Eken M002 MID - tablet kínai módra

Bevezető

Az iPad november 30-tól kapható hazánkban, legolcsóbb verziója is majdnem 150 lepedőt kóstál. A Samsung Galaxy Tab is csak pár hete érhető el, függetlenül még többe kerül. A MID márkanevű kínai tablet pedig 30 ezer forintért vihető haza. Ilyen árkülönbség esetében az ember hajlandó elég sok dolgot elnézni, de tabletre ácsingózó, ám erre komolyan költeni nem óhajtó embertársaink azért nem árt, ha tisztában vannak azzal, hogy ennyi pénzért mit kaphatnak.

Eken M002
[+]

Mert azért nem véletlen, hogy a kínai tablet ára ennyire alacsony. Nyilvánvaló, hogy kompromisszumokat kell kötni, ugyanakkor fel is teheti magának mindenki a kérdést: mire használna egy tabletet? Mi az az élethelyzet, amiben kizárólag a tablet a megoldás, nem jó hozzá a notebook / netbook, vagy a nagy képernyős okostelefon? És persze most kisarkítottam a dolgot, de végeredményben a tablet nem fog hozni plusz funkcionalitást az életünkbe, ha van már notebook a birtokunkban, viszont most már több hetes használat után elmondhatom, hogy vannak pillanatok, amikor a tablet ugyan nem nélkülözhetetlen, de praktikus.

Eken M002
[+]

Fentiekből következik, hogy igen, használtam (és nem csak én) tesztünk hősét. Nem mondom, hogy minden együtt töltött perc maga volt a kéjmámor, sőt, jellemzően nem volt az, de ennek az is az oka, hogy mindent ki szerettem volna rajta próbálni. Pedig egy 30 lepedős tablet nem arra van, hogy mondjuk játsszunk rajta, az Angry Birds például megfektette az egészet. A 30 lepedős tablet leginkább arra van, hogy az ember netezgessen az ágyban, a kanapén, esetleg kaja közben. Meg arra van, hogy fotókat és videókat nézzen a fent nevezett helyeken és tevékenységek mellett.

Eken M002
[+]

Az igazsághoz tartozik, hogy a Neodigitől az M002 mellé kaptunk egy másik kínai eredetű tabletet is, mindenféle márkajelzés nélkül, leginkább röhögni, szerintem, mert másra nem volt jó. Mondjuk az már sokat elárul, hogy indításkor közölte, hogy 1.9-es Android fut rajta... az Eken termék legalább őszinte maradt az 1.6-os verziószámmal.

Hirdetés

Külső

Egy tabletnek a külsejét nagyon nem lehet elszabni: van egy ordas nagy kijelző, ennyi. Ez csak az elmélet, a gyakorlat mást mutat, rögtön kezdve a burkolati anyagok megválasztásával. Nos, az M002 nem jeleskedik a prémium anyaghasználat szempontjából, az előlap még csak-csak, de a hátlap érdes tapintású, kellemetlen plasztik. Viszont nem csúszik, ez okvetlenül a javára írandó.

Eken M002
[+]

A csatlakozók különösek. Alul Apple dock konnektor van, ami működik is. Van hozzá olyan átalakítókábel, ami lehetőséget ad arra, hogy normál USB cuccokat rádugdossunk (pendrive). Ezen kívül még abszolút nem szabványos töltő tartozik a készülékhez, van 3,5 mm-es jack kimenet és microSD bővítőhely. Ezek mind a gép aljában vannak. A kijelző 480x800 pixeles felbontású, ám mivel 7 inches, ez nem tűnik különösebben finomnak. A technológia rezisztív TFT, izomból kell nyomni, hogy történjenek a dolgok (főleg a görgetés-csúsztatás okoz nehéz pillanatokat), a betekintési szög elég sovány, csak szemből ad értékelhető képet a készülék.

Eken M002
[+]

A kijező mellett egyetlen gomb van, s ez már okoz problémákat. Az Android rendszer által megkövetelt négy billentyű helyett ez csupán a vissza funkciók látja el, ezért a szoftvert úgy módosították, hogy a felső sávban mindig ott van az opciókat előhúzó ikon, valamint a házikó alakú virtuális gomb, ami már segít a navigálásban. A hátlapot nem lehet levenni, az akkumulátor nem hozzáférhető, kamera az előlapon ugyan van, de csak VGA felbontásra képes.

Eken M002
[+]

Használat közben

Hogy ebben a cuccban milyen vas ketyeg, arról ellentmondásos információk keringenek a neten. Az biztos, hogy 1.6-os Android rendszert kapunk, ami nem szabványos, tehát a Market nem elérhető róla. Persze ettől még mindenféle programokat fel tudunk rá tenni, a mi gépünkön is volt egy sereg alkalmazás.

Eken M002

Amit biztosan tudunk, hogy a WLAN természetesen nem maradt ki, elég jól is működik. A legtöbb forrás szerint 600 MHz-en ketyegő ARM processzor dolgozik a gépben, amihez bizonyos hírek szerint 256, más források alapján 128 MB RAM és ROM tartozik hozzá, valamint egy 2 gigás háttértár. A hátlap alatt elvileg 3000 mAh kapacitású akkumulátor ficereg, ennek szerintem a fele sem igaz. Egy-két óra netezés után már töltőért kiált a kütyü.

Eken M002

A hardveres felépítés a témában jártas olvasók számára már predesztinálja, hogy a sebesség rettentő nyögvenyelős. A görgetések szaggatnak, az egyes ikonon megérintése után érezhető holtidő alakul ki. Ez alapesetben egy 30 lepedős gépnél még csak-csak megbocsátható lenne, de sajnos a készülék ott is elvérzik, ahol leginkább használnánk, jelesül az internetezésnél. Hogy a már betöltőtt oldalakon való navigáció nem túl szépséges a folyamatos gördítés teljes hiánya miatt, az még beleférne. De a gép sebessége a szűk keresztmetszet a böngésző számára is, függetlenül attól, hogy milyen sávszélt teszünk a dolog mögé, az oldalak csigalassúsággal kerülnek rá a képernyőre. Nem úgy, mint a régi, modemes időkben, hanem hosszú ideig nem történik semmi, aztán egyszerre megjelenik egy rakás tartalom, de nem minden, csak annyi, amennyit szerintem a készülék képes volt egyszerre feldolgozni. Azt kiüríti a képernyőre, aztán megint mereng, egy ideig semmi nem változik, aztán hirtelen beesnek a hiányzó képek és formázási okosságok.

Eken M002

Türelmes netezőknek javasolt. A Google Maps is hosszasan töltődik, a YouTube kliens még ennél is tovább késztet várakozásra. Minden funkciónál érezni, hogy szenved a hardver, ami talán elég egy kisméretű, kis kijelzős mobilban (i-mobile IE 6010), az egyszerűen kevés egy ekkora panellel rendelkező tablet esetén, amin nem segít a szűkös RAM sem. Pedig ha 30 lepedőért lehet ilyet kapni, akkor egy kicsivel nagyobb költséggel megoldható lehetett volna egy viszonylag normálisan működő vas összekukázása is, a jelenlegi piacon ugyanis még 50 ropiért is simán versenyképes lenne egy olyan tablet, amely ugyan kínai, de legalább az alapfunkciók tekintetében rendesen teszi a dolgát. Így viszont marad csak egy olcsó, de nyögvenyelős eszköz, ami funkcionálisan talán úgy-ahogy rendben is van, csak éppen a tempó miatt nem tud alternatívává válni. Egy dolgot viszont mutat: ha egy kicsit összeszedik magukat Kínában, akkor fognak jönni olcsó és versenyképes tabletek felénk is. Mi több, két újabb modellre már van is ígéretünk, reméljük, hogy azok valóban megmutatják, hogy nem csak 100 ezer forint felett vannak értelmes eszközök ebben a kategóriában.

Bog

A készüléket a Neodigitől kaptuk. Köszönjük.

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés