Anycool F828 - Kínából jöttem, én vagyok a szivárvány!

Előszó, külső

Mélyen tisztelt olvasóink számára valószínűleg hihetetlenül hangzik majd, amit most el fog olvasni: a kínai készülékek nem csak úgy a levegőbe készülnek, hanem egy épp divatos trendet követnek. Persze lehet, hogy ezekről a trendekről itt Európa szívében mit sem tudunk, de az biztos, hogy a Kingbond D38 után egy újabb színes ledekkel villogó ázsiai masina érkezett szerkesztőségünkbe, természetesen ezúttal is a NeoDigi jóvoltából. Anycool F828, a Motorola VE66 után szabadon — azaz lopott dizájnnal. Igényes, mágnesesen záródó doboz, készülék, töltő, adatkábel, sztereó headset, tartalék akkumulátor; ezeket kapjuk a pénzünkért.

Anycool F828

Az átlagosnál kicsit nagyobb méretű, de ahhoz képest meglehetősen könnyű csúszkatelefonról van szó, mely az amerikai gyártó említett készülékének szellemiségében készült. Két színben létezik, a fekete/ezüst összeállítás valószínűleg az alapkészülék szerelmeseit szólítja meg, míg az aranyban pompázó értelemszerűen az eredeti modell Luxury Gold változatának érzését kívánja kínai készülék módjára elültetni a kedves vásárlóban. Az anyaghasználat alapvetően nem rossz, ránézésre kifejezetten igényes hatást kelt az F828, de mint azt megszokhattuk, szinte semmi nem az, aminek látszik: a fém és a króm csak lakkozott műanyag, a bőr pedig műbőr — ami azért sokkal jobb, mintha bőrhatású műanyag lenne. Mintáktól mentes felületeket legfeljebb a készülék oldalsó részén találhatunk, a többi helyen jól látható vagy kevésbé észrevehető mintázat terpeszkedik, szerencsére nem túl hivalkodóan, úgyhogy tulajdonképpen egyedivé varázsolják a készüléket.

Anycool F828
[+]

Az előlap fekete színben pompázik, ha megfelelő szögben tartjuk, láthatjuk, hogy a felület aprócska csillagminták tucatjait rejti. Az előlap tetején a telefonhangszórót találjuk, a fölötte lévő krómozott hatású díszelem pont egy lerakott telefonkagyló formájára emlékeztet, ami elég találó, bár valószínűleg nem ez volt a cél. Kicsit lejjebb találjuk a 2,4 hüvelyk átlójú, QVGA felbontással büszkélkedő TFT-érintőkijelzőt, melynek színvisszaadása meglepően jó, ráadásul napfényben is olvasható. Kicsit lejjebb az Anycool logó mosolyog vissza ránk, alul pedig egy forgatható navigációs tárcsa üldögél, melyet hat gomb vesz körül — ezekből négy csak akkor látszik, ha bekapcsol a háttérvilágítás. Ergonómia szempontjából erősen kifogásolhatók, az alsókat még meg lehet nyomni, a felsőknél csak körömmel érdemes próbálkozni, ami azért ijesztő, mert ilyenkor az előlap vékonyka plexije lehetetlenebbnél lehetetlenebb pozíciókat vesz fel, azaz hajlik. A sztárok mégsem ezek a gombok, hanem a már említett navigációs tárcsa, mely forgatás közben fényjátékkal kedveskedik az elsőre meglepett tulajnak — hogy miként teszi ezt, azt a következő oldalon található videón mindenki megcsodálhatja.

Anycool F828
[+]

A slide a horizontális holtjátékát leszámítva elég jó minőségű, a készülék széttolását kellemes hang kíséri. A numerikus gombsor elég jól néz ki, és ami még fontos: jól is használható.

Anycool F828

A készülék tetején az aprócska teleszkópos ceruzát találjuk, valószínűleg sosem fogjuk elővenni, egyrészt mert a kijelző és a stylus is túl kicsi ahhoz, hogy érdemben lehessen őket használni, másrészt mert a készülék kizárólag a gombokkal is teljesen jól kezelhető, ami az egész érintőkijelzőt fölöslegessé teszi. Jobb oldalon az elmaradhatatlan enjoy mobile life felirat díszeleg, jobbra a nyakpánt rögzítési helye, az USB-nek csúfolt egyedi adat/töltőcsatlakozó és a 3,5 milliméteres fülhallgató-kimenet került — utóbbi megléte nagyon örvendetes.

Anycool F828

Menürendszer, szoftverek

A menürendszer első ránézésre nem hoz újdonságot, ám e sorok írása közben felfigyeltem valamire — ami a késői felfedezés miatt sajnos lemaradt a videóról is, képekkel pedig szintén nem tudom szemléltetni. A készenléti képernyőn két horizontálisan görgethető sorra oszlik, a felső alapértelmezésben a dátumot, időt és a SIM-kártyák állapotát mutatja, amit tovább görgetve egy HTC TouchFLO-ból lopott órát pillanthatunk meg, amit három ikonból álló gyorsindító sávok követnek. Alul az elmulasztott eseményeket jelző panel, a zenelejátszó kezelője, a profilválasztó és a (tessék megkapaszkodni!) háttérképváltó közül választhatunk — utóbbi miniatűrben kirakja a négy alapértelmezett háttérképet, így könnyítve meg a gyors váltás. Ez egyébként a készülék egyetlen része, ahol van értelme az érintőkijelzőnek.

Anycool F828 Anycool F828

A belső memória egész nagynak mondható, körülbelül háromnegyed megabájt — a témában jártasak ne értsenek félre, nevetségesen kicsi ez is, de a kínai készülékekben általában negyed megabájt szokott lenni, itt meg ugye háromszor annyi van, de hogy képben legyünk: ez körülbelül tíz-tizenöt alacsony felbontású fotó tárolására elég. A memória természetesen bővíthető, a készülékbe microSD kártyát tolhatunk be, abból is legfeljebb 2 gigabájtost.

A főmenü rácsos elrendezésű, háromszor három ikont tartalmaz. Az egyes almenükbe a képernyő nyomkodásával is bemehetünk, de a d-pad segítségével is mozoghatunk. Ennek két módja van, ha a négy égtáj irányába nyomkodjuk a kis kerek tárcsát, akkor is lépkedünk, de ugye tekergetni is tudjuk, ami nagyon vicces, mert jobbra tekerve mehetünk balra és viszont. Szoftverekből semmi különöset nem kapunk, van naptár, e-köny olvasó, teendőlista, számológép, világóra, hangrögzítő, fájlkezelő, egy játék és egy úgynevezett KaraOK (?) szoftver, melyet feltöltött karaoke számok hiányában legnagyobb sajnálatomra nem tudtam kipróbálni. Viszont legalább még élek.

Anycool F828 Anycool F828

A telefonkönyvben 500 ember adatait tudjuk tárolni, extra mezőkből elég sok van, a hívásnapló is korrekt, mert külön-külön és együtt is képes mutatni a különféle fajtájú hívásokat. SMS-ekből 180 darab fér el a készülék memóriájában, a legnagyobb MMS méret ismeretlen, de elvileg lehet küldeni a készülékkel, az e-mail kliens viszont hiányzik a repertoárból.

Anycool F828 Anycool F828

A hangminőség telefonálás közben nem rossz, de kiemelkedőnek sem lehet mondhatani, jó móka viszont, hogy a mostanában megjelenő kínai készülékekhez hasonlóan az Anycool F828-ban is helyet kapott egy hangmodulátor, azaz igény szerint torzíthatjuk saját hangunkat többek között gyermek, női vagy korosodó férfihanggá. Az eredmény sosem marad el, bár a beszélgetés igen, a vonal túloldalán lévők ugyanis rendszerint nevetőgörcsben törnek ki, ha olyan hangon beszélünk hozzájuk, amilyet utoljára A nagy ho-ho-ho horgász főcímdalában hallottunk. A nagy kamusok különféle háttérzajokat is berakhatnak magukat, akik pedig végképp le akarják rázni egyes ismerőseiket, azok szoftveresen tilthatják őket.


Fergeteges hangulatú videó a készülékről

Adatkommunikáció, multimédia

A masina adatkommunikációs repertoárja finoman szólva is szerény, a GSM-modul mindössze kétnormás (900/1800 MHz), de ugyebár az pozitívum, hogy egyszerre két kártyát rakhatunk be a készülékbe — ilyenkor az előlapon két hívásindító gomb is van, az egyik az egyes, a másik a kettes kártyához tartozik, hívásokat és SMS-eket fogadni pedig mindkét kártyán tudunk. Adatátvitelre GPRS-t használhatunk, de mivel HTML böngésző nincs a gépben, ezt csak wapozáskor és MMS-ek küldésekor/fogadásakor fogjuk használni. Bluetooth van, ráadásul 2.0-s verziószámú, azaz támogatja a többek között a sztereó hangátvitelt is.

Anycool F828

A kamera VGA felbontású, fixfókuszos, ebből valószínűleg mindenki kitalálta, hogy nem sok dologra használható. A szoftver ennek megfelelően kevés beállítási lehetőséget nyújt, a felbontáson, a jpeg-tömörítés mértékén és a fehéregyensúlyon kívül lehetőségünk van bekapcsolni az éjszakai módot, a sorozatfelvételt, valamint pár effektet (a menüben effikt néven fut). Videót is rögzíthetünk, hogy milyen felbontásban, azt nem tudom, nem mertem kipróbálni, a menüben alacsony és kitűnő közül választhatunk, valószínűleg semelyik nem kielégítő, csak relatív skálán lett mérve.

Anycool F828

A képminőség borzalmas, a gyárban lencse helyett valószínűleg egy műanyagflakonból kivágott darabot használtak, ilyen erős kromatikus aberráció és képszéleken megjelenő homály ugyanis még a kínai készülékek között is ritka — no nem mintha az átlag ennél sokkal jobb lenne.

Anycool F828 Anycool F828

Zenelejátszó szoftver van, csak akkor hajlandó felismerni a kártyán tárolt számokat, ha azokat egy előre meghatározott mappába rakjuk, de ilyenkor sem tud közöttük ID3 tagek alapján szűrni. Viszont fut a háttérben és van benne egy fapados hangszínszabályzó is. Az FM-rádió is része a szolgáltatáskínálatnak, memóriakártya megléte esetén még fel is vehetjük az adást. A gyári fülhallgató szabványos csatlakozója ellenére csak ezzel a készülékkel képes sztereó módban működni (az iPodomat legalábbis nem szerette), ami mondjuk megkérdőjelezi a sztereó mivoltát, viszont elég pofás, elég kényelmes és elég jól is szól. A kihangosító hangszórója viszont hatalmas csalódás: ez az a rész, amelyikben a kínai készülékek kivétel nélkül jók szoktak lenni, az F828 viszont abszolút nem szól jól, viszont elég hangos. Az összhatás tehát fülsüketítő.

Egyebek, összegzés

Az akkumulátorok (mert ugye kettőt kapunk a készülékhez) kapacitása 1500 mAh, már nem együtt, hanem külön-külön. Ez elég impozáns, az Anycool készülékei pedig nem szoktak hazudni ezen a téren, szóval akár még hihető is lehet a dolog. A tesztkészüléket nem használtam olyan sokáig, hogy konkrét adatokkal tudjak szolgálni az akkumulátorok élettartamáról, egy nap alatt körülbelül a háromnegyedére csúszott vissza a töltöttséget jelző csúszka, ami alapján három-négynapos üzemidőt saccolnék.

Anycool F828

Nem is tudom, hogy mit írhatnék összegzés gyanánt...

Anycool F828

Értékelés: Anycool F828
Külső
Ergonómia 5 pont
Anyaghasználat 6 pont
Összeszerelés minősége 5 pont
Kijelző mérete, minősége 5 pont
Belső
Kezelhetőség 3 pont
Sebesség 8 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 0 pont
Felhasználói felület élménye 3 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 8 pont
PIM funkciók 1 pont
Adatkommunikációs képességek 1 pont
Multimédia
Vizuális 1 pont
Audio 5 pont
Egyebek
Üzemidő ?
Ár/érték aránya ?

Hogyan értékelünk?

...az Anycool F828 nem egy olyan vészesen rossz készülék. Elég pofásan néz ki, a fényjáték ugyan zavaró, de mivel kikapcsolható, ez nem nagy gond. Ami a lényeg, hogy két kártyát kezel, hogy egész korrektül össze van rakva, hogy normális a hangminősége, hogy korrekt a kijelzője és hogy elég jól bírja szuflával: ennél többet nem szabad várni tőle. Pontos árat még nem tudunk hozzá, várhatóan 30-35.000 forintba fog kerülni, ami az ennél nem sokkal drágább Samsung C3212 piacra kerülésével elég soknak mondható — azok vegyék tehát meg, akik erre a külsőre vágynak.

Bocha

A tesztkészüléket a Neodigi Kft. biztosította, köszönjük!

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Anycool F828
Anycool F828 Általános
Technológia GSM
Méret 107 x 50 x 16 milliméter
Tömeg 85 gramm
Színvariációk arany, ezüst
Kijelző
Kijelző átlója 2,4 hüvelyk
Kijelző felbontása 240 x 320
Kijelző típusa TFT
Színárnyalatok száma 262.000
Memória
Telefonkönyv kapacitása 500
SMS memória / max. MMS méret 180 / ? KB
Belső memória 761 kB
Memória bővíthetősége microSD
Adatátvitel
Frekvenciasávok 900/1800 MHz
GPRS / EDGE van / nincs
UMTS / HSDPA nincs / nincs
IrDA / Bluetooth nincs / van (A2DP is)
WiFi nincs
USB van
Push-to-talk / RSS nincs / nincs
GPS vevő nincs
Alapfunkciók
Profilok vannak
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / nincs
Hangrögzítés van
Ébresztés van, kikapcsolva is
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform MTK
WAP / HTML böngésző 2.0 / nincs
E-mail kliens nincs
Java nincs
Játékok egy darab
Valutakonverter van
Extra szoftverek KaraOK
Multimédia
Fő kamera VGA felbontású, fixfókuszos
Másodlagos kamera nincs
Videófelvétel van
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó nincs
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 1500 mAh-s Li-Ion
Készenléti idő 120-280 óra
Beszélgetési idő 120-250 perc
Egyebek
Dual-SIM készülék

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés