Apple iPad mini (2021) - kicsiben a világ

Két év után újította meg az Apple a kis méretű táblagépét, az új iPad mini pedig remekül eltalált modell lett, amely kis mérete ellenére minden fontos dolgot tud.

Bevezető

Azért az Apple nagyon jól csinálja a táblagépes vonalat, nem véletlenül piacvezetők. Van nekik egy régivágású, de kedvező árfekvésű, klasszikus gépük, ami mindig pont annyira frissül, hogy ne tűnjön nagyon ósdinak (bár azért a Lightning csatlakozót lassan arról is ki lehet majd dobni, amúgy sem lesz más választás a szabályozás miatt), van profi masina ceruzával, hatalmas kijelzővel, bődületes hardveres teljesítménnyel, valamint itt a mini, ami egy hordozható gép, de mégis tudja mindazt, amire szükségünk lehet.

A régi és az új iPad mini
A régi és az új iPad mini [+]

Már a 2019-es mini is egy roppant népszerű masina volt, ráadásul ebben a folyamatosan változó mezőnyben valahogy pont ezek 8 hüvelyk körüli gépek kezdtek kikopni, ami tud is valamit, az általában nagyobb. Átfutottam a kínálatot, a 8 inches kategóriában semmi konkurens nincs, csak Tab Active, ami azért ekkora, mert strapabíró, a többi hasonló méretű masina inkább a belépőszinten mozog. Szóval a friss Apple iPad mini szinte egyedül van abban a térben, ahol a nem monitornyi, nem okvetlenül kétkezes, hanem a hordozhatóbb, kompakt, de erős modelleknek kéne létezniük. Ha ilyen táblagépre van szükségünk, akkor nem nagyon más opció, mint az iPad mini.

Balra a régi, jobbra az új
Balra a régi, jobbra az új [+]

Nekem személyesen a komplett Apple rendezvény összes bigyója, órája, telefonja és úgynevezett innováció közül az iPad mini volt a kedvencem, szóval nyomasztottam már egy ideje az iSTLYE munkatársait, hogy érkezzen meg a masina tesztre. Ennek pedig egyszerű oka van, a tágan vett háztartásban lassan két éve működik egy előző generációs iPad mini is, és nincsen rá panasz, de ha egymás mellé teszem őket, akkor jól látszik, hogy itt egy gyökeresen átdolgozott masináról van szó. Az összes iCucc között ez a modell változott a leginkább, nem csak egy új chipset, meg egy máshogy elhelyezett kamera próbálja fenntartani az érdeklődést, hanem ez valami teljesen új. És éppen ezért érdekes.

Doboz, külső

Üdvözöljük közösen a dobozból előbújó töltőfejet! 20 wattos, fehér, a hozzá járó kábel pedig mindkét végén Type-C. Ez kapásból elég nagy változás a korábbi modellhez képest és némiképp zárójelbe is teszi az Apple hisztijét azügyben, hogy jaj, egységesíteni kell a csatlakozókat az EU tervei alapján és mi lesz a Lightning porttal. Hát mi lenne, Type-C lesz helyette, mint ahogyan ezen az iPad minin is.


[+]

És akkor végre foglalkozzunk egy kicsit magával a termékkel is, amely valóban kompakt. A korábbi modellhez képest keskenyebb (álló formátumra vonatkoztatva), viszont 0,2 mm-rel vaskosabb, bár ezt nehéz észrevenni. Ám könnyebb is, befért 300 gramm alá, alig nehezebb, mint egy Galaxy Z Fold3, miközben továbbra is minőségi az anyaghasználat, tökéletesek az illesztések, hibátlanok az élek, masszív, integráns eszköz, viszont a 3:2-es képarány kissé szokatlan, éppen ezért egy határidőnapló sziluettjére emlékeztet az eszköz, mert ez az arány amúgy a nyomtatott doksiknál jellemző, meg a fotózásban terjedt el, no meg a notebookok között a Surface sorozat sok tagja és számos Huawei Matebook is ezt választja. Táblagépnél igen ritka.


[+]

Viszont pont ezen képarány miatt a 8,3 inches képátló igazából elég méretes kijelzőt ad, vagy legalábbis ahhoz képest, hogy 8 inches Tab Active3 185,6 négyzetcentiméternyi tartalmat tud megjeleníteni, az iPad mini viszont 203,9 négyzetcentiméteres mérettel büszkélkedhet. De még így is kicsi, hurcolászni simán lehet egy kézzel, tartalmat nézni is lehet rajta a villamoson, miközben kapaszkodsz, de kezelni azért ezt is két kézzel érdemes. A kijelző IPS, de elég jó: kifejezetten fényes, kontrasztos, nem tükröződik, nem invertálódnak a színei, az előlap 77,4%-át foglalja el, tehát azért maradtak kávák, de annyi nem, hogy a korábbi modellen levő TouchID kerek gombját meg tudják tartani. Ugyanakkor a 60 Hz-es képfrissítést már meghaladta nem csak az iparág, de az Apple maga is. És ezzel kapcsolatban van némi hiszti, mert főleg álló módban görgetésnél zavaró lehet egyes felhasználóknak, hogy kicsit később frissül a kép jobb oldala, mint a bal. Ez egyébként nem egyedi jelenség, egyszerűen a 60 Hz és az IPS ezt hozza, nyilván lehet optimalizálni, valószínűleg lesz is rá valami javítás, de tény, hogy vannak, akiket zavar.


[+]

Mivel FaceID nincs, ezért aztán a bekapcsológombba költözött az ujjlenyomat-olvasó, amiben az a furcsa kicsit, hogy ha csak odaérintjük az ujjunkat, akkor nem történik semmi, meg is kell nyomni a gombot, de ennyi elég is neki az azonosításhoz, ami pontos és elég gyors ahhoz, hogy egy benyomásnyi idő alatt felismerje a tulajdonost. Ha viszont már a kijelző bekapcsolt, akkor a feloldáshoz elég egy érintés is a gombon. Valamelyest érdekes, hogy a hangerőt szabályozó billentyűpáros fektetett nézethez igazodva helyezkedik el oldalt, pedig a közösségi médiát és a weboldalakat (és a könyveket) álló tájolással fogjuk fogyasztani, de tény, hogy pont filmezéshez és játékhoz ez jobb, ráadásul ilyenkor többet matatunk a hangerővel amúgy is. A négy hangszórórács is alul-felül kapott párosával helyet, de igazából csak két hangszóró van mögöttük.


[+]

Alul Type-C csatlakozóval fogunk találkozni, oldalt pedig van egy felület, ami a mágneses töltési opciót kínálja az Apple Pencil számára. A letisztult hátlap sarkában egy darab kamera áll ki (ezt tényleg nem lehetett volna síkba hozni?), alatta pedig vakut találunk, ami még mindig ritkaság a tabletek között. Az egész gép iszonyú komfortosan használható, kompakt, hordozható és jellegzetesen Apple, remek munkát végeztek a formatervezők.

Hardver, UI

Nem sokat gondolkodtak a hardver kapcsán, ami jó a friss iPhone-ba, az jó lesz a kicsi táblagépbe is, az A15 Bionic sebességére pedig igazán nem lehet panasz, nem nagyon létezik olyan forgatókönyv, ami térdre kényszerítené a vasat. Ezúttal már 4 GB RAM van a gépben, a legkisebb belső tároló mérete 64 GB, a következő opció a 256 GB, ami miatt egy kicsit lyukas a kínálat, vagy legalábbis illett volna a minimum kivitelt 128 GB-ra húzni, mint az iPhone-ok esetében. Tény ugyanakkor, hogy kevesebb fotót és videót szoktunk táblagéppel csinálni, noha a tesztkészülék már 4K-ban is képes rögzíteni.

Hirdetés

[+]

A rendszert sem kell nagyon bemutatni, az iPad OS 15 fut rajta, ami alapvetően az iOS logikáját és kinézetét kínálja némi tabletes mázzal, általában egyszerre is frissül az Apple telefonos szoftverével, tehát aki már egyszer használt almás cuccot az elmúlt 5 évben, annak nem lesz nehéz dolga. És persze továbbra is megáll, hogy a nulláról, mindennemű tapasztalat nélkül érkezve sem lesz kihívás elsajátítani a kezelést. A lenti dokk szerepe továbbra is egyértelmű (és ezen a ponton például eltér a telefonos interfésztől az iPad OS), az alkalmazások pedig a platform által biztosított mennyiségben és minőségben vannak jelen.

[+]

Ugyanakkor viszont az iPad OS ekkora kijelzőméret mellett egy kicsit túl sokat akar és mintha nem minden ponton sikerült volna a 3:2-es képarányhoz megfelelően igazodni. Néhol túlzottan kicsik a gombok és a felairatok a felületen, ami miatt előfordul, hogy elsőre nem is sikerül eltalálni, a fektetett módban előhozható gombsor pedig egyszerűen túl nagy, kitakarja sokszor magát a beviteli mezőt is. Ezeken a zavaró apróságokon persze lehet állítani (például a böngészőben is alapból olyan kicsik a karakterek, hogy mereszteni kell a szemet), csak hát ahhoz voltunk eddig szoktatva, hogy ahogyan kiveszem a terméket a dobozból, úgy egyből jó is kvázi mindenkinek. Ebben a méretben sok szöveg tényleg apró, például az osztott megoldással megjelenő beállítások menüpont jobb oldali ablakában található lábjegyezetek már tényleg nagyon kicsikék alapból, érdemes a betűméretet feltolni maximumra, hogy ne kelljen dülleszteni a szemünket.


[+]

Ha viszont ezen túllépünk és kicsit matattunk a beállítások között a megjelenést illetően, akkor onnantól nekem speciel nem volt panaszom az iPad mini használhatósága kapcsán. Iszonyú pörgős a felület, a gyári alkalmazások továbbra is remekül működnek (levelezés, böngésző, App Store, jegyzet, térképek, naptár), az kicsit fájó, hogy nincs fizikai gombsor csatlakoztatásához interfész (maradnak a Bluetoothon kommunikáló megoldások) és a korábbi modellben még meglévő jack csatlakozót is nyugdíjba küldte az Apple.

[+]

Viszont a Type-C port megjelenésének sok potenciális felhasználó fog örülni, mert hirtelen kiderül, hogy rengeteg dolgot lehet USB-n csatlakoztatni a géphez. A cég a kisrepülőt vezető pilótákat és az orvosokat hozza példaként, különböző műszerek és diagnosztikai eszközökkel való kapcsolat apropóján, de fotós kontrollmonitor, viuzális tervezéssel foglalkozó eszközök vezérlése, meg egy csomó olyan felhasználás is előfordulhat, amire nyilván most épp nem is gondolok, de hogy ne menjek messzire, a sógorom nyomdatechnikával foglalkozik és rengeteg olyan gépet helyez üzembe, ahol pont ezt a folyamatot remekül lehet vezérelni egy iPaddel összekötve.

Multimédia

Mindkét kamera fejlődött, az előlapi megoldás továbbra is a kijelző rövidebbik oldalának közepén van, ami álló tájolűsú videós beszélgetéseknél hasznos, ha fektetve csinálunk szelfit, akkor pedig idétlen. Ez egy döntés kérdése, a Samsung már átállt a másik oldalra. A korábbi 7 megapixeles felbontás 12 megapixelre hízott, a minőség is láthatóan jobb, itt egy szelfi, alant pedig egy előlapi videó:

A hátlapra most már 12 megapixeles kamera került F/1,8-as apertúrával és autofókusszal, valamint felbukkant egy vaku is. Ez mindenképpen szintugrás az elődhöz viszonyítva, nem mondom, hogy mindent az iPad minivel kell megörökíteni, de egyrészt a mérete miatt klasszisokkal kevésbé néz ki a fotózás művelete kreténségnek, mint egy 10-12 hüvelykes géppel, másrészt sokkal kezelhetőbb is a termék, ráadásul egész korrekt képeket lő, ahogyan azt a lenti galéria is próbálja alátámasztani. Nyilván nem egy iPhone szintje az eredmény, de bőven alkalmas arra, hogy ha pont ez van a kezünk ügyében, akkor értelmezhető produkciót nyújtson, ráadásul itt sem kell nagyon állítgatni semmit, maximum a HEIC formátumot érdemes hanyagolni, ha nem Macen akarjuk majd visszanézni az alkotásainkat.

Videós fronton is történt előrelépés, most már 4K a maximális felbontás, de azért a stabilizáció hiánya látszik a felvételeken. Lehet 60 fps-re is váltani, de ahhoz már az Apple saját formátumát tudjuk csak használni, úgyhogy most itt egy 30 fps-es kis filmecskét prezentálnánk:

Tartalomfogyasztás szempontjából viszont nincs kritika: a kijelzőn szépen jelennek meg a filmek, az oldalsó hangszórók remekül szólnak, tipikusan ágybavivős tablet a kis iPad, mert hanyattfekve sem megerőltető egy kézzel tartani addig, amíg egy 30 perces Mobilarena Magazin műsor lepörög, hogy mint minden szentnek, nekünk is magunk felé nyúljon a kezünk. A játékos kedvű júzerek is megkapják a bődületes számítási és grafikai teljesítményt úgy, hogy a méret miatt két kézzel használva gond nélkül elérhető a kijelző bármely pontja, egyedül a kijelző frissítése miatt lehet egy kis hiányérzetünk.

Adatátvitel, akkumulátor

Az ügyesen 200 ezer forint alá belőtt nyitóár nem tartalmaz mobilhálózatokon való kapcsolódási lehetőséget, az 5G-s verzióért 60 lepedővel többet kell fizetni, ami szerintem markáns túlzás. Pedig ha a hordozhatósági faktorral számolunk, akkor bizonyos területeken szükség lesz erre a többletkiadásra. A WiFi-only modellekben már fejlettebb modul van, mint az előző generációnál, ez már tudja a WiFi 6 szabványt, viszont továbbra is áll, hogy 5G nélkül nincs GPS sem. Az 5.0-s Bluetooth korrektül működik, NFC-t viszont ne keressünk, ugyanakkor jó hír, hogy a Type-C USB 3.1-es szabványú, magyarán gyorsabb kommunikációt biztosít, mint az iPhone-ok.

[+]

Egy kicsit nagyobb lett az akkumulátor (19,3 Wh), de az Apple nem ígér előrelépést az üzemidő kapcsán, azt mondják, hogy 10 órányi multimédiás tartalomfogyasztás csiholható ki a masinából és ezt pontosan így tapasztaltuk mi is WiFi-n streamelve egy Full HD videót. Egy átlagos munkanapot persze tud hozni a gép, nyilván sok fotózás és játék azért szippantja az energiát, de a 20 wattos töltőfejjel egész hamar etethető a masina, bár ez még mindig messze van attól, amit egyik-másik kínai cég kínál (120 wattos megoldást is akár). Vezeték nélküli töltési opció nincs.


[+]

Apple iPad mini (2021)
Pro
Kompakt méret
Tökéletes összeszerelés
Kiemelkedő sebesség és ökoszisztéma
Kontra
Az iPad OS sokszor kissé zsúfolt ekkora kijelzőn
A 64 GB-os belépőmodell kicsit karcsú
Erős a SIM-et fogadni képes modellek felára
Pontozás
Kialakítás, védelem 9 pont
Kijelző 8 pont
Sebesség 10 pont
Szoftverfelület 9 pont
Fotózás, videózás 7 pont
Hangminőség 9 pont
Adatkommunikáció 9 pont
Üzemidő 7 pont
Ár/érték arány 7 pont
Indulóár (4/64 GB, HUF) 199 990

Összegzés. Cuki, de erős, sokoldalú, minőségi és hordozható gép a friss iPad mini, igazi konkurenciája nincs is. Ha az olvasó most kedvet kapott, hogy beszerezzen egyet, akkor ha nem használt korábbi változatokat ugyanebből a szériából, akkor azért menjen be egy üzletbe és fogja a kezébe, mert a mai táblagépes mezőnyben tényleg apró a készülék, nem biztos, hogy mindenkinek erre van szüksége. Akinek viszont igen, mert valóban rengeteget mozog és egy telefonnál nagyobb kijelzőn szeretne dolgozni, vagy sokat utazik és a repülőn, a szállodában, vagy várakozás közben úgy nézne meg egy filmet, hogy nem egy monitornyi dologgal zsonglőrködik, hanem valami kézitáskába, vagy akár kabátzsebbe is benyomható eszközre vágyik, akkor igen, az iPad mini (2021) egy kiváló társ. Nagyon minőségi, nagyon jól használható, korrekt kis tablet, ami éppúgy alkalmas kanapés-hentergős tartalomfogyasztásra, mint egy Pencil és egy billentyűzet megvásárlása után adminisztrációs és jegyzetelési feladatokra, játékra, utazáshoz, hurcolászáshoz szuper a méret, az USB-s külső eszközök támogatása pedig sokak számára érv. Nem hibátlan és nem is tökéletes mindenkinek, otthoni tabletnek inkább egy nagyobbat választanék, komoly munkához kicsi a kijelző, de ha valakinek ekkora táblagép is elegendő, akkor ebben a méretben ez a legkomolyabb ajánlat a piacon, minden más, 8 hüvelykes masina a fasorban sincs tudásban és teljesítményben. A WiFi-only modell nyitóára emészthető, de a 64 GB-os induló tárhely kicsit zsugori, az 5G-s változatoknak pedig markáns felára van, szóval részünkről egy erős Tetszett plecsni jár, de ha az olvasó pont abba a kategóriába tartozik, hogy neki ez a méret kell komoly kompromisszumok nélkül, akkor erősen ajánlott, mert egyszerűen nincs más opció.

Apple iPad mini

Bog

A készüléket az iSTYLE ajánlotta fel tesztre és itt rendelhető meg, a lehetőséget köszönjük!

Specifikáció

Apple iPad mini (2021)
Apple iPad mini (2021) Külső
Méretek 195,4 x 134,8 x 6,3 milliméter
Tömeg 293 gramm (WiFi) / 297 gramm (WiFi + 5G)
Színvariációk asztroszürke, rózsaszín, lila, fehér
SIM-foglalat (5G-s változatban) nanoSIM vagy eSIM
Kijelző
Kijelző átlója 8,3 hüvelyk
Kijelző felbontása 1488 x 2266 pixel (327 ppi)
Kijelző típusa kapacitív, IPS érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa, csíkszélessége Apple A15 Bionic, 5 nm
Processzor típusa Hatmagos (2x2,93 GHz Avalanche + 4x? GHz Blizzard)
Processzor utasításkészlete ARMv8
Grafikus chip Apple GPU (ötmagos)
RAM mérete 4 GB
Memória
Belső tárhely 64 / 256 GB
Memória bővíthetősége nem bővíthető
Adatátvitel
Frekvenciasávok (5G-s változat) GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 850/900/1900/2100 MHz
LTE B1/2/3/4/5/7/8/12/13/17/19/20/25
LTE B26/28/29/32/34/38/39/40/41/46/66
5G NR n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78, n79
GPRS / EDGE van / van
IrDA / Bluetooth nincs / 5.0 (A2DP, LE, EDR)
WiFi 802.11a/b/g/n/ac/ax, dual band, hotspot, AirDrop, 2x2 MIMO
USB 2.0 (Type-C)
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van (csak az 5G-s modellben)
GLONASS van (csak az 5G-s modellben)
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgő
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform iPad OS 15
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek FaceTime, Térképek, iTunes Store, App Store, iBooks, Game Center, News, Photo Booth, Podcastok, Fájlkezelő
Multimédia
Fő kamera 12 megapixeles, autofókuszos, f/1,8, LED villanó
Másodlagos kamera 12 megapixeles, f/2,4, 122 fokos látószög
Videófelvétel 4K @ 30/60 fps
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió nincs
Üzemidő
Alap akkumulátor 19,3 Wh lítium-polimer
Böngészési idő 10 óra
Egyebek
giroszenzor, Touch ID (fenti bekapcsológombban), Pencil 2 támogatás
  • Kapcsolódó cégek:
  • Apple

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés