Hirdetés

Apple iPhone 4S - az amerikai pajtásod

Kellemes szolgáltatásokat hozott az új iPhone, de alapvetően ugyanaz maradt, mint elődje. Ettől függetlenül vinni fogják, mint a cukrot.

Hirdetés

Az iOS 5 újításai

A készülék megjelenésével együtt került a nagyérdemű kezébe az iOS operációs rendszer legújabb, 5-ös verziója, mely természetesen a régebbi készülékekre, egészen pontosan az első és második generációs iPadekre, valamint az iPhone 3GS-re és 4-re is letölthető. Az itt felsorolt újítások tehát nem kizárólag az iPhone 4S-en érhetők el, de pár funkció valóban csak a legújabb készüléké; hogy a régebbi masinák tulajdonosai miket nem érhetnek el, az ennek a cikknek nem témája. A gyári szoftvereket szintén nem szeretnénk túl hosszan fejtegetni, a legalapvetőbb dolgok a Facebook kivételével megtalálhatók a gépen, de egy ennyire mobilinternet köré épített világban még ez is túlélhető: aki iPhone-t vesz, elvileg azért veszi, hogy netezzen is, aminek rész az alkalmazások letöltése. Ami az App Store-ban jelenleg nincs fent, az kis túlzással nem létezik; ez persze sarkítás, mert professzionális alkalmazásokból rengeteg olyan van, mely a mai napig csak Windows Mobile alá érhető el, de egy átlagfelhasználó mindent megtalál, amit csak megkíván.

Apple iPhone 4S Apple iPhone 4S

A koncepció alapvetően maradt a régi: nincs készenléti képernyő, csak a horizontálisan görgethető menü, melynek alsó részén négy darab ikont fixen elhelyezhetünk, a fent lévőket pedig mappákba rendezhetjük. Van viszont egy újítás, melyet ideje volt elhozni, hiszen a konkurens rendszerek közül több az idők kezdete óta tudja: ez a Notification Center, azaz az értesítések kezelésének módja. Ha új üzenetet, e-mailt vagy hasonlót kapunk, a képernyő tetején pár pillanatra megjelenik, hogy miről van szó, így anélkül láthatjuk a friss információt, hogy az aktuális dolgunkat félbe kellene hagynunk. A felső tálca ezzel együtt lehúzhatóvá vált, időjárást és tőzsdei információkat mutat, plusz megjeleníti a különféle értesítéseket is, legyen szó a fent említett dolgokról vagy arról, hogy valaki barátkozna velünk Facebookon. Szintén leírhatatlanul hasznos szolgáltatás, hogy a képernyőzáron is megjelennek a különféle események, ráadásul nem muszáj az alsó csúszkát elhúznunk a zár feloldásához; ha az adott eseményen (a példánál maradva az olvasatlan SMS-en) csúsztatjuk végig ujjunkat, egyből az adott dologhoz jutunk. Jelen esetben az SMS-hez.

Apple iPhone 4S Apple iPhone 4S

Új alkalmazás az Emlékeztetők, melybe nem meglepő módon különféle fontos eseményeket írhatunk fel. Ami klassz benne, az a helyhez kötés lehetősége, azaz nem csak úgy menthetünk el egy "vegyél tejet" jegyzetet, hogy 6-kor szóljon, hanem úgy is, hogy akkor figyelmeztessen, amikor a bolt közelébe érünk.

Valószínűleg kevésbé tűnik nagy dolognak, de végre eljutottunk oda, hogy az iPhone tudja nélkülözni a számítógépet. A zenéink és videóink felmásolásához még mindig iTunes kell, viszont a telefon aktiválásához nincs szükség számítógépre. Ami azt illeti, az első indítás után egy igen hosszú bekapcsolási varázslón kell végigverekednünk magunkat, ha WiFi hálózatra tudunk csatlakozni és van bent SIM-kártya (ami még mindig microSIM), akkor tudjuk aktiválni a készüléket és beállíthatunk mindent; használhatja-e a cucc az aktuális helyzetünket és társai. Kifejezetten hasznosnak és izgalmasnak tűnő varázsló ez, melyet mondjuk az ötödik használat után pont annyira fogunk unni, amennyire az Androidét unjuk, de szerkesztőségi életünkben felüdülés volt ez az új wizard.

Apple iPhone 4S Apple iPhone 4S

Némileg változott a naptár; iPhone-on elérhetjük a heti áttekintő nézetet, ami nem csak látványos, de hasznos is, hiszen drag&drop módszerrel pakolgathatjuk át a különféle eseményeket. Pár új funkcióval bővült a Game Center is (profilkép feltöltési lehetőség, globális pontozási rendszer), aminél valószínűleg többeket érint a WiFi-n keresztüli PC-s/Mac-es szinkronizálás lehetősége. Ha beállítottuk a dolgokat, töltőre dugva automatikusan átkerülnek az adatok a számítógépről, ami alapvetően nem tűnik sokkal kényelmesebbnek a jól megszokott, kábeles megoldásnál, de sokak számára bizonyára hasznos. Konkurenciához felzárkódás, de ettől függetlenül örvendetes, hogy mostmár nem csak a képnézegető tartalmát tudjuk átrakni a TV képernyőre, hanem mindent, ami megjelenik az iPhone kijelzőjén. A funkciót majd élőben fogjuk tesztelni, a lenti videón viszont a Siri nevű beszédfelismerőre fókuszálunk.


"Mi van, ha a Siri nem működik? Siri csend." - Bog

A Siri ugye az egyik leghangsúlyosabb szolgáltatás az új iPhone-ban, plusz kizárólagos dolog is, a korábbi készülékeken nem használhatjuk. Egy tényleg fejlett beszédfelismerő algoritmussal egybegyúrt segítő rendszerről van szó, melynek használata kvázi ahhoz vezet, hogy beszélgetünk a telefonunkkal. Siri alapvetően információszerzésre használható, de Magyarországon több dolog miatt is gondban leszünk vele: egyrészt nem tud magyarul, másrészt a magyar akcentust nehezen érti meg, harmadrészt a magyar neveket nem tudja kimondani (és nem is érti őket), negyedrészt hazánk területén nem tud helyszíneket keresni. Azaz hiába mondjuk el neki, hogy betolnánk egy finom pizzát és ajánljon egy helyet, csak akkor fog, ha az USA területén tartózkodunk.

Apple iPhone 4S Apple iPhone 4S

Nem egy hülyeségről van szó, akármennyire is annak tűnik. A reklámokban elhangzó "milyen idő lesz holnap?" és "mennyi az idő?" nyilván baromság, az időt egyszerűbb megnéznünk a kijelző tetején, az időjárást meg akárhol vagyunk, legfeljebb három kattintással elérhetjük, ami sokkal gyorsabb, mint a Siri elindítása és a magyarázás. Viszont egy idősebb személy számára ez igenis kapocs lehet az okostelefon (azaz kvázi az internet) és az ember között, neki egyszerűbb kérdezni, mint gépelni. És ha már a gépelésről beszélünk, nem árt megjegyeznünk, hogy a Sirivel üzenetet vagy e-mailt is küldhetünk, ami autóban ülve leírhatatlanul nagy segítség. Ezt kihasználva például eseményeket és emlékeztetőket is rögzíthetünk, ami sokszor jól jöhet. Erre jó tehát a Siri, de látni kell, hogy Magyarországon legfeljebb arra jó, hogy két napig szórakozzunk vele. Hogy lesz-e ungarische verzió az angol, német és francia mellett? Egyszer biztos, de hogy még évekig nem, az is.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Apple

Azóta történt

Előzmények

  • Újabb iOS játékkoktél

    Megint van egy sereg jópofa játék, amelyek közül érdemes szemezgetni. Fizetős is, ingyenes is akad, a játékélmény pedig mindenképp garantált.

  • iPhone és iOS fejlődéstörténet

    Frissítve: Mik voltak az egyes iPhone modellek újításai? Mik az egyes szoftververziók új funkció és merre tart a fejlesztés? Válaszolunk.

  • Apple iPad 2 - mint a kortárs művészet

    Az Apple második generációs táblagépe vékonyabb és erősebb lett, ráadásul kamerát is kapott. Forradalom nem történt.

  • Apple iPad WiFi + 3G - újratesztelve

    Bár az iPadet már hónapokkal ezelőtt teszteltük, az új funkciókkal rendelkező iOS rendszer és az irodai szoftverek miatt megnéztük, hogy mit tud a 3G-s verzió.