Hirdetés

Asus Zenfone Zoom - messzire lát, de nem jut

Sok-sok hónap késéssel futott be a zoomlencséje ellenére sem túl vastag, fotózásra szakosodott Zenfone masina, amely sok különlegességet ígér, de vajon mennyit teljesít?

Adatkommunikáció, üzemidő, összegzés

A Zenfone Zoom egy SIM-et fogad be, amellyel 150/50 Mbps a legnagyobb elérhető adatsebesség 4G-n (B1/B2/B3/B4/B5/B7/B9/B17/B20), illetve 42/5,76 Mbps 3G-n. A beszélgetési hangminőséggel mindkét oldalon elégedettek voltunk, a hangerő is elegendő volt. A WiFi modem 802.11a/b/g/n/ac szabványú átlagon felüli érzékenységgel, Directtel és hotspottal. Bluetoothból 4.0 jár A2DP-vel és LE-vel, USB-ből pedig 2.0 MTP-vel, OTG nélkül. A pozíciószerzés villámgyors a remek navigációs modulnak köszönhetően (GPS, GLONASS, Beidou, A-GPS). Az NFC, az iránytű és a giroszkóp nem maradt ki, az infra viszont igen.

A SIM és a microSD kártya a hátlap alatt helyezhető be
A SIM és a microSD kártya a hátlap alatt helyezhető be [+]

A Zenfone Zoomot többnek szánta az Asus egyszerű okostelefonnál, a kamera ugyanakkor az igazán energiaéhes komponensek közé tartozik, és sajnos a 3000 milliamperórás akkumulátor kevés hozzá. Nekünk napi négyórás képernyőidők jöttek össze vegyes használattal. A komolyabb 3D-s játékok és a sok-sok napfény alatti fotózás is idejekorán meghozta a telep éhségét; hardveresen és szoftveresen is maradt finomítani való a dolgon. Egy töltéssel 8 órán át tudtunk netezni és HD videót streamelni, közepes fényerő mellett. Energiatakarékos módok vannak (az egyik a hálózati kapcsolatokkal és a teljesítménnyel spórol, a másik a legtöbb okosfunkciót kilövi) csak az ember nem akarja nagy tudású mobilját mindig takaréklángon hagyni, hogy kibírja a nap végéig. A 2 amperes (5/9 V) gyorstöltő kevesebb, mint két óra alatt végez a telep feltöltésével.

A Zenfone Zoom a kameráról szól, ám pont azzal van a legtöbb kifogásunk
A Zenfone Zoom a kameráról szól, ám pont azzal van a legtöbb kifogásunk [+]

Értékelés: Asus Zenfone Zoom ZX551ML
Külső
Ergonómia 7 pont
Anyaghasználat 9 pont
Összeszerelés minősége 8 pont
Kijelző mérete, minősége 8 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 8 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 8 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 9 pont
Multimédia
Vizuális 7 pont
Audio 8 pont
Egyebek
Üzemidő 6 pont
Ár/érték aránya 6 pont
Hogyan értékelünk?

Elismerés jár az Asusnak, hogy hosszú tervezés és némi késés után sikerült piacra dobnia különleges Hoya lencserendszerrel ellátott kameratelefonját, amely a mutatós bőr hátlap némi illesztési hibáját leszámítva remekül egybe lett rakva, jók a szoftverfunkciói és kameraopciói és a Full HD panel is rendben van. A 170 ezer forintos kategóriában azonban ma már nem rúg labdába a jelentős melegedéssel járó Intel chipset (hiába a 4 gigabájt RAM és a 64 gigabájtos belső tároló), túl gyorsan lemerül az akkumulátor, a Zoom vaskos lett, az androidos gombok nélkülözik a háttérvilágítást, az 5.0-s főverzió pedig második születésnapjához közeledik.

Ahogyan a ZenUI, úgy a kameraszoftver is a mennyiségi elvet követi: temérdek mód akad, jófajta kézi opciókat beleértve, ám pont a részletekre nem jutott elég figyelem (pontatlan fehéregyensúly, agresszív zajmentesítés). Pedig éppen a kamera miatt lett ekkora és ilyen vastag a Zenfone Zoom – mielőtt azonban a sajátos lencserendszert beépítették volna, a képminőséggel és a sebességgel kellett volna foglalkozni. Sokkal megbízhatóbb és fürgébb mobilfotós társ egy S7, egy G5, egy P9 vagy egy iPhone 6s, és mindegyiknek szebb a lencserajzolata. Pont, mint kameratelefon nem elég jó a Zenfone Zoom, amit őszintén sajnálunk, mert nagyon sok energiát belefektettek a megalkotásába. A pozitívabb összképhez ugyanakkor jobb üzemidő, frissebb hardver, profibb képfeldolgozás és egy sor olyan opció kellett volna, ami alapelvárás egy ilyen termék esetében (RAW mentés, 4K felvétel, 60 fps). A plecsni nem jött össze, ugyanakkor határozottan várunk egy továbbfejlesztett, aktualizált Zenfone Zoomot az Asustól, mert a Hoya lencsés megoldásban bőven maradt kiaknázatlan, csiszolatlan potenciál.

Bone123

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • ASUS

Azóta történt

Előzmények

  • Különleges optikát használ a Zenfone Zoom

    Az ASUS háromszoros optikai nagyításra képes készüléke még mindig nem kapható, a most közzétett videó viszont legalább lerántja a leplet a szokatlan lencserendszerről.

  • Asus Zenfone 2 Laser - korrekciós műtét

    Járt már nálunk öthüvelykes Zenfone 2, a Laser utótagú ZE500KL azonban több lézeres ráncfelvarrásnál: a nagy felbontású kamera és a gyors autófókusz mellett a méretek is az előnyükre változtak.

  • Asus Zenfone 2 - agya, mint egy planéta

    4 GB RAM-ot kapott a Zenfone 2-es készülékcsalád legkomolyabb darabja, a ZE551ML névre hallgató variáns. Másban is brillírozik, de a fotózás nem az erőssége.

Hirdetés