Alcatel S853 - sanzon

Bevezető

Nehéz dolga van az Alcatelnek. A hazai mobilfelhasználók döntő többsége gúnyosan húzza el a száját, ha a márkáról esik szó, a franciának indult cég ugyanis eleinte az alsóbb kategóriákban próbálkozott. Illetve egy frászt. Volt Alcatel kommunikátor (One Touch Com), volt szépen formatervezett prémium modelljük (Pocket) is, és nem szabad elfelejteni a teljesen egyedi 715-öt sem. Csakhogy ezek igen kis százalékban terjedtek el hazánkban, a felhasználók többsége One Touch Easy és Club modellekkel találkozott csak.

Kár. Töredelmesen bevallom, hogy az utolsó olyan telefon, amiért rajongtam, történetesen egy Alcatel 715 volt. Leejtettem a betonlépcsőn, beleesett a paprikás krumpliba, kibírta. (Ez két külön eset, nem tárolunk paprikás krumplit a lépcső alján.) Töretlen lelkesedésem jeleként az elsők között szereztem be az 535-öt is, de ott már nem nyújtott számomra olyat az Alcatel, mint vártam, és bár volt még egy kísérletem egy 565 képében, de ott végképp kiábrándultam a márkából, ugyanis kétszer is szervizbe kellett vinni három hónapon belül. Közben a 715 csendben tette a dolgát.

Most viszont, hosszúnak tűnő szünet után ismét itt egy olyan Alcatel modell, amitől egy magamfajta csalódott felhasználó vár valami újat. Hátha megrázza magát a gyártó és meglep egy forradalmi készülékkel, hátha ismét eljön az az idő, amikor magamban mosolygok, ha valami nagy tudású helyi helikopter fennhangon szidja az Alcatelt.

Ráadásul az S853 tényleg tud olyat, amit eddig senki nem produkált: 2.1-es sztereó hangrendszert rejt magában. Illetve fogalmazzunk úgy: ráírták. Polacheck mester, oldalunk zenei felelőse majd megmondja a frankót erről, pár bekezdéssel lentebb. Az mindenesetre kicsit meglepő, hogy a gyártó pont egy MP3 lejátszós modellel igyekszik visszatérni a piacra, illetve annak felső szegmensébe, de jó érzékkel lovagolják meg a mostanság legintenzívebben terjedő divathullámot, és bár az S853 sokat késett, de a Sony Ericsson Walkman sorozata kicsit kitaposta már előtte az utat. Francia zenedoboz, olcsóért.

Külső

Bár az Alcatelt már a kínai TLC nevű cég birtokolja, a formaterv erősen franciás, főleg akkor, ha némi általánosítással azt mondjuk, hogy a franciák szeretik az aszimetrikus dolgokat. Az S853 ugyanis első ránézésre riasztó összevisszaságot mutat, ám a más telefonnál nem látható furcsaságok mégis valahogy egy koherens egésszé forrnak össze, akárcsak a majonéz, ha kicsit állni hagyjuk.

Mindenkinek más tűnik fel elsőként, de a dobogón a navigáció gyűrű eltolt elhelyezése, a készülék oldalára csúszó hangvezérlő gombsor és a telefon két végén található bumszli mindenképpen megtalálható. A billentyűzet – szerintem – atom. Egyrészt remekül látható, egészen érdekesen oszlik el alatta a kék háttérvilágítás, másrészt csak a Qtek 8310 gombjaihoz lehet hasonlítani. (Bog úgy látszik keveset ismerkedett a 8310-zel, ugyanis engem leginkább a K700i-re emlékeztetett a gombsor – Polacheck) A nyomáspont tökéletes, a távolság, a méret és a kezelhetőség hibátlan. És éljen, a billentyűzár ebben a modellben is nyitható az 1-5-9 számgombok egymás utáni megnyomásával.

Az oldalsó ezüstös sávban szép sorban ülnek a gombok, amelyekkel indítható a kamera, szabályozható a hangerő és vezérelhető a zenelejátszó. Alattuk csücsül a füles bemenete. A másik oldalon műanyag ajtó védi a miniSD kártya foglalatát, kár, hogy a bővítőegység nem része az alapcsomagnak, mi is az XXL GSM-től kunyiztunk egyet. Az alul-felül egyformára rajzolt befejezés rejti magában a két darab miniatűr hangfalat, a mélynyomó, amely egy 2.1-es hangrendszer illő tartozéka, viszont sehol nem látható, hiszen a basszust az a hangszóró biztosítja, amin keresztül a beszélgetést is hallhatjuk.. A felső hangfalban az infra kapott egy kis helyet, az alsó részen pedig a mini USB csatlakozó ücsörög.

A hátlap csillogó fekete betétjének közepén hatalmas felirat hirdeti a kamera képességeit, ezt és a gombsort kivéve mindenhol rugalmas, gumiszerű borítás jellemzi a telefont, amely masszivitást kölcsönöz, de nem teszteltük, hogy valóban tompítja-e az ütéseket annyira, mint ahogyan kinéz. Az Alcatel készülékek strapabíróságáról vannak a legdurvább legendák (télen valahol elhagytam a hóban, tavasszal meglett, amikor elolvadt, a telefonnak azóta sincs baja, vagy 120-nál leesett a kocsi tetejéről, mert ott felejtettem, de kibírta, stb.), reméljük, hogy az S853 majd igazolja ezeket.

Kijelző, menü

Váó, íme egy 176x220 pixeles, 262 ezer színben pompázó TFT kijelző az Alcateltől. Tegyünk mellé bátran egy 159-eset, és élvezzük a különbséget. Az S853 képernyője körülbelül a Samsung D500 szintjén van, ami jelenleg a középmezőnybe sorolható, ám a francia gyártótól mindenképpen igencsak dicséretes. (Nekem sosem sikerült megbarátkoznom az Alcatelek menüivel, számomra szokatlannak, logikátlannak tűnnek. – Polacheck)

A menürendszer igen jól sikerült. Látszik, hogy beleadtak apait-anyait a tervezők, de nem úgy, mint ahogyan apám csinálja a levest, hogy az összes hűtőszekrényben levő dolgot beleteszi egy fazékba, hanem ésszel, átgondoltan, logikusan. (A leves egyébként jó.) A menü nézete listás, vagy ikonos lehet. Ez utóbbi könnyebben áttekinthető, ráadásul vicces is, mert minden egyes menüpontnak külön kis hangeffektje van, amit a telefon lejátszik, nagyon bájos. Ez „hang interfész” néven szerepel a beállítások között, de kikapcsolható, ám gyengébben látók számára hasznos lehet.

Hirdetés

Hat különböző színséma közül választhatunk, és van hat különböző témánk is, amelyek módosítják a csengődallamokat, valamint a háttérképet is. Ezek lehetnek animált gif formátumúak is. Igencsak hasznos, hogy a betűméret is két lépcsőben állítható, a nagyobb fajta messziről is jól látható feliratokat eredményez. Az óra kijelzése egyik kedvencem lett, ugyanis nem csak a már megszokott analóg és digitális opciók közül választhatunk, hanem kirakhatunk időzónás kiírást is. Itt két várost kell kiválasztani a térképről, így egyszerre két idő is megjelenik, ám a városok neve átírható. Bármire.

A kijelző alatti két funkciógomb feladata szabadon megválasztható, ám jó Alcatel hagyományoknak megfelelően minden számbillentyű hosszas megnyomásához is rendelhetünk funkciót. Itt található egy 10 megabájtos, 1 perc hosszú videóanyag a menürendszerről.

Ha az alapképernyőn beütjük azt, hogy 000000*, akkor bekerülhetünk a telefon speciális menürendszerébe. Bevallom, nem ismerem az összes paramétert, de van köztük egy-két hasznos kis funkció. Egyrészt a GSM Tracks részen kaphatunk egy kis hálózati infót, itt az RXL érték például a térerősséget jelzi. A GPRS-szel kapcsolatos menüpontoknál rendszerszintű forgalmi adatokat nézhetünk meg APN-ekre bontva, itt lehet tesztelni is a hálózati feljelentkezést. A Load Control menüben az ICH paraméter százalékosan megadja az akkumulátor töltöttségét, a Stops pedig kilistázza, hogy milyen okból kapcsolt ki legutóbb a telefon (a 46 a normál kikapcs). Ami tréfás, hogy az Phone user counter menüben megnézhetjük, hogy a készülék élete során melyik gombot hányszor nyomták meg. A tesztelt telefonon például 2500-szor tenyerelt már valaki az OK billentyűre. (Tiszta IKEA feeling – Polacheck)

Telefonkönyv

Szerencsére a telefonkönyv kapcsán csak ott változtattak a tervezők, ahol valóban szükséges volt. A névjegyzék a belső, 9 megabájtos dinamikus memória terhére növekedhet. Én konkrétan 326 bejegyzést toltam bele, ez foglalt 12KB-ot, amely nevetségesen kevés, úgyhogy nem lesznek helyproblémáink. Egy névhez hatalmas mennyiségű adat rendelhető, több telefonszám, e-mail cím, postai cím, születésnap, amely egyből beköltözik a naptárba is, munkahelyi adatok és egyéb megjegyzések. Ismerőseinkhez nem csak fotót, hanem 10 másodperces videót is rendelhetünk, amely igen látványosan mutat bejövő hívás esetén.

Az Alcatel névjegyzékei olyan sajátosságokkal bírnak, amit egyetlen más gyártónál sem láthatunk. Excel tábla szerű felépítése van ugyanis a kontaktlistának, amely azt jelenti, hogy horizontális elrendezésben különböző telefonkönyvek találhatóak egymás mellett. Van négy gyári oszlop, az első a SIM, itt értelemszerűen minden kártyán tárolt kontakt látszik. A második az Általános, ahol az összes telefonban található bejegyzésünk megtalálható, majd ezt követi a Magán és a Munkahelyi, ahol senki sincs gyárilag, de bárkit átpakolhatunk. Saját magunk is létrehozhatunk további oszlopokat, hogy tetszés szerinti kategorizálás alapján csoportosítsuk a neveket. Ezen oszlopokhoz csengőhangot rendelhetünk.

Van még egy extra, amely egyedülálló: az Alcatel készülékek telefonkönyve mindig ott nyílik ki, ahol legutóbb becsuktuk. Ha tehát én Gézának küldtem SMS-t, hogy menjen a fenébe, aztán rájövök, hogy ezt inkább szóban mondom el, akkor ha bemászom a névjegyzékbe Gézán fogok állni (virtuálisan tessék elképzelni), így rögtön hívhatom. Ha nem őt szeretném megcsörgetni, akkor persze a kezdőbetűk alapján keresgélhetek is a telefonkönyvben bárki mást. Ami viszont nagyon hiányzott: nincs hangtárcsázás.

Üzenetek

A telefon üzenetkezelése változott a legkisebb mértékben az elődökhöz képest. A szövegbevitel még mindig az egyik legjobb a maga kategóriájában, köszönhetően a gomboknak, és az okos elrendezésnek. Végre az Alcatel is használja a T9-et, eddig valami saját szótárral kavartak, így most sokat fejlődött a dolog.

Üzenet írása során nem látszik, hogy hányadik karakternél járunk, de az sem, hogy hányadik üzenetnél. Ez csak a végén, a küldés előtt derül ki, amikor a készülék rákérdez, hogy tényleg X részletben szeretnénk-e továbbküldeni a szöveget. A multimédia üzenetek maximális mérete 300KB, de tök rendes a szoftver, mert ha 100KB feletti cuccot csatolunk, akkor szól, hogy lehetséges, hogy a fogadó készülék esetleg nem alkalmas a megjelenítésre.

Ha az ember benéz a beállítások közé, akkor érdekes dolgokat fedezhet fel. A szokásos okosságok mellett kérhetünk késleltetett küldést. Sokat gondolkodtam, hogy ennek mi értelme, aztán rájöttem, hogy egyfajta emlékeztetőként is működhet akkor, ha valakit megkérünk valamire. Jó pont, hogy a karakterkódolás ebben a készülékben is változtatható, valamint szerkeszthetünk magunknak személyes aláírást és megszólítást is, így minden üzenetünk egyformán kezdődhet és végződhet.

Multimédia

A telefon hátulján ücsörgő 1,3 megapixeles kamera eléggé közepes. Elég furán működik, mert ha menüből indítjuk, akkor álló helyzetben fotózhatunk, ha az oldalsó gombbal, akkor viszont fekvőre vált a kereső és a menü is. Később rádöbbentem, hogy ez praktikus: álló helyzetben készülhet a telefonkönyvhöz rendelt portré, a horizontális elrendezés pedig a normál fotózást segíti elő.

A képkészítés közben elérhető beállítási lehetőségek eléggé korlátozottak, a méreten, a minőségen és a fehéregyensúlyon kívül nincs más állítható paraméter. A nyolcszoros digitális zoom eléggé felesleges, de ráadásul komikus is, mert utánozza egy igazi kamera hangját, ha használjuk. Amit muszáj megszokni, hogy az elkészült felvételt nem menti el automatikusan a készülék, hanem nekünk kell ezt a menüből kiválasztva megtennünk. Be is karmoltam ezt a dolgot az első pár fotónál. Az elkészült felvételek, hm, nos, khm, lehetnének jobbak is. Kicsit homályosak a fotók, kicsit lilák néha, itt még bőven van hova fejlődni.

Az elkészült képeket kis mértékben megvariálhatjuk, lehet forgatni és kicsinyíteni a felvételt, illetve tehetünk rá néhány viccesnek szánt objektumot, amelyek nem forgathatóak és méretezhetőek át, csak pakolászni lehet. Oh, és van kemény négy keret, amit utólag rátehetünk a képre.

A telefon hanghatásai viszont igencsak kiemelkedőek. A csengőhangok lehetnek természetesen MP3 fájlok is, de elkezelgeti a MIDI, az AMR és a M4A formátumot is a készülék. A hangerő túlzás nélkül brutális, és bizony az a helyzet, hogy kihangosítva lazán aláz minden eddig hallott telefont. Ráadásul csöng és rezeg egyszerre, méghozzá igen vehemensen.

Zene

Ez az a fejezet, ahol a szó Polacheck mesteré: Nos, eleinte kicsit elszoruló szívvel nézegettem a készülék előzetes képét, valahogy nem tudott meggyőzni a jobb oldalon húzódó ezüstös gombsor, és kicsit kételkedtem az Alcatel nyújtotta lehetőségekben, azonban a rövid zenei teszt alatt meggyőzött. Kisebb koordinációs nehézségeink ugyan adódtak, ugyanis az én memóriaolvasóm nem fogadta a memóriakártyát, de a problémát egy huszárvágással áthidaltuk.

2.1, jól hangzik, azonban még senki nem tudta mire képes. Annyit elmondhatok, hogy ilyen piszok hangosan bömbölő beépített hangszórókkal még nem volt dolgom, és a megszólaló zene tisztasága is messze túltejesítette azt, amit a készülékből kinéztem. A magasakat tisztán lehetett hallani, és a mélyek is érezhetően mélyek voltak, igaz nem annyira, mint amit a mélyhangszórótól elvárnánk.

A zenelejátszó kezelésére a gombok megfelelőnek bizonyultak, azonban eleinte fontos, hogy lássuk őket, mivel nem különülnek el megfelelően, így nem lehetünk biztosak abban, hogy valóban azt csináljuk, amit ténylegesen szeretnénk. A másik nagy előny a távirányító, amelyen az összes zenei kezelőgomb megtalálható, ami készülék oldalán is, ráadásul képes mikrofonként is működni, illetve hívásokat fogadni/elutasítani. Ennek kezelése során vettem észre, hogy a reakcióidő kicsit lassabb, mint az elvárható, tehát mi már halkítottunk, de a készülék csak később teszi ezt meg. A távirányító nagy előnye, hogy bármilyen fülhallgató csatlakoztatható hozzá, így a gyári, átlagos minőségű mellett könnyen kereshetünk másikat is.

Használat előtt érdemes bekapcsolni a 3D hangzást, valóban hallható a különbség. Egyébként az alkalmazás képes a háttérben is futni, de sajnos az m3u formátumú lejátszási listákat (és semmilyen másikat) nem támogatja. A beépített rádió tökéletesen tudja mindazt, amit egy rádiónk tudnia kell sallangmentesen. Ugyan RDS ebben sincs, azonban 20 állomást tárolhatunk, és használhatjuk az automatikus keresés funkciót is. A gyári fülhallgató rövidsége miatt volt talán kissé érzékeny a készülék vételi produkciója, ezt egy sajátra cserélve fényéveket javult a hangzás.

Zenei funkcióit tekintve eléggé fapadosnak tűnik a készülék, azonban a hangzását tekintve meggyőző volt. Nem érdemes melléhelyezni egy Walkman mobilt, ugyanis annak a zenelejátszója sokkal kidolgozottabb, átgondoltabb, azonban akik nem adnának ki annyit egy telefonra, de mégis fontos számukra a zenehallgatás élménye, és meg tudnak barátkozni az Alcatel termékeivel, azoknak jó választás lehet a készülék.

Szervezőfunkciók, játékok

A készülékben található naptár használatát kicsit szokni kell. A havi nézet olyan, mint minden normális telefonban, de ha heti, vagy napi szintre haladunk, akkor már nem táblázatos formában láthatjuk a dolgokat, hanem felsorolás jelleggel. Ettől még működik, ráadásul szintén a belső memória terhére terjeszkedik, ezért sok-sok esemény, hívás és szülinap tárolható benne.

A minden telefonban megtalálható szolgáltatások közé sorolható a számológép, valamint a valutaátváltó. Ez nagyon jó, hogy van, csak kár, hogy a forintot nem ismeri, persze a peseta és a drachma nem maradt ki, de gyakorlatilag az összes EU ország pénzneme megtalálható, ami pláne király, miután már mindenhol euro van.

Kétféle hangrögzítés is akad a telefonban. A Hangfevétel nevű rögtön csengődallamot óhajt készíteni a rögzített anyagból, a Hangjegyzet viszont inkább a diktafon funkciót helyezi előtérbe, de a két dolog alapvetően tökre ugyanaz, szóval nem egészen világos miért kellett ennyire megvariálni, csak az, hogy 1 percnyi hanganyag rögzíthető.

A JAVA képes telefonban egyetlen gyári játék van, melynek neve TwinSpin. Utoljára a 715-ös Alcatel produkált élvezhető játékot, de ez most megint egészen jó lett, a lényeg, hogy egy pörgő izével kell haladnunk a nagyon zöld és nagyon kockás pályán különböző gömbök felé, de könnyen beleütközhetünk mindenféle tereptárgyba. Ötletes, leírhatatlan, de tényleg jó.

Adatkommunikáció

Ajjaj, a végére marad a feketeleves. Ha a puszta specifikációkat nézzük, akkor árához képest igen magasan kvalifikált adatátviteli képességekre számíthatunk. Bluetooth, infra, GPRS, EDGE, USB, csak a 3G hiányzik, esetleg. Nos, a gyakorlat rendkívül szomorú képet fest.

Az S853 a gyártó első Bluetooth képes telefonja. Egyből el is ba... khm. Szóval nem sikerült túl jól az első próbálkozás, mert csak és kizárólag hangátvitelre használható, tehát maximum headset csatlakoztatható ilyetén módon. Infrán keresztül szerencsére küldhetőek és fogadhatóak dolgok, de itt a sebesség lesz egy kicsit sovány ahhoz, hogy albumnyi zenéket másolgassunk.

Sebaj, gondolhatjuk, itt a remek mini USB, majd biztos jól látja a telefont a Windows külső meghajtóként. Francokat. Nem tudom, hogy a Pannonnál kapható csomagban benne van-e a PC Suite program, ha nincs, akkor azt le kell tölteni a netről, csupán 450 mega, igazán gyerekség. Telepítés után rögtön külső meghajtóként látszik az Alcatel – de csak a memóriakártya. És a bónusz: állítólag bizonyos Windows verziókkal nem igazán akar működni a szoftver, nálam szerencsére nem volt gond.

Innentől mondjuk már nem olyan nagy művészet az adattovábbítás, ugyanis a szoftverben levő Content Manager segítségével könnyedén rámolhatjuk ide-oda a fájlokat. Modemként is rögtön telepedik a készülék, így kihasználhatjuk nem csak a GPRS, hanem az EDGE adatátvitelben rejlő lehetőségeket is.

Akkumulátor, összegzés

A hátlap alatt fellelhető telep talán egy hangyányival többet nyújt, mint amennyit ígér, hiszen ez a készülék kivételesen minden nyúzás mellett is bírta két napig szuflával. A beszélgetési idő több mint három órás, úgyhogy nekem speciel nincs rá panaszom, nem kiemelkedő, de elmegy.

Az Alcatel S853 nem az a készülék, amely örökre megváltoztathatja a júzerek véleményét a gyártóról, de az irányt jónak tartjuk. Tegyük hozzá, hogy ha sikerült volna piacra dobni a telefont egy fél évvel hamarabb, akkor sokkal nagyobbat szólt volna. A szó szoros értelmében is. Így egy olcsó árfekvésű, de ehhez képest sokat tudó zenei készüléket kaphatunk, nagy kár, hogy az adatátviteli megoldásokon érződik, hogy először próbálkozik ilyesmivel a gyártó.

Összességében viszont:

Alcatel S853

Bog

Az Alcatel S853-mat a gyártó hazai képviseletétől kaptuk. Köszönjük.

Specifikációk

Alcatel S853
Technológia GSM 900/1800/1900
Méret 103x47x20 mm
Súly 93g
Kijelző 176x220 pixel, 262 ezer szín, TFT
Telefonkönyv dinamikus
SMS/MMS memória 9MB
Egyéb memória mini SD
Java van
Vibra funkció van
Naptár van
Ébresztés van, kikapcsolva is
Számológép van
GPRS/EDGE 4+2/4+2
Push To Talk nincs
Infra/Bluetooth van/van
Prediktív magyar T9
Hangtárcsázás nincs
Hangrögzítõ van
Hangvezérlés nincs
Valutakonverter van
FM rádió van
Kihangosítás van
Alap akkumulátor 800 mAh Li-Ion
Készenléti idõ 330 óra
Beszélgetési idõ 480 perc
Fényképezőgép 1,3 megapixel, QCIF videó
POP3 e-mail nincs
WAP böngészõ 2.0
HTML böngészõ nincs
Játékok 1
Csengõhangok MIDI, MP3,AMR
Operációs rendszer nincs
MP3 lejátszás van, háttérben is
Egyebek USB kábel

Azóta történt

  • Alcatel E801 - minizene

    Az Alcatel megalkotta a legolcsóbb zenemobilt. Figyeltek a formatervre, másra nem nagyon.

Előzmények

Hirdetés