Hirdetés

Fejhallgatót, de aktív zajszűréssel vagy anélkül?

Eltávolít vagy közelebb visz minket a zenéhez a külső zajok kioltását segítő aktív technológia? Kétféle Audio-Technica ATH-MSR7-et hallgattunk össze!

Bevezető, aktív zajszűrés

Manapság egyre többet lehet hallani arról, hogy a 3,5 milliméteres jack csatlakozó napjai meg vannak számlálva az okostelefonokon, és bár az aktív zajszűrés (ANC, azaz active noise cancellation rövidítést takaró technológia) elsődlegesen a Bluetooth-képes hangkeltőknél jelenik meg, időnként vezetékes eszközöknél is felbukkan, többek közt a Huawei és a TDK kínál vezetékes, de aktív zajszűrésre képes megoldásokat. A technológia lényege, hogy a fülhallgatóba épített mikrofon mintavételezi a környezeti zajokat, és azokat ellentétes hanghullámmal oltja ki. A módszer gyakorlati megvalósítását a '80-as évek közepén a Bose fejlesztette ki, és jelenleg is ők uralkodnak ebben a kategóriában, ám a rendszerrel kapcsolatos lényegi szabadalmaik évek óta lejártak, azóta pedig rendre felbukkannak konkurensek, akik lényegesen a QuietComfort-kütyük (így nevezi ugyanis az amerikai székhelyű cég az ANC-s termékpalettát) árszintje alá tudják pozicionálni fül- és fejhallgatóikat. Minőségüket tekintve pedig már az esetek jelentős részében nincsenek akkora különbségek, mint néhány évvel ezelőtt, amikor a Bose főlénye megkérdőjelezhetetlen volt.

Egymás mellett tudtuk tesztelni az ATH-MSR7-et a zajszűrős változattal
Egymás mellett tudtuk tesztelni az ATH-MSR7-et az aktív zajszűrős változattal [+]

Az Audio-Technica is időben elkezdett foglalkozni az aktív zajkioltással, az ATH-ANC40BT-nél pedig már volt lehetőségünk megtapasztalni, hogy a gyakorlatban is remekül működik a japán gyártó által alkalmazott rendszer. Mai összehasonlításunk alapja azonban nem egy teljesen új termék, hanem a tavalyi ATH-MSR7 modernizált változata, ám valójában ez csak aktív zajszűrést takar, Bluetooth kapcsolatot nem, a vezetékektől és a 3,5 milliméteres jack csatlakozótól tehát hiába búcsúznánk el. Egymás mellé tettük a régit és az újat, hogy kiderülhessen, melyiket érdemes venni 2016-ban, és lehet-e kompromisszumok nélküli hagyományos fejhallgatóként tekinteni az ATH-MSR7NC-re, ha kikapcsoljuk a hangzásmódosító algoritmust.

A doboz csak apróságokban tér el az elődétől
A doboz csak apróságokban tér el az elődétől [+]

Az eredeti ATH-MSR7 ugyanis az egyik kedvenc headsetem volt a gyártó palettájáról: az én ízlésemnek kicsit sötét hangkarakter ellenére is remekül részletező, váratlanul jó térérzettel büszkélkedő eszközről van szó, ami alapvetően mobilokhoz lett tervezve, és amellett, hogy audiofil beállítottsággal is értékelhető, jól néz ki és nagyon könnyű meghajtani. A passzív izolációjával azonban volt gond: zárt létére korrekt hatásfokkal tompította a külvilágot, viszont szorítóereje az átlagnál jóval erősebb volt, így aztán nem a hosszú távú kényelméről vált ismertté.

Terítéken a legfontosabb tartozékok: két darab audiokábel, egy repülős átalakító és műbőr tok
Terítéken a legfontosabb tartozékok: két darab audiokábel, egy repülős átalakító és műbőr tok [+]

A doboz nem sokat változott, az zajszűrésre utaló piktogramoktól eltekintve kívül-belül ugyanazzal találkozunk: jár hozzá két darab jack kábel, mindkettő 1,2 méteres, a különbséget a lábkiosztás és a távirányítóval egybekötött mikrofon, attól függően kell tehát választanunk, hogy telefonnal, headsetként szeretnénk-e használni a kütyüt, vagy csak hagyományos fejhallgatót látunk az ATH-MSR7NC-ben. A hordozhatóság jegyében nem maradt ki a műbőr tok, az igazán hosszú utazásokhoz pedig egy repülős átalakító is elhelyezésre került a tartozékok között. A töltéshez használható microUSB vezeték van, töltőfej viszont hiányzik.

Két ugyanolyan fejhallgató?

Nagyon sokáig kell nézegetni a két eszközt, hogy bármilyen különbség feltűnjön közöttük, a legfeltűnőbb értelemszerűen az a kapcsoló, amivel az ANC-t kapcsolgathatjuk, ehhez kapcsolódóan pedig egy microUSB csatlakozó és egy állapotjelző led is megbújik rajta. A fültányér felső részein egy-egy apró lyuk jelzi a zajszűréshez használt mikrofon meglétét, a felsorolás azonban itt véget is ér, akinek az ATH-MSR7 tetszett, annak ez is fog, aki viszont nem tudott megbarátkozni a külsejével, az ezután sem fog tudni. Maradt a fém, műanyag és műbőr hármasából álló anyaghasználat is, sajnos az összeszerelési minőség továbbra sem a legjobb, felhelyezésnél hallhatunk kisebb nyekergéseket, viszont jó hír, hogy fél év aktív használat után az ATH-MSR7 aggasztónak tűnő hangjai nem lettek drasztikusabbak, így remélhetőleg a tartóssággal egyiknél sem lesz gond.

Egy képen szinte minden különbség: állapotjelző led, ANC-kapcsoló és microUSB csatlakozó
Egy képen szinte minden különbség: állapotjelző led, ANC-kapcsoló és microUSB csatlakozó [+]

A hagyományos modell 287 grammos volt, így nem számított kifejezetten könnyűnek, viszont úgy tűnik, hogy a beépített akkumulátor és a többi kiegészítő nem nyom sokat, hiszen az új változat sem nehezebb 310 grammnál, kényelmét tekintve pedig fejlődött: a fejpánt borítása érezhetően puhább lett, a szorítóereje pedig jelentősen csökkent. Remekül teszik a dolgukat a memóriahabok a fülpárnában, a circumaural kialakítás ismeretében a műbőr borítás egy forró nyári napon kellemetlen lehet, viszont így decemberben még előnyös is, hogy teljesen elzárja a fülkagylókat a külvilágtól. Az elkerülhetetlen jack kábel bal oldalt került elvezetésre, szigetelése pedig továbbra is hibátlan, semmilyen kábelzajt nem hallhatunk használat közben.

AliceWake is kipróbálta az ATH-MSR7NC-t
AliceWake is kipróbálta az ATH-MSR7NC-t [+]

A technikai adatokban sincs nagy eltérés: ugyanaz a 45 milliméter átmérőjű True Motion meghajtópár került az ATH-MSR7NC-be, mint rokonába, hasonlóképpen 5 - 40 000 Hz közötti frekvenciaátvitellel. Zajszűrés nélkül 30 ohmos névleges impedanciát és 97 dB/mW-s érzékenységet olvashatunk, aktív módban azonban hasonló érzékenység (104 db/mW) mellett érthető módon 150 ohmossá változik a fejhallgató. A beépített akkumulátort körülbelül 4 óráig kell tölteni, ezzel biztosan többnapos üzemidőt garantálhatunk, az állítólag 30 órás üzemidő végén pedig maximum kikapcsoljuk a zajszűrést, és passzív módban tovább használhatjuk az eszközt.

A telefonbeszélgetéseket ugyanúgy, a kábelen lévő mikrofonnal intézhetjük, mint az elődmodellnél, ennek érzékenysége nem változik a zajszűrés kapcsolgatásával, viszont mindenhogy jól működik, partnerünk a headsetes megoldásokhoz viszonyítva jó minőségű beszédhangot fog tapasztalni, viszont a zajszűrt megoldásoktól messze áll a távirányítóba épített aprócska egység.

Zenei hangminőség, összegzés

Az ATH-MSR7NC passzív módban szinte alig különböztethető meg a hagyományos MSR7-től, és ez már önmagában nagyon nagy dolog: remek térleképzés, dinamika, pontos reprodukció és kimondottan tiszta hangok nehezítik meg a fejhallgató levételét, semmilyen hiba vagy fölösleges kiemelés nem zavarja meg az élményt. Apró különbségek azért észrevehetők voltak, a zajszűrős kivitel még szélesebb színpadképpel hódít, enyhe magasközép-kiemeléséhez pedig egy fokkal visszafogottabb mélyek tartoznak, így még több apró részletet vehetünk észre a zenében, bár közben a felvétel apró hibáiból is több jut el a fülünkig.

Egy jobb hangminőségű mobil már bőven élvezhető szintre hozza mindkettőt, de egy komolyabb forrás csodákra képes
Egy jobb hangminőségű mobil már bőven élvezhető szintre hozza mindkettőt, de egy komolyabb forrás csodákra képes [+]

A zajszűrő nélküli MSR7 énekhangok szempontjából mindenesetre többet nyújt, hogy a hallgató biztosan maga előtt lássa az előadót. Az MSR7NC vokáljai gyakran elvesznek a részletek között, viszont a háttérhangokat sokkal lelkesebben tárja a felhasználó elé. Nem változott a hajthatóság, mindkét eszköz előnyére válik, hogy akár utcai körülmények között is megfelelő hangerőt képes kihozni belőlük szinte bármilyen okostelefon, ám a megdöbbentő részletességhez nem lesz elég egy alaplapi audioprocesszorral ellátott mobil, egy komolyabb forrást mindkettő meghálál.

A memóriahabos fülpárnák igazán kényelmesek, de nyáron minden bizonnyal izzasztóak
A memóriahabos fülpárnák igazán kényelmesek, de nyáron minden bizonnyal izzasztóak [+]

Aztán a zajszűrős kivitel bekapcsológombja átkattan, és passzív módból aktivizálja magát a rendszer. Az ANC szerencsére nem torzítja el nagyon a zeneiséget, viszont a teljesen csendes környezeten kívül bárhol ad egy alapvető zajt, „súgást" a tartalom mögé, amit értelemszerűen azért érzékelünk, mert a mikrofon feldolgozza a zajt, és adja az ellenpólust, de a fülünkig már a külvilág zaja sem jutna el, hiszen zárt fejhallgató van rajtunk. Ez hasonlóképpen jellemző hirtelen impulzusoknál, egy ajtócsukódás vagy egy dudálás kimondottan kelletlen tud lenni zajszűréssel, viszont a monoton zúgásokat remekül tompítja: legyen szó a metró zajáról, a motorhangokról vagy akár csak a mosógép zúgásáról, az ANC ezeket remekül eltávolítja, miközben a zene vagy a szöveg igazán élvezhető marad, még alacsony hangerő mellett is.

Még a fültányér mögött is zajcsillapítót láthatunk, kár, hogy apróbb nyöszörgések még így is megzavarják a minőségérzetet
Még a fültányér mögött is zajcsillapítót láthatunk, kár, hogy apróbb nyöszörgések még így is megzavarják a minőségérzetet [+]

Az ATH-MSR7 zajszűrős változatának felára 15 ezer forint, a hagyományos változat ugyanis körülbelül 75 ezer forintba kerül, míg az ATH-MSR7NC-ért nagyjából 90 ezrest kérnek el. Mindkettő remekül szól, kényelmes, könnyen meghajtható és hordozható, a zajszűrős kivitelre szavazni azonban csak annak éri meg, aki nagyon sokat utazik hosszú távon, monoton háttérzajjal. Repülőn szinte nélkülözhetetlen extra, ahogy vonaton vagy egy autó utasaként is nagyra értékeljük majd a technológiát, ráadásul a fejpánt enyhébb szorítása miatt valószínűleg a harmadik óra után sem akarjuk majd levenni az ANC-s kivitelt. Az apró összeszerelési hibák sajnos megmaradtak a frissített kiadásnál is, viszont annak mindenképpen örülhetünk, hogy passzív állapotban semmilyen kompromisszumot nem kell hoznunk a testvérmodellhez képest, így az ATH-MSR7NC ugyanúgy megérdemli a plecsnit, mint elődje.

Audio-Technica ATH-MSR7NC

szentkuti11

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Audio-Technica ATH-MSR7NC
Audio-Technica ATH-MSR7NC Általános
Technológia Vezetékes, aktív zajszűrős
Tömeg (fejhallgató) 305 gramm
Színvariációk fekete
Impedancia (passzív) 30 ohm
Impedancia (aktív) 150 ohm
Érzékenység (passzív) 97 dB / 1mW
Érzékenység 104 dB / 1mW
Meghajtó átmérője 45 milliméter
Frekvenciaátvitel 5 Hz - 40 000 Hz
Mikrofon hagyományos
Mikrofon frekvenciaátvitele 50 Hz - 4 000 Hz
Töltési idő körülbelül 4 óra
Üzemidő (aktív) akár 30 óra
Egyebek
microUSB kábel, két darab jack kábel, repülőgépes átalakító

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés