iPadOS
A csatlakoztatási folyamat iPad készülékhez semmiben sem különbözik az androidostól. Az iPad beállításai között kiválasztjuk a Bluetooth menüpontot, a billentyűzetet pedig csatlakoztatási módba kapcsoljuk. Ez eszközönként eltérő lehet, esetünkben az Fn gomb és az 1-2-3 valamelyikének lenyomásával lehetett a megfelelő csatornát kiválasztani, lévén összesen három eszköz megjegyzésére képes a KW100-as. Váltani szintén az Fn + 1-2-3 billentyűkombinációkkal lehet az éppen csatlakoztatott eszközök között, az egyetlen probléma, hogy az Asus tasztatúrája arról nem ad tájékoztatást, hogy épp mire csatlakozik, míg például a korábban említett Logitech K480 tekerőgombja egyértelműen jelzi.
Az egér csatlakoztatásához szintén ugyanezt a módszert kell alkalmaznunk, az eszközt Bluetooth párosítás módra állítjuk, majd az iPadOS beállításainak Bluetooth menüpontjában kiválasztjuk az elérhető eszközök listájából. Mi egy iPadOS 16.3.1-et futtató, 11 hüvelykes iPad Pro készülékkel próbáltuk, itt ez már automatikusan megjeleníti a kör alakú kurzort az egér csatlakoztatása után annak megmozdításakor, de ugyanígy tesznek az iPadOS 13.4-et vagy frissebb rendszereket futtató egyéb Apple táblagépek is.
Érdemes a Beállítások elhagyása előtt még az Általános menüpontot megnyitni, itt van ugyanis a Billentyűzet, valamint a Trackpad és egér menüpont, utóbbiban állítható a kurzor követési sebessége, invertálható a görgetés iránya, illetve megadható, hogy a jobb vagy a bal gomb legyen a másodlagos kattintás. Természetesen az iPad sem kapcsolja ki ilyenkor az érintőkijelzőt, bármikor belenyúlhatunk kézzel abba, amit éppen csinálunk. Azon pedig ne lepődjünk meg, hogy a kurzor automatikusan eltünteti magát, ha nincs használatban.
Mint az a képen is látható, az iPadOS automatikusan azonosítja a csatlakoztatott billentyűzetet és több beállítási lehetőséget is kínál hozzá. Bár ez azért nem tökéletes, ANSI kiosztásnak hitte a tesztre használt ISO billentyűzetet, de ezt a legalsó menüpontban (ez a valamiért magyarra nem lefordított Keyboard Type) könnyedén korrigálhattuk. A teszthez kipróbált klaviatúra támogatja az iPadOS-t és a Mac extra billentyűi (Cmd, Option) is megvannak rajta, de a 0 és az Í betű ragaszkodott a helycseréhez és se a szoftverben, se a billentyűzeten nem találtam módot arra, hogy ezt megváltoztassam. Egyedül az jutott eszembe, hogy számítógéphez csatlakoztatva felcserélem a két gombot, de ugye ez az anyag arról szól, hogyan használjuk tablettel a Bluetooth kiegészítőket, úgyhogy ezt az opciót elvetettem. Az iPadOS csak a funkcióbillentyűk variálását engedi, illetve beállítható Dvorak vagy Colemark kiosztás.
Nem magától értetődő, de a Beállítások — Kisegítő lehetőségek — Fizikai és motoros funkciók — Billentyűzetek menüpont alatt is találunk még a hardveres klaviatúrára vonatkozó beállításokat. Például itt lehet bekapcsolni a Teljes elérés billentyűzettel funkciót, ami gyárilag nem aktív és aminek bekapcsolása nélkül nem tudunk például a nyilakkal bárhol a rendszerben navigálni. A Parancsok menüpontot megnyitva pedig beállíthatunk egyedi gombkombinációkat, melyekkel akár az iPad vezérlésére egyébként alapértelmezett kézmozdulatokat is helyettesíthetjük gombnyomással. Bármilyen parancsot is adjunk meg, a billentyűzet saját funkciósorát és azok feladatait, mint az alkalmazásváltó, hangerőállítás, kereső megnyitása nem fogjuk vele felülírni.
Az Automatikus elrejtés menü arra szolgál, hogy a billentyűkkel kijelölt dologról az alapértelmezetten világoskék kijelölést jelző szín eltűnjön-e egyáltalán és ha igen, milyen gyorsan. Állítható még a kijelölés mérete, kontrasztja, és természetesen színe is, hasonlóan a Mac gépekhez.
Állítható, hogy mekkora legyen az időeltolódás a billentyű megnyomása és a parancs végrehajtása között (Lassú billentyűk) és megvan itt is a Beragadó billentyűk opció, melynek funkciója megegyezik a számítógépeken megszokottal.
És akkor a használatról. Az egér és a kurzor megszokása mindenképpen igényelt némi időt, részemről furcsa volt elsőre, hogy nem a megszokott mutatómat látom és amint ráviszem valamire a kurzort, eltűnik, kijelölve az adott ikont. Aztán egy idő után egész intuitívnak tűnt, segíti a felhasználót a rendszer ezzel, hogy pontosan és egyből eltalálja, amit akar. Ha olyan egeret használtunk volna a teszt során, melyben érintőfelület is van, mint például az Apple sajátja, akkor a többujjas kézmozdulatokat az egéren elvégezve is értelmezte és végrehajtotta volna az iPad ugyanúgy, mintha a kijelzőn tettük volna. Az MD100 viszont klasszikusabb ennél két nyomógombjával és lenyomható görgőjével.
Ha van csatlakoztatott hardveres billentyűzet, akkor a virtuális nem ugrik fel, csak egy kis ikon alul, melyen a nyelvet váltó és a diktálás funkciót indító gombot láthatjuk. Magyarul működik a szövegjavítás, viszont a prediktív szövegbevitel nem a gyári billentyűzettel, ám az Apple billentyűzete által támogatott nyelveken (például angolul) igen. Próbáltam, hogy ha van telepítve magyar prediktív szövegbevitelt támogató program (GBoard és SwitfKey), akkor az együttműködik-e a fizikai billentyűzettel, de nem, az Apple sajátja kizárólagosságot élvez a fizikai billentyűzet kezelésekor.
Jobb klikk, gyári súgó a billentyűzet használatához és a gyors alkalmazásváltó (Cmd + Tab) (forrás: Mobilaréna) [+]
A szövegbevitel ugyanúgy működik, ahogy a virtuális billentyűzetet használva is menne. A szövegbeviteli mezőre visszük az egérrel a kurzort, esetleg odanyomunk ujjunkkal, utána pedig gépelünk. Ha valamit elgépelnénk és be van kapcsolva a segítő korrekció, a magyar nyelvnél az adott szó alatt megjelenik a helyesnek gondolt javaslat buborékban és automatikusan cseréli a rendszer. Ha ezt nem akarjuk, nyomjunk a buborékban a kis X-re, vagy a lefelé nyílra. Angol (vagy egyéb prediktív bevitelt támogató) nyelvnél az alsó sorban láthatjuk a javaslatokat, és csak a szóközt nyomogatva is összerakhatunk egy mondatot. A szokásos billentyűparancsok itt is működnek kijelölésre, másolásra, beillesztésre, a szövegtörzsön belüli ugrálásra, ahogy minden más rendszeren is.
Ahogy megjegyeztük az Androidról szóló oldalon, úgy térjünk ki itt is rá, hogy nem minden iPad támogatja a Porondmester funkciót, ami az asztali nézethez talán leginkább közelítő mód ablakos elrendezéssel.
Apple iPad és az Asus Marshmallow billentyűzete és egere [+]
Összefoglalás
Mivel ez nem egy klasszikus értelemben vett teszt és nem is a két rendszert összehasonlító anyag, így nagy megfejtés nincs a verdiktben, de tapasztalatainkat azért sűrítsük pár mondatba. Mind az iPadOS, mind az Android nagyjából ugyanúgy kezeli a vezeték nélküli perifériákat és mindkét rendszer esetén kényelmesebb lehet egy Bluetooth egér és billentyűzet használata a szövegbevitellel járó feladatok során. Kényelmesebb lenne, ha mindkét rendszer egy helyre gyűjtené az összes beállítási lehetőséget és nem szórná szét különböző menüpontok alá, de a beépített keresők ezen a problémán egyébként okosan segítenek túllendülni. Egyetemi, munkhahelyi jegyzeteléshez, hosszabb e-mailek megírásához, de akár csak böngészéshez és chateléshez is kényelmes megoldást jelenthet egy ilyen kiegészítő olyan helyzetekben, ahol nem akarja az ember a diktálást használni vagy az érintőkijelzőt nyomkodni. Egyértelműen nem tudjuk azt mondani, hogy mindenkinek érdemes befektetni még a táblagép mellé egy Bluetooth billentyűzetbe és egérbe, de ha gondolkodott már a vásárláson, akkor tapasztalataink szerint hátránya sem származik majd belőle.
A Marhsmallow KD100 billentyűzetet és MD100 egeret a magyarországi Asus képviselet biztosította kérésünkre, a Tab P12 Pro a Lenovo Magyarország jóvoltából volt nálunk teszten, a Honor táblagép pedig a Honor Magyarországtól érkezett tesztre, így felhasználtuk ehhez az anyaghoz is.
viragdani01