Coolpad Modena - Európába (el)tévedt

Hardver, UI

Az alaphangot már megadta a qHD felbontású, 5,5 hüvelykes panel, másutt is inkább az látszik, hogy a Coolpad (Yulong) mérnökei ott spóroltak, ahol csak tudtak, miközben igyekeztek ennek ellenére is bent tartani a gépet a középkategóriában. A chipsetre nem lesz panasz, a Snapdragon 410 ugyan már nem annyira friss, de teljesítmény bőségesen elegendő ebben az ársávban. A 64 bites, négymagos processzor mellett az Adreno 306-os GPU-t találjuk, ami ezzel a qHD felbontással lazán megküzd. Az 1 GB RAM jelenléte nem okoz széles mosolyt, mostanság már egyre több gyártó ennek a dupláját rámolja a középkategóriás eszközökbe, ennél viszont sokkal hervasztóbb, hogy a belső tárhely papíron csak 8 GB. Ennek pont a felét tudja a júzer elérni, a többire rátelepszik a rendszer, a UI és a gyári programkínálat, ez pedig ma már azért már karcsúnak mondható. Szerencsére arra biztosít lehetőséget a készülék, hogy az appokat áttehessük egy memóriakártyára.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Coolpad Modena Samsung Galaxy Ace 4 Op3n Dott telefon Samsung Galaxy J1
Rendszerchip Snapdragon 410 Snapdragon 410 MediaTek MT6582 Spreadtrum SC8830
AnTuTu 5.x Benchmark 18228 pont 21541 pont 19545 pont nem futott le
Vellamo Browser 2014 pont 2301 pont 1702 pont 974 pont
Vellamo Metal 827 pont 788 pont 768 pont 522 pont
Geekbench 3 (single) 440 pont 476 pont 354 pont 302 pont
Geekbench 3 (multi) 1268 pont 1422 pont 1196 pont 552 pont
GFXBench Man. onscreen 6,3 fps 8,3 fps nem indult el nem indult el
GFXBench Man. offscreen 13 fps 1,9 fps nem futott le nem indult el
GFXBench T-Rex onscreen 13 fps 15,3 fps 9,4 fps nem indult el
GFXBench T-Rex offscreen 5,2 fps 5,3 fps 4,2 fps nem indult el

A sebességteszteken az elvártakat hozza az eszköz, a mindennapi használat során sincs gond az alapvető funkciók kapcsán. Akadásmentes a menü, a megszokott, gyári alkalmazások gyorsan megnyílnak. Közepes grafikájú játékok simán futnak (mondjuk a Temple Run 2), csak akkor esik gondolkodóba a készülék, amikor több alkalmazás is csinál valamit a háttérben, meg mondjuk frissítünk is épp pár appot. Jó hír, hogy az Android 5.1-es verziójával jön a Modena, ebbe viszont belenyúlt a gyártó, ráhúztak egy — minő meglepetés — CoolUI-nak nevezett felhasználói felületet. Ebben olyan vadállatian sok meglepetés nincsen, a legfontosabb eltérés, hogy nincs menü, hanem a kezdőoldalakat rámolhatjuk tele ikonokkal, mappákkal és widgetekkel.


[+]

A CoolUI azért tud néhány extrát. Egyrészt az ikonokat átrajzolja, de ezt — és ezért jár a vállveregetés — egy mozdulattal vissza lehet kapcsolni a Google-féle megoldásra. Lehet változtatni a lapozási animáción, értelemszerűen a háttérkép is cserélhető, de el lehet tüntetni az ikonok alól a feliratokat is. Működik a dupla koppintásos felébresztés, de lezárni már nem lehet így a kijelzőt. Erre azt a megoldást találta ki a gyártó, hogy a középső gombra lehet kétszer rányomni. A feloldás történhet valamilyen karakter sötét képernyőre történő rajzolásával és akkor úgy oldódik fel a masina, hogy rögtön a megfelelő alkalmazásba ugrik.


[+]

A két SIM kezelésében nincs semmi rafinéria, beállítható, hogy alapesetben melyikről menjenek a hívások és az üzenetek, illetve az adatforgalom. Ebben viszont van trükk, az egyik kártya ugyanis csak GSM (GPRS/EDGE) hálózatokra tud felmászni, a másik viszont a 4G-vel is jóban van, tehát érdemes erre allokálni az adatforgalmazást. Emiatt egyébként a hangminőségben is érezhetünk eltérést, 3G/4G hálózatokon azért füllel is hallhatóan tisztább a beszélgetés. A két SIM egyszerre csak standy állapotban üzemel, ha az egyiken társalkodunk, addig a másik lezuhan a hálózatról és nem elérhető.


[+]

Az alapvető programok tök frankón működnek, villámsebesen be tudtam állítani az e-mail fiókomat, ráadásul a SwiftKey gombsor gyárilag fent van a gépen, ami remek ötlet, mert hibátlanul, melléütés nélkül működik. A gyártó nem tolta túl extra appokkal a telefont, ami szerintem jó irány, viszont okosan válogatott a népszerű és gyakran használt, ingyenes alkalmazások közül. Ezért fent van a Facebook, a Twitter, a Messenger, a WhatsApp, a Skype és az Instagram, kapunk fájlkezelőt (ES File Explorer), dokumentumkezelőt (WPS Office), diktafont és időjárás alkalmazást (Zuimei Weather). És kábé ennyi, ez egy korrektül összeválogatott eszköztár, minden másra ott a Play Áruház és a Mastercard.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

  • Vodafone Smart 4 NFC - az árlistából sem tűnik ki

    Újabb saját márkás készülék bukkant fel a Vodafone kínálatában, de ez valahogy nem az, amire vártunk. Túl sok a kompromisszum miközben az árazás a szokásosnál kevésbé ütős.

  • Coolpad 7320 teszt

    A telefont a Minidealről rendeltem DHL szállítással 156 dollárért, és egy héten belül meg is érkezett.