GIGABYTE GSmart i128 - TV-tuner, de minek

Bevezető, csomagolás

Több nagy távol-keleti gyártóhoz hasonlóan nemrég a taiwani GIGABYTE is úgy döntött, hogy versenyezni kíván a Pocket PC-k piacán. GSmart szériájuk jelenleg majdnem tíz tagot számlál, melyek közül cikkünk tárgya, az analóg TV-tunerrel rendelkező i128 itthon is kapható. E telefonos Pocket PC-k meglehetősen impresszív specifikációval rendelkeznek, ám a fórumokon viszonylag kevesen vannak azok, akik már a kezükben is tartottak egyet közülük. Épp ezért nagy izgalommal vetettem magam bele a tesztelésbe, hiszen szerettem volna kideríteni, hogy csak papíron jó-e egy GIGABYTE PDA.

A kütyü egy érdekes zöld-fehér dobozban érkezett, a tetején két nagy szem leseget, oldalt pedig a készülék főbb paraméterei olvashatók. Érdekes, hogy a valódi unikum, a TV-tuner csak a sokadik ikonként jelenik meg, még az extrának erős túlzással sem nevezhető miniSD felirat is előrébb van nála.

Tartozékokból nincs hiány, a doboz mélyén miniUSB-s hálózati töltőt, adatkábelt, speciális csatlakozójú (ál?)sztereó fülhallgatót, 3,5 mm-es jack átalakítót, valamint egy bőrtokot találunk.

Hirdetés

Külső

Az i128 egyedi külsőt kapott, nem tipikus PDA és nem is tipikus okostelefon - bár utóbbiakra méreteit tekintve hasonlít, viszont nem található rajta numerikus billentyűzet. Az viszont furcsa, hogy az előlapot a hatalmas méretű kezelőszervek uralják, ami miatt az érintőkijelző Pocket PC-hez képest méltatlanul kicsi lett: a QVGA felbontású megjelenítő átlója ugyanis mindössze 2,4 hüvelyk. Minőségével nincs gond, fényereje öt lépésben állítható, maximálison napfényben is olvasható, viszont ez a méret gépelésre, szövegolvasásra, filmezésre alkalmatlan, a készülék visszaadása óta visszatérő rémálmom, hogy egy MMS megírására kényszerítenek az i128-on. A gombok méretükből adódóan jól használhatók, de a hívásfogadó/befejező pároson és az OK-n kívül nem igazán fogjuk nyomkodni őket, emiatt tehát kár volt összepréselni a kijelzőt.

Felül a bekapcsológomb mellet 2 LED figyelget. A bal oldal sincs túlzsúfolva, mindössze a kamera exponálógombja, valamint a jó helyen lévő jog-dial laknak itt.

Alul egy kemény, törékenynek látszó fedlap alatt található a standard miniUSB csatlakozó, a jobb alsó sarokba pedig a nyakpánt rögzítőpontját rakták a taiwani mérnökök. Jobb alul a reset nyílás van, fölötte a miniSD kártyahely, valamint a fülhallgató egyedi csatlakozója látható.

Az oldalról lespórolt dizájnelemek egy része a hátlapra került. A felső részen a kihangosító hangszórója mellett csücsül a 2,1 megapixeles, segédfénnyel és makró-kapcsolóval ellátott kamera, melyet fémes hatású rész ölel körül. Lejjebb a böszme nagy Windows Mobile logón akadhat meg a szemünk, ami alá csak diszkréten írták oda, hogy GIGABYTE. A bal alsó csücsökből varázsolható elő a vékony és kényelmetlen fogású teleszkópos stylus.

Az anyaghasználattal nem teljesen voltam megelégedve. Az egész gép közepes minőségű műanyagból készült, a fekete részek az ujjlenyomatokat nem igazán, a szöszöket viszont nagyon gyűjtik, a cikkben lévő képek elkészítése előtt hosszú percekig törölgettem szegényt egy mikroszálas törlőkendővel, de az eredmény így is hagyott némi kívánnivalót maga után.

Belső, operációs rendszer

A TI OMAP és Samsung processzorok világában szinte meglepődünk, ha egy Intel CPU-val szerelt gépet láthatunk vendégül. Az i128-at legnagyobb örömömre ilyennel szerelték, egy 416 MHz-es XScale PXA272 zakatol benne. A RAM/ROM páros mérete a szokásos 64/128 MB, program memóriából 30, tárhelyből pedig majdnem 110 MB szabadon felhasználható. Az operációs rendszer nem friss, Windows Mobile 5.0 for Pocket PC Phone Edition, a hardver viszont simán megbírkózik vele, ennél a modellnél nem voltak akadások és lassulások, mint oly sok másiknál. A gépen alapból van magyarítás és egy egyedi szoftveres billentyűzet, ami jól használható lenne, de az aprócska kijelzőn sajnos nem az.

Pocket PC Mark v1.03
Dhrystone Benchmark (CPU) 173,61 MIPS
Whetstone Benchmark (CPU) 5,62 MWIPS
Memory Benchmark 546,70 points
File system Benchmark 97,21 points
Graphics Benchmark 173,63 points

A gép sebességét ezúttal is az Anton Tomow féle Pocket PC Mark-al mértem le. Gyakorlatilag minden tesztben jó eredményt kaptunk, a memória pontszáma kimagasló, egyedül a fájlrendszer nem túl erős, de ebből a mindennapi használat során úgysem érzünk sokat.

A Windows Mobile 5.0 miatt sajnos sok olyan szolgáltatásról le kell mondanunk, melyek az új rendszerben már benne vannak. Ezek főleg azokat érintik, akik sokat dolgoznak a gépükkel, mivel a régebbi rendszerből hiányzik többek között a fejlett Exchange támogatás, valamint az Outlook is butább.

Szoftverek, telefon funkció

A gyári szoftverek külön menüpontokban kaptak helyet. Az Eszközökben található az Elem névre keresztelt zseblámpa, a kis képernyő miatt hasznos Nagyító, az Ütemező, a ZIP, a Pocket Ghost nevű backup program, valamint a Gyorsmenü.

A Multimédia alatt sok finomság fedezhető fel, ám ezekre csak később térek ki. A teljesség kedvéért: Felvevő, Fényképszerkesztő, FM rádió, Hangutasítás, JAVA, Kamera, Kedvenc Médiák, Képek és Videók, TV.

A Telefonmenedzser mappában a Blokklista az egyedüli extra, használata, funkcionalitása egyértelmű. A beállítások között van az Üzenetrögzítő, amivel felvehetjük a beszélgetéseinket vagy akár különféle hangokat játszhatunk le úgy, hogy azokat beszélgetőpartnerünk is hallja. Az egyéb funkciók mind gyári WM megoldások, a telefonkönyv tehát végtelen kapacitású, extra mezőkből rengeteg van, az SMS-ek számának szintén a tárhely mérete szab határt. E-mailezni az Outlook segítségével lehet, ami elboldogul a hitelesített IMAP szerverekkel és a csatolt fájlokkal is. A naptár a lehető legfejlettebb, teljesen rendben van. Telefonálás közben a hangminőséggel nem volt gond, az eszköz képes egyszerre csörögni és rezegni.

Multimédia, TV-tuner

A kamera 2 megapixeles, fixfókuszos, működését LED-es segédfény segíti. Közeli fotóknál át lehet billenteni a makró-kapcsolót, de nem fogunk sokkal jobb eredményt kapni, mint egyébként (ld. 5. kép). Sima fotóknál a képminőség gyenge közepes, viszont a képek nagyon mókásak, mivel a gép annak ellenére sokáig exponál, hogy rövid záridőket használ (ami kicsit ellentmondásos dolog). Ennek az az eredménye, hogy majdnem mindegyik képen van valami görbe rész, ami a valóságban egyenes - valószínűleg nem bírtam rendesen megtartani a gépet, holott a tesztfotók jó fényviszonyok (szikrázó napsütés) között készültek. Beállítási lehetőségekből nincs sok: expozíció korrekció +/-2 FÉ-s intervallumban, effektek, önkioldó, sorozatfelvétel, időbélyeg. Mozgóképeknél a legnagyobb felbontás 320 x 240 pixel.

Zenehallgatásra a Windows Media Playert lehet használni, ami már WM 5.0 alatt sem bővelkedett a beállításokban, nincsenek hangszínek vagy mélyhangkiemelés, de azért használható. A gyári füles közepes minőségű, a magas tartományban kicsit műanyagos hangzású, de zenehallgatásra alkalmas, a kihangosító meglepően jól szól. Saját 3,5 mm-es csatlakozójú füles használatára a gyári átalakítókábel miatt van lehetőség, de akár egy Bluetooth fejhallgatót is izzíthatunk. A rádió szépen szól, a szoftver kezelőfelülete barátságos, az adásokat fel lehet venni.

Az analóg TV-tuner viszont hatalmas csalódás volt. Három helyen próbáltam, két belvárosi lakásban, melyekben egyébként sem túl erős a jel, valamint egy Budapest szélén lévő kertvárosi házban - sajnos sehol nem sikerült élvezhető minőségű adást fognom, a legnagyobb sikerélmény az volt, amikor bejött a M1 fekete-fehéren, kissé szemcsés képpel. Antennaként a gyári fülest kell használnunk, de ha nem lakunk adótorony mellett, akkor ez sajnos kevés lesz. Elvileg lehet vásárolni külön antennát hozzá, de az hogy néz már ki. Meg úgy eleve milyen dolog 2,4 hüvelyken TV-zni? Szerintem értelmetlen.

Adatkommunikáció, akkumulátor

A GSM modul háromnormás (900/1800/1900 MHz), a leggyorsabb adatátviteli mód a GPRS, azaz nemhogy UMTS, de még EDGE sincs. Emiatt részben kárpótol az átlagos hatótávolságú, 802.11b/g szabványú WiFi. A Bluetooth verziószáma 1.2, mint már említettem ismeri az A2DP-t. Beépített GPS vevő nincs, de egy Bluetooth-os vevővel és egy térképszoftverrel a gép alkalmas lehet autós navigációra is.

Az akkumulátor kapacitása mindössze 920 mAh, de az üzemidő ennek dacára elég kellemes: 2-3 napig elketyegett, ami az Intel processzort figyelembe véve nagyon jó eredmény.

Összegzés: érdekes gép a GSmart i128. Hardveresen nem rossz (leszámítva az EDGE hiányát), anyaghasználat és összeszerelés terén viszont vannak vele gondok. PDA-nak a miniatűr kijelző miatt nem a legjobb, zenelejátszásra is van jobb alternatíva, a kamera leginkább művészképek készítésére alkalmas, az unikumnak számító TV-tuner pedig a gyakorlatban használhatatlan. Tehát hiába a sok extra a program, a gyors és stabil rendszer, nem kaphat plecsnit.

Bocha

A készüléket az RRC Hungary DiFO üzletág biztosította. Köszönjük.

Specifikáció

GIGABYTE GSmart i128
Technológia GSM/GPRS 900/1800/1900 MHz
Operációs rendszer Windows Mobile 5 for Pocket PC Phone Edition
Méret 53 x 106,6 x 19,8 mm
Tömeg 136 gramm
Processzor 416 MHz-es Intel XScale PXA272
ROM/RAM 128/64MB
Kijelző 2,4 hüvelyk átlójú, 240 x 320 pixel felbontású, 16 bites színmélységű érintőkijelző
Bővíthetőség miniSD
WiFi 802.11 b/g
Infra/Bluetooth nincs/1.2 (A2DP)
GPS vevő nincs
Audio egyedi audio kimenet (3,5 mm-es átalakítóval), mikrofon, monó hangszóró
Fényképező 2 megapixeles fixfókuszos CMOS, makró mód, segédfény
Akkumulátor 920 mAh-s cserélhető Li-Ion
Egyéb NTSC/PAL/SECAM TV-tuner, FM rádió

Azóta történt

Előzmények