Szoftverek, egészség, sport
A Tactix iOS és Android rendszerű telefonokkal kapcsolódik össze a Garmin Connect alkalmazás segítségével, illetve a térképek és frissítések PC-n és WiFi-n, mobil nélkül is elérhetők, akárcsak a WiFi-s edzésszinkron. Mivel a Garmin órarendszere még mindig kissé bonyolult és elsősorban gombhasználatra optimalizált, kapóra jön, hogy minden beállítás kényelmesen elérhető a telefonon, hogy a sokrétű számlapokat, a tevékenységeket, az alkalmazásokat, a gombfunkciókat és a widgeteket nagyobb képernyőn rendezgessük.
Hirdetés
Az egyszerű felépítésű rendszer amúgy gyorsan reagál, a 32 GB-os tárolóra a felmásolt zeneszámok mellett a Spotify és több zeneszolgáltatás képes offline tárolásra, a kapcsolat Bluetooth fülessel és Garmin szenzorokkal gyorsan megvan. A mobilértesítésekre típustól függően nem csak előre definiált és általunk bővíthető válasz adható, hanem ABC DEF GHI stb. számpanelen bepötyöghető válasz is (ezt Androidon próbáltam), ám magyar ékezetek és diktálás lehetősége nélkül. Nyilván nincs iOS, Android vagy One UI rendszerszinkron, ahogy az Apple, a Google vagy a Samsung ökoszisztéma kiterjesztése sincs meg. Előfordult a kéthetes teszt során több szoftverleállás és újraindulás, szóval lehetne még reszelni a dolgon.
Angolul nyelven, egyszerű hangutasítással elérhető pár óra- és sportfunkció, a gyenge hangerejű és minőségű hangszóróval viszont csak csendes szobában működik a mobilhívás fogadása, és nem az igazi a mobilos hangasszisztensekkel való csevej. A Gemini, a Siri, a Bixby vagy a Perplexity nem natívan az órán fut, hanem a mobilszolgáltatás kihangosításaként, és nálam gyakrabban nem sikerült semmire sem rábírni, mint valamire sikeresen. Ezt éppúgy jobban megcsinálhatta volna a Garmin szoftvercsapata, mint a mobil és az óra ne zavarj üzemmódjának hiányzó összhangját, hogy egy készülékről állítsuk mindkettőt. A DND-t vagy külön-külön kell bekapcsolni, vagy az óra alvó módja alapján előre paraméterezni.
Különben minden Garmin szolgáltatás a helyén van, a widgetek és számlapok rendkívül adatgazdagok és néhány szimpla alkalmazás is telepíthető a Connect IQ áruházból, okosóra rendszernek mégsem lehet nevezni ezt az OS-t. Az előtelepített és bővíthető kontinenstérképpel számos navigációs opció elérhető sport közben és edzésen kívül, és valamivel végre érintésbarátabb a kezelés a korábbi évekhez képest, bár még mindig nyögvenyelős. A jó hír megannyi hazai erdei ösvény ismerete és Madeirán sem futottam ismeretlen útba, viszont a hazai turistautak színezett jelölései nincsenek meg. Golf- és sítérképek is akadnak.
A műholdas pozíciószerzés öt konstellációval és két csatornán pillanatok alatt megvan, a GPS-es pontossággal pedig Madeira meredek hegyei-völgyei között sem volt gond. Minimálisak voltak a letérések a konkrét ösvényekről, a szakaszok hosszai pontosak voltak, hozzávetőleg a pillanatnyi magasság és az összes emelkedés adatai is. Futás, túra, városi séta közben is megbízható volt a dolog és kapóra jött a térkép POI-kkal. A futáshoz kérhető verseny-, tempó- és magasságstratégia, ahogy a teljesítménymetrikától kezdve a Garmin edzőn át a futásdinamikáig temérdek adat megjelenhet az órapanelen, majd rögzül a felhőbe. Felsorolni is nehéz a sportlehetőséget (segít a termékoldal), ami nagyjából megegyezik a Fenix 8 tudáslistájával, plusz ugye a taktikai extrafunkciók.
A pulzuskövetés minden esetben megbízható, pontos és következetes, az óceánban úszva is működött a dolog mellpánt használata nélkül. A vízben mondjuk kissé darabosan rögzítette az óra a koordinátákat, de összevissza úsztam kis területen, és amúgy sem ez a sport az erősségem. A lényeg: elég megbízható az Elevate szenzor HIIT és pulzusalapú edzésekhez, éjjel pedig a HRV állapot elemzése, így nagyjából pontos az alváskövetés tanácsokkal, regenerálódás, forma és mozgásalapú edzéstippekkel, illetve reggeli jelentéssel. Következetes a stresszkövetés és megbízható a Body Battery érték, amely a pillanatnyi feltöltöttségünket, vagyis energiaszintünket jelzi. Tiszta grafikonokat rajzol az EKG, vegyesebb képet mutat viszont a véroxigén mérés gyakran 95% alatt rögzítve, amit ujjbegyes gyógyszertári eszközöm nem erősített meg.
Nincs kétség afelől, hogy a Garmin Tactix 8 a piac egyik legjobb elit sportórája MIP és AMOLED választékban, döbbenetesen jó üzemidővel, masszív, mindenálló vázzal, hasznos térképekkel és órafizetéssel, valamint végtelen sportfunkcióval és közösségi lehetőséggel, amiben a márka még mindig páratlan. A ráfizetés a Fenix 8-ra viszont csak annak éri meg, akinek a taktikai funkciók megkerülhetetlenek, és gyanítom Magyarországon szűk ez a réteg. Egyébként a hangszóróból és a hasznos EKG-ből áldozva egy Forerunner 965 is bőven elég majdnem mindenre, még komolyabb testmozgás mellé is, jóval légiesebb kivitelben, hasonlóan jó AMOLED panellel. Sportfókusszal a Garminnál mindenképp kevesebb figyelem jut a mobilos összhangra és ökoszisztémákra, ahogy az általános egészségkövetésre is. Többhetes üzemidővel és sok évre garantált sporthasználattal viszont még mindig nem lehet egy Garmin csúcsórával és Connect adatbázisával mellé nyúlni. A zsebbe viszont kell, és jó mélyen.
Bone123 a.k.a. Hidegkuti Zoltán