Caterpillar B15 - mer(ül)őben vakmerő

Bevezető, tartozékok

A 2013-ban megrendezett Mobile World Congress alatt a Sony termékmenedzserével is sikerült interjút készítenünk, melyből sok okosságot megtudhattunk a strapatelefonok iránti igények kapcsán. A japánoknál már jó ideje elvárás, hogy a gyártók olyan termékeket dobjanak piacra, melyek az alapvető természeti elemeknek valamilyen szinte ellenállnak. Ha megnézzük a távol-keleti felhozatalt, láthatjuk, hogy a telefonok valóban megfelelnek a víz- és porállóság bizonyos mértékű besorolásának. Kérdés persze az, hogy az európai közösség miként viszonyul ehhez. A beszélgetésből kiderül, hogy az öreg kontinensen is kezd kialakulni az az általános vélemény, hogy szükséges lenne már efféle védelemmel felruházni a mobilokat.

Caterpillar B15
[+]

Nyilvánvaló, hogy vannak viszont olyan munkakörök, igénybevételek, amikor már a kis mértékű ellenállóság nem elegendő. Ekkor lépnek be a képbe azok a cégek, akik kimondottan olyan telefonokat gyártanak, melyek az átlagosnál jóval erősebb igénybevétel esetén is képesek épek és működőképesek maradni. A Caterpillar, rövidebben CAT megnevezés sokak számára a munkagépekkel azonosul, nem véletlen tehát, hogy ők ténylegesen ilyen strapatelefonok fabrikálására fordították figyelmüket. A Caterpillar B25-ről és a jelenlegi tesztmodellünkről, a B15-ről is az idei MWC-n hullott le a lepel, ám míg előbbi sima nyomógombokkal rendelkezik, addig jelen esetben már érintőképernyőről számolhatunk be, mely mellé IP67-es szabvány is párosul, némi ütésállósággal megspékelve.

Caterpillar B15
[+]

A Caterpillar B15-öt a Speedshop jóvoltából tesztelhetjük, tőlük pedig a márkához illő sárga dobozban kaptuk, melyen semmi extra nem látható, hiszen mindössze egy CAT logóval fűszerezték a borítást. A csomagolás tartalma átlagos, kapunk egy töltőfejet, egy adatkábelt és egy normál kialakítású headsetet. Mosolyogtató dolog, hogy a leírás ugyanolyan alakúra van kivágva, mint a telefon, ezen felül pedig hasznos, hogy a hátlaphoz pótkiegészítőket is pakoltak.

Külső

Ha kivesszük a dobozból a masinát, máris láthatjuk, hogy meglehetősen robusztus külsőt kapott a B15. Nem is csoda, hiszen a készülék megfelel az IP67-es szabványnak, vagyis teljes mértékben védett a por ellen, de egy méter vízben is megúsztatható akár fél óra időtartamig. Ez egyébként már eleve egy figyelemreméltó védettségi szint, ám a CAT nem állt meg itt, hiszen újdonságuk akár a 2 méteres magasságból betonra történő leejtést is könnyedén túléli. Ehhez persze kiváló összeszerelési minőség és rendkívül vaskos anyagok szükségesek, amit a gyártó kivétel nélkül teljesít is. Az ellenálló, üvegből, alumíniumból és gumiból álló matériához így a megszokottnál nagyobb, 125 x 63,6 x 15 milliméteres méretek társulnak, de a 170 grammos tömeg sem mondható éppen hangyányinak.

Caterpillar B15
[+]

Az ezüst-fekete színösszeállítás azon kívül, hogy gyönyörű, illik is a telefonhoz, és elölről is tökéletesen passzol a kijelzőhöz. A 4 hüvelykes TFT-LCD megjelenítő 480 x 800 képpontos felbontással rendelkezik, ami majdnem 233 pixel / inch eredményt jelent. A TFT miatt sajnos a betekintési szög nem túl jó, oldalról még nincs gond, felülről viszont már abszolút nem látható a tartalom. A színek közepesek, a fényerő viszont elfogadható, akár erősebb napfényben is olvasható marad minden. A képernyő alatt három, háttérvilágítással rendelkező, érintésérzékeny vezérlőgomb kapott helyet, melyek a menübe lépés, a kezdőképernyőre ugrás és a visszalépés funkcióit látják el. Felül a CAT logó, a beszédhangszóró és az előlapi VGA kamera terpeszkedik, és ezek a kijelzővel együtt lefelé fordítva is védettséget élveznek, hiszen a keret pár milliméterrel magasabbra nyúlik a széleken.

Caterpillar B15
[+]

A 15 milliméteres oldalak nem feltétlenül eredményezik a kényelmes farmerzsebben hordozgatást, ám nem is erre találták ki a B15-öt. A félig alumínium keret mindkét oldalon három-három csavarral került rögzítésre, mely egyrészt hasznos, másrészt pedig mutatja a telefon kiváló összeillesztési minőségét. Jobbra sárga színben láthatjuk a hangerőszabályzó gombokat, közöttük pedig a kamera indítására szolgáló kezelőszervet nyomogathatjuk. Baloldalon egy gumiajtócskát találunk, mely mögé a microUSB csatlakozóját bújtatták, a készülék felső részén pedig hasonló megoldás keretében férhetünk hozzá a 3,5 milliméteres jack aljzathoz.

Caterpillar B15
[+]

A hátlap az egyik legimpozánsabb része a telefonnak, ez az ezüst-fekete színkombináció a CAT logóra kiélezve egyszerűen csodás, ráadásul a lánctalp nyomaira emlékeztető recézés és az alumínium körbe foglalt hátlapi kamera is megtapsolandó. Kicsit viszont számomra csalódás, hogy az eddigi csavaros kivitelezés helyett most egy kis csúszkával tudjuk leszedni a borítást, ami nem tűnik annyira atombiztosnak, mint az eddigi telefonokon. Örömteli viszont, hogy a hátlap eltávolítása után a cserélhető akkumulátorhoz is hozzáférhetünk, de errefelé tudjuk behelyezni a két normál méretű SIM-et és a microSD kártyát is.

Hirdetés

Hardver, szoftverezettség

A manapság egyre közkedveltebb hardveres felépítést ennél a készüléknél alkalmazták, így a burkolat alá egy 40 nanométeres csíkszélességű, ARMv7 architektúrájú MTK MT6577 chipset került, mely egyebek mellett egy kétmagos, magonként maximum 1 GHz-re skálázott processzort is tartalmaz. A grafikus feladatokat több-kevesebb sikerrel a PowerVR SGX531 igyekszik ellátni, RAM-ból pedig mindössze 512 MB-ot kapunk, ami szerintem már édeskevés, hiába nem egy erőműről beszéltünk. A belső tárhely 4 GB, ám ebből szabadon 3,7 GB érhető el, de szerencsére plusz 32 GB-tal is tudjuk ezt bővíteni a microSD kártyahelynek köszönhetően.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Caterpillar B15 Media-Tech Imperius N3xt Alcatel OT-997D Gigabyte GSmart GS202+
Quadrant Standard 2956 pont 2939 pont 1689 pont 2940 pont
Linpack for Android (single) 40,092 MF. / 2,09 s 39,807 MF. / 2,11 s 34,628 MF. / 2,42 s 40,057 MF. / 2,06 s
Linpack for Android (multi) 68,369 MF. / 2,47 s 65,047 MF. / 2,59 s 59,432 MF. / 2,84 s 64,524 MF. / 2,61 s
Smartbench 2012 Prod. 2072 pont 2147 pont 2210 pont 1912 pont
Smartbench 2012 Games 1621 pont 1499 pont 1722 pont 1566 pont
AnTuTu 3.x Benchmark 6573 pont 5882 pont ? pont 5253 pont
Geekbench 2.4.2 763 pont 829 pont ? pont ? pont

Túl nagy meglepetést nem okoz a hardveres képesség, hiszen a felsoroltak közül valamennyi eszköz szinte teljesen hasonló belsővel rendelkezik. Ennek megfelelően abszolút ugyanazt a szintet hozza a B15, mint a konkurensek, ám itt nem szabad megfeledkezni a CAT keményfejűjének külső képességeiről sem, ami azért máris szimpatikusabbá teszi a cuccot. A rendszer még a fél gigabájtnyi RAM ellenére is nagyon gyors, akár a menüben lépkedünk, akár a főképernyők között ugrálunk, nem fog belassulni a gép. Több widget együttes használata sem fog szívfájdalmat okozni a telefonnak, ha sokat kell frissítenie, akkor persze csorbát szenvedhet a folyamatosság, ám ez már egyáltalán nem a gyártó hibája.

Caterpillar B15 screen shot Caterpillar B15 screen shot

Már az MWC-n is vigyorogva hirdette a CAT illetékese, hogy mobiljuk Jelly Beannel érkezik, ráadásul a 4.1.2-vel kapjuk a B15-öt, ami ugyan nem a legújabb, de mindenképpen a legfrissebbek közül való. A Caterpillar szinte egyáltalán nem nyúlt bele a felületbe, így abszolút gyári ROM-on dolgozhatunk. Az ikonok a Holo UI-ból ismert külsőt kaptak, de a billentyűzet és a zenelejátszó sem került módosításra. A főoldalak száma ötre rúg, ezek pedig személyre is szabhatók gyorsikonokkal és alkalmazásfelületekkel. A legördülő információs sávban a legszükségesebb adatkommunikációs eszközök be- és kikapcsolására nyílik lehetőség, de aktiválhatjuk itt a négyféle környezeti profil egyikét is.

Caterpillar B15 screen shot Caterpillar B15 screen shot

Gyárilag sajnos kizárólag olyan applikációkkal látták el a rendszert, melyek az alap Holo UI-ban megtalálhatók. Annyi csalafintaság azért van ebben a kijelentésben, hogy találunk néhány specifikus CAT programot is, ám megnyitáskor a böngészőn keresztül tárul elénk az adott oldal, vagyis ezek mondhatni csak könyvjelző funkciókat látnak el. Maradnak így a tradicionális appok, mint a fényképező, a Google Chrome és Google+, a YouTube, a csevegő, a térkép és navigáció, a fájlkezelő, a zene- és filmlejátszó, a számológép, a kamera, a számos nézetet tartalmazó naptár, a teendő és az üzenetküldő. Androidról lévén szó, beléphetünk a Play Áruházba is, ahonnan százezernyi további alkalmazást tölthetünk le.

Multimédia, kamera

A hátlapi kamera maximálisan 5 megapixes képeket hajlandó készíteni, ami képpontra lebontva 2560 x 1920-as értéket jelent. LED-es segédfény nincs, így sötétben aligha érdemes bármit is megörökíteni. A kamera felülete számos beállítási lehetőséggel kecsegtet, képes sorozatfelvételre (akár 40 kép erejéig), de lehetőségünk nyílik önkioldó, élesség, színezet, fényerő, telítettség és kontraszt konfigurálására is. Speciális effektként színhatásokkal (szépia, negatív, vízszínű) bolondíthatjuk a fotókat, de piszkálhatjuk a fehéregyensúlyt (izzólámpa, fénycső, felhős, szürkület), valamint bekapcsolhatjuk a HDR módot is. Videóknál mindössze VGA felbontást tudunk kicsikarni a cuccból, ami messze nem számít már úttörőnek manapság.

Caterpillar B15
[+]

Az eredmény közepes. Az első képek után még úgy álltam a kamerához, hogy ebből valami igazán jó is kisülhet, ám számítógépen visszanézve már kiütköznek a hiányosságok. A dinamikatartomány meglehetősen nagy, nem égnek be a világos színek. A kontraszt megfelelő, a sötétebb részek viszont hajlamosak zajossá válni, melyet a zajszűrő algoritmus igyekszik csökkenteni. Ennek viszont van hátulütője, méghozzá az, hogy a részletek elmosódhatnak, és a vonalélesség is gyengül ekkor. Pozitív reagálásra ad okot a makró felvétel, a gitárhúrok is szépen mutatnak ekkor. A videóra nem érdemes sok szót fecsérelni, ennyit lehet várni tőle és kész.

Caterpillar B15
[+]

A zenelejátszó rendelkezik hangszínszabályzóval, de az albumborítókat is szépen jeleníti meg. Minden hagyományos formátumot kezel, így a készülékre letöltött muzsikákat bárhol és bármikor hallgathatjuk. Ezek között válogathatunk albumok, előadók, dalok szerint, ha pedig saját összeállítást szeretnénk, akkor azt a lejátszási listáknál be is állíthatjuk. Szerencsére van FM-rádió is, így ha már megunjuk kedvenceinket, akkor akár más műsorokat is hallgathatunk. Kihangosítva nem torzít a hangszóró, már csak azért sem, mert a hangerő maximum közepesnek mondható.

Caterpillar B15 screen shot Caterpillar B15 screen shot

A beépített videolejátszó az MP4 formátumig bezárólag, és a DivX-en kívül mindent kezel, ráadásul meglehetősen jól, hiszen a 720p-s felbontású mozik is hibátlanul futnak, de a Full HD tartalmakra sem lehet panasz, habár az akciódúsabb jeleneteknél már nem mindig érezhető teljesen folyamatosnak. Természetesen a kijelző felbontása miatt egyik sem nevezhető szükségesnek, de jó látni, hogy a hardver és a szoftver kellemesen együtt tud működni még ilyen esetekben is.

Adatkommunikáció, akkumulátor, összegzés

Attól függetlenül, hogy strapamobilról esik szó, nem kell félnünk a gyenge adatkommunikációs képességek miatt. Ugyan nem lélegzetelállító a felhozatal, de azért kapunk egy 802.11b/g/n szabványokat támogató WiFi modult, egy 2.1-es Bluetooth chipet, és nem vagyunk híján A-GPS egységnek sem, ami meglehetősen könnyen tudja lokalizálni helyzetünket. Mobilkommunikációban az alsókategóriába sorolható a B15, letöltéskor 7,2 Mbps, feltöltéskor 5,76 Mbps sebességet tudunk kicsikarni az eszközből. A hangminőséggel nincs különösebb gond, ugyan nem éri el a csúcstelefonok szintjét, problémánk biztos nem lesz vele. Hasznos funkció a két SIM kezelés, készenlétben mindkét kártya üzemel, híváskor viszont a nem használt SIM automatikusan leugrik a hálózatról. USB kábelen keresztül további adatokat mozgathatunk a telefonra, mely közben árammal is ellátjuk "buldózerünket".

Caterpillar B15 screen shot Caterpillar B15 screen shot

A telefont kétféle böngészővel látták el gyárilag, az egyik a Chrome, a másik pedig a gyári androidos program. Utóbbi esetben alternatív megoldások keretében akár a Flash tartalmak is lejátszhatók, a Chrome viszont a Jelly Bean óta már nem képes erre. A sebességgel teljesen meg voltam elégedve, a görgetés, a kétujjas nagyítás is szépen és folyamatosan történt. Ha ránagyítunk a szövegre, akkor dupla koppintás után a képernyőhöz igazodva jelenik meg a szöveg, az épp olvasott oldalak pedig offline használatra is elmenthetők.

Caterpillar B15
[+] Sony Xperia Z vs. Caterpillar B15

A cserélhető akkumulátor kapacitása 2000 mAh, ám a gyártó nem közölt adatokat, hogy mire számítsunk, így innentől fogva kizárólag személyes tapasztalatomra tudok támaszkodni. Ha úgy rendesen nyúzzuk a telefont, vagyis kihasználjuk a B15-ben rejlő képességeket, akkor bizony továbbra is az egy napos üzemidőt tudjuk csak elérni (ezt azért nyugodtan teljesíti a cucc), ha pedig alkalmanként böngészünk, videózunk vele, akkor a másfél-két nap a mérvadó. Igazából ez teljesen átlagos működési idő az okostelefonok között, ám én egy ilyen célra kiadott telefontól többet várnék.

Caterpillar B15
[+]

Értékelés: Caterpillar B15
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 10 pont
Összeszerelés minősége 10 pont
Kijelző mérete, minősége 7 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 9 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 8 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 8 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 7 pont
Multimédia
Vizuális 7 pont
Audio 7 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 7 pont
Hogyan értékelünk?

A Caterpillar jó úton halad a siker felé, és egyáltalán nem arra összpontosítnak, hogy a hatalmas hatalmi harcban részt vegyenek, hanem inkább egy olyan szegmensre koncentrálnak, ami még mindig nincs kiaknázva teljesen, kevesebb a konkurens, így viszont jóval nagyobb eséllyel törhetnek az elsőségre. A víz- és porállóság elvárása már Európában is kezd kialakulni, a csúcstelefonok között is találunk már hasonló képességekkel felvértezett telefonokat, mint például a Sony zászlóshajója, de más okostelefonok közül említhető még például a Samsung IP67-es védelemmel ellátott keménysége is. A CAT viszont az IP67-es szabványon kívül egyben mindenképpen kiemelkedik, ez pedig az ütésállóság. A gyártó szerint a B15 kibírja akár a 2 méterről betonra történő leejtést is, ami szinte hihetetlen úgy, hogy mindezt egy okostelefontól kapjuk meg. Ugyan hardveres téren bőven láttunk már erősebb felhozatalt, a kiváló optimalizáltságnak köszönhetően rendkívül gyors a rendszer, a kamera úgy ahogy vállalható, a kijelző nem túl tökéletes, valamint én üzemidőben is icipicit többet vártam. A két SIM szintén hasznos tulajdonság, így annak a felhasználói körnek, akik ilyen strapabíró telefont keresnek, azoknak szinte nem is ajánlható más jelenleg, az egyik, ha nem a legjobb választás a CAT B15 modellje. Ára jelenleg 115 ezer forint környékén mozog, ami egyáltalán nem kevés, lehet itt fújolni, hogy ennyiért majdnem Galaxy S3-at kapunk, ám még egyszer ki kell emelni, hogy ez egy IP67-es védettséget élvező, gyors, ütésálló telefon, ami egy munkásabb életet élő emberkének elengedhetetlen szempont. A B15 összességében tehát egy rétegtelefon, aki ilyet keres, annak maximálisan ajánlott, nekem nagyon tetszett, és a telefon értékét még megdobja a gyönyörű ezüst-fekete külső is.

Caterpillar B15

Legendd

A tesztkészüléket a Speedshop biztosította, köszönjük! Vásárláshoz kérem, kattintson ide!

A cikk elkészítésében a Telekom 4G mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Caterpillar B15
Caterpillar B15 Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 125 x 63,6 x 15 milliméter
Tömeg 170 gramm
Színvariációk fekete-szürke
SIM-foglalat két normál méretű SIM
Kijelző
Kijelző átlója 4 hüvelyk
Kijelző felbontása 480 x 800 pixel (233 ppi)
Kijelző típusa TFT kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa MTK MT6577 Chipset
Processzor típusa 1 GHz-es kétmagos
Processzor csíkszélessége 40 nm
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip PowerVR SGX 531
RAM mérete 512 MB RAM
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Szabadon felhasználható belső tárhely 3,7 GB szabadon felhasználható tárhely
Memória bővíthetősége 32 GB SDHC
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900
UMTS 900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 7,2 Mbps / 5,76 Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / 2.1 (A2DP)
WiFi 802.11 b/g/n, WiFi hotspot
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés telepíthető
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 4.1.2 (Jelly Bean)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthető
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Google+, GTalk, Google Maps, Google Messenger, Cat Rental, Cat Used, Catphones, PartStore, Teendő
Multimédia
Fő kamera 5 megapixel, autófókusz
Másodlagos kamera VGA
Videófelvétel VGA
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó nincs
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 2000 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő ?
Beszélgetési idő ?
Zenelejátszási idő ? óra
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet, giroszenzor, IP67 szabvány (vízálló 1 méter mélységig és 30 perc időtartamig, porálló, ütésálló 2 méteres magasságig)

Azóta történt

Előzmények

  • Onda V972 - nincs kettő négy nélkül

    A V972 négymagos hardvere és Retina IPS kijelzője ígéretesnek tűnik, ám használatbavételkor már jelentősen csökkenni fog a jókedvünk.

  • Gigabyte GSmart Rio R1 - két kártyával Riogat

    A Gigabyte legújabb kétkártyás telefonja Android 4.0.4-gyel és negyedik generációs Snapdragon lapkával támadja a középkategóriát.

  • Caterpillar B10 - terepre, droid!

    Megszereztük a Caterpillar második készülékét is, a B10-et, ami valószínűleg a jelenleg kapható legstrapabíróbb androidos okostelefon.

Hirdetés