Asus Zenfone 4 Selfie Lite - félresikerült felvétel

Vastagon fogott a toll a legszerényebb képességű Zenfone 4 árazásakor, pedig belépőszinten lett volna keresnivalója - a Xiaomi Mi A1 ársávjában nincs. A Zenfone 5 nem érkezhet elég hamar.

Külső, kijelző

A PC-s etalonnak számító Asusnak sokáig futott mellékvágányon az okostelefonos vonala, aztán a Zenfone 2-vel és a 3-mal összerakták a dolgot, mind külső, mind pedig asusosan túlzsúfolt szoftveres belső tekintetében. A Zenfone 4 azonban sokkal kényelmesebb és érdektelenebb folytatás lett, amelyen a Zenfone 5 hivatott javítani. Más kérdés, hogy beállva a notchos sorba felbukkantak az olvasói ellenérzések is, de legalább megint beszélnek az Asus mobilokról, és ez is valami. Az új generáció érkezéséig van időnk letudni a régit: Bog a minap végzett a Zenfone 4 Maxszal, nekem pedig a Zenfone Live jutott. De várjunk csak: hiába a jelzett felirat a csomagoláson, ilyen nevű telefon már volt ZB501KL kódnéven, és a kezem ügyében lévő, X00LDA jelölésű darab nem az.

Megtévesztő felirat: nálunk a képen látható készülék Zenfone 4 Selfie Lite néven fut
Megtévesztő felirat: nálunk a képen látható készülék Zenfone 4 Selfie Lite néven fut [+]

A félrevezető felirat ellenére a tesztcucc megegyezik a Snapdragon 425-ös, 2 / 16 GB kiosztású ZB553KL-lel, ami a magyar termékoldalon Zenfone 4 Selfie Lite néven fut, és a Selfie trió egyik tagja, amihez még a ZD552KL és a ZD553KL tartozik. Ha az olvasó kezd belezavarodni, ne csüggedjen: egész biztos káosz volt a gyártói fejekben a megannyi méret és kiszerelés megalkotásakor, bár mondjuk a tervezőmérnökök pont nem erőltették meg magukat: a Selfie Lite úgy néz ki, mint bármelyik tucat Zenfone. Most konkrétan a tucatra, mint számra gondolok, mert tényleg nagyon sok van belőlük, de a formai, átvitt értelemre is vonatkozik a jelző, mert a küllem semmilyen sajátosságot nem rejt.


[+]

A 155,66 x 75,9 x 7,85 milliméteres masina viszont meglehetősen könnyű 144 grammjával, ahhoz képest, hogy egyébként egy 5,5”-es phabletről beszélünk. Mindezt a jó öreg plasztik anyaghasználat teszi lehetővé, amibe a jófajta összeszerelés miatt nem lehet belekötni, ahogy a komfortosra vett ívekbe se. A roppant csúszós kivitelbe már inkább, kíváncsian várom, hogy a kényes mobiltelefonokat mikor kezdik el normálisan tapadó burkolattal felszerelni. Hiába egyébként a plasztik ház, a 3000 mAh-s telep cseréjéről le kell mondani, mivel nem lehet hozzáférni. A két nanoSIM és a microSD kártya is inkább oldalról tud a Selfie Lite agyába becsúszni, és ezúton is jár a pacsi, hogy külön-külön helyet kapott mindhárom. Amit vissza is kérünk, mert a hüvelykujjra eső bekapcsoló felett jobbra túl magasra került a hangerőszabályzó.


[+]

Az alsó-felső káva méretei miatt egyébként is gyakran kell fogást váltani használat közben, de legalább nem rabol magának helyet a képernyőből az érintésalapú vissza, kezdőképernyő és alkalmazásváltó gomb, avagy az ujjlenyomat-olvasó középen. Felül fénymérő, közelségérzékelő, 13 megapixeles szelfi kamera, beszédhangszóró, LED villanó és értesítési LED pillantható meg, a készülék legtetején pedig mikrofonfurat és jack kimenet, aminek a meglétéért újfent küldjük az elismerést. Alul a jó öreg microUSB port várja a töltő- és adatkábelt, két hangszórórács közé fogva, de igazából csak a jobb oldali az, aminek látszik.

Kijelző- teszt
Mérés Asus Zenfone 4 Selfie Lite Honor 9 Lite Xiaomi Mi A1 Samsung Galaxy J5 (2017)
Képátló 5,5 hüvelyk 5,65 hüvelyk 5,5 hüvelyk 5,2 hüvelyk
Felbontás 720 x 1280 1080 x 2160 1080 x 1920 720 x 1280
Technológia IPS LCD IPS LCD IPS LCD Super AMOLED
Fehér fényerő 415 nit 488 nit 471 nit 350 / 475 nit
Fehér fényerő (min.) 3,2 nit 4,2 nit 1,9 nit 4,2 nit
Fekete fényerő 0,4 nit 0,27 nit 0,33 nit 0 nit
Kontrasztarány 1038:1 1810:1 1428:1 végtelen
Színhőmérséklet 8190 K 7847 K + kézi 7404 K + kézi 7375 K

Hogyan mérjük a kijelzőt?

A 720 x 1280 pixeles IPS panel nem éppen éles, a napfény alatt pedig nehezen vehetők ki a tartalmai, jobb árnyékba húzódni. A kékes kalibráción ezúttal nem lehet korrigálni, a színek oldalról pedig elég gyorsan veszítenek élénkségükből. Érintési pontatlanság nem jellemző a panelre, viszont előfordul késedelem a reakcióidőben, amiért a hardver okolható.


[+]

A rezgőmotor elég gyenge és „ragadós”, azaz lomhán zörgeti meg a házat. A Selfie Lite egyébként ismerős vonásai ellenére is jól néz ki, bár a hátsó két antennakilépő csík puszta imitáció: a 13 megapixeles kamera lencséjén kívül itt minden plasztikból van, a LED villanót és a feliratot beleértve. Műanyag dominál a dobozkában is: a töltőkábel, az 5,2V / 1A-es adatper és a mikrofonos füles is ilyen borítást kapott. Nem úgy a fémből öntött SIM tű, vagy a papíralapú leíráshalmaz.

Hardver, szoftverek

A Snapdragon 425 négy 1,4 GHz-es Cortex-A53 magjával és az Adreno 308-val korrekt belépőszintű hardver 2018-ben – kár, hogy a Selfie Lite egy kategóriával feljebb versenyez. A lóerőhiány az első bekapcsolásnál nyilvánvalóvá válik: a túlzsúfolt alkalmazás- és szolgáltatáspark mintegy 40 eleme frissül azonnal, bár szerencsétlen a szóhasználat, mert ez a procedúra mintegy 40 percig tart a szűkös, 2 GB RAM-nak is köszönhetően, a végére a 16 GB-os tárolóból pedig csak 6 GB marad szabadon. Az Asus erős számítógépes szolgáltatásokban, de itt a bizonyíték, miért kevésbé működőképes a mennyiségi elv mobilhardveren: a felület szaggat bármilyen háttérfolyamat során, a rendszerfelügyeleti eszközök erőforrás-felszabadítás címén használnak a szűkös erőforrásból, a multitaskingra pedig kevés kraft és cache marad. Így aztán nincs pillanat, amikor kifejezetten jó élmény volna a phabletet használni, túl sok a várakozás és a késedelem.


[+]

Teljesítmény-teszt (a táblázat szétnyitható)
Benchmark Asus Zenfone 4 Selfie Lite Sony Xperia XA2 Ulefone U Asus Zenfone 4 Max
Rendszerchip Snapdragon 425 Snapdragon 630 Mediatek Helio P23 Snapdragon 425
AnTuTu Bench. 7.x 44068 pont 89061 pont 77918 pont 43862 pont
Geekbench 4.x (single/multi) 685 / 1898 pont 858 / 4195 pont n/a 668 / 1810 pont
GFXBench Manhattan onscreen 5,7 fps 15 fps 10 fps 5,6 fps
GFXBench Manhattan offscreen 1080p 2,8 fps 14 fps 10 fps 2,8 fps
AndroBench Sequential Read 260,98 MB/s n/a 287,20 MB/s 273,86 MB/s
AndroBench Sequential Write 72,91 MB/s n/a 242,5 MB/s 73,29 MB/s
AndroBench Random Read 44,62 MB/s n/a 67,67 MB/s 34,51 MB/s
AndroBench Random Write 7,72 MB/s n/a 17,98 MB/s 10,38 MB/s


[+]

Ez nem jelenti azt, hogy az Android 7.1.1-en ragadt ZenUI 4 felület ne volna tele hasznos extrákkal, csak mindez a tárhely rovására megy, amelyen részben enyhít a microSD bővítési lehetőség. A küllemet egy asztali gép változatosságával lehet testreszabni: akad rengeteg téma, változtatható az ikonrács és így tovább. Előhúzható balról a Google Asszisztens keresőoldal, az alkalmazások pedig zárolhatók. Van egyszerű és gyermek mód, küldhető SOS üzenet és megosztható a pozíció vészhelyzetben. A duplakoppos, képernyőrajzos és az egykezes gesztusvezérlés is hasznos, akárcsak a jól felszerelt fájlkezelő és az alapvető eszközök. Az ujjlenyomat-olvasó fürgén és megbízhatóan dolgozik, alkalmazászárolásra és hívásfogadásra is bevethető, a használatához pedig elég csak a home érintőgombra tapintani. A főoldalra egy másodperc alatt juttatja a lezárt képernyőről a tulajt.


[+]

Simán opcionális lehetett volna viszont a Játékmágus, a Page Maker, a kamerától független és funkcióit duplázó Selfie Master, a Webstorage, a ZenUI Safeguard, az Instagram, a Facebook, a Messenger és azok a meg nem nevezett szolgáltatások, amelyek a háttérben futnak. Ha a listájuk első beüzemeléskor megjelenik, és a netről opcionálisan telepíthetők, több szabad tárhely marad. A remekül felszerelt, témázható és magyarul is tudó Asus billentyűzet minden igényt kielégít, tényleg temérdek a beviteli opció, azt viszont megmagyarázhatnák a vállalkozás részéről, hogy mit keres a ß karakter a magyar kiosztáson, mert amikor legutóbb néztem, nem volt része a hazai ábécének.


[+]

A telefonkönyvet egy tucat különszedett beállítási pontban lehet testreszabni, bárhonnan behúzhatók és szűrhetők a névjegyek, akad többféle elrendezés és névjegyekre szabott opció, privát partnerek és gyorstárcsázás, blokkolás és tiltás, hívásrögzítés és automatikus elutasító válasz. A Google a szokásos pakkon felül a Diákat, a Táblázatokat és a Dokumentumokat mellékelte, illetve a Chrome böngészőt, ami kövérebb honlapokon görgetve dadog, mint akit épp áramütés ért. A szoftver rendben kezel több lapot, behívja a fiókhoz tartozó előzményeket és kedvenceket, beléptet a mentett jelszavakkal és inkognító szörfölést is kínál. A képernyő kellően nagy a kényelmes böngészéshez, a HD felbontás viszont szőrös karakterrajzolatot jelent.

Kamerák, multimédia

A Selfie Lite mindkét oldalon 13 megapixeles kamerát vet be, és a neve előtt tisztelegve kezdjük a fejezetet az előlapival. A fixfókuszos rendszer f/2,2-es rekeszértékű optikával dolgozik és LED segédvillanót is kapott, illetve valamiért két szoftvert. A főkamera szelfifunkciói: felvétel, videofelvétel, HDR, tükrözés, arcszépítés ötféle beállítási opcióval, vaku és szoftveres portrémód. A Selfie Master szelfifunkciói: felvétel, videofelvétel, arcszépítés egyféle beállítási opcióval, kollázs, diavetítés és BeautyLife, azonnali megosztással vagy élő közvetítéssel Facebookon, Instagramon vagy YouTube-on. Vajon miért nem fért bele ez egyetlen appba?


[+]

Az árhoz képest korrekt a kameraminőség, a vaku is jól jön, az effektek és portrémódok viszont túlontúl csökkentenek a részletességen. A hátlapi kamera középtempójú fókusszal és f/2,2-es rekeszértékű lencsével operál, és felkínál még önkioldót, rácsvonalakat, animált GIF rögzítést, panorámát, gyorsított felvételt, nagy felbontású rögzítést (semmi értelme), valamint kézi módot, 4 másodpercig záridő állítással, hisztogrammal, vízszintezővel és Kelvin-skálával. Az eredmények nappal még éppen elfogadhatók, bár a szűkös dinamikatartomány miatt hajlamos az automatika alulexponálni, ezen a lomha HDR ügyesen korrigál. A részletgazdagság viszont úgy átlag feletti, hogy a zajmentesítés után brutálisan ráélesít a részletekre az algoritmus.


[+]

Te is pont ilyen telefont használsz? Fotóztál vele? Töltsd fel a képeidet a Fototrendre, hogy mások is lássák, mire képes a kamerája!

A kora tavaszi szürkés idő ellenére több színt láttunk a szemünkkel, mint a Selfie Lite a lencséjével, plusz az eredmények a kékes-zöldes irányba gyakran elhajlanak. Végezetül nappal is előfordult egy-egy fókuszhiba, ami este gyakoribbá vált. Ilyenkor témája válogatja, életképes fotó születik-e, általában nem. Mindkét kamera legfeljebb 1080p-ben rögzít videofelvételeket, és a hátlapi ezt korrekt vonalélességgel teszi, bár újfent túlélesítéssel és zöldes fehéregyensúllyal, egy példa. Sajnos a fókuszvesztés gyakori, az optikai stabilizálás hiánya pedig az elektronikus rásegítés ellenére is észrevehető. A sztereó hang korrekt: bár nem kristálytiszta, nem is zörejes vagy túlságosan megszűrt.


[+]

A Play Zene előadók, albumok, műfajok, mappák és listák szerint rendszerezi a telefonon lévő állományokat, plusz hozzáfér a Google zeneszolgáltatásához. Akad hangszínszabályzó Audiovarázsló néven, és többféle használati mód szerint lehet egyénire venni a hangzást. Az FM-rádiót sem hagyták ki, 3,5 milliméteres füles csatlakoztatásával bírható hangra. A portra egyébként a hardverhez szabott hangminőség társul: tiszta, hallható zajt elkerülő, de nem csúcsminőségű, dinamikájú vagy hangerejű. Az alul könnyen eltakarható monó hangszóró már erélyesebb, és némi tere is van, viszont az ütős és magas hangokat nem kedveli, a maximumról az átlagos hangminőségért így 3-4 lépéssel lejjebb kell venni. A gyári videolejátszó fapados, csak a képernyő elforgatása az opció, a kódolásokból a DivX, az Xvid vagy az AC3 hang meghajtása alternatív szoftvert igényel. 1080p-ig rendben van a lejátszás akár HEVC kódolással, a 4K tartalmak viszont szaggatnak, vagy el se indulnak.

Adatkommunikáció, üzemidő, végszó

A Selfie Lite két nanoSIM-et fogad be dual standby technológiával és a hazai LTE sávok támogatásával (B1/3/6/7/8/20), 150/50 Mbps-os átviteli ráta mellett. A beszélgetési hangminőség átlagos: érteni a másikat, de nem kristálytisztán, zajos környezetben mindkét oldalon küzdeni kell egy picit a hatékony kommunikációért. A WiFi modem 802.11b/g/n típusú jó érzékenységgel (Direct, HotSpot), a Bluetooth 4.1-es (A2DP, LE), az USB pedig 2.0-s (microUSB, MTP). A navigáláshoz a földi antennák és routerek mellett a GPS, a GLONASS és a BeiDou műholdcsoportok vethetők be, a Galileo vagy a QZSS nem. A pozíciószerzés villámgyors és kint stabil, szobabelsőben közepes a vétel. Akad iránytű, giroszkóp, gyorsulásmérő, hangszenzor és hall szenzor, nincs viszont NFC, infra vagy barométer.


[+]

A minap tesztelt Zenfone 4 Maxszal szemben a Selfie Lite hagyományos méretű, 3000 mAh-s telepet rejt, ami egynapos intenzív működést biztosít, kevesebb használattal pedig másfél-két nap jöhet ki, bár a kettőhöz tényleg sokat kell, hogy pihenjen a phablet a zsebben. A készenléti fogyasztás alacsony, a netezés és a videózás 9, illetve 8,5 órás eredménye töltésenként, 150 niten viszont a középmezőnybe kvalifikálja ezt a Zenfone-t. Az üzemidő megnyújtására számos mód akad, széleskörű testreszabási lehetőségekkel, bár a túlzott mértékű alkalmazásfigyelés csökkent a teljesítményen. A legkomolyabb a szupertakarékos mód, ami a bejövő hívásokon és SMS-eken kívül más hálózati kapcsolatot nem is enged, az alkalmazások ettől függetlenül hozzáférhetők. A takarékos módok között akkumulátorszint és időintervallum szerint is váltani lehet.


[+]

Értékelés: ASUS Zenfone 4 Selfie Lite
Külső
Ergonómia 7 pont
Anyaghasználat 8 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 6 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 5 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 5 pont
Felhasználói felület élménye 7 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 8 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 7 pont
Multimédia
Vizuális 6 pont
Audio 7 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 5 pont
Hogyan értékelünk?

A Zenfone 4-gyel sikerült az Asusnak kihúzni a saját lába alól a talajt, és a Max, illetve Selfie variációk jól illusztrálják, hogyan. Eleve késve érkezett több modell egy túlzsúfolt piacra, ahol ma a 18:9-es, holnap pedig már a notchos mobilok számítanak majd általánosnak, kevesebb kávával. A combosabb Selfie Prónak nincs sok keresnivalója kétszer annyiért a mezőnyben, mint amennyit a duplakamerás Xiaomi Mi A1-ért elkérnek. Ellene az Asus mégis az imént tesztelt Selfie Lite-ot küldi, feleannyi RAM-mal, negyedakkora tárolóval, HD kijelzővel, plasztik házzal és öregebb Androiddal – 60-65 ezer forintért akkora eséllyel, mint a jamaikai bobcsapatnak az olimpiai aranyra. Akad szép számmal nagy márkás alternatíva is, érdekes például a HTC Desire 12+, mégis másik két Xiaomi viszi be a kegyelemdöfést. A Redmi Note 5A Prime majdnem feleannyiba kerül, és bár papíron elmarad kamerákban, a Selfie Lite felvételei nem az igaziak, a 6 GB szabad tárhely meg pláne nem, amikor a rivális 24 GB-ot és kétszer annyi processzormagot kínál.

Az Asus túlzsúfolt és dadogós szoftvercsomagja akkor volna a gyakorlatban előnyös, ha a modernebb küllemű és sokszorta erősebb Redmi 5 Plus hardvere ketyegne alatta, olyan jó akkumulátorral. Ehelyett bármilyen háttérfolyamat során dadogásokkal és késedelmekkel kell számolni, de egyébként sem okés a rendszersebesség, ezen a középkategória pedig már régen túllépett. Úgy tűnhet, egy korrekt masinában csak a hibákat látom, és a korrekt szó valóban ráaggatható az ujjlenyomat-olvasóra, a sokrétű és testreszabható szolgáltatásokra vagy a kamerafunkciókra. Csak ugye a mit, mennyért és hogyan témakörben szoktuk a dolgokat értékelni, és hiába húzónév az Asus a számítástechnikában, ekkora felárral a mobiljai aligha buzdítják hűségre a márka tisztelőit – épp ellenkezőleg. Szerencsére a Zenfone 5 sokkal ígéretesebb rövid ismerkedésünk alapján, és akad a famíliában fenyegetően jól árazott darab, úgyhogy a négyes generáció remélhetőleg rossz emlék marad, vagy csak szimplán mindenki úgy tesz, mintha soha nem is létezett volna.

Bone123

A cikk elkészítését a TelenorHipernet Blog támogatta, ahol további mobilos érdekességekről lehet olvasni.

Specifikáció

Asus Zenfone 4 Selfie Lite
 Asus Zenfone 4 Selfie Lite Általános
Technológia GSM/UMTS/LTE
Méret 155,66 x 75,9 x 7,85 milliméter
Tömeg 144 gramm
Színvariációk fekete, pink, arany, zöld
SIM-foglalat 2 x nanoSIM
Kijelző
Kijelző átlója 5,5 hüvelyk
Kijelző felbontása 720 x 1280 pixel (267 ppi)
Kijelző típusa Kapacitív IPS-LCD
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Qualcomm Snapdragon 425
Processzor típusa 1,4 GHz-es, négymagos Cortex-A53
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARMv8
Grafikus chip Adreno 308
RAM mérete 2 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása korlátlan
SMS memória korlátlan
Szabadon felhasználható belső tárhely 16 GB (kb. 6 GB elérhető)
Memória bővíthetősége microSD
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 850/900/1900/2100 MHz
LTE 800/850/900/1800/2100/2600 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA / LTE van / 42 Mbps / 5,76 Mbps / 150 Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / 4.2 (A2DP, LE)
WiFi 802.11b/g/n, HotSpot, Direct
USB microUSB 2.0 (MTP)
Push-to-talk / RSS nincs / nincs
GPS van (GPS, Glonass, BeiDou)
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / nincs
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 7.1.1 (Nougat) + Asus ZenUI
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok telepíthető
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Game Genie, ZenMotion, File Manager, Mobil menedzser, Power Master, ZenUI FAQ
Multimédia
Fő kamera 13 megapixel, f/2,2-es rekeszérték, LED villanó, autofókusz
Másodlagos kamera 13 megapixel, fixfókusz
Videófelvétel 1080p @ 30fps
Zenelejátszó szoftver van
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 3000 mAh-s lítium-polimer
Készenléti idő n/a
Beszélgetési idő n/a
Zenelejátszási idő n/a
Egyebek
3,5 mm-es audio kimenet, fény- és közelségszenzor, gyorsulásmérő, ujjlenyomat-olvasó, gesztusvezérlés
  • Kapcsolódó cégek:
  • ASUS

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés