledes segédfény
Másodlagos kamera 2 megapixel
Videófelvétel 720p (30 fps)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van (RDS)
Üzemidő
Alap akkumulátor 1730 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő (3G) ismeretlen
Beszélgetési idő (3G) ismeretlen
Zenelejátszási idő ismeretlen
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet

Azóta történt

  • Huawei Y6 - lassan hat

    Friss modellel készül a karácsonyi szezonra a kínai gyártó, a középkategória alsóbb szegmensében próbálnak csábító ajánlatot az asztalra tenni, de a konkurencia egyre erősebb ebben a népszerű ársávban.

  • Huawei Y5 - nem nézőpont kérdése

    A kínaiak alsó kategóriás mobilja az árcímkével próbálná feledtetni a kicsit már idejétmúlt kijelzőt és teljesítményt, ám ezt sajnos a konkurensek tudatában egyáltalán nem tudja teljesíteni.

  • Idén is lesz Huawei Y3

    A gyártó, egyébként egészen jól átgondolt alsó kategóriás készüléke idén is új kiadást kaphat.

  • Idén sem marad Y3 nélkül a Huawei palettája

    A legalsóbb szegmensbe szánt Y3 2017 nem fog nagydíjakat nyerni, viszont a legalapvetőbb kommunikációs csatornákat kipipálja.

Előzmények