HTC Desire 620G Dual SIM - súlyos eset

Bevezető, tartozékok

Nagyon gyakran előfordul, hogy egy mobiltelefon többféle kiadásban is megjelenik: az iPhone-típusokon belül a tárhely mérete szokott különbözni, a Windows Phone-os modelleknél is találkoztunk már olyannal, hogy egymásra nagyon hasonlító eszközöket vettünk kézbe (példának okáért a Lumia 435 és 532), de az androidos világban is jellemző ez a szokás. Ennek egyik ékes példája az LG G3, amiből a 16 gigabájtos tárolóval felszerelt példányok 2 gigabájt memóriát, míg a 32 gigabájtos eszközök 3 gigabájt memóriát kaptak.

HTC Desire 620G Dual SIM előlapja
[+]

Az előbbi példán kívül természetesen napestig lehetne sorolni a hasonló eszközöket, sőt, lassan azok a telefonok vannak kevesebben, amikből csak egyféle típus létezik. A HTC-nél is elég erősen követik ezt a trendet, a februárban tesztelt Desire 620 is több változatban érkezik, mi a Qualcomm SoC-vel, egykártyás változatban próbáltuk ki, de létezik belőle dual SIM-es változat, a 620G pedig teljesen megegyezik az előbbiekkel, csak MediaTek lapkakészletet kapott. A négymagos processzorral dolgozó Snapdragon 410 helyett a nyolcmagos MT6592 figyel tesztünk mai alanyában, hogy ebből mit érez majd a végfelhasználó, azt később taglaljuk.

HTC Desire 620G Dual SIM doboz
[+]

A fehér színű csomagolást kizárólag egy vékonyka papír keret tartja össze, nem érdemes tehát a vásárlás hevében letépni róla: hiszen ha bármilyen okból kifolyólag később össze kell dobozolni a készüléket, akkor bajban leszünk, ha viszont csak simán lehúzzuk róla, akkor ugyanúgy visszatehetjük, ahogy az korábban volt: ebből a szempontból elég praktikus megoldás. Legfelül a készülék üldögél, alatta található az 1 amperes töltőfej, az USB-kábel, illetve a lapos kábeles, earbud kialakítású, felvevőgombos fülhallgató.

Külső

Összesen hat színkombinációban érhető el a Desire 620G, fehér és szürke alapon többféle kijelző és kamera körüli kerettel lehet megvásárolni, hozzánk egy sötétszürke telefon került, világosszürke (már-már fehéres) kerettel. A legelső benyomás, ami a kézbevételkor ér minket: ez a telefon a méreteihez képet döbbenetesen magas. A 72 milliméter körüli szélesség teljesen átlagos, de a 150 milliméteres magasság egészen furcsa, az 5,7 hüvelykes kijelzővel szerelt Galaxy Note 4 például 153,4 milliméter magas. A mai mezőnyben teljesen átlagosnak számít a 9,3 milliméteres vastagság, de a 160 grammos tömeg és a tömbszerű készülékház egyáltalán nem teszi könnyeddé a telefont, fogalmazhatunk úgy is, hogy a Desire 620G egy súlyos egyéniség.

HTC Desire 620G Dual SIM kézben tartva
Senkit ne tévesszen meg a két sornyi hangszórórács, zenét csakis az alsó tud sugározni, sztereóról és BoomSoundról ezúttal szó sem eshet. [+]

A bekapcsolás után válik igazán zavaróvá a telefon magassága, hiszen az öthüvelykes kijelző alsó-felső kávái hatalmasra sikerültek, ezt pedig tetézi, hogy a gyártó még érintős vezérlőgombokat sem helyezett el alul, a kijelző hasznos területéből vonnak le értékes pixeleket a rendszer vezérléséhez szükséges, virtuális billentyűk. A 720 x 1280 pixel felbontású Super LCD panel 294 ppi-s pixelsűrűséggel dolgozik, a színei kicsit fakók, de a betekintési szögei nagyon kellemesek és napfényben is jól látható, ami ebben az időjárásban kifejezetten hasznos. Ha oldalról tekintünk rá a megjelenítőre, akkor természetesen már veszít a fényerejéből a kütyü, de a színei mindvégig kitartanak. Az interneten nem lehet pontos információt találni azzal kapcsolatban, hogy élvez-e bármilyen különleges védettséget az érintőkijelző, az viszont biztos, hogy az érzékeléssel nincsenek problémák, egyszerre maximum két ujjunk érintését képes feldolgozni a kijelző.

