Asus Zenfone Zoom - messzire lát, de nem jut

Sok-sok hónap késéssel futott be a zoomlencséje ellenére sem túl vastag, fotózásra szakosodott Zenfone masina, amely sok különlegességet ígér, de vajon mennyit teljesít?

Hirdetés

Hardver és szoftverek

Mire a Zenfone Zoom befutott, nemcsak időssé vált az Intel Atom Z3580-as SoC a csúcskategóriában, az Intel azt is bejelentette, hogy kilép a mobil SoC-k piacáról. A 22 nanométeres node-on gyártott chipsetben négy, legfeljebb 2,33 gigahertzen pörgő x86-os mag dolgozik a PowerVR G6430-as grafikus gyorsító, és egészen komoly mennyiségű, 4 gigabáj RAM kíséretében. A belső tároló mérete sem kutya: 64 gigabájtot mellékelt az ASUS, amiből kb. 10 gigabájtot foglal le a rendszer. A microSD kártyával való bővítés adott, és bár telepíteni arra nem lehet, az alkalmazásadatok egy részét át lehet rá mozgatni (a legtöbb adatmappát nem).

A ZenUI sokaknak ismerős lehet
A ZenUI sokaknak ismerős lehet [+]

Teljesítmény-teszt
Benchmark Asus Zenfone Zoom Samsung Galaxy S7 edge Huawei Mate 8 Huawei P9 Plus
Rendszerchip Intel Atom Z3580 Exynos 8890 HiSilicon Kirin 950 HiSilicon Kirin 955
AnTuTu Benchmark 6.x 64978 pont 131697 pont 87865 pont 98408 pont
Vellamo Browser 3187 pont 7032 pont 5334 pont 6106 pont
Vellamo Metal 1431 pont 3522 pont 2966 pont 3114 pont
Geekbench 3 (single) 913 pont 2150 pont 1667 pont 1769 pont
Geekbench 3 (multi) 2927 pont 6588 pont 6024 pont 6539 pont
GFXBench Man. onscreen 12 fps 27 fps 17 fps 19 fps
GFXBench Man. offscreen 12 fps 40 fps 16 fps 19 fps
GFXBench T-Rex onscreen 22 fps 53 fps 38 fps 44 fps
GFXBench T-Rex offscreen 26 fps 86 fps 36 fps 43 fps

Bő egy éve rendben volt a Z3580, ma azonban egy Snapdragon 820-as mobil processzorosan és 3D-ben is állva hagyja a Zoomot. A felület általában reszponzív (bár néha előfordulnak dadogások), az alkalmazás- és memóriakezelés pedig egész gyors, de találkozni lényegesen fürgébb riválissal. Egy Real Racing 3 típusú, komoly grafikájú játék egyértelműen érezteti, hogy a hardver a határon táncol: az alacsony képfrissítés mellett a phablet elég gyorsan felmelegszik, napfény alatt fotózva pedig a lencserész felforrósodik. Ha már ennyit késett, a Zoom kivárhatta volna a Zenfone 3 család érkezését, és annak részeként, Snapdragon 820-szal alighanem a hőkezelésen is úrrá lett volna.


[+]

Talán az Intel Atom SoC az oka, talán a kamerára fordított figyelem, mindenesetre a ZenUI szoftverfelület 5.0-s Androidon ragadt, és kérdéses, hogy mikor jöhet komolyabb rendszerfrissítés. Az Asus köntöse egyébként komolyan testreszabható (témák, rácsméret, átmenetek, ikoncsomagok, értesítések, engedélyek) és számos egyéb beállítás elérhető (alkalmazászárolás, korlátozott gyermek mód, nagy ikonos easy mode, kesztyűs mód). Van duplakoppos felébresztés és képernyőzár, w, s, e, c, z és v betűk rajzolatával alkalmazásindítás kikapcsolt képernyőnél és egykezes mód a home gomb dupla érintésével. A zárképernyőn számos infó megjelenik (kártyák, alkalmazásikonok, naptáresemények), az értesítési panel pedig kapcsolókkal lett telezsúfolva.


[+]

Rengeteg rendszerfelügyeleti appot mellékelt az Asus: akad itt, kérem szépen gyorstisztító, energiakezelő, alkalmazásindítás kezelő, aztán ott az Asus Mobile Manager (részben az előbbieket összefogva), a Clean Master, a Dr. Booster és a CM Security. Feleslegesen akad ennyi jótevője a felhasználónak, a memóriaürítősdi is megmosolyogtató 4 gigabájt RAM mellett. A gyártói appok közül kiemelendő a jól használható fájlkezelő, a súgó (MyAsus) és a gyártó kapcsolat (Asus támogatás), illetve a többféle közösségi fiók eseményeit, értesítéseit és a felhasználó feljegyzéseit egybe gyűjtő, ügyes naptár/határidőnapló (Do It Later). A tucatnyi egyéb eszköz mellett a Google népes alkalmazáscsomagja is ellátogatott a zoomkészülékre.


[+]

A telefonkönyv remekül felszerelt és átlátható. Lehet benne csoportokat képezni és hívásokat blokkolni. A tárcsázóban a gyorskeresés és a gyorsívás is opció, a névjegyek pedig fiókokból, a SIM-ről és a telefonról is behívhatók. A tételek rendezhetők, a szám nélküliek kiszűrhetők, ezen felül egyesítésre is van lehetőség. Rendben tudtuk használni az email appot és a magyar nyelvű billentyűzet ékezetekkel, szójavaslatokkal, korrektúrákkal, ujjhúzós bevitellel és témázási lehetőséggel.


[+]

Hangkörnyezeti sémát az Audiovarázslóval választhatunk, az 5 gigabájtos Asus tárhelyhez a WebStorage-dzsal lehet hozzáférni, a gyors fájlátvitelt pedig a Share Link kezeli. A gyári böngésző sem szenved opciókból hiányt: van olvasási mód, asztali elrendezés, megosztás, könyvjelzőkezelés, nyomtatás, keresés, mentés offline olvasásos, inkognitó böngészés és teljes képernyős mód. Az biztos, hogy a ZenUI a mennyiségi elvet követi sok hasznos dologgal, ám néha az átláthatóság és a gördülékeny használat kárára.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • ASUS

Azóta történt

Előzmények

  • Különleges optikát használ a Zenfone Zoom

    Az ASUS háromszoros optikai nagyításra képes készüléke még mindig nem kapható, a most közzétett videó viszont legalább lerántja a leplet a szokatlan lencserendszerről.

  • Asus Zenfone 2 Laser - korrekciós műtét

    Járt már nálunk öthüvelykes Zenfone 2, a Laser utótagú ZE500KL azonban több lézeres ráncfelvarrásnál: a nagy felbontású kamera és a gyors autófókusz mellett a méretek is az előnyükre változtak.

  • Asus Zenfone 2 - agya, mint egy planéta

    4 GB RAM-ot kapott a Zenfone 2-es készülékcsalád legkomolyabb darabja, a ZE551ML névre hallgató variáns. Másban is brillírozik, de a fotózás nem az erőssége.

Hirdetés