Evolveo StrongPhone WiFi - az Operaház fantomja

Bevezető, tartozékok

A jelenlegi mobiltelefon kínálat elvben mindenki igényét le kellene, hogy fedje. Hiszen ezerszám válogathatunk a gyártók, típusok között, noha a szabad választást némileg árnyalja, hogy a készülékek túlnyomó többsége okostelefon. No de ez nem gond, hiszen mindenki okostelefont szeretne. Vagy mégsem? Mi a helyzet azokkal, akik speciális munkájuk vagy hobbijuk miatt olyan eszközt szeretnének, amiben bár nincs nyolcmagos processzor és fullHD érintőkijelző, viszont esetleg nem merülnek le egy nap után vagy mondjuk nem teszi tönkre őket egy kis víz vagy homok?

Evolveo StrongPhone WiFi
[+]

A strapatelefonok sosem képviseltek jelentős részt a piacon, az okostelefonok megjelenésével meg még inkább háttérbe szorultak. Mostanra persze ezekből is készítenek strapa változatokat, ám ezek néhány kivételtől eltekintve csak por és víz ellen védettek. Márpedig ha valaki kimegy a hegyekbe túrázni vagy csupán olyan környezetben dolgozik (pl. építkezés), ahol egy átlagos mobil könnyen „halálos” veszélynek van kitéve, ott ezek se érnek sokkal többet. A megoldás a klasszikus strapamobil, nyomógombokkal és valódi ellenálló képességekkel. Az Evolveo számára nem ismeretlen ez a terep, most pedig egy új versenyzőt küldenek a ringbe.

Evolveo StrongPhone WiFi
[+]

A StrongPhone WiFi neve egyértelműen utal a kialakításra, ám ugyanez nem igaz a dobozra. Szokványos csomagolás, a márkára jellemző fekete alapszínnel és lángnyelvekkel. A csomag elsőként magát a telefont tárja fel előttünk, majd ennek kiemelése után a tartozékok is előbukkannak. Hálózati töltőfej, USB adatkábel és egy sztereó füles, ez a szokványos, az egyetlen extra egy ovális fémlemezke. Ezzel (is) tudjuk a hátlapot rögzítő csavarokat nyitni és zárni.

Evolveo StrongPhone WiFi
[+]

Külső

Strapamobilra nem sűrűn használnak olyan jelzőket, mint hogy szép, elegáms, kecses. Az Evolveo készüléke 23 mm-es vastagságával és gumiborításával nem titkolja, mire képes. A dobozon is szerepel az IP67-es jelölés, ez ugye a por- és vízállóságra utal, utóbbi esetében legalább fél órát kibír egy méteres mélységben. Ezen felül ütés- és rázkódás elleni védelemre is felkészítették. Noha sehol nincs szó róla, hogy esetleg valamilyen katonai szabványnak is megfelel, de igencsak biztosak lehetünk afelől, hogy az átlagos mobiloknál sokkal többet kibír. A gumiborításon kívül az enyhén recézett oldalfal is segíti a biztos fogást. Minőségileg nem lehet belekötni, annyira egyben van, mint egy sziklatömb.

Evolveo StrongPhone WiFi
[+]

Az előlapon nagyjából fele-fele arányban osztozik a kijelző és a billentyűzet. Előbbi 2,4”-es képátlóval és QVGA felbontással rendelkezik, továbbá kétrétegű, megerősített üveget tettek rá. Egyvalami viszont kimaradt, ez pedig a betekintési szög, mert az szinte nincs is. A gombok elrendezése nagyban hasonlít a korábban már tesztelt Gladiator RG250 készülékhez, viszont itt a navigációs gomb szögletes lett. Én feleslegesnek éreztem a felső részen lévő két gyorsgombot, amivel a fényképező és az üzenetek érhető el, ráadásul mivel ezek enyhén kiemelkednek a mellettük lévőkhöz képest, nehezítik azok megnyomását. Egy kicsivel keményebbé tettem volna a nyomáspontot, viszont a világítás megfelelő. Legfelül egy előlapi kamerát és a hangszórót találunk. Utóbbi jó hangos, bár a hangminőség lehetne picit jobb.

Evolveo StrongPhone WiFi
[+]

A hátlapot nézve is egyértelmű, mivel is állunk szemben. A levehető akkufedél két csavarral van rögzítve, ebben egy fémplakett is helyet kapott, ahol a víz- és ütésállóság ismét fel van tüntetve. Ezen kívül a kihangosító méretes nyílása és a mellette elhelyezkedő kamera érdemel említést, továbbá alul van lehetőség akasztó befűzésére is. A sarkokban lévő torx csavarok nem díszek, ezek valóban a készülékházat tartják össze.

Evolveo StrongPhone WiFi
[+]

Oldalt még egyszerűbb a helyzet, alul csak a mikrofon van, a jobboldalán semmi sincs, balra rejtőzik a microUSB. Ezt persze egy fedél mögé tették, mégpedig olyan mélyre, hogy csak a saját, hosszú fejjel ellátott kábelje megy bele rendesen. Felül pedig ott a zseblámpa, és a jack dugó. Ja nem, az ott ugyanis egy vakfedél, ami annyira vak, hogy ki sem lehet nyitni. Hogy milyen célból találták ki ezt a megtévesztést, nem jöttem rá.

Hirdetés

Menü, alapfunkciók

Meglehetősen gyorsan feléled a telefon, persze el vagyunk szokva ettől. A képernyő felépítése klasszikus, legfelül a státuszjelző ikonok, aztán dátum és idő, szolgáltatói kijelzések, alul meg a funkciógombok kiírásai. A menü is 4x3-as elrendezésű, a sorrend vagy kinézet megváltoztatására nincs lehetőség. A kezelés ennek megfelelően nem épp bonyolult, néhány apróbb logikai bakitól eltekintve (pl. a kijelző fényerejét miért egy teljesen külön almenüben lehet állítani).

A telefonkönyv akár 3000 kontaktot is befogad, ami bőven elég lesz bárkinek. Ha hozzáadunk valakit, akkor több számot, képet, csengőhangot, születésnapot, e-mail címeket, teljes postacímet is beírhatunk. Üzenetek esetén a szövegbevitellel akadnak problémák. A probléma gyökere szoftveres, ugyanis ha beviteli módot váltunk (pl. kisbetűről nagyra), akkor végig kell mennünk az összes választható opción, mire visszatalálunk arra, ami nekünk kell. Van naptárunk is, jegyzetek is rögzíthetők bele riasztással, továbbá kapunk még számológépet, jegyzetelőt, feladatlistát, pénznem átváltót, illetve világórát és ébresztőt is.

Evolveo StrongPhone WiFi Evolveo StrongPhone WiFi

Egy alap fájlkezelő segít rendet tartani a memóriában, ebből egyébként majdnem 44 MB jutott a készülékbe, ezt microSD kártyával bővíthetjük tovább. Adatátvitelben a microUSB és a Bluetooth jelenléte megszokott, még a HSDPA sem olyan spéci extra. A WiFi viszont már az, ez eleve egy ritka dolog a jelenlegi klasszikus mobilok között. Azonban ezt még azzal is megfejelték, hogy hotspotra is képes, ami viszont tényleg különleges. A használata semmivel se nehezebb, mint mondjuk egy androidos okostelefonon, beállítjuk a hálózati nevet, a jelszót és mehetnek is a bitek. A szoftverbe amúgy integrálták az Opera Mobile böngészőt (ez Operaház néven szerepel a menüben), ami nem rossz, de talán nem véletlen a hotspot képesség, mert magán a telefonon elég kínszenvedés a netezés. A telefon egyébként kétkártyás, dual standby módban működik, tehát hívás közben csak az egyik kártya elérhető. Telefonálás és üzenetküldés előtt mindig kiválaszhatjuk, melyik kártyát szeretnénk használni.

Evolveo StrongPhone WiFi Evolveo StrongPhone WiFi

Multimédia, összegzés

A hátlapon lévő kamera mindössze 2 megapixeles, és mivel sem autofókusz, sem LED villanó nem jár hozzá, sok jóra nem is számíthatunk tőle, amit a lentebb lévő fotók is igazolnak. Ettől függetlenül van néhány opció, amit állíthatunk benne. Expozíció, sorozat-, panoráma- és keret fotózás, éjszakai mód, időzítő, fehéregyensúly, effektek, időbélyegző, kikapcsolható zárhang. A meglepetés akkor ér, amikor videofelvételre kapcsolunk, ugyanis itt akár WVGA felvételt is rögzíthetünk.

Zenei téren sem leszünk jobbak, mert a lejátszó nagyon harmatos. Nincs előadók és albumok szerinti válogatás, mi tudunk kijelölni egy könyvtárat, annak a tartalmát pedig egyszerűen beszórja egy lejátszási listába és ennyi. Vannak különböző hangzásképek, ismétlés és véletlen lejátszás, de ezek nem sokat javítanak a helyzeten. Ráadásul a már említett vakdugó miatt a füles is a microUSB-re csatlakozik, így szinte lehetetlen a gyárit másra cserélni, márpedig a hangzása alapján ez lenne az első lépés. Rádiónak nyoma sincs, pedig az legalább javíthatta volna az összképet.

Evolveo StrongPhone WiFi Evolveo StrongPhone WiFi

A lecsavarozható hátlap mögött egy zömök hasáb az akkumulátor, ami mellesleg 1700 mAh-s kapacitású. Ez egy átlagos okostelefont egy napig képes energiával ellátni, itt viszont ez bőven elegendő. Sokat elmond, hogy a teszt elején feltöltöttem teljesen, majd öt napnyi használat után még két csík megvolt a négyből a kijelzőn. Igaz, hogy nem gyötörtem agyon, elsősorban beszélgettem rajta, kb. 2 órát, egy kis netezés, nyomkodás, no és persze két, folyamatosan aktív kártyával.

Evolveo StrongPhone WiFi
[+]

Értékelés: Evolveo StrongPhone WiFi
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 10 pont
Összeszerelés minősége 10 pont
Kijelző mérete, minősége 4 pont
Belső
Kezelhetőség 6 pont
Sebesség 8 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 2 pont
Felhasználói felület élménye 5 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 7 pont
PIM funkciók 5 pont
Adatkommunikációs képességek 7 pont
Multimédia
Vizuális 5 pont
Audio 3 pont
Egyebek
Üzemidő 9 pont
Ár/érték aránya 6 pont
Hogyan értékelünk?

Az Evolveo StrongPhone WiFi egy rétegmobil, viszont sajnos nem a legjobb. A külsővel és a strapabírásával nincs baj, egyértelműen a nehéz körülmények közötti használatra készült. Még a kínált funkciók mennyiségével se lenne gond, akinek tényleg a masszívitás a fontos, és hogy bármilyen körülmények között tudjon telefonálni, annak ennyi teljesen elegendő. A gond a szoftverrel van, ami elavult és buta megoldásokat tartalmaz (pl. zenelejátszó). A WiFi és a hozzá tartozó hotspot funkció viszont okos ötlet, maga a telefon nem valami jó internetezéshez, de egy kisebb tablet vagy akár laptop mellé netet csiholni remekül megfelel. A kialakításon kívül az akkumulátor érdemel feltétlen dícséretet, az üzemidő teljesen jó, ez pedig itt is kiemelt szempont. Kár, hogy mindezt egy gyenge kamerával és kijelzővel párosították. Árban se lenne vészes a helyzet, hiszen kártyafüggetlenül, 2 év gyártói garanciával 39 ezer forintért megvehetjük. Ha a fent említett hibák nem volnának benne, akkor ezzel nem is volna gond, azonban így sajnos nem tudok rá pecsétet adni.

Rusi

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Evolveo StrongPhone WiFi
Evolveo StrongPhone WiFi Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 125 x 57 x 23 milliméter
Tömeg 166 gramm
Színvariációk fekete
SIM-foglalat normál, dual SIM
Kijelző
Kijelző átlója 2,4 hüvelyk
Kijelző felbontása 240 x 320 pixel (167 ppi)
Kijelző típusa TFT-LCD
Színárnyalatok száma 262 ezer
Hardver
SoC típusa nincs adat
Processzor típusa nincs adat
Processzor csíkszélessége nincs adat
Processzor utasításkészlete nincs adat
Grafikus chip nincs adat
RAM mérete nincs adat
Memória
Telefonkönyv kapacitása 3000 név
SMS memória 1000 üzenet
Szabadon felhasználható belső tárhely 43,8 MB
Memória bővíthetősége microSDHC
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 7,2 Mbps / 5,76 Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / 2.0 (A2DP)
WiFi 802.11b/g
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / nincs
GPS vevő nincs
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok van
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / nincs
Hangrögzítés nincs
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform nincs adat
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter van
Extra szoftverek nincs
Multimédia
Fő kamera 2 megapixel, fix fókusz
Másodlagos kamera van
Videófelvétel van (WVGA)
Zenelejátszó szoftver van
Hangszínszabályzó van
FM-rádió nincs
Üzemidő
Alap akkumulátor 1700 mAh, lítium-ion
Készenléti idő 170 óra
Beszélgetési idő 8 óra 30 perc
Internetezési idő nincs adat
Zenelejátszási idő nincs adat
Videólejátszási idő nincs adat
Egyebek
IP67 por- és vízálló, ütésálló, zseblámpa

Azóta történt

  • Mobilarena TV: Evolveo StrongPhone Q4

    A mai adásunkban a cseh gyártó újdonságát fogjuk bemutatni, mely amellett, hogy négymagos processzorral rendelkezik, még IP67-es védettséget is élvez.

  • Evolveo StrongPhone Q4 - erődemonstráció

    A cseh gyártó várva várt újdonsága nem csupán hardveres téren ígér előrelépést, hanem külsőleg is, hiszen IP67 védettséggel rendelkezik, és még ütésálló is.

  • Evolveo StrongPhone Accu - feltöltődés

    A cseh gyártó legújabb stapatelefonja nem csak ütésállósággal, kellemes árral és extrém hosszú üzemidővel szolgál, hanem akár külső akkumulátorként is bevethető.

  • Evolveo StrongPhone X1 - olcsó strapabírás

    A csehek újdonsága a strapatelefonok kategóriájában próbál szerencsét, mely vízálló és ütésálló burkolata mellett a két SIM kezelésének lehetőségét vonultatja fel.

Előzmények

Hirdetés