HTC Desire 620G Dual SIM kijelző
[+]

Kijelző-teszt
Mérés HTC Desire 620G Huawei G620s HTC Desire 620 Samsung Grand Prime
Fehér fényerő 351 nit 368 nit 375 nit 350 nit
Fekete fényerő 0,43 nit 0,46 nit 0,44 nit 0,48 nit
Kontrasztarány 818:1 802:1 853:1 729:1
Színhőmérséklet 7810 K 7978 K 7783 K 7373 K

Hogyan mérjük a kijelzőt?

Az előlap tetején figyel a másodlagos kamera, valamint a fény- és távolságérzékelő szenzor is, de fájó hiány, hogy az értesítési LED kimaradt a repertoárból, az pedig még problematikusabb, hogy a HTC kiváló BoomSound sztereó hangszórói helyett egy mono hangkeltő figyel rajta, aminek a minősége bőven hagy kívánnivalót maga után. Jobb oldalt található a bekapcsológomb, valamint a hangerő vezérlésére szolgáló billentyűk. Alul, a jobb fertályon kapott helyet a microUSB csatlakozó, felül pedig a 3,5 milliméteres jack bemenet üldögél.

HTC Desire 620G Dual SIM hátlap
[+]

A hátlapon értelemszerűen nincs hangszóró, gyakorlatilag csak egy HTC felirat, a másodlagos kamera lencséje, a szimpla ledes segédfény és egy zajszűrő mikrofon található itt, ha pedig a készülék aljánál fogva levesszük fedelet, akkor a 2100 mAh kapacitású akkumulátor, a két darab micro SIM kártyahely és a microSD foglalat tárul szemeink elé.

Hardver, szoftverezettség

Hardveresen komoly különbség mutatkozik a Desire 620 és 620G között, tesztünk jelenlegi alanya ugyanis MediaTek MT6592-es lapkakészlettel van felszerelve, ami egyáltalán nem friss darab, de maga idejében nagyon erősnek számított és összességében még ma sem marad el a középkategória átlagától: a testvérmodell Snapdragon 410-énél például szinte minden szempontból combosabbnak mondható. A nyolcmagos, 1,7 GHz-re skálázott Cortex-A7 processzor és a Mali-450 MP4 grafikus gyorsító hibátlanul teszi a dolgát, egyedül az 1 gigabájt RAM-ot és a 8 gigabájt belső tárolóegységet érezhetjük kevésnek. Ez utóbbiból 4,08 gigabájt marad a felhasználónak, öröm az ürömben, hogy az „alapértelmezett írás-lemezként" kiválaszthatjuk a maximum 32 gigabájtos microSD-t (ez sajnos nem jelenti azt, hogy az alkalmazásokat is oda telepíti, arra ugyanis a belső tárhelyet használja), illetve az USB-OTG lehetősége is adott.

Teljesítmény-teszt
Benchmark HTC Desire 620G Huawei G620s HTC Desire 620 Samsung Grand Prime
Rendszerchip MediaTek MT6592 Snapdragon 410 Snapdragon 410 Snapdragon 410
AnTuTu Benchmark 5.x 32496 pont 18781 pont 19416 pont 20846 pont
Vellamo Browser 1979 pont 1873 pont 1969 pont 2135 pont
Vellamo Metal 916 pont 748 pont 776 pont 864 pont
SunSpider 1.0.2 1115,0 ms 1186,6 ms 1152,7 ms 1103,3 ms
Geekbench 3 (single) 440 pont 482 pont 487 pont 464 pont
Geekbench 3 (multi) 2344 pont 1432 pont 1431 pont 1420 pont
GFXBench Man. onscreen nem támogatott 3,9 fps 3,9 fps 6,4 fps
GFXBench Man. offscreen nem támogatott 1,8 fps 1,8 fps 1,7 fps
GFXBench T-Rex onscreen 17 fps 9,3 fps 9,3 fps 12,8 fps
GFXBench T-Rex offscreen 12 fps 5,2 fps 5,0 fps 5,2 fps

A Desire 620G szinte kivétel nélkül jobb eredményeket mutatott a szintetikus sebességteszteken, mint a qualcommos változata, az AnTuTu és a GFXBench igazolja, hogy elég korrekt processzorral és grafikus gyorsítóval van dolgunk. A rendszer sebessége ennek megfelelően kitűnő, villámgyorsan történik minden, a 720p felbontású kijelző nem terheli különösebben meg ezt a hardvert, egyedül a BlinkFeed esetén láttunk hosszabb töltési időket, de ez még a One M9 esetén sem volt tökéletes.

HTC Desire 620G Dual SIM Screen Shot HTC Desire 620G Dual SIM Screen Shot

Egy ilyen árkategóriájú készüléknél már elvárható lenne, hogy a tavaly novemberben debütált Android Lollipop verzió fusson rajta, de sajnos ez még csak egy 4.4.2, ráadásul decemberi készülékről beszélünk, nem lehet pontosan tudni, hogy milyen frissítések érkeznek majd rá. A jól ismert HTC Sense ellenben megtalálható rajta, de nem mindenhol változott a felület, a HTC-s Beállítások vagy Telefonkönyv helyett a gyári Androidból érkező programokkal találkozunk, összességében nem nyúlt bele annyira mélyen a rendszerbe a gyártó, mint egy One-szériás készüléknél. Érdemes megjegyezni, hogy a snapdragonos Desire 620 szintén komplexebb Sense-élményt kínál.

HTC Desire 620G Dual SIM Screen Shot HTC Desire 620G Dual SIM Screen Shot

A telefonba való beköltözést jelentősen megkönnyíti a HTC Átviteli Eszköz, ami nem csak androidról, hanem iPhone-ról, Windows Phone-ról, BlackBerry-ről és akár hagyományos mobiltelefonról is képes adatokat átmenteni, ráadásul elég egyszerűen és gyorsan. Az alkalmazásmenü a gyártótól jól ismert módon, fel-le tologatással lapozható, programjainkat rendezhetjük betűrendben, telepítés szerint vagy teljesen egyénileg is. Az értesítési sávot ismerjük a gyári KitKat rendszerből: egy ujjal lehúzva láthatjuk az értesítéseket, két ujjal pedig a gyorsbeállításokat.

HTC Desire 620G Dual SIM Screen Shot HTC Desire 620G Dual SIM Screen Shot

A Google-szoftvercsomag természetesen ebből a készülékből sem maradt ki, de sok extra alkalmazást nem telepített a gyártó. A Beállításra nyomva a készülék első bekapcsolásakor megjelenő varázsló jön elő. Készíthetünk biztonsági mentést személyes adatainkról és alkalmazásainkról, kapunk egy korrektül működő, de elemtípusonként szűrni nem képes fájlkezelőt, akad egy alkalmazás a HTC Dot View tok használatához és beállításához. Ezen kívül van még egy Polaris Office 5, illetve a Villanófény, ami elsőre elég furcsa fordításnak hangzik, természetesen a hátlapi segédfényt használhatjuk vele zseblámpaként.

Kamera, video, audio

A hátlapra egy 8 megapixeles, autofókuszos kamera került, gyengébb fényviszonyok között egy szimpla ledes villanó segít neki a működésben. A kameraszoftver nem a HTC sajátja, hanem a gyári Android rendszerból érkezik, nem a legszebb, amit el lehet képzelni, de teljesen használható. Egy felületről fotózhatunk és videózhatunk, a beállítások között pedig találunk geotagginget, expozíció-állítást, színhatást, fehéregyensúlyt, villódzásgátlót, illetve bekapcsolhatjuk az arcfelismerést, a HDR módot, a sorozatfelvételt, esetleg a mosolyra exponálást. Állíthatjuk a képméretet, a képarányt és az ISO-t is. Érintésre történő fókuszálás van, ráadásul, ha hosszan nyomva tartjuk az élesség kívánt helyét, akkor igyekszik az adott tárgyon/emberen hagyni a fókuszt még akkor is, ha közben elmozdítjuk a telefont.

HTC Desire 620G Dual SIM kamera

A Desire 620 esetén közepes minőségű kameráról számoltunk be, most azonban azt a szintet sem sikerült megütni. Lehetséges, hogy az AOSP-kamera nem képes kihozni a szenzorból a maximumot, a fenti képek mindenesetre sokkal ideálisabb körülmények között készültek el, mint a februári fotók, mégis rosszabb lett a végeredmény. Egészen festményszerűek a képek, rengeteg a színes zaj, sokszor a fókuszt sem találja el az automatika, egyedül a vonalélesség az, ami elfogadható. Videót 1080p-ben, maximum 29 fpssel képes felvenni a 620G, de a minőség itt sem sokkal jobb. Tesztfelvétel ide kattintva elérhető. Az előlapi kamera 5 megapixeles.

HTC Desire 620G Dual SIM Screen Shot HTC Desire 620G Dual SIM Screen Shot

A dobozban található fülhallgatón látszik, hogy nem épp a minőségi zenehallgatás eszközének szánta a gyártó. Természetesen tettünk vele egy próbát, de az előzetes gondolataink beigazolódtak: nem kényelmetlen, a felvevőgomb is hasznos, de leginkább csak telefonálásra használható a hagyományos kialakítású headset. Elvégeztük az audio méréseket is, de az eredmény sajnos nem lett olyan, mint vártuk.

Teszt HTC Desire 620G Dual SIM Samsung Galaxy E5 Microsoft Lumia 640 Sony Xperia M4 Aqua Lenovo K3 Note
Frekvenciaátvitel (40 Hz-től 15 kHz-ig), dB: +1,43, -1,96 +0,02, -0,05 +0,06, +0,02 +0,02, -0,05 +1,51, -1,93
Zajszint, dB (A): -88,8 -91,3 -91,9 -87,7 -84,8
Dinamikatartomány, dB (A): 88,8 91,1 91,8 88,1 85,3
THD, %: 0,0030 0,0083 0,0068 0,0075 0,0086
IMD + Zaj, %: 0,124 0,012 0,013 0,021 0,019
Sztereó áthallás, dB: -87,7 -89,6 -90,7 -87,3 -83,1

A frekvenciatartomány görbéje 40 Hz környékén indul, ami nagyon gyenge teljesítmény, ráadásul nem is egyenletes a hangok átadása, az intermodulációs torzítás is túl sok, elsőre azt hittük, hogy mérési hiba történt, aztán meghallhattuk egy komolyabb fülhallgatóval és rájöttünk, hogy itt bizony nem a műszer hibázik. Egy Xiaomi Piston-színvonalú, kifejezetten telefonokhoz kitalált fülhallgatóval sem képes túl jó hangot kiadni magából, főleg a mélyek gyengék és rossz minőségűek, de a többi tartomány sem áll túl fényesen.

Szoftveresen sem remekel a zenei oldal, a remekül működő HTC-s zenelejátszó helyett egy AOSP-zenelejátszó az alapértelmezett, igény szerint pedig hallgathatjuk a Play Zenét is, ami hangszínszabályzóval és online streaming szolgáltatással is kecsegtet. FM-rádió van, fülhallgató csatlakoztatása után kereshetjük kedvenc állomásainkat, igény szerint pedig akár fel is vehetjük az elhangzó műsort.

Adatkommunikáció, akkumulátor, összegzés

Adatkommunikációs szempontból érezhető némi visszalépés a testvérmodellhez képest, az NFC és a 4G ugyanis kimaradt, internetezésre használhatjuk a 21,1 Mbps / 5,76 Mbps maximummal bíró 3G-hálózatokat, vagy a 802.11 b/g/n szabványokat támogató WiFi-t, ami természetesen hotspotként is képes működni. A Bluetooth 4.0 verziószámú, a GPS is adott, ráadásul a GLONASS műholdakat is látja, szabad ég alatt tehát internet nélkül is nagyon gyorsan tud pozicionálni, ami nem utolsó szempont. A microUSB csatlakozó 2.0 verziószámú, OTG-vel rendelkezik, ezt nem csak külső tárolóként használhatjuk, hanem többféle perifériát (pl.: egér, billentyűzet) is rádughatunk. A beszélgetési hangminőségre nem lehet panasz, a mikrofon érzékenysége kiváló, a zajszűréssel sincs gond, illetve mi is kellően jól halljuk a partnert beszélgetés közben. A telefon csak dual standby-módon kezeli a két kártyát, tehát ha az egyik épp hívásban van, a másik lelép a hálózatról.

HTC Desire 620G Dual SIM Screen Shot HTC Desire 620G Dual SIM Screen Shot

A HTC böngészőjét sokan kedvelik, az egyik legjobb funkciója a zoomalapú tördelés, ami sajnos még a Google Chrome-ban nem jelent meg. A szomorú hír azonban az, hogy ha a Desire 620G-ben rákattintunk a Böngésző ikonra, akkor nem a HTC-s program, hanem a kicsit puritán AOSP-alkalmazás fogad minket, ami helyett érdemesebb a Chrome-ot használni, hiszen sokkal felhasználóbarátabb és kényelmesebben használható, mint az Android 4.4-hez tartozó gyári megoldás.

HTC Desire 620G Dual SIM az Acer Liquid Jade mellett
Az Acer Liquid Jade is öthüvelykes kijelzővel bír, de a HTC készülékháza sokkal nagyobb. [+]

Értékelés: HTC Desire 620G Dual SIM
Külső
Ergonómia 5 pont
Anyaghasználat 6 pont
Összeszerelés minősége 8 pont
Kijelző mérete, minősége 7 pont
Belső
Kezelhetőség 7 pont
Sebesség 8 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 7 pont
Felhasználói felület élménye 6 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 8 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 7 pont
Multimédia
Vizuális 5 pont
Audio 5 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 6 pont
Hogyan értékelünk?

Az akkumulátor 2100 mAh kapacitású, ami nem hangzik túl soknak, ráadásul az energiatakarékossági funkció is kimerül a CPU teljesítményének visszafogásában, ennek ellenére teljesen korrekt az akkumulátoros üzemidő, a készenléti fogyasztás nagyon alacsony, folyamatos aktív internetkapcsolattal, sok fotózással-videózással, zenehallgatással, böngészéssel, levelezéssel és némi játékkal együtt is 3,5-4 órás kijelzőidőt produkált a tesztidőszak alatt, aki keveset használja a telefont, annak két napra is elég lehet ez a teljesítmény.

Összességében ez most nem sikerült túl jól a HTC-nek. Az alapvető koncepciónak is vannak hiányosságai: túl magas a készülékház, nagyok az alsó-felső kávák, már a Qualcomm SoC-vel felszerelt kiadásnak sem az igazi a kamerája, a kijelző is középszerű. Ezekre viszont most rátettek még egy lapáttal: hiába került bele nyolcmagos processzor és erősebb grafikus gyorsító, hiszen kimaradt az NFC, a 4G, szinte az összes kedvelt HTC-s alkalmazás kikerült a repertoárból, mintha a kiválóan működő HTC Sense csak egyszerű launcher lenne, nem hordoz magában semmilyen remek funkciót a jól ismert extra widgeteken kívül. A kamera minősége jelenleg a pocsék szóval jellemezhető legjobban, a BoomSound hangszórókat kár volt kihagyni, a zenei oldal is több sebből vérzik. Ezt a telefont, ebben a formában nem ajánljuk megvásárlásra, jelenleg ugyanis körülbelül 70 000 forintot kérnek érte, ebből a pénzből pedig már lehet venni néhány kiváló eszközt, az egyéb jelzések nélküli, Snapdragon 410-es Desire 620 például megvásárolható ennyiért, ha valakinek tetszik ez a formaterv és a HTC szoftveres kínálata, 5 hüvelyk alatt megfontolandó lehet a kisebbik Alcatel One Touch Idol 3, de jó alternatíva lehet a kétkártyás Nokia Lumia 735, illetve a Honor 4C is.

szentkuti11

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

HTC Desire 620G Dual SIM
HTC Desire 620G Dual SIM Általános
Technológia GSM/UMTS/LTE
Méret 150,1 x 72,7 x 9,6 milliméter
Tömeg 160 gramm
Színvariációk szürke-fehér, szürke-narancs, fehér-kék
SIM-foglalat 2 darab microSIM
Kijelző
Kijelző átlója 5 hüvelyk
Kijelző felbontása 720 x 1280 pixel (294 ppi)
Kijelző típusa Kapacitív, Super LCD érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa MediaTek MT6592
Processzor típusa Nyolcmagos, 1,7 GHz-es Cortex-A7
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip Mali-450 MP4
RAM mérete 1 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása korlátlan
SMS memória korlátlan
Szabadon felhasználható belső tárhely 4,38 GB
Memória bővíthetősége microSD (maximum 32 gigabájttal)
Adatátvitel
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA / LTE van / 21,1 Mbps / 5,76 Mbps / nincs
LTE nincs
IrDA / Bluetooth nincs / 4.0 (A2DP)
WiFi 802.11b/g/n, dual-band, WiFi hotspot
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
GLONASS van
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés telepíthető
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 4.4.2 (KitKat)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Átviteli eszköz, Polaris Office, Zseblámpa, Fájlkezelő
Multimédia
Fő kamera 8 megapixel, autofókusz, ledes villanó
Másodlagos kamera 5 megapixel
Videófelvétel 1080p
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van (RDS)
Üzemidő
Alap akkumulátor 2100 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő akár 525 óra
Beszélgetési idő akár 19 óra
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet, gyorsulásérzékelő
  • Kapcsolódó cégek:
  • HTC

Azóta történt

Előzmények

  • HTC Desire 526G+ - egy felesleges plusz

    Vannak esetek, amikor egy adott készüléknek kevésbé látjuk a helyét. A tajvaniak legújabb kétkártyás eszköze ilyesmi, semmi különös nincs benne.

  • HTC Desire 620 - méretes közepes

    Középkategóriás újdonság érkezett a tajvani gyártótól, amely kellemes szolgáltatásokat kínál, csak mindezt egy eléggé méretes házba csomagolták.

Hirdetés