HTC Explorer - a felfedezés öröm-e?

Bevezető

Amikor a Rhyme hozzám került egy időre, már akkor megfogalmazódott bennem, hogy a HTC egy olyan gyártó, amelyik azért korrekt hardver köré konstruál minőségi készülékházakat, s ha van is hibájuk, az biztosan nem vethető a szemükre, hogy filléres alkatrészekből legózgatnak. Erre itt van a kezemben a Speedshoptól kapott Explorer nevű modell, amiről csak annyit mondanék, hogy MSM7227 dolgozik a burkolat alatt. Ez a hozzáértőknek azt jelenti, hogy ugyanaz a kissé már koros központi mag van a készülékben, mint ami a ZTE Skate-ben, vagy a Samsung Galaxy Ace-ben is dobog, csak éppen említettekben mindez 800 MHz-en, míg esetünkben csupán 600 MHz az órajel. S hát ez volt a HTC korábbi belépő cuccában, a Wildfire S-ben is.

HTC Explorer
[+]

Geek lelkületű olvasóink már gyaníthatón most undorodva fordulnak el a monitortól, hogy megsimítsanak a kezükkel egy Galaxy S II-t, vagy valami hasonló csúcsdroidot, pedig pont attól lesz érdekes a ketyere, hogy a HTC vajon mit tud kihozni abból a hardverből, ami ugyan nem tragikusan döcögős, de azért ismereteink szerint bizonyos pontokon azért kihívásokkal küzd. Másrészről pedig a kevésbé kocka potenciális vásárlók igazából nagy ívben tesznek rá, hogy milyen vas van a telefonjukban, amíg az megbízhatóan működik, nem veszélyesen lassú és jól néz ki. Pont tegnap ütköztünk egy középkorú sráccal, akinek lenne pénze konkrétan bármire, de a kezében egy fekete HTC Hero figyelt, mivel a célnak tökéletesen megfelel, ráadásul nem adja fel a harcot több lepottyantás után sem. És nem az számított, hogy hány pontot ért el Quadrantban.

HTC Explorer
[+]

A HTC Explorer tehát a gyártó belépő szintű modellje óhajt lenni, ennek megfelelően elég sok helyen látjuk majd spórolásnak nyomát. Egy dologra azonban nagyon ügyeltek: a doboz kézhezkapásától kezdve az embernek folyamatosan megvan az érzése, hogy jó-jó, nem volt egy drága cucc, de azért mégiscsak egy HTC. Ettől lesz egyébként vonzó még az Explorer is, a vásárló érzi az odafigyelést, mert úgy van csomagolva, kialakítva, olyan a kidolgozása, mint akármelyik komolyabb gépnek, csak éppen ez a pénztárcát kímélő verzió. Az is igaz, hogy még így is alulról karcolja a 70 ezer forintot a telefon ára, s itt nem az a kérdés, hogy ennyiért mi minden mást lehet venni, hanem inkább az, hogy ezt a hardvert mások miért tudják jóval kedvezőbben adni. A válasz a szoftverben és az egyéb járulékos apróságokban keresendő, de lehet, hogy ez bizony a piaci sikerhez ezúttal kevés lesz.

Doboz, külső

A csomagolás teljesen szokványos, azaz fehér hasáb, elején a telefon szépen felpimpelt, étvágygerjesztő fotójával, belül pedig rideg valóság. Ez esetünkben konkrétan azt jelenti, hogy a tartozékok listája igen szegényes, töltőfej és microUSB kábel kettőse alkotja, nincs füles, nincs microSD. Olcsó játékos az Explorer, legalábbis házon belül, mert ha a konkurenciát előcitáljuk, akkor bizony legalább egy memóriakártya nem ártott volna, tényleg filléres tétel ez már gyártói szinten, a vásárló pedig örvend.

HTC Explorer
[+]

Maga a telefon elég érdekes jószág. Egyrészt meglehetősen aprócska, főleg most, hogy hatalmas HTC modellekhez vagyunk szokva. De más cuccokhoz viszonyítva sem nagy, hiszen az előlapon csak 3,2 inches kijelző lakik, s ez azért alapvetően determinálja egy telefon méretét. Ehhez a kijelzőhöz viszont 320x480 pixeles felbontás tartozik, ami egyáltalán nem rossz, igen finom, pixelmentes felületen dolgozhatunk. Négy érintőgomb került alulra, ezek az ismert andoridos funkciókat csalogatják elő, fehéresen világítanak a sötétben. Előlapi kamera nincs.

HTC Explorer
[+]

Az Explorer érdekessége, hogy a hátlap és az oldalsó részek egyetlen elemből állnak, de unibody-nak azért nem nevezném, mert ez a héj egyáltalán nem merev. Egy puha, gumis-műanyagos érzésű burokról van szó, amiből szinte ki lehet hámozni a telefont, körbeöleli a készülékházat, s igazából egyáltalán nem kizárt, hogy valamiféle védelmet is biztosít kisebb esések ellen, bár ezt a HTC semennyire nem reklámozza. Azt viszont igen, hogy milyen frankón cserélhető és többféle színben is elérhető a hátlap.

HTC Explorer
[+]

A furcsa burokba lukakat vágtak a tervezők, bal felől a microUSB csatlakozója tátong, jobb oldalon a hangerőt szabályozó gombpáros lelhető fel. Az Explorer tetején 3,5 mm-es jack kimenetet láthatunk, mellette egy hosszúkás gomb szolgál a kijelző feloldására és lezárására. A hátlapon fémes betét került középtájra, ebben ül a kamera lukacskája, illetve a HTC felirat. A burkolatot szó szerint lehámozva férünk hozzá a microSD kártya helyéhez, illetve az akkumulátorhoz.

HTC Explorer
[+]

Elsőre kicsit furcsa az Explorert kézben tartani, de hamar hozzászokik az ember, s megszereti a kis kavicsot, lévén a gumis tapintás miatt nem fog kicsúszni a markunkból, a mérete pedig ideális arra, hogy mindenféle extra zsonglőrködés nélkül elérhessük ujjainkkal az érintőkijelző összes pontját. Masszív, tömör kis cuccnak érződik, kár, hogy ismereteink szerint a kijelzőt nem védi semmi extra megoldás.

Hardver, menü

Mivel ez a HTC kínálatának legolcsóbb darabja, ezért aztán nem mondhatni, hogy csúcskategóriás hardver szüttyög benne. Sőt, eléggé fapadosnak tekinthető az összeállítás, hiszen a régről ismert MSM7225A nevű processzort találhatjuk a burkolat alatt, ami 600 MHz-en ketyeg. Ehhez tartozik egy Adreno 200-as grafikus gyorsító, illetve 512 MB RAM és ROM. Mindenképpen érdemes tudni, hogy ez már ARMv7-es utasításkészletet tartalmaz, ami egy modernebb architektúra. Bár ezen az órajelen nem kell csodákat várni, de az Explorer nem tragikus a mindennapok során.

HTC Explorer

A HTC ugyanis mindig is híres volt arról, hogy az optimlizáció kapcsán elég szép eredményeket tudnak felmutatni. Az Explorer is megkapta a 2.3.5-ös Androidod, rajta pedig a legfrissebb, 3.5-ös Sense rendszer segíti a felhasználót. És bármennyire is igaz, hogy a hardver nem túl izmos, a Sense felület meglepően simán és egyenletesen teszi a dolgát, nincsenek zavaróan durva akadások, röccenések, ráadásul a kezelőfelület látványossága is olyan plusz, amit a hasonló erőforrásokból merítő más készülékek extra módosítások nélkül nem tudnak felmutatni. Nyilván – mint mindig – most is az a kérdés, hogy megér-e ez ekkora felárat. Az biztos, hogy geek buherátorok, ROM gasztrobloggerek (értsd: főzött ROM-ot készítő jómunkásemberek) számára nem ez lesz a legjobb választás, ugyanakkor a dobozból kivéve az Explorer a legjobban használható ketyere ezzel a vassal.

Természetesen nem maradhatott el a szokásos tesztprogramok lefuttatása sem, s bizony ezek is igazolják, hogy az Explorer a mezőny legjobban optimalizált MSM7225A-s procival szerelt gépe, minden mérőprogram szerint leveri a konkurenciát, még a 800 MHz-es pörgő modelleket is, ami azért nem kis fegyvertény, de ez a frissebb architektúra számlájára írható.

Teljesítmény-teszt
Benchmark ZTE Skate HTC Explorer Huawei X3 Alcatel OT-990
Quadrant Standard 940 pont 1010 pont 855 pont 465 pont
AnTuTu Benchmark 1437 pont 1988 pont nincs adat nincs adat
SmartBench 2011 437 / 979 pont 853 / 1122 pont 381 / 736 pont 419 / 438 pont
Linpack 9,731 MFLOPS / 8,62 s 14,859 MFLOPS / 5,64 s 7,605 MFLOPS / 11,02 s 6,935 MFLOPS / 12,09 s

HTC Explorer

A Sense 3.5-ös verziójáról már írtunk a Rhyme kapcsán, de azért vannak eltérések. A kezdőképernyő alsó két ikonjának grafikája megváltozott (ennek a kijelzőfelbontás az oka), nincs DropBox, de egyéb eltérés nem vehető észre. A widgetek ugyanazok, piszkálhatjuk a színeket, a témákat és a lezárási képernyőt, nem változott a feloldással kapcsolatos lehetőségek jellege sem. Továbbra is egy szerethető, felhasználóbarát, jól testreszabható felülettel van dolgunk, a kisebb felbontás szinte semmiféle kompromisszumot nem követel meg a használótól. Az már inkább aggasztó, hogy az öt napos tesztidőszak alatt minden különösebb előzetes kommentář nélkül az Explorer kétszer újraindította magát, reméljük, hogy ez csak a tesztkészülék egyedi nyűgje volt.

Alapfunkciók

A telefonálás hangminőségével semmi gond nincsen, tisztán lehet hallani a másik felet, beszélgetőpartnereim sem panaszkodtak. A Sense – akárcsak eddig – remek lehetőséget kínál arra, hogy a különböző forrásból származó ismerőseink adatait összerendezzük, ezt önállóan is kezdeményezi, a szerinte összetartozó bejegyzések listáját csak le kell okézni, a többit intézi. Ehhez a funkcióhoz kapcsolódik a Friend Stream, amely egy kumulált listában mutatja ismerőseink közösségi oldalakon végzett tevékenységét.

HTC Explorer

Az üzenetkezelésre nem lehet különösebb panaszunk, a Facebook chat ezúttal ugyan nem integrált szolgáltatás, de a Marketból letölthető. Az SMS, az MMS és a különböző e-mail postafiókok kezelése profin megoldott, a Sense-hez tartozó virtuális billentyűzet pedig a legjobb ilyen jellegű szoftveres megoldások között van. Tud magyarul, még álló helyzetben is egész jól lehet rajta gépelni annak ellenére is, hogy a kijelző fizikai mérete más eszközökön szokott azért gondokat okozni.

HTC Explorer

A gyári szoftverkínálat most szűkösebb, mint általában. HTC Hub és HTC Likes azért természetesen van, innen hasznos apróságokat tölthetünk le. Nincs viszont alapból dokumentumkezelő, ezt nekünk kell összevadászni, hiányzik a HTC telefonokon megszokott zseblámpa is, de ennek prózai oka van: az Explorer hátlapján nem találunk segédfényt. A naptár a szokásos, tökéletesen működik, az óra ikonja mögött stopper és időzítő is található az alapnak tekinthető vekker és világóra mellett. Ezúttal nincs gyártói navigációs alkalmazás is (a komolyabb HTC kütyükben 30 napos próbaverzió érhető el), de természetesen a GPS nem hiányzik a funkciók közül. Ez egyébként kifejezetten jól üzemel, gyorsan fog pozíciót, s aztán nem is engedi azt el.

HTC Explorer

Az extrák listájába tartozik a HTC által szépen megrajzolt időjárás funkció, az Átvitel nevű kis app, ami más készülékekről történő adatmozgatást próbál segíteni, illetve a Használat Monitor ami szépen lebontva mutatja, hogy adott időszakon belül mennyi hívásunk, üzenetünk és adatforgalmunk volt. Ez nagyon hasznos lehet azoknak az ügyfeleknek, akiknek tarifacsomagjában benne foglaltatik valamennyi beszélgetés, illetve netezés. A számológép minden Android modellen alap, ezen elforgatva tudományos is lehet, a diktafon pedig szintén hasznos kiegészítő lehet bizonyos helyzetekben, de kizárólag akkor működik, ha van microSD a telefonban. Viszont elérhető folyamatban levő hívás közben is.

Multimédia

A hátlapon található kamera elég szerény képességekkel bír. A 3,15 megapixeles érzékelőhöz sem vaku, sem pedig autofókusz nem tartozik, bár ez utóbbit több forrás is biztosra veszi. A beállítások ettől függetlenül egész bőséges listában bukkannak fel, babrálható a fehéregyensúly, az ISO, a geotagging, a zárhang, a telítettség, a kontraszt és az expozíció is. Azt gondoltam eleinte – amíg csak a telefon kijelzőjén néztem a fotókat – hogy ezek a beállítások semmit sem érnek, mert az Explorer kamerája úgyis egy gyenge darab lesz, de tévedtem. Nyilván nem kell csodát várni, de ahhoz képest, hogy ez tényleg csak egy „legyen benne kamera is“ jellegű optika, egész kulturált fotókat lő – persze csak ha van fény is. Amint sötétebb van, rohamosan csökken a minőség, úgyhogy bulizni ne vigyük, de túrázásnál például elegendő egy-két momentum megörökítéséhez. Alant a fotók.

Videót VGA felbontásbn tud rögzíteni a kütyü, lejátszani pedig gyárilag MP4-et, 3g2-t, wmv-t tud, minden máshoz szükséges lesz egy külsős program. A galéria olyan, mint bármilyek másik HTC-n, meglepően gyorsan lapozhatóak a képek, a kétujjas nagyítás is folyamatos, egyáltalán nem lehet érezni, hogy egy erősen tavalyi hardver dolgozik az Explorerben.

HTC Explorer

A zenei képességek az átlagnál jobbak. Kihangosítva megdöbbentően morcosan szól, hangerő van bőséggel, azonban torzít is rendesen. Fülessel a helyzet normalizálódik, sőt. Ilyenkor ugyanis elérhető az equalizer is, amivel sokat dobhatunk a hangzáson. A lejátszó kellemes, albumborítót is megjelenít, van ismétlődés és véletlenszerű lejátszás, az adott zenéhez kapcsolódva pedig keresgélhetünk YouTube videókat is. Külön öröm, hogy nem maradt ki az FM-rádió sem, amelyhez megintcsak kell a füles, de cserébe megajándékoz minket az RDS nagyszerű vívmányával.

Adatátvitel, akkumulátor

Lefelé 14,4 Mbit/s, felfelé 5,76 Mbit/s tempóval tud adatot cserélni a telefon HSPA hálózatokon. Ezen felül van WLAN, amelynek vételi érzékenysége jónak számít. A böngésző meglepően fürge, persze a komplexebb oldalak megizzasztják, főleg ha nagyítunk-kicsinyítünk. Nagy örömmel konstatáltam, hogy van gyárilag flash támogatás, tehát tényleg teljes értékű browser dolgozik a kis HTC-ben.

HTC Explorer

Számítógéphez Bluetooth, illetve adatkábel segítségével köthető a masina, utóbbi esetben külső meghajtóként mutatja magát. Természetesen vesz fel töltést is gépről, amire egyébként nincs is túl gyakran szükség, hiszen az Explorer – kihasználva az adatkommunikációs eszköztár szinte összes vívmányát – két napig nem mutatja a merülés jeleit. Pedig 10 percenként frissült a levelezésem, pörgött a Friend Stream, böngészgettem is vele, szóval használatban volt úgy, ahogyan akárkinél lehetne. Itt jön vissza az alacsony órajelű processzor előnye.

HTC Explorer
[+]

Értékelés: HTC Explorer
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 7 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 6 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 7 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 7 pont
Felhasználói felület élménye 9 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 10 pont
PIM funkciók 9 pont
Adatkommunikációs képességek 7 pont
Multimédia
Vizuális 5 pont
Audio 8 pont
Egyebek
Üzemidő 8 pont
Ár/érték aránya 4 pont
Hogyan értékelünk?

Összegzés. Nagyon nehéz ítéletet mondani erről az apróságról. Ha a puszta számokat nézem, akkor ez egy lejárt hardverrel szerelt, túlárazott HTC, hiszen a brutto 70 ezer forintos ár elég húzós. Nyilván sokan mellétesznek mondjuk egy ZTE Skate-t, nagyobb kijelzővel és gyorsabb processzorral, ami csaknem feleennyibe kerül (bár döcögősebb), s bizony ennyi pénzért azért bőven lehet ütős gépet választani, elég csak a Sony Ericsson palettáját megnézni. Mindenképpen bravúros viszont, hogy ebből a gyengécske összeállításból ilyen kellemesen használható telefont sikerült rittyenteni, köszönhetően az optimalizációnak és a Sense felületnek. Jó pontot kapnak a zenei képességek, a kamera sem tragikus, a gumis burkolat pedig időtállónak látszik. A hangminőség kifogástalan, ugyanakkor vicc, hogy egy ilyen árszintre belőtt telefonhoz nem csomagol a HTC sem fülest, sem pedig memóriakártyát. Nyilván fog csökkeni az ára hamarosan, az elődmodell Wildfire is dömpingáron ment már a készletek végét járva, de bármennyire is jól használható a mindennapokban az Explorer, az agyammal tudom, hogy egyszerűen nem ér meg ennyi pénzt. Ezért aztán a plecsni most elmarad, ha záros határidőn belül veszít 20-25%-ot az árából, akkor már lehet értelme, főleg, ha olyan ember keres telefont, aki nem a Quadrant pontszámoktól lesz rettentő boldog, hanem nulla hackeléssel akar egy olyan felületet a kezébe kapni, ami az összes átlagos igényt maradéktalanul kielégíti, mellette használható a sebesség, nem kell naponta tölteni és jól is néz ki.

Bog

A tesztkészüléket a Speedshop biztosította, köszönjük! Vásárláshoz kérem, kattintson ide!

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

HTC Explorer
HTC Explorer Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 102,8 x 57,2 x 12,9 milliméter
Tömeg 108 gramm
Színvariációk fekete, kék, piros, narancs
Kijelző
Kijelző átlója 3,2 hüvelyk
Kijelző felbontása 320 x 480 pixel
Kijelző típusa kapacitív TFT-LCD érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely / RAM 512 MB / 512 MB
Memória bővíthetősége microSDHC
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 14,4 Mbps / 5,76 Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / 3.0 (A2DP)
WiFi 802.11b/g/n, tethering
NFC nincs
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / nincs
GPS vevő van
Alapfunkciók
Profilok némaüzem
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android OS 2.3.5 Sense 3.5
Processzor 600 MHz-es Qualcomm MSM7227
WAP / HTML böngésző van / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok letölthető
Valutakonverter nincs
Extra szoftverek Stopper, Hangrögzítő, Weather, Átvitel, Friend Stream, HTC Hub, HTC Likes
Multimédia
Fő kamera 3,15 megapixeles, fixfókuszos
Másodlagos kamera nincs
Videófelvétel van (VGA)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van (RDS)
Üzemidő
Alap akkumulátor 1320 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő 488 óra
Beszélgetési idő 7 óra 40 perc
Egyebek
3,5 mm-es headet csatlakozó, cserélhető hátlap
  • Kapcsolódó cégek:
  • HTC

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés