Bluetti EB70 és EB3A - ha áram van, minden van

Hordozható akkumulátor és összehajtogatható napelem érkezett hozzánk, de nem csak az EB70-et, hanem merő véletlenségből az EB3A-t is ki tudtuk próbálni.

Tapasztalatok

Az EB3A 600 wattos teljesítménye és relatív karcsú kapacitása kissé leszűkíti a többcélú felhasználást. Egy szegélynyírót (350W) még meg tudott hajtani, de a fűnyírónál már kiírta, hogy “short” és le is kapcsolt. Érdekesebbnek ígérkezett, hogy az EB70 mit tud, rápróbáltuk az inkriminált fűnyírót (1300W), amit be tudott indítani, de nem tudta működési fordulatszámra felpörgetni a motort, szóval néhány másodpercnyi küzdelem (és automatikusan bekapcsoló ventillátor) mellett feladta a kísérletet. Egy asztali szalagfűrészt viszont vidáman meghajtott maximális fordulatszámon is, bár lehet, hogy egy keményebb fával már nem tudott volna mit kezdeni.


[+]

De azért az EB70-ről elműködik egy szendvicssütő (600W), egy kisebb hűtő (400-500W), egy fúrógép (600-800W), bármilyen notebook, de egy gyalu, egy ütvefúró, vagy egy kézi körfűrész már túl sok neki. Az tehát nem lesz opció, hogy majd jól kimegyek az üres telekre egy ilyen dobozzal és összeütök egy árnyékszéket. Arra viszont bőven megfelel, hogy áramellátás nélküli területen az alapvető elektromos motyókat ellássa energiával, egy routert, egy notebookot, egy hangfalat, egy telefont, számos lámpát sokáig kiszolgál, kifejezetten alkalmas kempingezésre elvinni (persze főleg autóval, a hátizsákban kissé extrém lenne).

Összehajtogatott napelem
Összehajtogatott napelem [+]

A mellé kapott napelem nagyon jópofa. Négy részből áll, összehajtogatva 60x60 cenitméteres, 7,3 kilogrammot nyom a mérlegen. A monokristályos, laminált panel néveleges teljesítménye 200 watt, nyilván van némi veszteség és persze vadító napsütés kell a tökéletes ügymenethez, de átlagos esetben négy óra alatt telerakja árammal az EB70-et. Kihajtogatás után egy hátsó zsebben van a szükséges kábel, ehhez átalakítót az EB70 dobozában találunk, a leporelló jellegű napelemet pedig két kitámasztóval lehet több dőlésszögben is fixálni. Ebben a szórt fényes, télies, felhős, szürke időben kemény 5-6 wattal tudta megtáplálni a dobozt a panel, hát nem ez a legjobb évszak a tökéletes eredményhez.


[+]

De mennyibe kerül mindez? Az EB3A 300 eurós ára meglehetősen emészthető, tekintve, hogy 30-40 ezer forint körül van egy ilyen képességű szünetmentes táp is kapásból, amit ki tud váltani. Az EB70-ért viszont már 800 eurót kérnek, ami teljesen egyértelműen azok számára teszi megfontolás tárgyává, akik tényleg ki is használják a képességeit, gyakran mennek kempingezni, vagy olyan helyre, ahol napokat szeretnének eltölteni tényleges áramforrás nélkül. Azoknak is opció, akiknek valami présházuk, pincéjük van egy közművel nem ellátott helyen, de eddig kényelmetlen volt, hogy semmi áram nincs. Ezzel jó pár napot ki lehet húzni (nyilván ettől még a fűtés és a víz nem oldódik meg, de számos egyéb dolog igen), ha nyári napokon tesszük mindezt, akkor még csak attól sem kell félni, hogy lemerül a láda — persze ehhez kelleni fog a 450 euróba kerülő PV200-as összehajtható panel. (Vagy egy autó, aminek a szivargyújtójáról töltjük.) Tök egyértelmű, hogy nincs erre szüksége mindenkinek. Akinek viszont igen, az nagyon hasznosnak fogja találni, ráadásul az egész csomagolás, kialakítás, működés, visszajelzés és általános minőség roppant korrekt, a Bluetti szerint 2500 töltési ciklus alatt sem csökken 80% alá az akkumulátor kapacitása, márpedig ez akkor is minimum 7 év, ha minden egyes nap teljesen lemerítjük és feltöltjük.

Bog

A termékeket a gyártó küldte el tesztre. Az EB3A-t itt, az EB70-et itt, a PV200-as napelemet pedig itt lehet megvásárolni.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés