Hirdetés
Ahol nézni is lehet
Mi kell egy jó apphoz, ha a foci VB a téma? Frissesség, sok-sok információ, összefoglalók, képek, videók, állások, statisztikák, értesítések. Szerintem nem nagy kunszt belátni, hogy egy komplex és minden igényt kielégítő alkalmazásnak ezeket kell tartalmaznia, ha tényleg az a cél, hogy a maximálisat kihozzuk a történetből. Persze lehet, hogy nem mindenki akar mindent egy helyen látni, ráadásul a sok-sok funkciót valahogyan el is kell helyezni a telefonok kijelzőjén, ezért a kevesebb néha több, ha a megvalósítás igényes és célszerű. Természetesen rengeteg alkalmazást találunk a Play Áruház kínálatában, szerencsére nem csak angol nyelvű, hanem magyarul beszélő, színvonalas programok is akadnak.
A hazai mezőnyt ebben az anyagban három alkalmazás képviseli. Evidens, hogy az MTVA szoftverével kezdjük, náluk vannak a közvetítési jogok, így joggal elvárható, hogy egy profi alkalmazást készítsenek. Azonban már a letöltés előtt is gyanús volt, hogy az öt csillagból mindössze hármat kapott átlagosan a felhasználóktól a közmédia programja, ami bizony nem volt jó előjel.
Indítás után rögtön az aktuális menetrendet láthatjuk, legfölül a következő meccs szereplői és időpontja látható (a helyszín lemaradt), egy kis ikon van a jobb felső sarokban, ha riasztást szeretnénk ehhez beállítani. Az időpont ráadásul nem a meccs kezdetét jelzi, hanem az MTVA közvetítésének elindulását, ami - valljuk be - nem annyira lényeges információ, én például nemigen vagyok arra kíváncsi, hogy a kiváló hazai szakembergárda miket vartyog a mérkőzés előtt. A két ország zászlajára hiába kattintunk, nincs line-up, nincsenek adatok, ezek csak a meccs indulása után érhetők el. A már lejátszott mérkőzéseket megnézve kapunk statisztikákat, illetve a fontosabb történések listája is megvan, de ezekre is hiába kattintgatunk.
A bal felső sarokra nyomva viszont elő lehet rántani egy menüt, ahol szerencsére már vannak jobban összeszedett dolgok. A ranglisták között nem csak a gólokat, hanem akár azt is megnézhetjük, hogy ki követte el a legtöbb szabálytalanságot, ki volt a legtöbbet lesen és ki kapta a legtöbb passzt. Itt a lista szereplőire rá is lehet végre kattintani, ekkor láthatjuk a játékos fotóját és statisztikáit, valamint legfontosabb adatait is (hol játszik, hány éves, ilyesmi). Ezt elérjük a csapatok menüpontra kattintva, ahol szintén végignézhetjük az adott ország játékosait, illetve a nemzeti válogatott eddig lejátszott meccseinek statisztikáit is. Vannak hírek, amelyek viszonylag gyakran frissülnek, de ezek nincsenek összekapcsolva sem a játékosokkal, sem a csapatokkal. A fotók között meccsek szerinti bontásban nézhetünk meg képeket.
Az MTVA alkalmazásának leglényegesebb pontja azonban a videós szekció, hiszen ha náluk vannak a közvetítési jogok, akkor elvárható, hogy a VB-n esett gólok és a meccsek összefoglalói megtekinthetők legyenek. A Huawei P6-on ez el sem indult, egy Sony Xperia Z-n pedig odáig jutottunk, hogy végigment egy 38 másodperces műsorajánló, aztán úgy maradt az egész. A Play Áruház értékeléseit végignézve is az látszik, hogy ezen akadtak ki a felhasználók is, valamit nagyon elcsavartak a fejlesztők, ha két, meglehetősen jóféle készüléknek is beletörik a bicskája ebbe a szekcióba. Ahol nincs reklám, ott viszont megkapjuk a hőn áhított tartalmat, de azért ez így akkor sem mondható elfogadhatónak. Még egy menüpont akad, a beálítások, ahol az értesítést állíthatjuk be, illetve megkérhetjük a szoftvert, hogy ha mobilhálózatról használjuk, akkor a videók lejátszása előtt szóljon, hogy ez adatforgalmat eszik. Egyébként persze az egész program alapvetően igényli, hogy neten legyünk, de ez szinte minden vébés alkalmazásról elmondható.
Lehet persze kissé lesajnálni az MTVA alkalmazását, de közben tény, hogy ez az egyetlen app, ami lehetőséget biztosít arra, hogy nézzük is a meccseket, méghozzá egész frankó minőségben. Mi egy viszonylag combos WiFi mögött ücsörgünk, de azért van néha egy-egy megdöccenés, a tévében látottakhoz képest jó egy perces csúszás is összejöhet, de attól még tény, hogy látom és hallom a közvetítést, amit nem pótol semmiféle folyamatosan frissülő hírfolyam. Meccs közben elő lehet rántani a statisztikai adatokat is, ezt szintén értékeltem. Mobilneten viszont nem érdemes nekiállni, azért egy komplett, 90 perces foci eléggé odacsap az adatforgalomnak, egy félidő saját méréseim szerint karcolgatja a fél gigányi adatmennyiséget.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!