Hirdetés
Üzemidő, érzékelők, egészségkövetés
Az órákat vezetékmentesen lehet tölteni egyórás türelemmel és a mellékelt kábeléhez rögzített, USB-A túlvégű koronggal – valaki szólhatna a Huawei-nek, hogy fél évtizede az USB-C port a divat és az EU előírta a használatát. A doboz ezeken kívül csak a leírást tartalmazza. Az üzemidőnél kettős a mérce: egy Garmin Fenix 8-at elég többhetente tölteni, egy Apple / Galaxy / Pixel Watchot viszont naponta kell, és a kettő közé ékelődik a Watch 5.
A magyar termékoldal a Watch 5 42 mm esetében 3 napos használatot ígér okosóraként (2 nap mindig aktív kijelzővel) és 5 naposat energiatakarékos módban (3 nap AOD-vel). Ez a Watch 5 46 mm esetében okosóraként 4,5 napra (3 nap AOD-vel) és energiatakarékos módban 7 napra javul (4,5 nap AOD-vel). Ez nem is rossz, ám a gyakorlat a Watch 5 46 mm esetében vegyes képet mutatott. Többórás kirándulással és aktív használattal előfordult, hogy két nap után feltétlen töltőre kellett tennem a lemerülés közelébe került órát. Talán valami alkalmazás beragadt, mert előfordult kevesebb GPS követéssel is gyordabb merülés, AOD nélkül. Máskor viszont a 4-5 nap reálisan megvolt, pedig két rövid GPS edzést közbe iktattam.
Tény, hogy az egyszerűbb tudású Watch GT 5 kitartóbb, ott viszont hiányzik az itt meglévő, háromcsatornás WiFi 6 modul és az eSIM a mobilmentes működéshez. A Watch 5 ugyanis teljes értékű, így erősebb hardverigényű HarmonyOS Next 5.1 operációs rendszert futtat gördülékeny működéssel. Komolyabb a szenzorszett is: megvan az új, hatodik generációs TruSense pulzoximéter, a giroszkóp, a hőmérő, a gyorsulásmérő, a fénymérő, az iránytű, a barométer és a mélységszenzor.
Az X-Tap a korona és az alsó gomb közé ékelődött [+]
Könnyen megpillantható és elsőre furcsa a két gomb közé ékelt, többelemes X-Tap érzékelő a nyomásérzékelő taktilis szenzorral, újabb pulzus- és véroxigén mérővel, illetve az EKG-hoz tartozó elektródával. A csuklón található szőrzettel és a bőrfelületet érintő kihívásokkal szemben (eltérő bőrtónusok, bőrhibák, tetoválás) az ujjbegyes mérés tudományosan igazoltan pontosabb, hiszen vékonyabb az ujj végén a bőrszövet, több a hajszálér és kevesebb az optikai interferencia.
Az X-Tap felépítése (forrás: Huawei) [+]
Az X-Tap folyamatos mérésre az elhelyezkedése miatt bár nem alkalmas, és önmagában jó a Watch 5 hátlapi pulzusmérője csuklós kereteken belül, a véroxigén mérés a gyakorlatban mégis pontosabb oldalt, mint hátul, amit gyógyszertári ujjbegyes mérővel igazoltam. Amúgy a Huawei eddig is a legjobbak közé tartozott SpO2 mérésben, és az egész napos követést továbbra is a hátlap végzi, csak most oldalt még hatékonyabb a dolog. A nyomásérzékelő szenzort három másodpercig megnyomva azonnal indul az egyperces egészségügyi áttekintés mérése tíz testadattal az EKG-t, a pulzusszámot, a pulzusszám-variabilitást (HRV), a véroxigén-telítettséget, a stresszt, az artériás érfalmerevséget és a légzőszervi egészséget beleértve.
Az utóbbiba a mikrofon is bekapcsolódik: az algoritmus két-három határozott köhögésből igyekszik rendellenes légzőszervi hangokat kiszűrni, ami egyébként igen okos dolog, persze ez a funkció sem alkalmas orvosi diagnózis felállítására. Határozottan van fantázia az oldalsó szenzorban és a pontosabb mérésekben, a kínai piacon pedig már vizsgálják a lehetőséget, hogy az X-Tap nyomásérzékelője valahogy bekapcsolódjon a vérnyomásmérésbe. Azért nehéz lesz a Watch D2 felfújható szíjas mérésével versenyre kelni, éppen ez nyújt előnyt a Galaxy Watch optikai megoldásával szemben.
Ha már van X-Tap szenzor, elérhető lesz pár olyan játék, amely a nyomogatásával működik, bár ez inkább jópofa, mint hasznos. A Huawei kollégáinak inkább azt javasoltam egy előzetes bemutatón, hogy ha már oldalra került egy ujjbegyes szenzor, akár ujjlenyomat-olvasó is beépülhetne az adatvédelemre és az órafizetések igazolására. Lengyelországban ugyanis már lehet a Huawei órákkal fizetni, nálunk viszont még nem. Ez elég komoly hiány, de talán most a legtöbb az esély arra, hogy ezt a gyártó záros időn belül pótolja. A cél persze egészségügyi oldalról fejleszteni az X-Tapet, és elismerjük a szokatlan szenzorban rejlő potenciált.
A stresszkövetést a légzőgyakorlatokkal immár az érzelmi jóllét menüpont alatt találjuk, és szinkronban vannak a jelzett értékek saját stresszérzetemmel. Az alváskövetés is megfelelő a kezdés és befejezés időpontját, illetve az éjjeli felébredések számát eltalálva. Ami az alváselemzést illeti, ahány gyártó, annyiféle a szakaszok érzékelése és értelmezése. A TruSleep mindenesetre a maga rendszerében következetes és megbízható, az alvásminőség javítására és a légzéstudatosságra adott extra tippekkel.
A bőrhőmérséklet értékei kevésbé használhatók a gyakorlatban, hiszen az óra nem alkalmas lázmérésre, míg az EKG képes a pitvari fibrilláció jeleit érzékelni, de nem képes szívrohamot vagy egyéb szív- és érrendszeri betegségeket előrejelezni. Remek hír, hogy a Huawei teljes egészségügyi rendszerben gondolkodik és a trendeket is követi az egészségbetekintéssel. A Huawei Health+ előfizetéses rendszere végül az általános és pozitív egészséghez készíthető étkezési naplót, az alváshoz és relaxációhoz passzoló zenéket, videós légző- és meditációs gyakorlatokat, valamint fittség megőrzési terveket kínál és három hónap használat ingyenes új Watch 5 vásárlásakor.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!