Huawei Ascend Y530 - szerény erény

Bevezető

A legtöbb gyártó úgy állítja össze a portfóliót, hogy abban nagy hangsúlyt kapnak a csúcsmodellek, ahol mindenki meg tudja mutatni, hogy mire képes, ha igazán nekidurálja magát. Az olcsóbb szegmensben inkább azon matekoznak a cégek, hogy milyen szolgáltatásokat tudnak minél elfogadhatóbb áron kínálni, s itt a nagyobb gyártók nehezebb helyzetben vannak, a feltörekvő, jellemzően kínai márkákat nehéz megverni ezen a területen. Ugyanakkor viszont bizonyos dolgok, amik a csúcsgépekben jelennek meg idővel az alacsonyabb árfekvésű gépekben is visszaköszönnek és ezzel lehet mégis indokolni a picit magasabb árcédulát.

Huawei Ascend Y530
[+]

Erre jó példa a HTC, akik a Sense és az optimalizáció zászlajába takarózva hajlamosak túlárazni az alacsonyabb képességű cuccokat is, de a Samsung is egyre több, közepes képességű modelljében vezeti be mondjuk a tekintetfigyelést, illetve a koreai céghez köthető szoftveres okosságokat. A Huawei a P6 kapcsán a felhasználói felületre is rágyúrt, az Emotion UI pedig azóta több olyan gépben is felbukkant, ami nem tartozik a csúcsmodellek közé. Az Y530 is ilyen, ráadásul a hazai fogyasztók egy része már kellemes emlékeket ápol az Y-nak kezdődő eszközök kapcsán, hiszen például az Y300 egy korrekt kis masina volt annyiért, amennyiért adták.

Huawei Ascend Y530
[+]

Az Y530 viszont első blikkre nem tűnik egy különösebben ütős ajánlatnak, a kétmagos processzor mellett WVGA kijelzőt és fél gigányi RAM-ot kapunk, és hiába böngésszük végig oda-vissza a specifikációs táblázatot, nem fogunk találni semmi olyan extrát, ami miatt a vásárló azt mondja, hogy uraim, ez itt egy ugyan nem egy erőbajnok, de. Mert a “de” után nincs semmi, az egyedi felhasználói felületen túlmenően semmi olyan plusz trükköt, megoldást nem találunk, ami arra ösztönözné a vásárlót, hogy egyáltalán a kezébe vegye és megnézegesse tüzetesebben az Y530-at. Sebaj, nekünk az a dolgunk, hogy megtegyük ezt a vásárlók helyett is, és ha találunk valamit, akkor azt jól megírjuk.

Hirdetés

Doboz, külső

Már a csomagolás sem túl lelkesítő, adott egy fehér doboz, rajta csücsül a telefon fotója, oldalt olvashatók a műszaki adatok, de persze csak finoman adagolva a hardveres képességeket, mert azt ugyan odaírták, hogy kétmagos a processzor, de hogy milyen típus, azt már nem kötik a júzer orrára. Ahogyan azt sem hangsúlyozzák, hogy mekkora a RAM mérete… ezek valahogyan lemaradtak a dobozról. Filléres headset, töltőfej, adatkábel - ez minden, amit az Y530-hoz mellékelnek.

Huawei Ascend Y530
[+]

A készülék fekete és fehér színben létezik, mi előbbit kaptuk meg. Nem tűnik túl izgalmasnak a formaterv, elöl kijelző, hátul műanyag, a gombok a szokott helyeken - nem biztos, hogy ez baj, csak kissé ingerszegény, nem ébreszt birtoklási vágyat a design, pedig vannak kellemes pontjai. Bár nem ezzel szoktuk kezdeni, de a hátlap tipikusan ebbe a kategóriába tartozik, kissé ívelt, rücskös felületről beszélhetünk, amit jól meg lehet ragadni, nem csúszik, nem gyűjti az ujjlenyomatokat, könnyen le lehet szedni, de mégis stabilan ül a helyén.

Huawei Ascend Y530
[+]

Ha leszedjük a hátsó borítást, amelynek felső részén van a kamera és a villanó, akkor normál méretű SIM-et tudunk az akkumulátor kiemelését követően becsúsztatni a megfelelő helyre, illetve microSD-vel is felturbózhatjuk a gépet. Elölről nézve sokkal unalmasabb az összkép, egy 4,5 hüvelykes, WVGA felbontású, IPS panelt használó kijelző uralja a terepet, alul az Android rendszerű eszközök három érintőgombja kapott helyet. A telefon tetején van azért egy VGA másodlagos kamera, illetve egy kis led is, ami az elmulasztott eseményekről villogva ad tájékoztatást.

Kijelző-teszt
Mérés Huawei Ascend Y530 HTC Desire 300 LG Optimus F6 ZTE Blade V
Fehér fényerő 398 nit 423 nit 444 nit 297 nit
Fekete fényerő 0,61 nit 0,32 nit 0,47 nit 0,31 nit
Kontrasztarány 1:603 1:1323 1:946 1:960
Színhőmérséklet 10496K 8828K 8334K 8272K

Hogyan mérjük a kijelzőt?

Huawei Ascend Y530
[+]

A csatlakozók is a szokásosak, alul microUSB található, felül a 3,5 mm-es jack luka ásít. Érdekes viszont, hogy az oldalsó kezelőszerveket balra helyezte a gyártó, holott a legtöbb telefonon a kijelzőt feloldó és lezáró gomb általában vagy a készülék tetején, vagy annak jobb oldalára kerül, ez számunkra megszokást igényelt. Bal felől találjuk a hangerőt szabályozó billentyűket is. Az összeszerelés minőségére nem lehet panasz, a telefon alján és tetején található, fém hatású betétek is minőéginek tűnnek (ezekből van piros és sárga verzió is), ennek ellenére összességében bármelyik cég terméke lehetne az Y530, ha ZTE, Alcatel, vagy Prestigio lenne ráírva, akkor sem csodálkoznánk.

Hardver, menü

Talán a legkedvezőbb árú Qualcomm megoldást kereste a Huawei, amikor rátalált a 8210-es SoC-ra. A Snapdragon 200-as családba tartozó kétmagos processzor 28 nm-es csíkszélességgel készül, Cortex-A7-es magokat rejt, ezek 1,2 GHz-en ketyegnek. A grafikus gyorsító milyensége izgalmasabb kérdés, a Qualcomm hivatalos oldalán Adreno 203 szerepel, a Wikipedia Adreno 302-ről tud, a telefonra tett AnTuTu szerint Adreno 305-ös segíti a processzort, mi viszont inkább az SoC gyártójának hinnénk, de akkor a Full HD filmeket meg sem tudná mozdítani a hardver. Pedig megy az neki. A RAM mérete azonban csak fél gigányi, ez elég karcsú, ha nem fut semmi a háttérben, akkor csak 160 megányi szabad memóriánk van, ami bizony elég kevéske.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Huawei Ascend Y530 LG Optimus F6 ZTE Blade V WayteQ Talk 5H
Quadrant Standard 2016 pont 4989 pont 4475 pont 4032 pont
Linpack for Android (single) n.a. n.a. 51,685 MF. / 1,62 s 37,326 MF. / 2,25 s
Linpack for Android (multi) 16,004 MF. / 10,54 s 261,499 MF. / 0,65 s 107,090 MF. / 1,58 s 125,589 MF. / 1,34 s
Smartbench 2012 Prod. 556 pont 2586 pont 3875 pont 3717 pont
Smartbench 2012 Games 2597 pont 2841 pont 2507 pont 2462 pont
AnTuTu 4.x Benchmark 12176 pont 13718 pont 11391 pont 13657 pont
Geekbench 3 (single) 324 pont 410 pont 297 pont 327 pont
Geekbench 3 (multi) 602 pont 751 pont 750 pont 1114 pont

Mint ahogyan az a fenti táblázatból is kiolvasható, volt némi gond a szintetikus sebességtesztek kapcsán, egyszerűen a CPU erejét a legtöbb benchmark vérszegénynek értékelte, egyedül az AnTuTu hozott olyan eredményt, ami egybevág a tapasztalatainkkal, de ez a program viszont teljesen el van tájolva a GPU kapcsán. Mindenesetre az biztos, hogy a Krait 200-as procik ugyan nem erőbajnokok általában, de az alapfunkciók kapcsán nincsenek idegesítő lassulások, minden gördülékenyen történik. Aztán persze kiderül, hogy ha kicsit erőforrásigényesebb appokat futtatunk, akkor csúnyán magába tud fordulni a rendszer, az Angry Birds Go például kifagy, a Dead Trigger 2 viszont szépen fut, csak amikor kilépünk, akkor várni kell, míg az ikonokat és a widgeteket kirajzolgatja a gép.

