Bevezető
A CMF a szintén nem túl régóta létező Nothing tavaly életre hívott almárkája. A három betű a “Color, Material, Finish” rövidítése, vagyis a szín, az anyaghasználat és az összeszerelési minőség van fókuszban, az eddigi termékek ezt általában igazolják is, de alapvetően a CMF úgy vonult be egy szűk, a téma iránt jobban érdeklődő vásárlóközönség tudatába, hogy rohadt olcsó cuccok, amik amúgy elég jók. Erre jó példa a CMF Phone 1, na meg most a CMF Phone 2 Pro, amit szintén hamarosan tesztelünk majd.
Headset és óra a CMF kínálatában [+]
De CMF név alatt nem csak telefonok, hanem kiegészítők (headset, óra) is jönnek, a tavalyi órához magyar hivatalos forgalmazás hiányában nem volt szerencsénk, de idén füles és CMF Watch Pro 2 is érkezett hozzánk a hazai disztribútortól. Az kapásból egyértelmű, hogy a rohadt olcsó kitétel megáll: 25 ezer forint alatt nyit a termék, miközben egy tök jópofa külsejű, papíron egész sokat tudó szerkezet, egy aktivitásmérő karperec árszintjén nyújt órás kialakítást és sok-sok funkciót.
Ám ilyet pont nemrég láttunk már a myPhone Hammer kínálatában is, szóval nem olyan meglepő, hogy ezen az árszinten már össze lehet ütni egy ilyesmi órát, a kérdés inkább az volt, hogy CMF név alatt mennyire lesz egyedi a cucc, mennyire működik jól és az olcsó árfekvés miatt milyen kompromisszumok adódnak. Mert sajnos adódnak.
Hirdetés
Kialakítás
Nem gondolták túl a dobozt: benne van az óra (a mi gyári szíjunk kék bőr volt), valamint egy pogopines töltőkábel, aminek a másik vége USB-A. A vezeték nélküli töltés tehát rögtön hiányzik a funkciólistáról, de 25 lepedőért ez várható is volt. Az viszont egyáltalán nem volt benne a pakliban, hogy ezen az áron ennyire sokféleképpen lehet a cucc külsején változtatni, mert nem csak a szíjakat, hanem a karimát is lehet cserélni, már a Temu is tele van karimákkal, ha a CMF által kínált gyári opciók nem lennének elég izgalmasak. A karimát cserélni csavarós mozdulat után lehet, de marhára kell figyelni, hogy jól tegye vissza az ember, mert nem csak egyféleképp lehet, ha viszont nem a megfelelő helyre kerül a lünettán a felirat, akkor legközelebb már irtó nehéz lesz megint leszedni.
Hozzánk egy középszürke matt opció esett be kék szíjjal: az alumínium tokozás miatt az óra könnyű, bőrszíjjal 48 grammot nyom a mérlegen, szilikon pánttal 44 gramm a tömege. 1,32 inches átmérőjű a kijelző, amely AMOLED, 466 x 466 pixeles felbontású, a gyártó szerint 600 nites a maximális fénysűrűség, a frissítési ráta pedig 60 Hz. Van fénymérő valahol a kávában, mert tudja automatikusan állítani a fényerőt, de kézzel ezt felül lehet bírálni. És sajnos néha kell is, mert vagy sokat késik, vagy egyáltalán nem reagál a megváltozó fényviszonyokra.
A kék-hamuszürke példány lünettája domború, de van lapos profilú opció is, apró CMF by Nothing felirattal. Egyetlen kezelőszervünk van a jobb oldalon, ez egy benyomható és tekerhető gomb, ami jó minőségű és annyiban jó helyen is van, hogy nem tudjuk véletlenül megnyomni. A kijelzőt fel lehet amúgy ébreszteni nem csak csuklómozdulattal, hanem érintéssel is, de ezt külön be kell kapcsolni.
Az óratest 1,36-1,39 cm vaskos (függően attól, hogy domború-e a lünetta), belefért egy 305 mAh-s akkumulátor, ami a gyártó szerint még aktív használat mellett is 9 napos készenléti időt biztosít, normál esetben egy 11 nap, ha pedig állandóan GPS-t használunk, akkor 25 órát megy el egy töltéssel. Ezek hihető értékek, sok nyesztetéssel nálam 65% tűnt el a telepből egy hét alatt. A töltési idő 100 perc a saját csatlakozóján.
Bár nem látszik elsőre, de mikrofon és hangszóró is van a kis apróságban, tehát Bluetooth telefonhívások lebonyolítására is alkalmas, az óra alján pedig ott ül a szokásos PPG szenzor, ami a pulzust és a véroxigénszintet monitorozza. Mivel a szíj cserélhető, ezért mindenki olyat választ, ami neki tetszik, nálam biztosan nem a kék nyerne, de az teljesen ízlésbeli kérdés. Viselni az órát szinte észrevehetetlen, kicsi is, könnyű is, nem buflák, nem áll el a csuklótól, férfi és női kézre is abszolút illik.
App és funkciók
Az alkalmazás felhasználói felületének megjelenése illeszkedik a Nothing/CMF stílusába, vagyis minimalista, dot-mátrixos feliratokkal dolgozó, majdnem monokróm design, ami most nem pirossal, hanem narancsszínnel van meglöttyintve, mert a CMF-nek ez az árnyalat jutott. A párosítási folyamat triviális, de majd kelleni fog egy felhasználói fiók, ami jöhet a Google profilunkból is. A kapcsolat stabilitásával viszont voltak problémáim, olykor-olykor megszakadt csak úgy, ráadásul nem is próbálkozik újra felépíteni ezt a szoftver addig, amíg meg nem nyitjuk az alkalmazást. Pedig az tökre fut a háttérben.
Az órán a menürendszert nem nehéz kiismerni. A kezdőoldalon értelemszerűen az általalunk választott számlapot látjuk, de mivel a belső tárhely csirke (szabadon elérhető nincs is mondjuk a zenéknek), ezért egyszerre hatféle számlapunk lehet magán az órán, ha újat akarunk a telefonos alkalmazásban választani, akkor egy meglévőt tudunk lecserélni. A gyártó jópofa és egyedi számlapokat kínál, de ezek sajnos nem kontextuálisak, vagyis ugyan láthatók lehetnek rajtuk bizonyos információk (lépések, időjárás, akku, ilyesmi), ezekre hiába bökünk rá, nem kerülünk át a kapcsolódó felületre.
A számlapról jobbra-balra lapozva négy oldalnyi widgetünk lehet, de ezek fix elrendezésűek, nem tudunk magunknak összelegózni sajátot, nem is lehet újat hozzáadni a listához, csak eltakarítani azt, ami nem kell. Kár, mert furán vannak összepárosítva a dolgok: a napi aktivitás alatt az időjárás van, a zenelejátszó vezérlője alatt pedig a lépésszám, de legalább a telefonálós widget koherens (utolsó hívások, névjegyek, tárcsázó). A widgetekről már át lehet jutni a vonatkozó funkciók közé. Fentről a gyorskapcsolók jönnek elő (hat ikon), ezek nem módosíthatók, lentről pedig az értesítések. És akkor beszéljünk is ezekről: amelyik alkalmazás ikonját ismeri az óra (például Messenger), azt odarakja, amit nem, ahhoz egy szövegbuborékot rajzol. Üzenetekben érkező képeket és emojikat nem kezel. És nem minden alkalmazással van jóban, a Messengernél oké, de én speciel BlackBerry Hubot használok levelezésre, ott viszont azt csinálja, hogy amikor beesik az email, akkor látom a feladót és a tárgyat, de ha ezt nem nézem meg és jön egy következő levél, akkor megint rezeg az óra, de a legrégebbi olvasatlan emailt fogom látni a kijelzőn, nem a legutóbb érkezettet. Az üzenetekre nem lehet sem válaszolni, de még reakciót sem tudunk visszaküldeni, viszont a hívások elutasításához vannak gyorsüzenet sablonok, amelyeket a telefonon tudunk szerkeszteni.
Ha az oldalsó gombot nyomjuk meg, akkor jutunk a menübe. Ez lehet listás, illetve ömlesztett ikonos — feliratok nélkül, ezt inkább azoknak tudom javasolni, akiknek remek vizuális memóriájuk van, mert a kis kijelzőn a monokróm rajzocskák persze menőn néznek ki, csak az a júzer nem néz ki menőn, aki guvvadt szemmel tekergeti a scrollozás miatt az oldalsó gombot, hogy megtalálja a keresett funkciót. A menüpontokban nagy meglepetés nincs, a szokásos dolgokat fogjuk itt találni, edzést és egészségügyi adatokat, alvás és stresszmonitort, világórát, ébresztőt, időjárást, zenelejátszót, kamera exponálást, számológépet, naptárat, zseblámpát (fehér kijelző) és telefonkeresőt. A felület amúgy gyors, reszponzív… csak éppen sem ez, sem pedig a telefonos alkalmazás nem beszél magyarul.
A mobilos app alapvetően négy fülre van osztva. Az elsőn vannak az edzési és egészségügyi kártyák (csempék, lapok, widgetek), vagyis egyfajta pillanatkép a testünkről. Ezekbe mind bele lehet kukkanatani a részletesebb statisztikák kapcsán, ezekről a később értekezünk. A következő fül az edzés indítására szolgál, itt kizárólag olyan aktivitásokat indíthatunk, amelyekhez kell GPS: ha innen indítjuk, akkor a telefon adatait használja. A harmadik fülön lehet babrálni az órát (értesítések kezelése, számlapok, gyorsüzenetek, világóra városai, ébresztő), illetve itt kérhetjük, hogy a pulzust, a véroxigént és a stressz szintet figyelje-e folyamatosan és adjon-e riasztást. A negyedik fül a profilunké, a fiókunk adatai és a magasságunk, életkorunk, testtömegünk megadására szolgál.
Sport és összegzés
Az egészségkövetésben és az edzésmonitorozásban a CMF Watch Pro 2 nem jeleskedik. Sőt. Sok problémám van, talán a lépésszámlálással kezdem, ami nagyon csúnyán alulmér. Referenciának egy Galaxy Watch 7 Ultra volt a másik csuklómon, volt olyan napom, hogy a CMF szerint nagy volt az öröm, mert elértem az 5000 lépést estére, a Samsung pedig 13 ezer lépésről számolt be. És ezen a napon volt egy másfél órás foci, ami kapásból több 5000 lépésnél. És tudta, hogy szaladgálok, mert rögzítettem edzésként, az emelkedett pulzusomról nem is beszélve. Máskor viszont random helyzetekben azt gondolta, hogy itt most edzés zajlik (be van kapcsolva az automatikus felismerés), csak felvettem egy videót némi gesztikulálással, ami szerinte egy kerékpározásra(!) hasonlított.
Ugyanilyen láma az alváskövetés is. Egyrészt teljesen kikészül attól, ha mondjuk a tényleges alvás előtt csak nyomkodom a kanapén a notebookot. Akkor az lesz erre az éjszakára az alvás (mondjuk másfél óra), hogy utána még tényleg aludtam úgy 6 órát, az már fel sem tűnik neki. Szintén alulmér a pulzus kapcsán is, ha a Samsung 130-as értéket jegyzett, akkor a CMF 110-et. És a Samsung találta el, az edzőtermi futópadon is van pulzusmérés, ami a koreai órát igazolta. Evidens, hogy emiatt az elégetett kalóriákat is alulszámolja, egy súlyzógépes edzésnél a CMF 380-at mért, a Galaxy Watch 7 Ultra pedig 560-at, ami azért messze túlmutat azon, amit hibahatárnak tekinthetünk. A GPS sem túl pontos, egy kültéri biciklizés során a CMF szerint 3 kilométert tekertem, a bringa szerint pedig 3 és felet.
A tevékenységeink és egészségügyi adataink részletezése is maximum közepes színvonalú. Na meg elég lehangoló is, a súlyzógépes edzésemre (ami azért nem volt olyan himi-humi) kemény 1 pontot adott az 5-ből azzal a kommenttel, hogy “relaxing”, a focira már megajánlott 1,9 pontot, köszi. Nincs adat a VO2 Maxról, kültéri edzések során nincs magassági adat, nincsenek lebontva az edzések kilométerekre, nem mutat sem maximális, sem pedig átlagsebességet. Vagyis én bizony ezt az órát sportolásra csak szőrmentén tudom ajánlani, trendek követésére oké, de egzakt adatokat hiába várunk el tőle. Jó viszont a beszélgetési hangminőség és az üzemidő, viszont a rezgés erőssége túlzás. Már-már zavaróan intenzív, kicsit mintha zörögne is ilyenkor az óra, ami valamelyest árnyalja a remek összeszerelésről sugallt képet.
Összegzés. 24-25 ezer forintért papíron sokat tud a CMF Watch Pro 2. És van, ahol sokat is ad: jópofa a design, jó a kijelző, egyedi a megjelenés nem csak a külső, hanem a menürendszer kapcsán is, menő ötlet a cserélhető lünetta, kellemes az üzemidő, miközben relatív apró és könnyű maga az óra, pedig még hangszóró és mikrofon is fért bele. De. Nagyon sok dologban viszont bosszantó, kapásból nem tud magyarul. Alulmér markánsan a pulzus és a lépésszám kapcsán, nem elég pontos benne a GPS, kevés adatot tárol el a tevékenységeinkről, nem mindig jó az értesítéskezelés, nálam néha elvesztette a telefonnal a kapcsolatot, a jópofáskodó grafika pedig néha a használhatóság rovására megy. Úgy érzem, hogy a kevesebb ezúttal több lett volna, a CMF olcsó, de frankó termékek gyártására jött létre, amit az első telefonjuk tökéletesen igazolt (vélhetően a második is, ami most érkezik hozzánk tesztre), de az órájuk inkább csak egy divatos kellék, mintsem egy komolyan vehető sport -és egészségkövető mindenes. Ha valakinek főleg az a fontos, hogy legyen egy értesítéseket kijelző, telefonbeszélgetésekre is alkalmas, divatos, egyedi, könnyű, relatív hosszú üzemidejű óra a kezén, akkor oké. De ha valaki azt gondolta, hogy a CMF majd egy olyan órát üt össze kedvező áron, amivel a sportot és az egészségügyi funkciókat is le lehet fedni, akkor az bizony csalódni fog. Sajnos pont azért vártam többet ettől a terméktől, mert eddig a Nothing/CMF szinte mindig jól eltalált, árban nagyon is versenyképes készülékeket dobott piacra, a Watch Pro 2 viszont nem illik bele ebbe a képbe.
Bog