HTC Tattoo - tetkó kicsiben

Bevezető

Törzsolvasóink már tudják, hogy a HTC Tattoo nem kevés ideje vendégeskedik a szerkesztőségben. Már múlt héten is nálunk volt, hiszen a rádióműsorunkban is szó esett róla, de természetesen az a 7-8 perc, amit a készülékről ott beszélni tudtunk korántsem elég ahhoz, hogy az érdeklődő teljes képet kaphasson az Android rendszerű üdvöskéről.

HTC Tattoo
[+]

Ám a Tattoo nem most bukkan fel először oldalunk virtuális hasábjain, azon szerencsések közé tartoztunk, akik részt vehettek a HTC által szervezett workshopon, ahol már megismerkedtünk a jövevénnyel, s néhány extra tulajdonságára fény is derült. Már akkor is leírtuk, hogy a Tattoo azért lehet érdekes gép, mert néhány funkcionális kurtítás következtében a Hero alá került az ára, amely jelenleg ugyan még 100 lepedő körül mozog, de talán már az év végén a 80 ezres szintet fogja felülről nyaldosni.

HTC Tattoo
[+]

Ez pedig az eddigi Android alapú gépeket ismerve kellemesnek mondható, s bár megkövetel bizonyos kompromisszumokat (például egyelőre nem lehet tudni, hogy a hamarosan érkező Android 2.0 rárakható lesz-e), de ezek beleférnek egy olyan irányvonalba, amely nem dönti rondba az "Android-érzést". A Tattoo a Google nevével fémjelzett operációs rendszer kedvelőinek abszolút meg fog felelni, mert a remek logika, a többé-kevésbé gördülékeny működés és a nagyfokú testreszabhatóság nem csorbul.

HTC Tattoo
[+]

Mindezek mellett pedig ez az első lépés affelé, hogy az Android rendszer olcsóbb eszközök felé is kezd legördülni, talán lenne célcsoportja egy funkcionálisan még jobban megvágott, kamera és GPS nélküli, még kedvezőbb árú terméknek is.

Kijelző, burkolat

A dobozról nem tudok nyilatkozni, a Tattoo ugyanis a promo készülékek fehér csomagolásában érkezett hozzánk, töltővel kombinált USB kábel és füles volt ebben a pakkban. Az első, s ugyanakkor egyik legfontosabb érzés rögtön a telefon előhalászása után kikerülhetetlenül belevésődik innentől a felhasználóba: a Tattoo mérete, formája és fogása kiemelkedően optimális.

HTC Tattoo
[+]

Az talán már mindenki számára ismert, hogy az eddigi Android alapú gépekhez képest az egyik legfontosabb változás, hogy ez a készülék csak egy QVGA felbontású képernyőt kapott, amely zömökebb, mint a korábban használt 320x480 pixeles ablak. Ám leginkább ennek köszönhető, hogy a HTC terméke kompaktabb lehet, mint a hasonló rendszerű elődök. Kicsit köpcösebb a telefon, a gömbölyített formáknak hála ideális a fogása, simán zsebrevágható, s pont megfelelő ahhoz, hogy az érintőkijelző kezelése közben ne kelljen zsonglőrködnünk.

HTC Tattoo
[+]

Apropó, kijelző: a Tattoo ezúttal rezisztív képernyőt kapott, amely elvileg izmosabb nyomkodásokra optimalizált technológia (alapvetően az összes ceruzával üzemeltethető PDA és okostelefon így működik), ám a mérnökök valamit nagyon eltaláltak, mert ha ez nincs leírva, akkor biztosan fel sem tűnik. Pontosan és precízen lehet ujjbeggyel is üzemeltetni a telefont, hibátlan.

HTC Tattoo
[+]

HTC Tattoo lecsupaszítva

A Tattoo másik érdekessége, hogy a komplett burkolat leszedhető. Tényleg az egész, nem csak az előlap, hanem összesen három panellé bontható a telefon, s ez azt is jelenti, hogy cserélhető a borítás. A HTC üzemeltet egy olyan webstúdiót, ahol a felhasználó saját magának rajzolhat burkolatot, majd ezt bankkártyával kifizeti és postán megkapja. Az oldal magyar nyelven is tud, a szállítási költség forintban, a design ára euróban kerül felszámításra, reméljük tényleg jön a csomag hazánkba is. Három perces munkával az alábbi komoly burkolatot bírtam összeütni:

HTC Tattoo

Szögezzünk le még egy fontos apróságot. A készülékház a fentiek okán műanyag, de egyáltalán nem rossz minőségű. Ennél sokkal lényegesebb, hogy olyan szinten össze van rakva, hogy nem hittem el, hogy tényleg cserélhető a borítás, nyoma sincs a lityi-lötyi, régi nokiás tapasztalatoknak.

Kezelőszervek, hardver

Ez az első olyan Android rendszerű HTC, amelyen nincs trackball. A fő kezelőszerv egy öt irányú, kör alakú d-pad, könnyedén működik, de ezt csak azért tudom, mert most kipróbáltam. Ugyanis az operációs rendszer használatához nemigen lesz szükségünk arra, hogy ide nyúlkáljunk, frankón vezérelhető a készülék a kijelző segítségével. A két híváskezelő gombot persze fogjuk majd nyomkodni, a visszalépéshez és az opciók előhíváshoz szolgáló billentyűt sem kíméljük, néha jól jöhet a keresés és a házikót formázó, alapképernyőre visszadobó gomb is, de nem ezek használata lesz a jellemző.

HTC Tattoo
[+]

A készülék bal felén egy kimondottan hosszúkás kezelőszerv található: ezzel állítható a hangerő. A jobb oldal sima, alul viszont ott figyel egy ExtUSB bemenet, amely kompatibilis a miniUSB-vel, viszont nem teljesen érthető, hogy miért nem a mára már szabvánnyá vált microUSB került ide. Felül egy 3,5 mm-es jack csatlakozó tátong, a hátlapon pedig a kamera húzza meg magát, mindenféle vaku és tükör nélkül, magányosan. A burkolat leszedése után férünk hozzá az oldalról betehető microSD kártyához, ami azt is jelenti, hogy a méretes telepet nem kell kiszedni ehhez a művelethez.

HTC Tattoo
[+]

A Tattoo processzora Qualcomm MSM 7225, amely 528 MHz-es ketyeg. Az órajel tehát ugyanaz, mint amit a Hero is tud, ám a CPU kicsit más. Ez a mag ugyanis kisebb csíkszélességű, magyarán vélhetően kevesebb energiát vesz fel, kevésbé melegszik. Éppen ezért a hátlap alatti telep is karcsúbb, csupán 1100 mAh teljesítményű, amely még így is simán elég két napra, aktív használat mellett is. A RAM mérete 258 megabájt (Hero: 288MB), a ROM maradt fél gigás.

HTC Tattoo

Érdemes pár szót ejteni a rendszer általános sebességéről. Alapvetően a Tattoo elég gyors. Normális tempóban történnek a dolgok, a görgetés is viszonylag simán megy, de vannak akadások, amik teljesen rendszertelenül döbbentik meg az embert. Az egyik pillanatban még vadul szánkázik a kép a névjegyzékben, aztán hirtelen megtorpan, hogy utána újra teljesen hibátlanul fusson az egész. Az 1.6-os Android sok nyomkodás után néha egy-egy funkciónál szólt, hogy baj van, s szépen bezárta magát (ejnye), de legalább egyszer sem fagyott meg. És a bezárás után az adott alkalmazást újraindítva teljesen elhárult a probléma.

HTC Tattoo

Menü, alapfunkciók

A Tattoo is a HTC saját fejlesztésű Sense UI felületét kapta meg, ez van Heroban is. Aki esetleg nem tudná: az alap Androidhoz készült modifikáció kiválóan sikerült, a hét oldalas alapképernyőre rengeteg widget rámolható ki, a testreszabhatóság kiemelkedően magas fokon valósul meg. Egyenként is variálhatjuk a hátteret és a widgeteket, de vannak előre kitalált sémák is, amelyek a HTC szerint alkalmazkodnak utazáshoz, szórakozáshoz, vagy közösségi szoláltatásokhoz. Utóbbi esetben nyilván Twitter feed, kedvenc kontaktok, üzenetkezelés van a fókuszban, az utazásnál pedig az időjárás jelentés, vagy a több várost mutató óra jelenti a különbséget. Az egyes widgetek egyenként is alakíthatóak, csak órából van vagy hétféle, az Android Marketről pedig további kiegészítők tölthetőek le - ingyen.

HTC Tattoo

HTC Tattoo

HTC Tattoo

A névjegyzék ezúttal is korlátlan kapacitású, ráadásul folyamatos szinkronban van a Google postafiókunk kontaktlistájával, illetve egy mozdulattal összelinkelhetőek az emberek a Facebook profiljukkal, innentől automatikusan kapunk hívóképet és születésnapra vonatkozó információkat, arról nem is beszélve, hogy magától frissül az ilyen emberek státusz üzenete is. Ha az illető esetleg FlickR fiókkal is bír, akkor onnan is jönnek az újdonságok lefelé, szóval igazi social networking cuccról van szó.

HTC Tattoo

Az üzenetkezelésnél (s az összes szövegbeviteli felületnél) értelmet kap a beépített mozgásérzékelő. A telefon ugyanis QWERTY gombsort rajzol a fektetett nézethez, amely viszont a zömökebb kijelző miatt nem használható annyira könnyen, mint a Hero esetén, de így is fényévekkel jobb, mint az álló nézetű virtuális mobilos gombsor. Tipikus HTC szokás, hogy a klaviatúra kiosztása alkalmazkodik a szövegbeviteli mezőhöz, ha például e-mail címet kér be a szoftver, akkor a kukac és a pont az egyes gomb első két karaktere lesz. Webcím beírásakor pedig külön virtuális billentyű van a ".com" kifejezésre.

HTC Tattoo

HTC Tattoo

Az SMS és az MMS megléte nem nagy fegyvertény, a chat-thread nézet kellemes. Az e-mail kliens lehet POP3/IMAP4 alapú, vagy Exchange szerverhez kötött postafiók, csatolmányok kezelése korlátozások nélkül működik, egy szavunk sem lehet rá. Az Android rendszer nagyon profin kezeli az elmulasztott eseményeket: a kijelző felső sávjában jelzik ikonocskák, hogy valami történt, s ezt lehúzva tételesen láthatjuk, hogy miről maradtunk le. Iszonyatosan profi a híváslista is, képpel ellátott rekordok sorakoznak egymás alatt, nyilak jelzik, hogy milyen irányú hívásról van szó, egy-egy névre rábökve pedig komoly history áll rendeklezésünkre, tételesen láthatjuk, hogy az illetővel mikor és mennyit beszélgettünk.

HTC Tattoo

A naptár szintén durva. Először is a bejegyzéseknek több forrása is lehet. A My Calendar a készülék belső memóriájának terméke, ehhez jöhet a Google Calendar, ha rendelkezünk ilyennel, valamint az Exchange szerverről érkező naptár is. Bónusz magyar névnapok és ünnepnapok, helló. Egy adott napot kiválasztva rögtön kaphatunk időjárási adatokat is (ez mekkora ötlet?), amit pedig különösen értékeltem, hogy a bejegyzéseket nem kell kategorizálni, minden eseményhez tartozik időpont, riasztás, helyszín, leírás és ismétlődés. És persze új adat rögzítésekor kiválasztható, hogy melyik naptárunkba rakja. Csodás, tényleg.

HTC Tattoo

Számológép, vekker, és egyéb szervezőfunkciók csak szőrmentén vannak, konkrétan a két említett. Stopper, meg egyéb okosság azért nincs, mert mindenki azt tölt le az Android Marketből, amit csak akar, ugyanez vonatkozik a dokumentumkezelőre is. (Documents To Go)

Multimédia, Market

Itt a másik költségcsökkentő visszalépés, a Tattoo csak 3 megapixeles kamerát kapott, ráadásul a korábbi hírekkel ellentétben az autofókusz is kimaradt. A beállítási lehetőségek azonban elég bőségesek, ISO állítás, geotagging, fénymérés módja, fehéregyensúly állítása is akad, de csodát ne várjunk. A kamera nem éppen a Tattoo erőssége, s ezt ékesen bizonyítják az alant elterülő felvételek is.

Zenei téren sokkal jobb a helyzet - de érdemes valami jó fülest szerválni. A Tattoo gyári lejátszója elég fapados, legalábbis abból a szempontból, hogy nincs benne equalizer. A zenéinket viszont szépen összeszedi a memóriakártyáról és ID3 tagek alapján rendezgeti őket. Lejátszás közben albumborítót mutat a szoftver, az ujjunkkat vízszintesen húzva pedig tudunk lépkedni a számok között. Kihangosítva egész jól szól a kis Android. Letöltöttem a Marketről a Meridian Player nevezetű szoftvert, ami egész csecse, de ebben sincs hangszínszabályzó, erre még várni kell.

HTC Tattoo

Van viszont FM-rádió. Ez nincs a Hero eszköztárában, tehát itt most újdonságról van szó, úgyhogy lássuk, mire képes. Első indításkor szépen végigpásztázza a lehetőségeket, el is tárolja az állomásokat, de nevet csak akkor csatol hozzájuk, ha legalább egyszer odatekerünk az adott állomásra. Ilyenkor az RDS információt szépen elmenti. A frekvenci mellett jobbról-balról az látszik, hogy mennyire erős a vétel, ez jópofa.

HTC Tattoo

Játékfronton a gyári készülék semmit nem nyújt, de itt a remek Market. Nagy elánnal ugrottam fel, hogy a kedvenceimet leszedjem (PapiJump, RoboDefense), de csalódottan tapasztaltam, hogy a QVGA kijelző bizony azzal jár, hogy számos alkalmazás nem tölthető le. A szoftverek egy része ugyanis 240x400 pixeles méretre optimalizált, így a Market (nyilván beazonosítva a telefon típusát) fel sem ajánlja ezeket. Nyilván változni fog majd a dolog, amikor több QVGA Android is lesz piacon, de most még nem rózsás a helyzet.

GPS, adatátvitel

A Tattoo is rendelkezik GPS vevővel (A-GPS, természetesen). A cucc gyorsan talál jelet, stabil, ha nincs egyéb támpontja, akkor a mobilos cellainformációkból próbál egy körülbelüli pozíciót meghatározni. A gyári szoftver a Google Maps, amely még nem navigál (egyrészt azért, mert csak a 2.0-s Androidban lesz ez elérhető, másrészt Európában egyelőre amúgy sem), de aggodalomra semmi ok, léteznek navigációs szoftverek (pénzért) a rendszerre. Mi is teszteltük az NDrive-ot (remek hazai térképpel), a napokban jött ki az iGO Amigo, de itt van a Sygic is (bár ez TeleAtlas alapú, tehát kevésbé pontos itthon).

HTC Tattoo

Az adatkommunikációs arzenél teljes. A Qulacomm proci alapból tudja a 7,2 Mbit/s sebességű HSDPA és az 5,76 Mbit/s tempójú HSUPA szabványt, megfelelő hálózati körülmények esetén ez bőven elég. Ha lát a kütyü WLAN hálót, akkor automatikusan azt próbálja használni (nyilván titkosított network esetében előbb meg kell oldjuk az engedélyezést), így kíméli a szolgáltatói adatforgalmat. Az Android egyébként nem kicsit igényli valamilyen netcsomag meglétét, állandóan kapcsolatban akar lenni a világhálóval, ezzel érdemes kalkulálni.

HTC Tattoo

HTC Tattoo

A böngésző még ezen a kijelzőn is megfelelő, nincs gondja a flash tartalmak megjelenítésével, működik fekvő nézetben is, ha esetleg kicsik lennének a betűk, akkor pedig dupla tapintás segítségével próbálja nagyítani az adott részét az oldalnak. Ha nem is olyan villámgyors, mint az iPhone browsere, de bőven el lehet vele ütni az időt.

HTC Tattoo
[+]

USB kapcsolat közben a telefon természetesen tölt. A HTC Sync program feltelepítése után csatlakozáskor ezt a módot választva a névjegyzék, a naptár és az üzenetek szinkronizálódnak, de van sima mass storage mód is, ilyenkor a memóriakártya tartalma látszik. Ha komolyabban akarunk beletúrni a készülékbe, akkor le kell tölteni az SDK-t (ehhez már az 1.6-os kell, és a revisioned usb driver package!), a screenshotok elkészítéséhez ez alapból szükséges. Kellemeset lehet szívni, ha valaki előképzettség nélkül próbálkozik, egyrészt ha vannak a gépen régi Android USB driverek, akkor azokat le kell szedni, utána átkapcsolni a készüléket USB debugging módba, s ezt követően fog sikerülni a kapcsolat létrehozása. (Én mondjuk számítottam erre a szívásra a Samsung Galaxy után, de így is tartott egy órát, mire levadásztam az SDK frissítését és sikerült összelőni a telefonnal.)

Értékelés: HTC Tattoo
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 6 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 6 pont
Belső
Kezelhetőség 9 pont
Sebesség 8 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 8 pont
Felhasználói felület élménye 9 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 8 pont
PIM funkciók 9 pont
Adatkommunikációs képességek 10 pont
Multimédia
Vizuális 5 pont
Audio 7 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 7 pont

Hogyan értékelünk?

Összegzés. A HTC Tattoo sok szempontból kiváló készülék. Az Android rendszer továbbra is szerethető, a méret kezelhető, az ár előbb-utóbb barátságos szintre zuhan. Az egyedi burkolat jópofa, bár számomra szükségtelen, de női felhasználók szívüknek kedves külsőt varázsolhatnak telefonjukra (sőt, frankó meglepetés egy Tattoo-t használó hölgy számára, ha egyszer csak postán megjön egy személyre szabott borítás). A kompromisszumok oldalán a kisebb felbontású kijelző és a gyengécske kamera billenti lefelé a mérleget, ám ezzel együtt is jó irányba mozdul az Android rendszerű készülékek eddig elég rövidke történelme. Látszik, hogy lehet olcsóbb telefonokban is létjogosultsága az Androidnak, meggyőződésem, hogy lesz ennél még kedvezőbb árfekvésű modell, lehet, hogy nem a HTC dobja majd piacra, hanem valaki más, de a szolgáltatói vonalon már ott van a Huaweii, előbb-utóbb a kínaiak is rátalálnak a rendszerre, a Samsungból pedig kinézem, hogy ha elhatározzák magukat, akkor ötösével dobálják majd piacra az ilyen gépeket. Most a HTC van lépéselőnyben, de nem tart ez már sokáig, bár a Sense UI szintjét nem biztos, hogy mindenki képes lesz hozni, ám árban kellemes kis versenyt vízionálok, amely a jövő év derekán lesz igazán jó hatással a piacra, s azt hiszem, hogy ennek a végfelhasználók fognak örülni a legjobban.

Ha engem kérdeznek, HTC Tattoo-t minden további nélkül vennék a húgomnak, vagy a barátnőmnek. (Ehhez nyilván pénz is kéne, lehet adakozni.) Magamnak csak azért nem, mert minek, de ettől még a kis Android megkapja az ajánlott plecsnit. Megvenni viszont talán év vége felé lesz ajánlott.

HTC Tattoo

Bog

A tesztkészüléket a www.speedshop.hu biztosította, köszönjük. Vásárláshoz kérem, kattintson ide.

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

HTC Tattoo
HTC Tattoo Általános
Technológia GSM, UMTS
Méret 106 x 55,2 x 14 milliméter
Tömeg 113 gramm
Színvariációk Bármi, avagy minden
Kijelző
Kijelző átlója 2,8 hüvelyk
Kijelző felbontása 240x 320 pixel
Kijelző típusa Rezisztív TFT érintőkijelző
Színárnyalatok száma 65.536
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Memória 256 MB RAM, 512 MB ROM
Memória bővíthetősége microSD
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 900/2100 MHz
GPRS / EDGE Class 10 (4+1/3+2) / Class 10
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 7,2 Mbps / 5,76 Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / 2.0 (A2DP is)
WiFi 802.11b/g
USB 2.0 (miniUSB kompatibilis HTC ExtUSB)
Push-to-talk / RSS nincs / nincs
GPS vevő van
Alapfunkciók
Profilok nincsenek, csak néma mód
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / van (hanggal keresés)
Hangrögzítés van
Ébresztés van, kikapcsolva is
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Google Android 1.6 + HTC Sense UI
WAP / HTML böngésző van / van
E-mail kliens van (POP3, IMAP4, hitelesített)
+Gmail, Exchange
Java van, MIDP 2.0
Játékok Teeter
(az Android Marketból továbbiak is letölthetők)
Valutakonverter nincs
Extra szoftverek Google Maps Streetview-val, Android Market, Google Talk, Google mail és naptár, YouTube, Stocks, QuickOffice (csak olvasó), Peep (Twister feed)
Multimédia
Fő kamera 3 megapixeles, fixfókuszos
Másodlagos kamera nincs
Videófelvétel van (352 x 288 pixel, 25 fps)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó nincs
FM-rádió van - RDS
Üzemidő
Alap akkumulátor 1100 mAh Li-Ion
Készenléti idő 340 / 520 óra (2G / 3G)
Beszélgetési idő 6,5 / 5,5 óra (2G / 3G)
Egyebek
Giroszkóp, számítógépre kötve kártyaolvasóként is működik, Exchange és ActiveSync szinkronizálási lehetőség, cserélhető burkolat
  • Kapcsolódó cégek:
  • HTC

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés