Hirdetés
Multimédia
A hátlapra 8, az előlapra 2 megapixeles kamera került. Ez még önmagában nem lenne baj (noha mostanság általában a 13 és 5 megapixel kezd elterjedni ebben az ársávban), nem a felbontás a lényeg, hanem a minőség, ezt nem lehet elégszer elmondani. Mind a mai napig valamiért él a köztudatban, hogy ami nagyobb, az jobb (és ezen az elven a 233-as busz klasszisokkal frankóbb, mint az 5-ös), noha egy átlagfelhasználónak a 8 megapixel is bőven elég kell legyen. (Erre a vonatra egyébként felült a HTC az Ultrapixel kamerával és annak 4 megapixeles felbontásával, ami nem lett volna rossz ötlet, ha mondjuk tisztességesen megcsinálják.) Mindegy, a lényeg, hogy milyenek a képek, illetve ehhez milyen kezelőfelületet kapunk. Ebből a kettőből pedig a Modena egyet legalább jól csinál. Látszólag.
A kereső pofonegyszerűen működik. Jobb oldalon lehet három opció közül választani: videó, fénykép és pro. A videó Full HD felbontásra képes, a két fotós módnál viszont felülről további beállítások húzhatók le. Sima fotózásnál HDR, időzítő, effektek, képarány, geotagging kérhető. A jobb felső sarokban választhatunk jelenetmódot (szép arc, mosolyérzékelés, éjszakai mód). Ha az előlapi kamerára kapcsolunk, akkor állítható, hogy mennyire retusálja a fejünket a szoftver, simítja a bőrt és vékonyít. A pro módban pedig elérünk egy olyan, körkörös csúszkarendszert, amit a Lumia készüléknél is látunk, állítható a fókusz, a fehéregyensúly és az expozíció. Hát ez ugyan tök jól hangzik, csak hát elkövették azt az egészen elképesztő hibát, hogy ebben az esetben nem lehet 4:3 arányú képet választani, ami azzal jár, hogy az alkotások 2 megapixelesek lesznek. Pro módban, ehhez mennyi odafigyelés kellett volna? Hogy senki sem nézte át a szoftvert a forgalmazás előtt? Mindegy, igazából, mert akár így, akár úgy, de a minőség magáért beszél, először jöjjenek a 16:9-es fotók:
Ezek pedig 4:3 méretben, automata módban (mert más nincs), 8 megapixeles méretben:
Már a keresőt nézve is az látszik, hogy a dinamikatartomány irgalmatlanul kicsike, vagy beégnek a világosabb részek, vagy feketék lesznek a sötétebbek. A szoftver lehetőséget ad arra, hogy a fókuszálás helyét és a fénymérés helyét külön tehessük rá a képre, de ez nem változtat azon, hogy a nagy dinamikatartományú témáknál még a HDR sem fogja kihúzni a csávából a kamerát. Szintén már a fotózásnál szembeötlő, hogy a vonalélesség igen gyenge — ezt eleinte arra fogtam, hogy alacsony a kijelző felbontása, de aztán persze átraktam a képeket gépre, hogy ott szembesüljek azzal, hogy a Modena kamerájával bőven van gond. Homályos, életlen, beégett alkotások születnek, ez a szenzor bizony ebben az árkategóriában átlag alattinak számít. Nincs sok köszönet a videózásban sem, erről ez a tesztfelvétel árulkodhat.
A zenelejátszást a gyári szoftverre bízták, a Play Zene a szokásos funkcionalitással rendelkezik. Jó hír, hogy van FM-rádió, amely fülhallgató csatlakoztatását követően működik. A rossz hír, hogy többen, többszöri nekifutásra sem tudtunk egyetlen normális mérést összehozni, noha nem találtunk semmi olyan beállítást, ami annyira elcsavarná a hangképet, ahogyan azt tapasztaltuk. A gyári füles minőségéről már volt szó, saját füllel, normális headsetet használva sem brillírozik a készülék, de azért bőven a hallgatható tartományban helyezkedik el. Kihangosítva sem túl combos a produkció, de hangerőnek nem vagyunk híján. Az mondjuk kissé meglepő volt, hogy az MP3 fájlok tagjeit nem volt képes kezelni, normális előadók és számcímek — minden más telefon által látható módon tárolva — helyett egy-két nagybetűs karakterláncok jelképezték az albumokon található muzsikákat.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!