Huawei Ascend Y530 Huawei Ascend Y530

A felület a Huawei saját fejlesztése, az úgynevezett Emotion UI. Ennek az a különlegessége, hogy nincs abban az értelemben menü, mint általában, minden ikon és widget a főoldalakon kap helyet. Ez könnyen megszokható, ráadásul elég jól témázható is, mindenképpen egyedi módon néz ki, szerethető. Az ikonokat mappákba lehet szórni, illetve találunk egy “egyszerű mód” nevű kapcsolót, amivel teljesen átalakul a felület, kicsit csempés jelleget ölt, oldalanként nyolc címke van, ezeket szabadon pakolászhatjuk, alkalmazásokat és névjegyeket is tehetünk így ki a felületre. A beállítások kinézete is megváltozik, ahol pedig az adott alkalmazás lehetőséget ad rá, ott megnövekedett betűméretet kapunk (ilyen például a névjegyzék, vagy az üzenetkezelés).

Huawei Ascend Y530 Huawei Ascend Y530

Huawei Ascend Y530 Huawei Ascend Y530

Az extra appok között találunk fájlkezelőt, zseblámpát, Facebook és Twitter kliensprogramot, diktafont, időjárás szoftvert, Bitcasa felhőszolgáltatást 20 GB ingyenes tárhellyel, illetve két játékot is (Little Big City és Wonder Zoo). Van jegyzetfüzetünk és biztonsági mentést készíthetünk a memóriakártyára. Talán csak egy Office doksikat kezelő app hiányzik, de azt bárki le tud tölteni a Play Áruház kínálatából.

Multimédia

A hátlapon öt megapixeles kamera teljesít szolgálatot, tartozik hozzá egy villanó is. A felület az alapvető beállítások elvégzését nem teszi túl nehézzé, az gyorsfunkciók között panoráma mód és effektek sorakoznak, ha beljebb haladunk, akkor babrálható a telítettség, a fényerő, a kontraszt, a képméret és az ISO érték is. Van egy-két extra, ilyen a geotagging, illetve a hangra történ exponálás, amivel kapcsolatban a telefon annyi tájékoztatást ad, hogy “a készülék automatikusan képet készít, ha az Ön hangja elér egy bizonyos decibel értéket”. Ez kifejezetten alacsony, bármilyen beszédre exponál.

Huawei Ascend Y530
[+]

A fenti fotókat nézegetve az látszik, hogy ugyan az Y530 messze nem váltja meg a világot, de ha jók a fények, akkor viszonylag életképes eredményt kapunk. Persze látszik, hogy rendkívül sok a zaj, a vonalélesség sem tökéletes, de összességében valahogy mégsem annyira szörnyű az eredmény. Videót HD felbontásban rögzíthetünk, de ezen a fronton masszívan alulmúlta a várakozásainkat a készülék, itt egy tesztfelvétel, amin látszik, hogy irgalmatlanul zajos, szemcsés, életlen eredményt kapunk.

Huawei Ascend Y530 Huawei Ascend Y530

A zenelejátszó a Google Play Music, tehát nincs semmi saját felület és trükk. Ez egyáltalán nem baj, az Android gyári megoldása is teljesen jól működik, van equlaizer, kihangosítva egész erőteljes a produkció, nyilván a mélyeket ne keressük sehol. A mellékelt füles igen olcsó eresztés, de arra elég, hogy antennaként szolgáljon a rádió üzemeltetése mellett, amely egyébként elaváskapcsolóval is rendelkezik. Mindenképpen örömteli, hogy nem okozott gondot a Full HD felbontású videók visszanézése, ez azért azt jelzi, hogy akármilyen Adreno is van a gépházban, jól teljesít.

Adatátvitel, akkumulátor

21 Mbps sebességű HSPA kapcsolatra képes az Y530, ezt rá is írták a dobozra. 4G tehát nincs, de nem hiszem, hogy ez olyan óriási probléma lenne. A WLAN érzékenysége viszont átlagon felüli a cuccnak, simán, mindenféle fakszni nélkül látta a távolabbi hálózatokat is, olyan SSID-ket is láttam a szerkesztőségből, amit a számítógépem sem látott soha. A Bluetooth 4.0-s, van GLONASS szabványú műholdakat is látó A-GPS modul, az NFC viszont hiányzik és sajnos az OTG képességeknek is búcsút inthetünk.

Huawei Ascend Y530 Huawei Ascend Y530

A beépített böngésző kifejezetten gyors, villámgyorsan tördel, görget, ahogyan a felhasználó azt a kis ujjaival kiadja parancsba. A hátlap alatt viszont nem túl izmos az 1700 mAh teljesítményű telep, másfél napnál többet visszafogott használattal sem ketyeg el az Y530 egy töltéssel. Áramot viszont természetesen USB kábel segítségével, a számítógépre kötve is vesz fel.

Huawei Ascend Y530
[+]

Értékelés: Huawei Ascend Y530
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 7 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 6 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 7 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 8 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 8 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 7 pont
Multimédia
Vizuális 5 pont
Audio 6 pont
Egyebek
Üzemidő 6 pont
Ár/érték aránya 8 pont
Hogyan értékelünk?

Összegzés. A kártyafüggetlen piacon kicsivel több mint 40 ezer forintot kérnek az Y530-ért. Vannak információink arról is, hogy hamarosan szolgáltatói berkekben is felbukkan a masina, de ez nem fogja drasztikusan letörni az árát, talán bezuhan 40 ezer forint alá feltöltőkártyás konstrukcióban. Ugyanakkor az a helyzet, hogy ennyiért bőven van választék, biztosan képbe kerül az ugyanennyibe kerülő ZTE Blade V, amely 1 GB memóriát cipel magán, itt van a nagy kijelzős Alcatel Pop C7, ha pedig nem ragaszkodunk az Android platformhoz, akkor a Lumia 520 jöhet szóba. Vannak tehát versenytársak bőven, nem is beszélve arról, hogy a kicsit kevésbé ismert gyártóknál is akadnak ellenfelek, például a két SIM-et kezelő Prestigio 5000, picit drágábban pedig ott a WayteQ Talk 5H. Nincs könnyű helyzetben tehát az Y530, nehéz ebből a mezőnyből kiemelkedni, a Huawei mellett szól a frankó hátlap, az egyedi felhasználói felület és a viszonylagos ismertség. Az Y sorozat tagjai korábban mindig úgy sikerültek, hogy tudtunk rájuk plecsnit adni, most viszont ezt a szériát megszakítja az Y530, ugyanis - annak ellenére, hogy nyilván nem egy rossz gép - ezen az áron több RAM kellene ahhoz, hogy belopja magát a szívünkbe, vagy persze maradjon ilyen, de akkor 20%-kal legyen olcsóbb. Természetesen egy ütős szolgáltatói bevezetés javíthat a helyzeten, mostani információink alapján azonban egyelőre nem várhatunk masszív áresést. A Huawei Y530 szerény, nem hivalkodó, extrákkal nemigen rendelkező, olcsó masina, de nem robbantja fel a piacot, csak egy a sok közül, választék pedig bőven akad.

Bog

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Huawei Ascend Y530
Huawei Ascend Y530 Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 132,5 x 67 x 9,3 milliméter
Tömeg 145 gramm
Színvariációk fekete, fehér
SIM-foglalat normál
Kijelző
Kijelző átlója 4,5 hüvelyk
Kijelző felbontása 480 x 854 pixel (218 ppi)
Kijelző típusa IPS LCD kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Qualcomm MSM8210
Processzor típusa 1,2 GHz-es kétmagos Cortex-A7
Processzor csíkszélessége 45 nm
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip Adreno 302
RAM mérete 512 MB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 4 GB (2,2 GB)
Memória bővíthetősége microSD
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900
UMTS 900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 21 Mbps / 5,76 Mbps
LTE nincs
IrDA / Bluetooth nincs / 4.0 (A2DP)
WiFi 802.11 b/g/n, WiFi hotspot, DLNA
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
GLONASS van
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 4.3 (Jelly Bean)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Google+, GTalk, Google Maps, AccuWeather, Facebook, Twitter, fájlkezelő, zseblámpa, diktafon, Bitcasa
Multimédia
Fő kamera 5 megapixel, autófókusz, LED segédfény
Másodlagos kamera VGA
Videófelvétel 720p
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 1700 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő ? óra
Beszélgetési idő ? óra
Zenelejátszási idő ? óra
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet, giroszenzor, Emotion UI

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés