Bevezető, doboz, kialakítás
2014-ben vásárolta fel az Apple a Beats márkát 3 milliárd dollárért, ami az Apple addigi legnagyobb beruházása volt. A Beats márka megszerzése nem feltétlenül csak a fül- és fejhallgatók miatt volt fontos az Apple-nek, bár tény, hogy márkaérték és portfólióbővítés szempontjából sem volt rossz befektetés: 2011-ben az újonnan 100 dollárnál drágábban eladott fejhallgatók 64%-án ott virított a “b” logó. Az Apple számára mégis inkább a Beats Music streaming platform és a mögötte dolgozó emberek, valamint addig kifejlesztett ajánló algoritmusok voltak fontosak. Egy évvel a Beats márka felvásárlását követően indult az Apple Music, egyúttal megszűnt a Beats Music önálló létezése és Beats 1 néven beolvadt az Apple Music rádióállomásai közé.
A Beats alapítói Jimmy Iovine (bal szélen) és André "Dr. Dre" Romelle Young (balról harmadik) Tim Cook és Eddy Cue Apple-vezetők társaságában (forrás: Tim Cook Twitter-fiókja, 2014) [+]
A Beats termékek viszont nem tűntek el és nem is olvadtak be az Apple AirPods termékei közé. Külsejük a divathoz hasonlóan visszafogottabb megjelenést öltött, de éves-kétéves ciklusokban érkeztek új modellek, melyek már az Apple hardverével voltak felszerelve (például W1 chip, H1 chip). Egyfajta kísérletezési platformot is biztosítanak így az Apple részére a Beats márka kiegészítői, erre tökéletes példa tesztalanyunk, a Powerbeats Pro 2. Évek óta pletykálnak arról, hogy az Apple valahogy az AirPods fülhallgatókat is fel fogja használni a fitnesz- és egészségfunkciókhoz. Erre itt a Powerbeats Pro 2 beépített optikai pulzusmérővel, és félig-meddig az AirPods Pro 2-vel megegyező tulajdonságokkal. Kevésbé veszélyes terep a Beatsen kísérletezni élesben, hisz nem olyan elterjedt eszköz, mint az AirPods. Tapasztalataink szerint pedig nem is olyan megbízható a működése, mint ahogy azt általában az Apple csak működik és kész termékeitől elvárják az emberek.
Powerbeats Pro 2 fekete színben [+]
Miután kifizettük a 134 990 forintot mondjuk az iSTYLE-nál a fülhallgatóért, kibontva a műanyagmentes csomagolást a Powerbeats Pro 2-t egyből a hordozó tokban találjuk. Ott van még a dobozban a kötelező papíralapú dokumentáció, van XS, S, M, L, XL méretű gumiharang (az M-es méret gyárilag a fülesen), és ennyi. Nincs töltőkábel, de szinte bármilyen USB-C kábelről és vezeték nélkül Qi töltőről is vesz fel energiát a hordtok 2,5 és 5 watt között.
Nálunk a fekete változat járt, de van lila, narancs és homokszürke színben is a fülesből. A tok jelentősen kisebb lett a korábbi modellénél (7,5 x 6,6 x 3,4 cm és 77 gramm benne a fülesekkel), de azért így is nagyobb, mint egy AirPods vagy egy Pixel Buds tokja. Zsebben nem igazán, edzős táskában inkább elfér. Kialakítása letisztult, a fedelet tartó mágnesek és zsanér erősek. Felnyitva a “b” logós tetőt találunk egy párosító gombot, ez androidos vagy Windows eszközökhöz kell. Egy LED jelez fehér vagy piros színnel a tok elején.
A fülhallgatók 4,5 x 4,1 x 2,4 centiméteres dimenziókkal rendelkeznek és 8,7 grammot nyomnak. Ránézésre nagynak és nehéznek tűnhetnek, de meglepően légies viseletük, nem húzzák az ember fülét. A műanyag és a gumírozott borítású nikkel-titán kampóval a stabilitás sem volt probléma szemüveg nélkül. Szemüveg szárával együtt már nem feltétlen ül meg kényelmesen a Beats a fülön.
Hirdetés
A felhelyezést is szokni kell kicsit, előbb be kell akasztani a kampót, aztán a megfelelő pozícióba forgatni a fülest. Ezt pár nap használat után megszokja az ember és már reflexből csinálja majd. Az irányítás szerencsére egyszerűbb. A “b” logó mögött maradt a nyomógomb mindkét fülhallgatón, és a kampó felé a száron van külön hangerőszabályzó is. IPX4-es védelme van a Powerbeats Pro 2-nek, szóval verejték vagy rácsapódó eső nem tesz benne kárt, irányítani pedig a gombok mellett lehet iPhone-ra csatlakoztatva “Hey, Siri!”-vel indított hangparanccsal is.
A “b” gombok funkcióit személyre lehet szabni, iOS-en a Beállítások között, Androidon a Beats alkalmazásban. Beállítható, hogy hosszú nyomásra a hangasszisztenst ébresszük, vagy az ANC módjai (zajkioltás, ki, átengedés) között váltsunk, ezek tetszőleges sorrendben állíthatók. Az egyszeri nyomás fixen felveszi a hívást, kétszeri nyomás automatikusan leteszi. Média esetén az egy nyomás a lejátszás/szünet, két nyomás az előre, három nyomás a hátra. És bár sehol nem jelzi az app vagy az iOS beállítási menüje, az egy nyomás és nyomva tartás képes aktiválni a pulzusmérőt a fülhallgatóban.
A Powerbeats Pro 2 fején találni egy közelségérzékelőt, van benne gyorsulásmérő, így tudja, mikor van a fülben és mikor nincs. Kikapcsolható, hogy automatikusan érzékelje ezt, és beállítható az is, hogy csak egy behelyezett fülessel működjön az ANC. Van még két pogo pines csatlakozó a töltéshez, és mellettük az optikai pulzusmérő szenzor. A Powerbeats Pro 2 optikai pulzusmérője LED-es optikai szenzorokat használ, amelyek másodpercenként több mint 100 alkalommal pulzálnak. Ezek a szenzorok zöld fényt bocsátanak ki, amely áthalad a bőrön és eléri a vörösvértesteket. A fény visszaverődése a véráramlás alapján modulálódik, és ezt a modulált fényt fotodiódák érzékelik. Az így nyert adatokat egy optikai lencse segítségével irányítják és választják szét, majd a gyorsulásmérő segítségével kompenzálják a mozgás okozta torzításokat. A rendszer az adatokat az Apple Watch HR-monitorja által is használt algoritmushoz hasonlóval feldolgozza. A leggyakoribb mintavételezés 5 másodperces intervallumokkal megy, szóval percenként tizenkét alkalommal mér a füles, tapasztalataink szerint a legritkább pedig 15 másodperces eltérésekkel történik, egy perc alatt négyszer. Nézzük is meg, hogy ez milyen a gyakorlatban!
Kapcsolat, pulzusmérés
Az Apple H2 chip található a Powerbeats Pro 2-ben, Bluetooth 5.3-as vezeték nélküli kapcsolatot használ. A párosítás Apple eszközökkel egyszerű: felnyitjuk a fedelet, felugrik egy ablak, rányomunk a csatlakozzon gombra, beszívta az iCloud, ezután minden eszközünk felismeri a fülest. Egyszerre két eszközzel megy a multipont, szimultán kapcsolódik Mac gépre és iPhone-ra a Beats, de ugyanígy működött Android és Mac együttes használata is nálam. Az iCloud témára még visszatérünk később, mert fontos lesz.
Kapcsolódás és beállítások iOS-en (további képek a galériában) (forrás: Mobilaréna) [+]
Android telefonok esetén először nyomjuk meg a Beats tokjában a gombot, majd a telefon Bluetooth menüjében válasszuk ki az eszközt. A használathoz töltsük le a Beats appot a Play Áruházból, ez amellett, hogy a funkciók beállításához használható arra is jó, hogy egy értesítésben kiírja a kiegészítő aktuális töltöttségét.
135 ezer forintos áron csak SBC-t és AAC-t támogatni nem kicsit ciki, de ez van. A késleltetés minimális, +140 ezredmásodpercet mértünk, tartalom fogyasztásakor nem érzékelhető. Bő két hét folyamatos használat alatt egyszer sem szakadt meg a kapcsolat se Google Pixel 9, se Mac, se iPhone telefonnal, tökéletesen megbízható volt a Powerbeats Pro 2 működése fülhallgatóként. Itt az utolsó szó a hangsúlyos.
A Beats app Androidon (forrás: Mobilaréna) [+]
Merthogy alapvetően a pulzusmérő működése katyvasz. Azért tettem egy oldalra a kapcsolat és a szívritmus témáját, mert közük van egymáshoz. Kezdjük az Apple eszközökkel történő működést. Miután csatlakozott iPhone-ra a Beats, a beállítások között bekapcsolható a pulzusmérés (gyárilag be is van kapcsolva). Az adatokat az iOS-en előre telepített Egészség alkalmazásba szinkronizálja a rendszer, de ha van más forrás is, mondjuk egy Apple Watch vagy egy Garmin óra, egy Xiaomi Band, akármi, ami pulzust mér és beszinkronizál az Egészségbe, akkor nagy valószínűség szerint fölülírja majd a Beatset. Az Apple Watch biztosan, ha az Apple óráját viseljük, a Powerbeats Pro 2-n egyszerűen kikapcsol a pulzusfigyelés, és nincs lehetőség arra, hogy bekapcsoljuk. Az Egészségben is el vannak dugva a Beats által rögzített adatok a Böngészés — Pulzus (legörgetek legalulra, a hangyák lába alá) — Adatforrások — Bluetooth-eszköz menü mögé.
Így néznek ki a Beats által rögzített pulzuseredmények az Apple Egészség appban (forrás: Mobilaréna) [+]
További problémák. Állítólag külön Bluetooth protokoll van a pulzusmérő (BT HR profile) és a fülhallgató (BT Audio device) funkciókhoz külön kapcsolattal, ennek ellenére ANT+ eszközként ismerte fel a Wahoo a pulzusmérőt. Na, de ez mondjuk itt annyira nem lényeg, az már inkább, hogy ha iPhone-ra csatlakozik a füles, akkor az iPhone automatikusan lefoglalja mindkettő kapcsolati sávot akkor is, ha egyébként van egy Apple Watch is rajtunk, ami miatt meg ugye nem fogja a Beats rögzíteni a pulzust. Ez csak azért gáz, mert úgy van reklámozva a füles, hogy simán hallgathatok zenét az iPhone-ról és közben a fülhallgató által mért pulzust meg láthatom az edzőtermi gépen, amihez HR-eszközként hozzá tudom csatlakoztatni a Beatset. De ez nem működik, ha iPhone-ra van párosítva a füles. Próbáltam, hogy Garmin eszközhöz párosítom dedikált szívritmus-monitorként, a Garmin felismerte, megpróbálták a csatlakozást, de minden esetben sikertelen lett. Azt is próbáltam, hogy az említett Wahoo-hoz párosítom, ami közben egy másik mobilon fut, megint sikertelen próba.
Megoldás? Takarítsuk ki a Beats párosítást az iCloud-fiókunkból! Komolyan, nem is elég csak kikapcsolni az iPhone-on a Bluetooth-t, vagy leválasztani onnan. Totál ki kell purgálni a Powerbeats Pro 2-t az Apple ökoszisztémából ahhoz, hogy működjön a HR-mérő funkció úgy, ahogy azt reklámozzák. Megoldás 2: párosítsuk a fülest Android rendszerre, majd a HR-mérőt bármi máshoz, legyen az egy Garmin óra, edzőtermi gép vagy fitnesz alkalmazás. Így működni fog, hogy az Android telefonról szól a zene, közben pedig a másik eszköz (vagy ugyanazon a telefonon egy másik app) kommunikál a pulzusmérővel. Hihetetlennek tűnik, de 2025-ben az Apple piacra dobott egy kiegészítőt, ami jobban használható Androiddal, mint a saját termékeivel. Aztán miután az amerikai sajtó rámutatott erre, közölték, hogy még a saját Fitness+ szolgáltatásukkal sem megy amúgy a Beats iPhone-ra párosítva, csak egy-két támogatott alkalmazással (Peloton, Nike Run Club, Ladder), de ezen dolgoznak. Két funkció, ami nem működött a Beats és a Google Pixel 9 között az adaptív EQ és fejkövető Spatial Audio térhangzás, ezek továbbra is iOS exkluzív dolgok. A sztereó szeparáció azért megy rendben Androidon is.
Pulzusmérő párosítása Androidon (forrás: Mobilaréna) [+]
Pulzusmérés pontossága. Nyugalmi állapotban egy Apple Watch Series 7 és egy Garmin mellett 1-2 BPM eltérést mutatott, ez szerintünk simán hibahatáron belül van. Edzés közben már más a helyzet. Ha csak egy sétálást rögzítünk, ami nem jár zónaváltásokkal, akkor még egész pontosnak nevezhető a Beats, de gyakran 10 BPM-mel magasabb értékeket mért, mint az említett két viszonyítási alap óra. Viszont olyan esetekben, amikor több zónaváltás van (futás, bringagép), nem tudja lekövetni ezeket és random ugrálnak az értékek. Csak azokat a mérési eredményeket menti el a füles, amiket pontosnak ítél, viszont így nagyon hirtelen váltások rögzülnek időnként, köztük pedig semmi adat nem marad. Külföldi tesztelőknél láttam, hogy panaszkodnak arra, hogy az optikai pulzusmérő zöld fénye látható a fülükben, az én fülemből nem világított ki a Beats. Nagy fülem van, gondolom.
Balra a Beats, jobbra az Apple Watch mérte eredmények (forrás: Mobilaréna) [+]
Hang, üzemidő, összegzés
Új mikrofon elrendezés összesen hat mikrofonnal, új dinamikus hangsugárzó dedikált erősítővel. Az ANC szinte tökéletes, ahogy az átengedő mód is, a H2 úgy dolgozza fel a hangokat, hogy utóbbi módban úgy tűnhet, nincs is a fülünkben semmi. Az ANC bekapcsolásával a hangerőt 50%-ra emelve már nem fogjuk hallani a külvilágot. A régi Beats cuccokra jellemző dübörgő basszus valamivel visszafogottabb, de így is az van fókuszban, nem a kiegyensúlyozottság és a finom részletek. Ettől függetlenül rossznak nem nevezném a Powerbeats Pro 2-t, tiszta vokálokat, időnként kissé élesen csengő magas hangokat produkál. Energikus, motiváló a hangzás, ami egy idő után azért fárasztó volt a fülemnek, de edzéshez pont ez az ideális. Különféle stílusokat próbálgattam a teszt alatt, a legjobban egyértelműen a hip-hop áll a Beatsnek még mindig, például a RTJ Legend Has Itje vagy Pharoahe Monch Simon Saysje, de mondjuk bármilyen EDM sláger, például Jake Alva We Are Doneja is olyan dinamikával és energiával szólal meg, hogy futni támad kedvem tőle.
A mikrofonok hangminőségére nincs panasz, az AirPods Pro 2 talán valamivel tisztább, ez betudható annak, hogy ott az egyik mikrofon közelebb van az ember szájához. Az alkalmazás vagy iOS-en a beállítási menü lehetőséget ad arra, hogy kiválasszuk melyik fülhallgató mikrofonjait szeretnénk használni, így opció mondjuk csak a bal fülest headsetként használni. Alapvetően bekapcsol a hangátengedő mód telefonhívásokhoz, és van dedikált szélzaj-szűrés is az ENC-ben, ezek tapasztalataink szerint jól működtek, akár a metrón telefonálva is hibátlanul értett minket a másik fél, minimális digitális fátyollal hangunkban.
Üzemidő kapcsán talán ez a legjobb fülhallgató, amit használtam az elmúlt évben. Pont az MWC előtt érkezett meg szerkesztőségünkbe, így feltöltöttem, párosítottam a cuccaimhoz, majd elvittem Barcelonába, ahol az úton a repülőn, illetve ott is napi szinten használtam minimum egy órát. A teszt ezen részét 13 nappal később írom, a tokban még mindig van 40% töltöttség úgy, hogy naponta két órányi vegyes használat (zene, videó vagy filmnézés, telefonálás) került a fülesbe. A hivatalos álláspont szerint 10 óra folyamatos használat és összesen 45 óra használat van a fülhallgatóban, ez tök reálisnak tűnik. A lemerült fülesek a tokban 5 perc alatt magukba szívnak 1,5 óra lejátszásra elegendő energiát, a tokot feltölteni kábelen egy óra körül van, Qi töltőn másfél környéke.
Összegzés — Beats Powerbeats Pro 2
Egyfelől tetszett a Powerbeats Pro 2, mert Android mellé ez egy tök értelmezhető AirPods alternatíva rendes támogató alkalmazással, kényelmes sportfüles is, és nem mindennapi extra benne a pulzusmérő funkció. A piacról a Jabra Elite Sport már kikopott, így a Sennheiser Momentum Sport az egyetlen olyan konkurens, ami ugyanezt a funkcionalitást kínálja kétezer forinttal drágábban. Személy szerint inkább a Sennheisert választanám, egyrészt mert gyakran viselek szemüveget, az meg kisebb, másrészt mert jobbnak tűnik a pulzusmérő megoldás szoftveres implementálása, bár a HR-szenzor abban pontatlanabbnak tűnik.
iPhone mellé a Powerbeats Pro 2 szintén egy korrekt sportfüles, sportosított AirPods Pro, de szoftveres korlátok közé van szorítva a pulzusmérő, ami fölött a felhasználó nem tudja átvenni az irányítást. Így ha egy Apple Watch is bejön a képbe, haszontalanná válik a Beats szívritmus funkciója, miért is vennénk ezt az AirPods helyett? Ha már egy áron mozog az AirPods Pro 2-vel az eszköz, akkor miért maradt ki az U1-es chip az UWB-vel történő precíziós megtaláláshoz? Miért került az AirPodsba IP54-es szigetelés, és a sportra szánt Beatsbe csak IPX4? Miért nem lehet a Beats fülest is Apple Watch vagy MagSafe töltőn tölteni? Miért nincs a tokban hangszóró, miért csak a fülesek halk ciripelésére kell hagyatkozni kereséskor? Üzemidőben az AirPods Pro 2 gyengébb, ez tény, de hacsak nem kell a stabilizáló kampó adta biztosíték az illeszkedéshez, nem látom értelmét, miért lenne jobb választás a Beats.
Legyen is ez a zárszó. Ha valaki sportfülhallgatót keres az Apple-nél, esetleg egy régebbi kampós Beats fülest szeretne lecserélni, akkor a Powerbeats Pro 2 érezhető előrelépés lesz. De amennyiben valaki csak a pulzusmérés miatt venné meg, gondolja át kétszer a dolgot, jelen formájában szerintünk ez még nem elég kiforrott. Talán nem véletlen az sem, hogy az Apple szoftvere is inkább a bizonyítottan pontos Watch érzékelőinek adataira hagyatkozik a Beatsé helyett.
A Powerbeats Pro 2 az iSTYLE jóvoltából jutott el hozzánk, ide kattintva lehet megvásárolni.
viragdani01