BlackBerry Torch 9810 - fáklyásmenet

Bevezető, tartozékok

Bár nyugat-Európában és a tengerentúlon még mindig nagy népszerűségnek örvend a BlackBerry készülékeket gyártó RIM, kis hazánkban sajnos nagyon kevés van a kanadai gyártó mobiljaiból. Ezen a helyzeten nem segít, hogy a gyártó alig néhány új modellt dob piacra évente, idén például eddig mindössze két készülék járt nálunk. Az első RIM-gyártmányű készülék idén a gyártó saját táblagépe, azaz a BlackBerry PlayBook volt, amely egy félkész termék benyomását keltette a szerkesztőségünkben. A nemrég bemutatott Bold 9900 telefon személyében viszont egy nagyon jól sikerült modellt tisztelhetünk, amely simán megállja a helyét a felső kategóriában. Ezek után pedig kíváncsian vártuk, mit fog nyújtani a Torch széria idei darabja.

BlackBerry Torch 9810
[+]

A Torch 9810 esete kísértetiesen hasonlít a nemrég bemutatott Nokia 701 históriájához. Tesztalanyunk esetében is érvényes a finnek receptje: a készülék egy az egyben megörökölte az előd formatervét, hardveres téren viszont komoly változásoknak lehetünk tanúi. A széria előző generációs tagját, a Torch 9800-at ugyanis szinte minden téren sikerült túlszárnyalni: tesztalanyunk immár egy 1,2 GHz-es processzorral van szerelve, a gépen pedig a BlackBerry OS legújab, 7-es verziója fut.

BlackBerry Torch 9810
[+]

A Speedshoptól kapott készülék egy aprócska fekete dobozkában érkezett. A csomag tartalmazott egy microUSB-kábelt, egy hálózati töltőfejet, egy fekete törlőkendőt, használati utasításokat és egy sztereó headsetet. Utóbbi egy kissé kényelmetlen kialakítású, a hangminőséggel viszont nem volt probléma: a kellően széles dinamikatartomány miatt a magas és mély hangok is képviseltetik magukat.

Külső

A Torch 9810 készüléket elnézve a RIM nem akar beszállni a manapság a gyártók között dívó vékonysági és könnyűségi háborúba. Tesztalanyunk ugyanis nem az a nádszál típus, és akkor még finoman fogalmaztunk; a 111 x 62 x 14,6 milliméteres méreteivel és 161 grammos tömegével egyenesen a nehézsúlyú kategóriában indul. És bár a telefon nagyrészt felnőtt a mezőnyhöz a hardveres oldalon, a formaterv tekintetében semmi sem változott a Torch 9800 névre hallgató elődhöz képest. A kaszni egyébként már tavaly sem volt kimondottan modern, ez a kép most sem változott; cserébe az anyaghasználat és az összeszerelés is ugyanolyan profi. A borítás teljes mértékben puha műanyagból van, a kissé érdes hátlap pedig biztos fogást biztosít. Slider, azaz kicsúsztatható klaviatúrával rendelkező modell lévén sarkalatos pont a nyitómechanika minősége is. Jelentjük, a RIM ezen a téren is jelesre vizsgázott, egy időtálló megoldással van dolgunk, cserébe viszont egy kissé nagyobb erőkifejtést kíván a billentyűzet kicsapása a kelleténél.

BlackBerry Torch 9810
[+]

Az előlapon semmi meglepőt nem találunk: felül középen figyel a hangszóró, mellette pedig a másodlagos kamera és az állapotjelző LED csücsül. A BlackBerry felirat alatt már az érintőkijelző terpeszkedik, amely kapacitív technológiával dolgozik; a panel egyszerre akár több tapogatás regisztrálására is képes. A képátlója 3,2 hüvelykes, a felbontása 640 x 480 képpontos, a megjelenített színek száma pedig 16 millióra rúg. A megjelenítő képe éles (bár véleményünk szerint a RIM lassan nyithatna a magasabb felbontások felé), a színek szépek, és a TFT technológia ellenére a betekintési szögekre sem lehet panasz. Az előlapon továbbhaladva öt fizikai gombot kapunk: az optikai trackpadet a hívásvezérlő billentyűk, a vissza és a beállítások gombok ölelik át.

BlackBerry Torch 9810
[+]

Az előlapot egy (a kelleténél talán kissé erősebb) mozdulattal feltolva egy teljes kiosztású fizikai billentyűzet tárul elénk. A gombok négy sorban állnak a rendelkezésünkre, szám szerint összesen 35 darabot kapunk. A nyitómechanikához hasonlóan a gombok nyomáspontja is egy leheletnyivel nagyobb erőkifejtést igényel a vártnál, de még abszolút a kezelhető kategóriába esik. A billentyűzet műanyagból készült, a gombocskák felülete pedig egy kissé kiáll a klaviatúra síkjából, így garantáltan nem fogunk melléütni. Egyedüli problémaként az alt billentyű szerencsétlen elhelyezését tudjuk felhozni, amely a gombok másodlagos karakterének előhívására szolgál. A bal alsó sarokban található gombocska közvetlen szomszédságába kerültek ugyanis a számbillentyűk, így például a 7 karakter bevitelébe rendesen meg lehet izzadni.

A telefon hátlapján a szokásos elemek kaptak helyet. Legfelül egy króm díszítőcsík található, a kamerának és a LED-es villanónak pedig az alatta húzódó műanyag sáv ad otthont. A felület legnagyobb részét a króm BlackBerry logóval díszített plasztiklapka foglalja el, melyet lepattintva elérhetjük az akkumulátort és a kártyafoglalatokat. A microSD-kártya cseréjéhez nem kell kiszednünk az akksit, így a hotswap funkció is működik, azaz a masina ki- és bekapcsolgatása nélkül megejthetjük a váltást.

BlackBerry Torch 9810
[+]

A RIM nem kényeztetett el minket az oldalsó interfészek kínálatával. Bal oldalt találjuk a microUSB-aljzatot, a 3,5 milliméteres kimenet pedig egy kissé szerencsétlen helyre, a gép jobb oldalának tetejére került. Ugyanitt érjük el a hangerőszabályzó gombokat és a kamera gyorsbillentyűjét, a készülék tetején pedig a képernyőzárat és a némítót nyomogathatjuk. A külső hangszórót is a felső sávba pakolták a RIM mérnökei; a hangerő tekintélyt parancsoló, de a minőség már nem ideális, a zenéinket inkább ne ezen keresztül hallgassuk.

Hardver és rendszer

Bár a készülék formaterve egy az egyben megegyezik az elődnél tapasztalhatóval, a hardveres specifikációk egy komoly ráncfelvarráson estek át a 9800-hoz képest. Tesztalanyunkban immár egy 1,2 GHz órajelű Qualcomm Snapdragon QSD8655 processzor ketyeg, a grafikus számítások elvégzésére pedig egy dedikált chipet kaptunk az Adreno205 személyében. A RAM memória 512 MB-ról 768 MB-ra nőtt, a belső tárhely pedig immár 8 GB kapacitású, amit természetesen tovább bővíthetünk egy microSD-kártyával.

BlackBerry Torch BlackBerry Torch

Tesztalanyunkon a BlackBerry OS legújabb variánsa fut, így a frissességre nem lehet panasz. A szóban forgó 7-es verzió rengeteg új képességet és szolgáltatást hoz a rendszerbe, többek között a grafikus chipet kihasználó, Liquid Graphics névre keresztelt felhasználói felület is itt debütált. Utóbbi sajnos nem túl sok testreszabási opcióval kecsegtet, mindössze a főmenü magasságát, a betűtípust és -méretet, valamint a háttérképet állíthatjuk át. Megjelent a hang alapú keresés, amely nagyon jól működik, egyetlen hátránya, hogy csak angolul gügyöghetünk a mikrofonba. Sokat javítottak még a böngészőn, megjelent az NFC-támogatás, valamint erősödtek a közösségi szolgáltatások is. Kapunk egy teljes körű védelmi szolgáltatást a BlackBerry Protect személyében, mely segítségével távolról is bepozicionálhatjuk és lezárhatjuk a készüléket, törölhetjük az adatokat, valamint biztonsági mentést is készíthetünk az aktuális állapotról. A BlackBerry OS 7-ben debütált a Balance névre hallgató megoldás is, amely a telefon üzleti és magán jellegű aspektusait hivatott szétválasztani. Extra alkalmazásokat a RIM saját boltjából, az App Worldből tölthetünk le; a bolt a kínálat szempontjából mérföldekkel le van maradva az iOS és az Android megoldásai mögött. A rendszer részletes ismertetésének és a mögötte rejlő szolgáltatásoknak már szenteltünk egy nagyobb lélegzetvételű cikket, további információért az említett irományt ajánljuk; a rendszer kezelését pedig a BlackBerry Bold 9900 tesztünk megfelelő oldalán mutattuk be.

BlackBerry Torch BlackBerry Torch

A megnövelt órajel és a GPU-t kihasználó Liquid Graphics felület nagyon jótékony hatással volt a sebességre. Az alkalmazások megnyitása és a közöttük történő váltás rettentő gyors, a kétpontos nagyítás szinte azonnal végbemegy, a főképernyő lapozgatása szintén folyékony. Fontosnak tartjuk kiemelni, hogy nem csak sebesség-fronton, de stabilitásban is nagyon ott van a BlackBerry OS 7. A mai átlagtól eltérően a teszt során egyszer sem kellett újraindítani, az egzotikus, látszólag minden ok nélküli belassulások szintén elkerültek minket. Tesztalanyunk a tegnapi MobilarenaTV főszerepét is elvállalta, az alábbi videón megtekinthető az alakítása.

Alapfunkciók, multimédia

A BlackBerry rendszer egyik legnagyobb erőssége mindig is a PIM (az angol rövidítés a Personal Information Management, azaz személyes információk kezelése) funckiók voltak. Ennek megfelelően tesztalanyunk is nagyot domborít ezen a téren: a névjegyzék kitűnő, a partnerekhez szinte minden elképzelhető adatot letárolhatunk, a telefonálási hangminőség pedig mindkét oldalon kifogástalan volt. Az üzenetkezelő, az e-mail kliens, valamint a naptárszoftver is minden igényt kielégít. Az alkalmazásokat rengeteg külső szolgáltatóval szinkronizálhatjuk, a BlackBerry-specifikus szolgáltatások (elsősorban a BIS és BES) pedig csak hab a tortán; igaz, utóbbiakért fizetnünk is kell.

BlackBerry Torch BlackBerry Torch

Az alap szoftverek mellett további extrákat is rejt a BlackBerry Torch 9810. A Visual Voice Mail a hangposta-szolgáltatást rejti, a BlackBerry Messenger személyében pedig a RIM csevegőszolgáltatását tisztelhetjük. A Social Feeds, a Twitter és a Facebook a közösségi szolgáltatásokra fókuszál, a Windows Live Messenger, a Yahoo! Messenger és a Google Talk segítségével pedig folyamatosan onlájn lehetünk a megfelelő IM-szolgáltatásokban. A felsoroltakon kívül többek között kapunk még egy teljes verziós irodai szoftvercsomagot (Documents To Go), egy alapműveletes számológépet, egy fájlkezelőt és egy digitális iránytűt. A szervezőfunkciókat tovább erősíti a jegyzetelőprogram és a tennivalólista, a Voice Notes Recorder segítségével pedig hangjegyzeteket készíthetünk.

BlackBerry Torch BlackBerry Torch

A multimédiás alkalmazások a Media mappába kerültek, amelyben összesen hat program kapott helyet. Találunk itt egy galériát (Pictures) és egy podcast-lejátszó alkalmazást, valamint az internetes rádióadók fogására hivatott Slacker Radio is helyet kapott a kínálatban. A videólejátszó teljesítménye gyászos, nem birkózik meg a manapság oly' felkapott HD és FullHD formátumokkal, de az Xvid és DivX videókat sem képes megnyitni. A zenelejátszó viszont megfelelő: kezeli a lejátszási listákat, a dalokat böngészhetjük előadók, albumok és stílusok szerint, a hangminőségen pedig a beépített hangszínszabályozóval javíthatunk.

Kamera, adatkommunikáció, böngészés

A készülék hátlapján egy autofókuszos kamera is helyet kapott, mellyel maximum 5 megapixeles, azaz 2560 x 1920 képpontos felbontású fényképeket lőhetünk. A kameraszoftver igen szűkmarkúan bánik a beállítási lehetőségekkel: mindössze a felbontást, a fókuszmódot és a vakut buherálhatjuk át, valamint aktiválhatjuk a képstabilizációt és a néhány jelenet egyikét. Videó módba kapcsolva még szegényesebb a kínálat, mindössze a fókuszmódot állíthatjuk át, illetve a felbontást szabályozhatjuk. Utóbbi maximálisan 720p, azaz 1280 x 720 képpontos lehet; a tesztvideóért katt ide. Az éjszakai baglyok kedvéért egy LED-es villanóval is megtámogatták a fényképezőt, mely kis fényereje és rövid hatótávolsága miatt nem ér kimondottan sokat. A képminőségről nem tudunk pozitívan nyilatkozni: a fotók elmosottak és zajosak, a részletek homályosak, a dinamikatartomány pedig irtó alacsony.

Adatkommunikációs téren kettős érzéseink vannak: bár minden fontosabb mai szabványt támogat a telefon, néhol azért alulmarad a konkurencia megoldásaival szemben. A borítás alatt egy négysávos (850/900/1800/1900 MHz) GSM-modul és egy háromsávos (850/1900/2100 MHz) UMTS-chip lapul, az elméleti letöltési sebesség 14,4 Mbps (HSDPA), a feltöltési sebesség pedig 5,76 Mbps (HSUPA) lehet. A WiFi (802.11b/g/n, tethering), a Bluetooth (2.1, A2DP-támogatással) és az a-GPS manapság alapfelszereltségnek számít, ezt a hármast pedig egy NFC-chippel egészítette ki a RIM.

BlackBerry Torch BlackBerry Torch

A BlackBerry OS 7-es verziójának egyik legfőbb újítása a böngésző feljavítása volt: az új szoftver immár HTML5- és Flash-támogatással is fel van vértezve. Tény ami tény, egy remek programról van szó: egyszerre több oldalt is nyitva tarthatunk, kezeli a könyvjelzőket, a lapok nagyon gyorsan betöltenek, dupla klikkre tördeli a bekezdéseket, a görgetés és a kétpontos nagyítás pedig szélsebes. A Flash alapú tartalmakkal is megbirkózik az alkalmazás, a beágyazott YouTube videókat zokszó nélkül le tudja játszani. A böngészési élménynek egyedül a kijelző felbontása szab határt: bár a kép élességével nincs probléma, az oldalak nagy része sokkal élvezhetőbb lenne egy nagyobb felbontású panelen. Futtattunk pár tesztet is: a JavaScript feldolgozási sebességet pellengérre állító Sunspider 3182,3 ms alatt futott le, a HTML5-támogatást vizsgáló HTML5test.com 260+3 ponttal jutalmazott minket a maximálisan adható 450-ből, a JavaScript és DOM megfelelő kezelését vizsgáló acid3 teszt pedig a maximális 100 pontot adta a böngészőnek.

GPS, akkumulátor, összegzés

A telefonban található egy a-GPS egység is, melyet két beépített alkalmazás ki is használ. A kameraszoftver geotagging funkciója segítségével koordinátákat rendelhetünk a képekhez, a BlackBerry Maps pedig az ügyeletes térképszoftver szerepét tölti be. A jelet szélsebesen megtalálja a készülék, a pozicionálás is pontos, a térkép nagyítása és a képek betöltése szintén gyors. Továbbá a beépített digitális iránytű is a tájékozódáson hivatott javítani.

BlackBerry Torch BlackBerry Torch

A masina egy 1270 mAh kapacitású Li-ion akkumulátorból nyeri az energiát, mellyel a hivatalos adatok szerint 2G hálózaton 308 órányi készenlétre és 6 és fél órányi beszélgetésre képes, ez 3G-re váltva 300 órára és 5 óra 50 percre módosul. Saját tapasztalataink alapján masszív nyúzással is nevetve túléli a napot, kisebb terhelés mellett két-három napot simán elevickél egy töltéssel.

BlackBerry Torch BlackBerry Torch

Értékelés: RIM BlackBerry Torch 9810
Külső
Ergonómia 9 pont
Anyaghasználat 9 pont
Összeszerelés minősége 10 pont
Kijelző mérete, minősége 7 pont
Belső
Kezelhetőség 9 pont
Sebesség 10 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 7 pont
Felhasználói felület élménye 8 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 10 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 9 pont
Multimédia
Vizuális 4 pont
Audio 5 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 6 pont
Hogyan értékelünk?

A Blackberry Torch 9810 egy remekül összerakott masina. Adott a BlackBerry OS 7 rendszer, amely a logikus felépítés mellett ergonomikus kezelést, korrekt sebességet és stabilitást biztosít. A teljes kiosztású fizikai billentyűzet nagyon jól szuperál, a teszt folyamán nem nagyon nyúltunk a virtuális klaviatúrához. Az igen fejlett személyes információmenedzsment-funkciók és a BlackBerry-specifikus szolgáltatások pedig tovább javítanak az összképen; igaz, a készülékhez nem árt előfizetni egy BIS-re. Sajnos azért rossz oldala is van a készüléknek. A fényképező rettentő fotókat készít, a külső hangszórón lenne mit javítani, az App World névre hallgató alkalmazásbolt kínálata pedig alulmarad a vetélytársakkal szemben. Negatívumként még a kijelző felbontását és a masina ordas dimenzióit tudjuk még felhozni, ezeken lehetett volna még csiszolni egy sort.

Sajnos mindezért igen mélyen a pénztárcánkba kell nyúlnunk. A kártyafüggetlen masináért 163 ezer magyar forintot kell leszurkolnunk, amely első blikkre rettentően sok. Éppen ezért csak a tetszett plecsnit kapja meg a készülék, pedig a képességek alapján megérett az ajánlott is. Csak az a fránya ár ne lenne ilyen magas! Természetesen ennek is két oldala van: a BlackBerry-szolgáltatásokat nagymértékben kihasználó felhasználóknak mindenképpen jó vétel lehet, egy átlagember viszont nem sokat fog profitálni az említett képességekből. Ráadásul 2012 elején érkeznek a legújabb, immár QNX-alapú operációs rendszert futtató BlackBerry készülékek, így lehet, hogy megéri várni egy kicsit.

RIM BlackBerry Torch 9810

dr. Kind

A tesztkészüléket a Speedshop biztosította, köszönjük! Vásárláshoz kérem, kattintson ide!

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikációk

BlackBerry Torch 9810
BlackBerry Torch 9810 Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 111 x 62 x 14,6 milliméter
Tömeg 161 gramm
Színvariációk fekete, fehér
Kijelző
Kijelző átlója 3,2 hüvelyk
Kijelző felbontása 640 x 480 pixel
Kijelző típusa kapacitív TFT-LCD érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely / RAM 8 GB / 768 MB
Memória bővíthetősége microSDHC
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 900/1700/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 14,4 Mbps / 5,76 Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / 2.1 (A2DP)
WiFi 802.11b/g/n, tethering
NFC van
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / nincs
GPS vevő van
Alapfunkciók
Profilok vannak
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform BlackBerry OS 7.0
Processzor 1,2 GHz-es Qualcomm Snapdragon QSD8655
WAP / HTML böngésző van / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok vannak
Valutakonverter van
Extra szoftverek BlackBerry Messenger, BlackBerry Podcasts, BlackBerry App World, Google Talk, Facebook, Twitter, YouTube, Windows Live Messenger, Documents To Go, Compass, Password Keeper, BlackBerry Protect, BlackBerry Maps
Multimédia
Fő kamera 5 megapixeles, autofókuszos, ledes villanófény
Másodlagos kamera nincs
Videófelvétel van (max. 1280 x 720 pixel)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van (előre beállított sémák)
FM-rádió nincs
Üzemidő
Alap akkumulátor 1270 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő 308 óra (2G) / 300 óra (3G)
Beszélgetési idő 6 óra 30 perc (2G) / 5 óra 50 perc (3G)
Egyebek
3,5 mm-es headet csatlakozó, optikai touchpad, teljes kiosztású fizikai billentyűzet
  • Kapcsolódó cégek:
  • RIM

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés