Honor 200 Lite - nem százas a kétszázas

A jóval drágább és többet tudó testvérek farvizén próbál a Honor 200 Lite vásárlókat behúzni, a független piacon most sem versenyképes.

Bevezető

Tuti működik ez a stratégia, ha a Honor állandóan eljátssza, hogy az aktuális felsőkategóriás modelljéből csinál egy fékezett habzású verziót és odaszórja olcsóbban a nép elé. Tele lesz a net hamarosan a Honor 200 és a 200 Pro tesztjeivel, szuper dolgokat fog mesélni a gyártó a két újdonság csodálatos képességeiről, de aztán az árcédula láttán majd jön a meghökkenés. Sebaj, itt van a lájtos kiadás, aminek még a doboza is majdnem olyan, töltőt amúgy sem adnak hozzá.


[+]

A Lite név egyébként szerintem nem hangzik olyan jól, a többi gyártó már inkább más utóneveket aggat a csökkentett képességű testvérmodellekre. FE néven nyomul a Samsung, Fusion, vagy éppen Neo játszik a Motorolánál, mások pedig nem is csinálnak Lite-ot, hanem inkább a combosabb cuccokat nevezik el Prónak. Ezt a Lite dolgot (és még sok-sok minden mást) a Honor a Huawei-től örökölte meg.


[+]

Hogy ennek a Honor 200 Lite-nak nincs sok köze az éppen frissen bemutatott Honor 200-hoz (és a Próhoz végképp) a legfontosabb jele, hogy pár hónappal hamarább is került piacra, annyira mégsem akarták összemosni, hogy ez is ott virítson Párizsban az európai premieren. Ha átszaladunk a specifikáción, akkor még inkább szembeötlik, hogy ez egy másik iskola, a másik két cucc Qualcomm chipsettel, optikailag stabilizált kamerákkal, markáns töltési sebességgel és jókora akkuval érkezik mindjárt, ez pedig itt a MediaTek talán legolcsóbb 5G-s chipsetét nyerte meg és más képességeiben is visszafogottabb. Ráadásul nem kapta meg az új Honorok elég jellegzetes, ovális formájú kameraszigetét sem. Szóval kezeljük a helyén: ez egy középkategóriás Honor okostelefon, ami nem a legfrissebb hardverrel és nem a legfrissebb formával kecsegtet, de ettől még akár jó is lehet.

Doboz, külső

A csomagban van egy töltőkábel és ezzel vége is a tartozékok számának, a Honor már kábé egy éve úgy döntött, hogy nem terheli a környezetet — vagyis a saját büdzséjét holmi töltőfejekkel. Maga a telefon meglehetősen jellegtelen, sem mérete, sem formája nem okoz katarzist, de a hátlap színezése menő, változik az árnyalat, ahogyan a fény ráesik. Persze minden plasztik, de nem bántó az anyaghasználat, az már inkább probléma, hogy nincs IP minősítése a telefonnak.


[+]

Viszont kimondottan kecses, 6,8 milliméter csak a vastagsága, ha nem veszem bele a kamerapúpot a számításba, ráadásul a 168 grammos tömeg is aláhúzza ezt a karcsúságot. Ennek ellenére masszív és integráns hatást kelt a készülékház, amely határozott élekkel operál oldalt. Jack csatlakozót és microSD bővítést hiába keresünk, hangszóró is csak alul van, ami ebben az árfekvésben már elég ciki. A készülék bal felén lehet betolni két nanoSIM-et (eSIM nincs), jobb oldalon a szokásos hangerőgombok és a bekapcsoló billentyűvel egybeépített ujjlenyomat-olvasó lelhető fel, ez hatékony és pontos.


[+]

A kijelzőnél is érződik, hogy a fapados járatra ültünk fel, mert bár egy OLED kijelzőt kapunk, de a frissítési frekvencia maximum 90 Hz lehet és a fénysűrűség sem annyira lehengerlő. A felbontásra ellenben nem lehet panasz, 6,7 inchen 2412 x 1080 pixel terül el. Az előlapi kamera egy kapszula formában jelentkezik felül, amely ki tud szélesedni á lá dinamikus sziget és oda termel ki magából a rendszer bizonyos értesítéseket.


[+]

A hátlapon tespedő kamerasziget kissé random felosztású, van rajta kapásból négy kör és egy 108 megapixelt hirdető felirat, de a látszat most is csal: a főkamera melletti ultraszéles modul nagyon alsópolcos, a két megapixeles makró pedig a naminekvan kategória. A negyedik körben egy vaku üldögél. A külsőre amúgy sok panasz nincs minőségi szempontból, simán hozza az elvártakat a Honor.

Hardver, UI

A MediaTek 6080 (ami egy Dimensity 720 átnevezve) nem egy erőgép. Ez már az első beköltözésnél érezhető, ha a háttérben zajlanak események, akkor darabossá válik az ügymenet. A Honor 8 GB RAM-ot és 256 GB belső tárhelyet ad hozzá a történethez, vannak ugyan itt-ott röccenések, de nem hervasztó az általános tempó, ott lesz szűk az üveg nyaka, amikor a GPU-t (Mali-G57 MC2) is munkára kell fogni, vagyis az erőforrásigényesebb játékoknál és a multimédiás feladatoknál. Jól látszik a lenti számokból, hogy ezen a kártyafüggetlen áron gyakorlatilag minden konkurens erősebb, főleg GPU-ban marad le a Honor 200 Lite.

Teljesítmény-teszt (a táblázat szétnyitható)
Benchmark Honor 200 Lite Nothing Phone (2a) Redmi Note 13 Pro 5G Honor 90 Google Pixel 7a OnePlus Nord 3 Samsung Galaxy A54
Rendszerchip Dimensity 6080 Dimensity 7200 Pro Snapdragon 7s Gen 2 SD 7 Gen 1 Accelerated Google Tensor G2 Dimensity 9000 Exynos 1380
AnTuTu 10 418 705 pont 691 679 pont 579 915 pont 651 156 pont 734 646 pont 928 359 pont N/A
Geekbench 6 (single/multi) 783 / 1979 pont 1139 / 2579 pont 1024 / 2886 pont 1060 / 2946 pont 1400 / 3341 pont 1081 / 3379 pont 1005 / 2818 pont
GFXBench Car Chase onscreen 12 fps 34 fps 19 fps 33 fps 58 fps 57 fps 23 fps
GFXBench Car Chase offscreen 16 fps 40 fps 29 fps 39 fps 60 fps 81 fps 29 fps
GFXBench Man. onscreen 36 fps 60 fps 49 fps 82 fps 90 fps 60 fps 67 fps
GFXBench Man. offscreen 42 fps 100 fps 68 fps 94 fps 144 fps 221 fps 79 fps

Jó hír, hogy kapásból a 14-es Androidra épített Magic OS 8.0 dolgozik a gépen, a gyártó 2 évnyi rendszerfrissítést és 3 évnyi biztonsági karbantartást irányoz elő, reméljük, hogy ezt tudják is majd tartani. A felhasználói felület sok év után is megmozgatja a Huawei-nosztalgiát, a színek, a formák és a funkciók is az EMUI örökén lépnek tovább. Megvan a főoldali csoportosíthatóság, a jópofa widgetek, a jól működő gesztusvezérlés, ami lecserélhető gombosra, lehet témázni, kapunk fájlkezelőt, galériát, jegyzettömböt és rendszerkezelőt is, amiben még alapszintű vírusvédelem is helyet kapott.

[+]

Hirdetés

Van külön játékkezelő, ami igazából egy játékajánló, lehet duplikálni a közösségi médiás bejelentkezéseinket, adott a szemkímélő mód és felébredhet a kijelző, ha új értesítés érkezik. Ez talán nem baj, mert az always-on kijelzés csak néhány másodpercig aktív. Kapunk email appot (akinek nem jó a GMail), fent van a WPS Office, van iráyntű, saját zenelejátszó és device clone néven (ez miért nincs magyarra fordítva?) átköltöző alkalmazás is akad. A Honor által hozzáadott appok zöme nem haszontalan, de a Facebook, a Booking.com, a Netflix és a Trip.com mind olyan, amit ki lehetett volna hagyni a gyári szoftverből.

[+]

Van myHONOR néven egy önmarketing app, azt kapásból takarítanám el, az Alkalmazáspiac nevű izé pedig a Honor-féle appgyűjtemény. Még meg fogjuk találni a Honor Egészség nevű szoftvert, ami a szokásos lépésszámlálás mellett elsősorban akkor fog jól jönni, ha Honor óránk, vagy karperecünk is van.

Multimédia

A Samsung szállítja a Honor kamerás felhozatalának ékkövét, a 108 megapixeles felbontású ISOCELL S5KHM3 szenzort, ami 1/1,33 inches méretű. Optikai stabilizátort viszont nem vettek mellé, de amúgy is túlzásnak tűnik ehhez a hardverhez a natív felbontás, mert ha ezt a módot választjuk, akkor néhány másodpercet elmolyol a telefon, mire sikerül elkészítenie és letárolnia a képet. Vagyis normál esetben inkább 12 megapixelben fogunk dolgozni 9:1-es képpontösszevonással fűszerezve.

108 megapixel

12 megapixel

2x digitális zoom

3x digitális zoom

A főkamera fotózás szempontjából rendben van, nem feltétlenül érdemes 108 megapixellel szütyörögni, a kétszeres és háromszoros digitális zoom amúgy is abból vág. Van dedikált esti mód, de az csak normál és 2x látószög mellett érhető el hosszabb expozíciós idővel, de ha nem használjuk, akkor sem lesznek rosszabbak a képek. Este már nem érdemes a zoomoz erőltetni, de a főkamera a kategóriának megfelelő produkciót kínálja. Az 5 megapixeles, fixfókuszos ultraszéles modul tényleg eléggé jelzésértékű csupán, de ezzel is kattintottunk:

Itt látszik, hogy ez nem egy túl jó szenzor, nappal sem lesz az igazi, gyenge a vonalélesség, este pedig teljesen szétesik a kép, sok a zaj és nincsenek részletek. Videózni Full HD és 30 fps mellett lehet, menet közben a szenzorok közötti váltás nem megoldott (nem bírja el a hardver), jöjjenek a felvételek:




Hát bizony az OIS hiánya nagyon érezhető, a főkamerával lehet dolgozni, ha stabilan tudjuk tartani a holmit, de azért ez messze van a kívánatos minőségtől, nagyon gyenge a dinamika és a vonalélesség is esetleges. Az ultraszélesnél pláne sok a korlát, már maga a kép is úgy néz ki, mintha 480p-ről lenne felskálázva, este pedig mindkét látószögnél sok a bizonytalanság, az ultraszéles a használhatatlanság határát súrolja. De van nekünk egy előlapi kameránk, amely 50 megapixeles, erre nagyon büszkült a Honor, szóval jöjjön egy rakás szelfi mindenféle effekttel és háttérelmosással, ráadásul még vaku is van elöl, ami ritkaság a mobilos mezőnyben:

[+]

Ez a minőség tényleg felér arra a szintre, amit elvárhatunk, talán kicsit magasabbra is. Jó a háttérszeparáció, rendben van az élesség, az árnyalatokkal sincs gond, a szoftveres szépítés nyilván nem az én műfajom, de bizonyára van olyan célközönség, amely értékeli. Kár, hogy videózásnál már nem ennyire csodás a helyzet, főleg a rettentő szűk dinamikatartomány miatt nem lehetünk elégedettek.


Zenei fronton jár egy saller a sztereó hangszórók hiányáért, de jár egy vállveregetés is az FM-rádió kapcsán, ami viszont kizárólag Type-C headset csatlakoztatása után működik, ami viszont ugyebár nincs a dobozban. A HD felbontású streamingnek nincs akadálya, de a 4K-val már nem érdemes küzdeni, úgysem tudja a kijelző és ha magas a bitráta, akkor elfekszik a telefon.

Akkumulátor, adatátvitel

Ez egy 5G-s telefon, egy éve még biztos örültünk volna, ha ezen az árszinten jöttek volna hasonló hálózati képességű eszközök, de most már szinte feleennyiért is van ilyen a piacon (T Phone 2), szóval nem esünk ettől hasra, pláne nem egy olyan országban, ahol egyelőre csak egy szolgáltató tud SA 5G-t kínálni. Ők sem mindenhol és mindenkinek. A böngészési élmény a Chrome-mal teljesen oké, komplexebb oldalak görgetésénél vannak ugyan döccenések, de az árszintnek megfelel a produkció. Az NFC megvan, Bluetooth (5.1) pipa, GPS, GLONASS, GALILEO, BDS is adott a navigáláshoz, az alsó Type-C port pedig 2.0-s és képes az OTG-re.

[+]

A karcsú kivitel hozadéka a 4500 mAh-s akkumulátor, ami valamivel kisebb, mint a konkurencia átlagosan kínált 5000 mAh-s telepe. 35 wattos töltést tud felvenni egy megfelelő töltőfejjel, használat közben pedig kiderül, hogy egész takarékos a termék, nincs érezhető lemaradásban a kövérebb akkuval szerelt versenytársakhoz képest. Vagyis masszív használattal ez is egy napot fog bírni, óvatoskodva pedig kettőt. A PC Mark Work 3.0-s tesztjén 13 és fél órás eredményt ért el, csak a miheztartás végett az ugyanekkora akkuval szerelt Nubia Neo 3 órával kevesebbet tudott.


[+]

Honor 200 Lite
Pro
Kecses, könnyű készülékház
Az átlagnál jobb előlapi kamera vakuval
Korrekt üzemidő
Android 14, jól optimalizált felület
Kontra
Gyenge hardver
Csak a főkamera érvényes
Nincs jack, sztereó hangszóró, IP-védelem és memóriabővítés
Videózásban nagyon el van maradva
Pontozás
Kialakítás, védelem 8 pont
Kijelző 7 pont
Sebesség 7 pont
Szoftverfelület 8 pont
Szoftvertámogatás 8 pont
Fotózás, videózás 6 pont
Hangminőség 7 pont
Adatkommunikáció 8 pont
Üzemidő 7 pont
Ár/érték arány 5 pont
Indulóár (8/256 GB, HUF) 129 990

Összegzés. Ez a Lite túl lájt lett (megint). Legalábbis a kártyafüggetlen piacon használt árazása mellett biztosan. Itt azért nem csak a Redmi Note 13 és a Poco széria jobb darabjai tülekednek jobb kijelzővel, hardverrel, töltési sebességgel és multimédiás képességekkel, de a Motorolának is van ütősebb ajánlata, nem is beszélve a titkos favorit Nothing Phone (2a)-ról, aki pedig a Samsung háza táján nézelődik, ott kábé ugyanezt a szintet fogja elérni, csak hát ott már van IP-védelem, egy elég jó ökoszisztéma és jóval hosszabb terméktámogatás. A Honor viszont nem elsősorban abban bízik, hogy a kártyafüggetlen piacon fog eladni ebből a motyóból sokat, az európai országokban elsősorban a szolgáltatókon keresztül jut el a fogyasztókhoz a készülék, éppen ezért az operátorokkal karöltve adnak kedvezményeket a Honor 200 Lite kapcsán is. Vagyis amennyit hivatalosan kérnek érte, annyit ez a motyó nem ér, túl sok benne a kompromisszum és nagyon erős a konkurencia. De ha majd őszre esik az ára és/vagy az operátori kínálatban vonzó lesz ilyen-olyan csomagokkal, akkor meg lehet fontolni a beszerzést, ám a többiek sem fognak ülni a babérjaikon.

Bog

Specifikáció

Honor 200 Lite
Honor 200 Lite Külső
Méretek 161,1 x 74,6 x 6,8 milliméter
Tömeg 166 gramm
Készülékvédelem nincs
Színvariációk kék,cián,fekete
Kijelző képátlója 6,7 hüvelyk
Képaránya 20:9
Felbontása 1080 x 2412 pixel (394 ppi)
Típusa, frekvenciája OLED, 90 Hz
Értesítő LED nincs, mindig éber kijelzés van
Biometrikus védelem oldalsó ujjlenyomat-olvasó, 2D arcazonosítás
Hardver
SoC típusa, csíkszélessége MediaTek 6080
Processzor 2 x 2,4 GHz Cortex-A76 + 6 x 2,0 GHz Cortex-A55
Grafikus chip Mali-G57 MC2
RAM, tárhely mérete 8/256 GB (LPDDR5 / UFS 2.2)
Memória bővítése nem opció
Adatátvitel
Technológiák 2G / 3G / 4G / 5G
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 850/900/1900/2100 MHz
LTE B1/2/3/4/5/7/8/12/13/17/19/20/25
LTE B26/28/29/32/34/38/39/40/41/46/66
5G n1/n28/n41/n77/n78
SIM-foglalat 2 x nanoSIM
eSIM támogatás nincs
Bluetooth 5.1 (A2DP, LE)
WiFi 802.11a/b/g/n/ac (HotSpot, Direct, dual-band)
USB USB 2.0 (Type-C, MTP, OTG)
Navigáció GPS, GLONASS, Galileo, BeiDou
NFC van
Infra nincs
Szoftver
Rendszer, felület Android 14, MagicOS 8
Multimédia
Hátlapi kamerarendszer 108 megapixel (f/1,75, autofókusz)
5 magapixel (ultraszéles, f/2,2, fixfókusz)
2 megapixel (makró, f/2,4, fixfókusz)
LED villanó
Előlapi kamerarendszer 50 megapixel (f/2,1, fixfókusz), vaku
Videófelvétel 1080p 30 fps
Jack kimenet nincs
FM-rádió van
Üzemidő
Akkumulátor 4500 mAh lítium-polymer
Vezetékes töltés 35 watt
Vezetékmentes töltés nincs
Egyebek
Gyorsulásmérő-, giroszenzor, iránytű. Fali adapter nincs a dobozban, csak USB-C kábel, USB-A véggel. Gyorstöltéshez Honor adapter szükséges. Két Android-frissítés és három évnyi, negyedévente érkező biztonsági frissítést ígér a gyártó.
  • Kapcsolódó cégek:
  • Honor

Azóta történt

Előzmények