Hirdetés
Hardver, operációs rendszer, szoftverek
A kellemes külső egy hasonló jelzőkkel leírható, de nem kimagasló belsőt takar. A Z71 szíve egy 600 MHz-es órajelen ketyegő Qualcomm MSM7227-es processzor, mely mellett 256 MB RAM és 512 MB ROM teljesít szolgálatot. Ugyanez a chip teljesít szolgálatot többek között a HTC Legendben és a Sony Ericsson Xperia X10 miniben is, így akik olvasták azok bemutatóit, tudhatják, hogy bár az MSM7227 ugyanarra az ARM1136EJ-S processzormagra épül, mint a több évvel ezelőtt használt MSM7200A, annál sokkal erőteljesebb. Ennek oka alapvetően az, hogy az MSM7227-ben már található másodlagos cache memória és integrált lebegőpontos számítóegység, mely a multimédiás feldolgozóképességet dobja meg erőteljesen. Bár ez az architektúra gyengébb a jelenlegi csúcstartoknál (Qualcomm Snapdragon, vagy bármely Cortex-A8-ra épülő chip), a legolcsóbb Androidos készülékek között tulajdonképpen jónak számít. A Commtiva Z71 ennek megfelelően egy egész gyors készülék; igaz, néhol kicsit döcögősen animál, komoly lassulást sosem produkált és alapvetően stabilan is működött, bár egyszer sikerült lefagyasztanom. Tessék megnézni ezt a videót, minden kiderül róla:
Valószínűleg többekben is felmerült a kérdés: melyik Android verzió fut a újdonságon? A válasz kellemes, mert bár a Commtiva specifikációs oldala még 1.6-ot emleget, a valóságot 2.1-nek hívják, ráadásul az ígéretek szerint hamarosan érkezik a 2.2-es frissítés is, mely komoly sebességbeli előrelépéssel kecsegtet. A menü animációja és a főképernyő ikonjai a LauncherPro nevű alkalmazásra emlékeztetnek, de sehol nem találtam jelét annak, hogy ez futna a készüléken, elvileg egy csupasz Androiddal állunk szemben. A készenléti képernyő egyébiránt öt oldalból áll, melyeken parancsikonokat és widgeteket egyaránt elhelyezhetünk. A hely bőségesen elég, mivel a gyári kínálat a minialkalmazások terén elég gyatra, a gyártó semmivel nem járult hozzá a Google kínálatához. Ennek megfelelően csak a már ismert widgetekkel találkozhatunk: analó óra, energiagazdálkodás, fotó, képkeret, keresés, Latitude, naptár, RSS, üzenetek, YouTube, zene.
Szoftverek téren semmi átütőre nem kell számítani, a gyári alkalmazások mindenből megvannak, ezzel nagyjából le is fedtük az alapfunkciókat. Extrának mondható a Documents To Go, melyből nem a teljes verzió került a masinára, így a Word/Excel/PowerPoint/PDF fájlokat csak megnézni tudjuk, szerkeszteni nem. Van hangjegyzet, Google Térképek és Latitude, utóbbi a térképen mutatja meg, hogy barátaink épp hol tartózkodnak. Jópofa továbbá a Places nevű cucc, mely gyakorlatilag egy POI-gyűjtemény, azaz különféle helyekre kereshetünk rá a közelünkben (kávézó stb.). Ezzel vége is a felsorolásnak, de nem szabad elfelejteni, hogy az Android Marketból gyakorlatilag bármit letölthetünk, amit csak akarunk. Fontos megjegyezni, hogy a készülék tud magyarul.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!