Nyírás
Ha mindent jól csináltunk, akkor tényleg nem lesz a továbbiakban sok teendőnk. Elindul, csíkokban dolgozik, a kert végén fordul. Ha zavar, hogy mindig ugyanolyan irányban csíkos a fű, akkor lehet állítani a szögön, vagy magától is 5 fokot fordul minden új nyírás előtt. Halk, nem túl gyors, csak azt hallani, hogy szöszmötöl, hiszen a történetnek nem az a lényege, hogy bevágod a susnyás közepébe, ott egy métert nem fog menni. Az a lényege, hogy folyamatosan csípkedi le a fű legfelső pár milliméterét és rögtön le is dobja a földre, nem gyűjti össze, vagyis mulcsoz. Így mindig ugyanolyan hosszú lesz a gyep.
Amikor lemerül, akkor hazatér tölteni. Nagyjából két és fél órát molyol egy töltéssel, aztán egy órát regenerálódik. Óránként átlagosan 120 négyzetméterrel végez, ha a teljes területet lenyírta, akkor még külön körbemegy a széleken, hogy azok is meglegyenek. Elég jól bánik az emelkedőkkel és a hepehupás talajjal, nálam egy lyukba szorult csak be, pampogott és küldte az üzenetet a mobilra, kivettem, aztán megjelölte magának, hogy oda ő többet nem megy. Bármikor oda lehet mellé sétálni és a nagy STOP felirat megnyomása után matatni a menüben, de van egy biztonsági PIN, amit az első használatnál nekünk kell beállítani. Ezt minden felnyitás után kéri, szóval nyilván el lehet lopni, de PIN nélkül semmire nem lesz alkalmas. Ezt speciel onnan tudom, hogy én már úgy kaptam a gépet, hogy volt rajta beállítva egy kód, amit egy ideig a forgalmazóval együtt vadásztunk, mert nincs olyan reset, ami a PIN-t is kiöli.
Ha olyan helyre tesszük, ami egy jól körülhatárolt, mindenféle zavaró dolgoktól mentes terület, akkor tényleg nem kell vele foglalkozni. De ha mondjuk vannak fák, akkor már nem ilyen vidám a helyzet, mert nem szerencsés, ha leesett gallyakon kell keresztültrappoljon, nem praktikus, ha mondjuk ilyen-olyan terméses között kell gázoljon: nyilván felaprítja a ringlót, vagy éppen átgurul rajta és szétlapítja, de ezek könnyen ragadnak bele a kerekek bordáiba is, az aljnövényzetben pedig el tud akadni a masina. Szóval a fák alá ne küldjük be, vagy gereblyézzünk előtte bőszen. Ha mondjuk van járólap a kertben, vagy több részre van osztva a pázsit, akkor tudunk zónázni, de az fontos, hogy az egyes zónák között jelöljünk ki neki átjárási lehetőséget. És akkor csak itt fog keresztülmászni mondjuk a betonon.
Hirdetés
Nem tudok meredekségi fokot írni, mert nagyban függ a hegymászó képessége attól, hogy milyen talajon kell megoldania a feladatot. A LiDAR érzékeli az esőt, ha elkezd csepegni, akkor szépen hazamegy, később folytatja a munkát. Mivel a LiDAR működéséhez nem kell fény, ezért éjszaka is tud dolgozni, a Dreame alapból erre az idősávra nem tesz munkát, de főleg azért, mert a sötétben elég kellemetlen átesni a gépen, ha nem figyelünk oda. Van fagyszenzor is, ami a téli ügymenethez szükséges, fagypont alatt szintén nem dolgozik, de hát olyankor még a fű sem nő.
Összegzés. Eleinte nagyon haragudtam a termékre. Nekiment fűnek-fának (vagyis csak fának), bezuhant a tűzrakóba, amikor pedig nagy nehezen letudta az 1500 négyzetmétert, akkor nem jelölgette be az akadályokat, mint egy Dreame porszívó, ami még a cipőt is felismeri. Panaszkodós levelet írtam a gyártónak, ahonnan nagyon türelmesen megválaszolták az összes problémám, úgyhogy újra körbementem a telken, körberajzoltam minden létező akadályt, elkerültem a fák alatti területet (ömlik le mostanában az alma, alig győzzük összeszedni), vízszintesre alakítottam a dokkoló helyét, közelebb is hoztam a WiFi-hez és lőn csoda: a Dreame A1 hirtelen elkezdett úgy dolgozni, hogy már nem álltam vigyázban mellette órákig, hanem látván, hogy mennyire szakszerű kábé el is felejtettem, hogy ott van a kertben. Reggel kimentem a tornácra egy kiflivel: jé, már el is kezdte a melót, este pedig csak arra figyeltem, hogy locsolás után elrakjam a slagot. Amúgy azon is átmegy, csak előfordul, hogy eltéríti a helyes irányból. Az alkalmazás küldött értesítést, hogy mikor megy tölteni néha, nekem több nem is kell. Ja, de: a Dreame még nem csinálta meg a szoftvert úgy, hogy az foldable telefonon is rendesen kinézzen, szóval erre még eléggé számítok.
Robinak neveztem el. Azért, mert eddig is Robi nyírta a füvet kistraktorral. Mondjuk ő két óra alatt végzett. Főleg, ha nem voltam ott, mert ha igen, akkor további két órát jártatta a száját. Viszont a humán Robit pontosan 100 alkalommal tudom kihívni a Dreame áráért, ami úgy 12 évet jelent. És 12 év alatt azért majd kell cserélni pengéket párszor, talán akkut is, az élő Robit viszont biztos nem lopják el, viszont ő nem tartja pont 6 centiméter hosszan a füvet — akkor jön, amikor már ronda a látvány és szólok neki. Vagyis arra jutottam, hogy igen, hasznos lenne nálam is egy ilyen eszköz. Tök ügyes, jól dolgozik, a kutya is megszokta, akárki jött hozzánk vendégségbe mind kérdésekkel bombázott és figyelte, hogy mit csinál a masina, ráadásul tényleg szinten tudja tartani a gyepet. De ettől még egy szegélynyíró azért kell, hogy a növények között, a fák alatt és a kerítés mentén beszálljunk időről-időre a Dreame mellé. Pénzt biztos nem spórolnék vele az árát ismerve, időt talán igen, de főleg azt spórolnám, hogy nem kell az egész gyeppel foglalkozni. Akkor meg minek van a kert — kérdezhetnék a kertészeti szempontból lelkesebb olvasók, de így is ott van rengeteg növény és tennivaló, legalább a fűvel nem kell szórakozni. Összességében tehát az első robotfűnyírós tapasztalatom tényleg tapasztalat volt. Nekem is meg kellett tanulnom, hogy miképp működik egy ilyen masina, vagyis ha a továbbiakban esetleg más termékeket is kipróbálok, akkor a Dreame A1 lesz a referencia, mert sok-sok tutorial és egyéb termék tesztjeinek olvasgatása után az derült ki, hogy a Dreame tényleg abban erős, hogy a konnektivitási és navigációs vonalat remekül kapta el a robotporszívós háttérrel, iszonyú jól kezelhető a menürendszer, kellő intelligencia van az egész miskulanciában, vagyis csak néhány dolgon javítanék:
1. A műanyag talajcsavart azonnal felejtsük el
2. Az app tudjon magyarul és működjön rendesen foldable termékeken is
3. A LiDAR 3D adatait használja a navigációra, vagy legalább a térképkészítésnél kérdezzen rá, hogy ezt és ezt nem akarom-e no-go zónaként definiálni
4. Ha kamera is lenne rajta, akkor ügyesebben látná az akadályokat
5. Ha pedig egy porszívókról ismert leesés-szenzort is kapna, akkor nem zuhanna bele véletlenül a homokozóba, a medencébe, a tűzrakóba, vagy csak a lelkes kutya által ásott lukba
Úgy egyébként a készülék nem csak jó, hanem jól is néz ki, jól kezelhető, de leginkább: hatékony. Hogy kéne-e? Hát előbb egy olyan kert kéne, amit tényleg érdemes egy ilyen masinával kezelni, egyenes a talaj, van benne öntözőrendszer és egyértelműen körülhatárolható szélei vannak. Egy ilyen területen igazán elemében tudna lenni a Dreame A1, ám még a tényleg nem túlságosan ápolt, relatív rétszerű, random cserjékkel/fákkal teleszórt és meglehetősen hepehupás környezetben is derekasan helytállt. Hiányozni fog, megszoktam, hogy valahol ott molyol a kertben.
Bog
A terméket a Dreame hazai forgalmazója adta kölcsön a tesztre, köszönjük. A robotot itt lehet megvenni:
Euronics
eMAG