Hirdetés
Külső, kezelés, üzemidő
Időmutató, presztízskellék, státusszimbólum: évszázadok óta fontos emberi alaptartozék az óra, és az okoseszközök vagy sportcélú variációk felbukkanása előtt is ki lehetett egy-egy darabért egy autó árát fizetni. Bármennyire is sokkoló tehát, hogy egyetlen taktikai Garmin árából egy középiskolás osztályt fel lehetne szerelni GPS-es, AMOLED-es, teljesen korrekt Redmi Watch 5 Lite-tal, több milliárd potenciális vásárlóval bőven akad majd olyan a bolygón, aki félmillió forintnál is többet otthagy a számára tökéletes csuklóékért.
A sporttrónon csücsülve vastagon árazó Garmin kínál persze olcsóbb futóórákat a Forerunner sorozaton belül, de azért a Fenix széria az a mindenes, amelyik kevés kívánnivalót hagy maga után. De mi a helyzet szegény, bevetésre induló katonákkal és a rendfenntartó szervekkel? A Tactix rájuk fókuszál és a nyolcadik generációnál tart a Fenix kettős képernyőstratégiáját átvéve az alábbi méretekben, kijelővel és árakkal:
- Tactix 8 47 mm AMOLED, 1,4”, 454 x 454 pixel: 579 900 forint
- Tactix 8 51 mm AMOLED, 1,4”, 454 x 454 pixel: 622 900 forint
- Tactix 8 51 mm MIP Solar, 1,4”, 280 x 280 pixel: 622 900 forint
- Tactix 8 51 mm MIP Solar Ballistics Elite, 1,4”, 280 x 280 pixel: 705 900 forint
Ezek brutális árak, de nem aprózza el a 47/51 mm-es AMOLED változat 73 és 92 grammos, valamint a napelemes transzflektív panellel szerelt Solar 95 grammos tömege sem. Az előbbi képernyő technológia a szokásos módon, minden körülmény között remekül látható a teli napfényt és a saras környezetet beleértve kirobbanó színekkel és tűéles tartalmakkal, az utóbbi pedig nappal fényesebb, este viszont háttérvilágítással fakóbb és nem is olyan éles. Én MIP panelt már nem választanék, AMOLED-del úgyis opció a mindig aktív kijelzés, de Dani még mindig kedveli a transzflektív megoldást, úgyhogy biztos miattunk is kínál a Garmin kétféle változatot.
A taktikai funkciókra bevallottan kevés figyelmet fordítottam, de azért jöjjenek: minden Tactix 8 rendelkezik éjjellátó, lopakodó, ejtőernyős és rucking móddal (menetkövetés a menetfelszerelés tömegét belekalkulálva). Van útvonal projekció, kétformátumú GPS pozíciójelzés és kill switch minden adat gyorstörlésére. Elérhető a teljes világot lefedő légiforgalmi adatbázis, repülési időjárási adatok, AB Quantum profilok a lövészeknek és a vadászoknak, valamint Applied Ballistics taktikai szoftvercsomag.
Az első három változat Ultralight Solver taktikai szoftvercsomagot használ ballisztikai számításokkal és G1 / G7 ballisztikai együtthatókkal alapvető célzási segítséget nyújtva, a Ballistics Elite változat pedig az Elite Solver pakkot több fegyverprofillal, mélyebb szintű számolással, aerodinamikai és Coriolis-hatás korrekcióval – szóval olyasmivel, amivel, gyanítom, legtöbbünk nem tud mit kezdeni.
Az én küldetésem a barcelonai Mobile World Congress kiállítás letudása volt, majd öt nap kikapcsolódás Madeira döbbenetesen csodálatos és elérhető árú szigetén, ahova a az 51 mm-es AMOLED változatot vittem jól illeszkedő és szellőző, de rendkívül merev nylon pánttal. A gyorskioldós, nehezen hajlítható, textúrázott szíjat nem egyszerű levenni, küzdelmes visszacsatoláskor a két szorítón átbújtatni és az óra masszív tömegét két hét alatt sem sikerült teljesen megszokni a Galaxy Watch7 után – a Samsungot megalázó üzemidőt annál inkább. A csomagolásban egy szilikonpánt is van, plusz leírás és USB-C túlvégű kábel.
A 12 napos útra 100%-on indultam és folyamatos okosóra használattal, értesítéskezeléssel, Garmin Pay órafizetéssel, pulzus-, stressz-, véroxigén-, lépés-, emeletmászás és alváskövetéssel, három futással, három úszással és öt túrával, húszórányi GPS követéssel 15%-ig merült a cucc Ferihegyre visszatérve, és maradt benne még 2-3 nap használat. Ergo szuperintenzív használattal is kéthetes az üzemidő mindig aktív óra nélkül, normál körülmények között pedig garantáltan megvannak a hivatalos üzemidőadatok:
- Tactix 8 47 mm AMOLED: okosóra 16 nap, always-on 7 nap, GPS 47 óra
- Tactix 8 51 mm AMOLED: okosóra 29 nap, always-on 13 nap, GPS 84 óra
- Tactix 8 51 mm MIP Solar: okosóra 30 nap (solar 48 nap), GPS 95 óra (solar 149 óra)
Ritka töltéssel fél évtized alatt sem fárad el az akkumulátor (azért a fagyos és forró hőmérsékletek nem tesznek jót neki) és legendásan jó a Garminok összeszerelési minősége is. Megvan a szálerősített polimer váz, a zafírüveg fölé emelkedő titánkeret és a 10 ATM védelem 40 méteres mélységig búvárfunkcióval és passzoló mélységérzékelővel. Akad hőmérő, barometrikus magasságmérő, iránytű, giroszkóp, gyorsulásmérő, kétcsatornás műholdvevő (GPS, GLONASS, BeiDou, Galileo, QZSS) és fényerőszenzor is, az automata állítás megbízható.
A kapcsolat iOS-es vagy androidos telefonnal Bluetooth protokollon működik, az önálló szinkron és frissítés WiFi-n is opció, plusz ott az USB-C kábellel és a négy érintkezős porttal a PC-re kötés a Garmin térképeket és a zenéket a 32 GB-os tárolóra másolni. Viszont az óratárhely mobilról még mindig nem érhető el, mert Garmin, és mert Garmin dologból lesz még pár. Felül némi kocogáshoz is elég fényes, több lépésben állítóható a lámpa található, oldalt megerősített mikrofon, alul pedig hangszóró.
A szokásos helyén van az öt gomb, viszont a Fenix 8-hoz hasonlóan most is szokatlanul nehéz és furcsa lenyomni őket, mert fizikailag a gombok elkülönülnek a váztól. Klikkelő lenyomás helyett olyan, mintha egy merev rugót nyomnék meg. Kapóra jön a sok gyorsfunkció, de jól működik az érintőpaneles kezelés is. Hátul ötödik generációs Elevate pulzoximéter dolgozik és megvan az EKG méréshez elengedhetetlen elektróda mellé végre a régiós támogatás is, úgyhogy itthon is lehet mérni két ujjat a keretre téve, majd a grafikont orvosunkkal megosztani. A dolog megbízhatóan működik és képes a pitvarfibrillációt kijelezni, szívrohamot és más szív- és érrendszeri betegségeket viszont nem.
Szoftverek, egészség, sport
A Tactix iOS és Android rendszerű telefonokkal kapcsolódik össze a Garmin Connect alkalmazás segítségével, illetve a térképek és frissítések PC-n és WiFi-n, mobil nélkül is elérhetők, akárcsak a WiFi-s edzésszinkron. Mivel a Garmin órarendszere még mindig kissé bonyolult és elsősorban gombhasználatra optimalizált, kapóra jön, hogy minden beállítás kényelmesen elérhető a telefonon, hogy a sokrétű számlapokat, a tevékenységeket, az alkalmazásokat, a gombfunkciókat és a widgeteket nagyobb képernyőn rendezgessük.
Az egyszerű felépítésű rendszer amúgy gyorsan reagál, a 32 GB-os tárolóra a felmásolt zeneszámok mellett a Spotify és több zeneszolgáltatás képes offline tárolásra, a kapcsolat Bluetooth fülessel és Garmin szenzorokkal gyorsan megvan. A mobilértesítésekre típustól függően nem csak előre definiált és általunk bővíthető válasz adható, hanem ABC DEF GHI stb. számpanelen bepötyöghető válasz is (ezt Androidon próbáltam), ám magyar ékezetek és diktálás lehetősége nélkül. Nyilván nincs iOS, Android vagy One UI rendszerszinkron, ahogy az Apple, a Google vagy a Samsung ökoszisztéma kiterjesztése sincs meg. Előfordult a kéthetes teszt során több szoftverleállás és újraindulás, szóval lehetne még reszelni a dolgon.
Angolul nyelven, egyszerű hangutasítással elérhető pár óra- és sportfunkció, a gyenge hangerejű és minőségű hangszóróval viszont csak csendes szobában működik a mobilhívás fogadása, és nem az igazi a mobilos hangasszisztensekkel való csevej. A Gemini, a Siri, a Bixby vagy a Perplexity nem natívan az órán fut, hanem a mobilszolgáltatás kihangosításaként, és nálam gyakrabban nem sikerült semmire sem rábírni, mint valamire sikeresen. Ezt éppúgy jobban megcsinálhatta volna a Garmin szoftvercsapata, mint a mobil és az óra ne zavarj üzemmódjának hiányzó összhangját, hogy egy készülékről állítsuk mindkettőt. A DND-t vagy külön-külön kell bekapcsolni, vagy az óra alvó módja alapján előre paraméterezni.
Különben minden Garmin szolgáltatás a helyén van, a widgetek és számlapok rendkívül adatgazdagok és néhány szimpla alkalmazás is telepíthető a Connect IQ áruházból, okosóra rendszernek mégsem lehet nevezni ezt az OS-t. Az előtelepített és bővíthető kontinenstérképpel számos navigációs opció elérhető sport közben és edzésen kívül, és valamivel végre érintésbarátabb a kezelés a korábbi évekhez képest, bár még mindig nyögvenyelős. A jó hír megannyi hazai erdei ösvény ismerete és Madeirán sem futottam ismeretlen útba, viszont a hazai turistautak színezett jelölései nincsenek meg. Golf- és sítérképek is akadnak.
A műholdas pozíciószerzés öt konstellációval és két csatornán pillanatok alatt megvan, a GPS-es pontossággal pedig Madeira meredek hegyei-völgyei között sem volt gond. Minimálisak voltak a letérések a konkrét ösvényekről, a szakaszok hosszai pontosak voltak, hozzávetőleg a pillanatnyi magasság és az összes emelkedés adatai is. Futás, túra, városi séta közben is megbízható volt a dolog és kapóra jött a térkép POI-kkal. A futáshoz kérhető verseny-, tempó- és magasságstratégia, ahogy a teljesítménymetrikától kezdve a Garmin edzőn át a futásdinamikáig temérdek adat megjelenhet az órapanelen, majd rögzül a felhőbe. Felsorolni is nehéz a sportlehetőséget (segít a termékoldal), ami nagyjából megegyezik a Fenix 8 tudáslistájával, plusz ugye a taktikai extrafunkciók.
A pulzuskövetés minden esetben megbízható, pontos és következetes, az óceánban úszva is működött a dolog mellpánt használata nélkül. A vízben mondjuk kissé darabosan rögzítette az óra a koordinátákat, de összevissza úsztam kis területen, és amúgy sem ez a sport az erősségem. A lényeg: elég megbízható az Elevate szenzor HIIT és pulzusalapú edzésekhez, éjjel pedig a HRV állapot elemzése, így nagyjából pontos az alváskövetés tanácsokkal, regenerálódás, forma és mozgásalapú edzéstippekkel, illetve reggeli jelentéssel. Következetes a stresszkövetés és megbízható a Body Battery érték, amely a pillanatnyi feltöltöttségünket, vagyis energiaszintünket jelzi. Tiszta grafikonokat rajzol az EKG, vegyesebb képet mutat viszont a véroxigén mérés gyakran 95% alatt rögzítve, amit ujjbegyes gyógyszertári eszközöm nem erősített meg.
Nincs kétség afelől, hogy a Garmin Tactix 8 a piac egyik legjobb elit sportórája MIP és AMOLED választékban, döbbenetesen jó üzemidővel, masszív, mindenálló vázzal, hasznos térképekkel és órafizetéssel, valamint végtelen sportfunkcióval és közösségi lehetőséggel, amiben a márka még mindig páratlan. A ráfizetés a Fenix 8-ra viszont csak annak éri meg, akinek a taktikai funkciók megkerülhetetlenek, és gyanítom Magyarországon szűk ez a réteg. Egyébként a hangszóróból és a hasznos EKG-ből áldozva egy Forerunner 965 is bőven elég majdnem mindenre, még komolyabb testmozgás mellé is, jóval légiesebb kivitelben, hasonlóan jó AMOLED panellel. Sportfókusszal a Garminnál mindenképp kevesebb figyelem jut a mobilos összhangra és ökoszisztémákra, ahogy az általános egészségkövetésre is. Többhetes üzemidővel és sok évre garantált sporthasználattal viszont még mindig nem lehet egy Garmin csúcsórával és Connect adatbázisával mellé nyúlni. A zsebbe viszont kell, és jó mélyen.
Bone123 a.k.a. Hidegkuti Zoltán