Sport, összefoglaló
Az Ultimate bal felső billentyűje indítja az expedíciós módot, amely választásunk szerint 5-90 percenként automatikusan rögzíti pozíciónkat (alapból félóránként), akár többnapos követést biztosítva. Kézzel is menthetünk koordinátákat, olyan címkékkel ellátva, mint a tábor, a vízvételi lehetőség, a veszély, az elágazás vagy a hegycsúcs. Az expedíció során megkapjuk a magassági, távolsági, pulzus és véroxigén adatokat, elérjük a napi és az egész túra méréseit, a napkelte és a napnyugta időpontját, ahogy vaktérképen rajzolt útvonal és a visszavezetés, az iránytű és a zseblámpa, valamint a viharjelzés is elérhető.
A 10 ATM Védelemmel megvan a szabadidős és technikai búvárkodás, illetve a szabadmerülés és a vízalatti mérőműszer mód, több külső búvárszenzorral összedolgozva. Adatokat kapunk a vízhőmérsékletre és a vízmélységre, beállíthatunk célirányt és akklimatizációs sávokat, megjelenhet a gázmennyiség és rengeteg olyan búváradat, amit a szakavatott sportolók ismernek. Olyan mozgásformák esetében pedig, mint a hegyi túra, kétféle műholdas energiamódból választhatunk. A teljesítménymód az alapvető a lehető legpontosabb útvonal rögzítéssel a kétsávos, öt konstellációt használó GNSS modullal, 20 órás üzemidővel. A takarékos fele olyan gyakran jegyzetel, cserében 40 óráig húzza.
Ám sajnos épp a műholdas követés nem elég pontos. Első beüzemelés után hazatekerve, valószínűleg a mobil GPS-ét használva pontos volt az útvonalkövetés, noha két pont között, főleg derékszögű és hajtűkanyarokat bevéve a Huawei algoritmusa jó széles ívet rajzol. Egy hegyikerékpáros túrán, a mobilos Bluetootht kikapcsolva, így biztosan az Ultimate-re hagyatkozva csak egy perc alatt lett meg a pozícióm, és gyorsan elveszett, amint fedett részre jutottam. Az útvonalat a Locus térképen visszanézve akár 50-60 méteres letérést is rajzolt az óra, ami már túl sok egy hajszálpontos Garminnal összevetve. Az egyik terepfutás során egyáltalán nem lett meg a pozícióm, így másfél perc várakozás után nélküle iramodtam meg, a távot lépésszám alapján pedig az algoritmus jócskán túlszámolta. Két másik futás, egy hegyi túra egy kerékpározás és több városi séta során viszont minden rendben volt, itt-ott 10-20 méteres letéréssel az útvonalról, a GPS-es középmezőnybe sorolva a luxusórát ideális esetben. A vegyes összképnek talán a szoftver, talán a masszív fémház árnyékolása az oka, ám épp ebben kellett volna pontosabbnak és következetesebbnek lennie az expedíciós luxusórának.
A pulzusrögzítés megbízható nyugalmi és esti időszakban, illetve bemelegítés, futás, városi kerékpározás és elliptikus edzés során, viszont tény, hogy egy Garmin vagy Apple óra gyorsabban reagálja le a zónaváltást, így alkalmasabb pulzusedzésekre. Az Ultimate szerencsére összedolgozik külső pulzuspánttal, rázós hegyi kerékpározás és a súlyzós edzés során ugyanis már jóval pontatlanabb a rögzítés. A véroxigén-telítettség még mindig a Huawei-nél a legpontosabb ujjbegyes eszközzel összemérve. A magasságmérés elfogadható, a hőmérő viszont 3-4 fokkal valós testhőmérséklem alá lőtt, ami érthető, mert a szenzor a fémházban van, annak hőmérsékletét pedig a külső tényezők befolyásolják. Lázmérésre tehát nem alkalmas a cucc és a Huawei a női cikluskövetés során sem használja a szenzort a Galaxy órákkal szemben, vízhőmérséklet mérésre búvárkodás alatt viszont igen.
Összegzés. A Huawei Watch Ultimate elsősorban formademonstráció és másodsorban nagy tudású sportóra, melynek luxuskellékeket megidéző kivitele ízlés szerint gyönyörű vagy elkerülendő. A 350 és 290 ezer forintos árak titán vagy HNBR gumiszíjjal mondjuk luxusórává teszik, az analóg darabokhoz képest mindenesetre komoly plusztudás az általános edzés- és egészségkövetés, az expedíciós és búvármód, a hívásfogadás és a fapados értesítéskezelés, kellemesen hosszú üzemidővel. Csakhogy a kolosszálisan nagy és nehéz órának a Watch Ultra és az Epix Pro az igazi ellenfele, és hiába a csúcsszínvonalú megmunkálás, ha a WatchOS sokszínűsége és a mobilos összhangja, illetve a Garmin kütyüszisztémája megzabálja reggelire a fapados Harmony OS-t.
Nincs WiFi, eSIM, térkép, mobilfizetés, hangasszisztens, szoros mobilos összhang, önálló működés, nincsenek komolyabb alkalmazások és térképek, és pont az a GPS nem elég megbízható, ami ennek az elit sportórának a lényege kellene legyen. Szerintem sokkal jobb vétel a Watch 4 Pro féláron, domború kivitellel és fejlettebb rendszerrel, és ha már itt tartunk: Apple vonalon is elég a Series 8 az Ultra, a Garmintól pedig a Forerunner 965 az Epix Pro helyett. Az Ultimate egyébként sem tömegtermék, inkább luxusvonalas erőfitogtatás, ami jól mutat a márkabolt kollekciójában és az online tesztekben, ám amire nem sokan fognak beruházni.
Bone123