Bluetooth billentyűzetek

Celluon LaserKey CL850

A lézeres billentyűzet ötlete nem új, egy bizonyos i.Tech nevű cég efféle eszköze lassan három éve jelent meg. Borsos ára miatt azonban nem terjedt el, de ez nem akadályozta meg a koreai Celluont abban, hogy hasonló termékkel rukkoljon elő. Ez lett a LaserKey CL850.


Gyári bőrtok

A cucc egy akkora dobozban érkezett, amekkorában egy középkategóriás Nokia szokott - 35.000 forintért ezt joggal el is várhatjuk. Maga az eszköz leginkább egy hengerhez hasonlít, szemből nézve körülbelül akkora, mint egy 2. generációs iPod nano, csak úgy nyolcszor vastagabb. Hátul egy gumilap mögött találunk egy miniUSB csatlakozót, ez két dologra jó: egyrészt ezen keresztül lehet tölteni a masinát, másrészt PC-re csatlakoztatva mindenféle drivertelepítés nélkül használhatjuk a masinát. Hálózati töltőt valamiért nem kapunk hozzá, úgyhogy csak számítógéppel tudjuk tölteni. A 830 mAh-s akkumulátor üzemidejéről sajnos nem sokat tudni, a már említett i.Tech billentyűzet legfeljebb 2 órát bírta egy töltéssel, valószínűleg a Celluon sem sokkal jobb - ha az lenne, azt a gyártó biztos hatalmas betűkkel feltüntetné a honlapján.

A bekapcsológombot a hátoldalon találjuk. Felülre két LED és egy érintésérzékeny gomb került, utóbbi a gép standby módba rakására és felélesztésére szolgál. Az "előlap" tetején találjuk a lézeres kivetítőt, mely egy körülbelül 30 x 10,5 centiméteres piros klaviatúrát vetít ki - bárhova. Teljes QWERTY-ről van szó, mely fölött pár gyorsindító gombot is találunk. A kütyü alján két érzékelő kapott helyet, ezek segítségével tudja a cucc, hogy melyik gombot nyomtuk le. Egyszerre több gomb lenyomását is tudja érzékelni, nagybetűt tehát úgy tudunk írni, mint egy normális billentyűzeten, shift + betű.

A kütyü a piros klaviatúrát bármilyen felületre képes kivetíteni, működni viszont csak akkor fog, ha a terület teljesen sík. Ilyen például egy asztal, ezzel tehát nem lesz gond, arra viszont figyelnünk kell, hogy a kis totemoszlopunk ne legyen magasabban, mint az a felület, ahova a billentyűzetet kivetíti - ha rárakjuk mondjuk egy könyvre és onnan vetítjük az asztallapra a dolgot, akkor nem fog működni. A piros színű billentyűzet napfényben nem igazán látszik, a specifikáció szerint 1000 és 5000 luxos környezeti fény mellett használható. A világítás erőssége a billentyűk érzékenységéhez hasonlóan a driverben szabályozható.


Katt. a bal felső képre!

Számunkra nagyon rossz hír, hogy csak angol és német kiosztás van, az ékezetes karakterek beviteléről tehát le kell mondanunk. Ha ezt meg lehetne oldani, akkor viszont nem lenne gondunk, a CL850 ugyanis nagyon jól működik, nem igazán téveszt. Meg merem kockáztatni, hogy az a kevés hibásan bevitt karakter sem a cuccból, hanem belőlem fakadt, egyszerűen félreütöttem. A gyorsgépelők sem lesznek bajban, egy perc alatt 400 karaktert lehet bevinni. Az ujjuk viszont biztosan meg fog fájdulni a kemény felületet való nyomkodástól, ez azért más jellegű dolog, mint egy igazi billentyűzet.

Felmerült viszont bennem a kérdés, hogy gépelés közben hova rakjuk magát a PDA-t/okostelefont? A kivetített billentyűzet és a CL850 közé nem tudjuk, mert akkor takarja az érzékelőket. A billentyűzet elé sem érdemes, mert akkor át kell nyúlnunk rajta gépeléskor. Marad tehát az, hogy valahova oldalra ledobjuk, de ez azért egy kevésbé kényelmes és elegáns megoldás. A Celluon billentyűzete ettől függetlenül egy nagyon érdekes eszköz. A legérdekesebb benne az, hogy itt van a kezemben és működik, pedig annyira high-tech cuccnak néz ki, hogy az ember inkább látná egy science fiction filmben, mint a valóságban. Minden ismerősöm tágra nyílt szemekkel próbálgatta, elismerő tekintetek begyűjtésére tehát nagyon jó. Gépelésre nekünk, ékezetes karaktereket igénylő magyar embereknek már kevésbé.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Hirdetés