Alcatel One Touch Pop Star - nem futott be

Bevezető

Az Alcatelnek nem találkozni mostanság prémiumkategóriás készülékeivel, ami nem jelenti azt, hogy ne lennének komoly plecsnivel jutalmazható ajánlatai. Kitűnő példa erre a nálunk minap tesztelt Pop Up 5.0, amely meglehetősen kedvező árcímke mellé nyolcmagos rendszerchipet, 2 gigabájt RAM-ot, 16 gigabájtos belső tárolót és 13 megapixeles hátlapi kamerát biztosít, csak győzzék a vásárlók kivárni a márciusi érkezést. Ott van aztán a frissen bemutatott Idol 4S Snapdragon 652-es SoC-vel, QHD-s kijelzővel és Android 6.0-s felülettel, amelytől igen sokat várunk MWC-s tapasztalataink alapján.

Az Alcatel One Touch Pop Star a hátlapjaival hívhatja fel magára a figyelmet
Az Alcatel One Touch Pop Star a hátlapjaival hívhatja fel magára a figyelmet [+]

Aztán vannak olyan ajánlatok, amelyek árban még lejjebb lépnek, és komolyabb kompromisszumokat is meg kell kötniük. Erre példa a most vizsgált Pop Star a benne található MediaTek MT6580-ös SoC-vel, az 1 gigabájt RAM-mal, a 8 gigás belső tárolóval és a 8 megapixeles hátlapi kamerával. A belépőszint tetején persze egy 720p-s mobillal bőven lehet piacot találni, csak annak decens működtetéséhez dupla annyira RAM és erősebb, 4G képes SoC javallott manapság, és a Doogee X5 Pro ennek a kategóriának a királya. Megfelelő rendszeroptimalizálással nyilván lehet borítani a papírformán, megfelelő stílussal pedig a vásárlói érdeklődést is fel lehet csigázni.

Az Alcatel One Touch Pop Star 5 hüvelykes képátlót kapott
Az Alcatel One Touch Pop Star 5 hüvelykes képátlót kapott [+]

A Pop Star éppen ezért a magok és a gigabájtok harca helyett a stílusra koncentrál, kiváltképp a hátlapokra, amelyből mindjárt hármat is találtunk a három dobozra osztott csomagoláson felül (a fehér a mobilon, az ezüst és az aranyszínű külön csomagban volt). Az MWC-n megtudtuk, hogy másféle hármas pakkokat is be lehet majd szerezni menő, bőr, bájos és természetes fantázianevekkel, ezek elérhetősége és ára viszont egyelőre még nem ismert. A lényeg mindenesetre a külsőn van.

A One Touch Pop Star doboza és a három hátlap
A One Touch Pop Star doboza és a három hátlap [+]

A Pop Star az extra hátlapok miatt a szokásosnál nagyobb csomagolásban érkezett hozzánk, és nem ez volt az egyetlen szokatlan dolog: a készülék dobozából tizenhétféle papírnyomtatvány került elő, javarészt egy-egy régió és nyelv magyarázó leírása. Ezen felül egy hagyományos kialakítású mikrofonos fülesre, egy 1 amperes töltőfejre és egy USB kábelre bukkantunk.

Külső és kijelző

A hátlap felől rápillantva az Alcatel popsztárjára borítástól függően mutatós vagy kifejezetten divatos készülék nézhet vissza, elölről viszont már jóval kevésbé karakteres a masina, itt az alsó, kerekded gomb ad némi egyéniséget. Kevésbé előnyös a küllemére nézve a hatalmas és egyenetlen háttérvilágítással rendelkező vissza és alkalmazásváltó gomb, ezek érintésalapúak. A 141 x 71,5 x 8,6 milliméteres és 130 grammos paraméterek mindenesetre légiessé teszik a Pop Start, még ha láttunk is keskenyebb képernyőkávákat. Az egykezes használat nem okozhat gondot, ebben a lekerekített sarkak és az enyhén ívelt, bár csúszós hátlap is segít. A mobil amúgy remekül egybe lett rakva, recsegés vagy bizonytalanság nem jellemző a konstrukcióra.

Az ezüst hátlap elegánsan csillog
Az ezüst hátlap elegánsan csillog [+]

Kijelző-teszt
Mérés Allview E4 lite Allview X2 Soul Lite Doogee X5 Pro Meizu m2
Fehér fényerő (max.) 370 nit 376 nit 560 nit 386 nit
Fehér fényerő (min.) 14,4 nit 13 nit 26 nit 6,4 nit
Fekete fényerő 0,34 nit 0,44 nit 0,54 nit 0,32 nit
Kontrasztarány 1089:1 854:1 1037:1 1152:1
Színhőmérséklet 8091 K + kézi 7850 / 8380 / 7475 K 7665 K 8684 K + kézi

Hogyan mérjük a kijelzőt?

A belépőszint és a középkategória határán jó hír az öthüvelykes, 720 x 1280 pixeles kijelző, és a Pop Star IPS paneljének a színei is rendben vannak, bár érdemes kézzel korrigálni a kékes kalibráción, a menüben van erre mód. A betekintési szögek is elmennek, inkább maximális fényerőnél éreztünk hiányt, napfény alatt nem sokat látni a tartalmakból. A képélesség mindenesetre elegendő a legtöbb esetben, hogy ne legyenek „szőrösek” a karakterek. Az érintésérzékenység nagyjából pontos, csak a hardver nem mindig reagálja arra azonnal, amit akarunk.

A 720p-s kijelző belépőszinten jó hír, a fényerő viszont lehetne magasabb
A 720p-s kijelző belépőszinten jó hír, a fényerő viszont lehetne magasabb [+]

A képernyő alá és fölé elég elem került, hogy ne kifogásoljuk a káva vastagságát. A kezdőképernyő billentyűt például kényelmes lenyomni, ezt duplán megtéve a kamera indul. Felülre fénymérő, közelségérzékelő, parányi értesítési LED és 5 megapixeles kamera került a szelfizők örömére. A hátlap tetején 8 megapixeles szenzor pihen, alá ledes villanó és fémes festésű Pop felirat került, jelezve az Alcatel fiatalos sorozatát. Legalul a Alcatel One Touch felirat, illetve a multimédiás hangszóró kapott helyet.

A készülékre mindjárt háromféle hátlapot rá lehet pattintatni
A készülékre mindjárt háromféle hátlapot rá lehet pattintatni [+]

Az oldalakra is ráhajló hátlapot a bal alsó sarok felől lehet lepattintani, ezt megtéve a cserélhető 2000 mAh-s telep, a két microSIM foglalat és a microSD kártya járata pillantható meg. A bekapcsoló gomb bal oldalra került, a hangerőszabályzó pedig a másik oldalon tapintható ki, mindkettőt kényelmes működtetni. A fülest felül, a microUSB kábelt alul lehet csatlakoztatni.

Hardver, szoftverek

A MediaTek MT6580-as lapkakészlete az abszolút belépőszintet képviseli, a négy 32 bites Cortex-A7 mag és a Mali-400MP2-es IGP is régi darabok, a 4G támogatás pedig hiányzik. Az 1 gigabájt RAM és a 8 gigabájtos belső tároló is érezhetően kevés, az utóbbiból nagyjából 3,2 gigabájt marad szabadon az első frissítések után. Mindezt microSD kártyával lehet megtoldani, és arra telepíteni is lehet. A lapka sajnos nem hazudtolja meg önmagát: sem a teljesítménytesztek pontszámai, sem pedig a napi használat sebessége nem közelíti meg a Pop Up 5.0 pattogós, fürge működését. Nemcsak a felületen jellemző megakadásokkal volt kifogásunk, az alkalmazáskezelés is igen lomha volt (főleg nagy erőforrásúból visszalépve), emellett az első beüzemelés és a frissítések is nagyon sokáig tartottak. Az sem segít, hogy a Clean Master extra erőforrásokat használva próbál erőforrás-felszabadítási tippeket adni, nem kellene ilyesmivel rontani a dolgon. A játékok közül a kis rendszerigényűekkel bátran lehet próbálkozni, egy Real Racing 3-hoz viszont kevés a vas.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Alcatel OT Pop Star Allview X2 Soul Lite Motorola Moto G3 Allview E4 lite
Rendszerchip MediaTek MT6580 MediaTek MT6735 Snapdragon 410 MediaTek MT6735
AnTuTu Benchmark 6.x 23800 pont 26934 pont N/A 31828 pont
Vellamo Browser 1188 pont 2409 pont 2069 pont 2703 pont
Vellamo Metal 712 pont 953 pont 963 pont 913 pont
Geekbench 3 (single) 360 pont 625 pont 522 pont 614 pont
Geekbench 3 (multi) 1188 pont 1802 pont 1633 pont 1810 pont
GFXBench Man. onscreen nem futott le 5,8 fps 3,7 fps nem futott le
GFXBench Man. offscreen nem futott le 2,8 fps 1,7 fps nem futott le
GFXBench T-Rex onscreen 14 fps 15 fps 9,4 fps 14 fps
GFXBench T-Rex offscreen 8,4 fps 8,5 fps 5,3 fps 8,4 fps


[+]

Az Alcatel nem szabta át drasztikusan az Android 5.1-es rendszerfelületet, így a Material Design stílusú értesítési- és kapcsolópanel, a fehér hátterű beállítások, billentyűzet, tárcsázó és alkalmazásmenü, illetve a kártyapakliszerűen pörgethető appváltó is a megszokott jegyeket hordozza. Az ikonokat és a háttereket viszont a francia gyökerű márka szabta egyénire, balra simítva pedig előugrik a One Touch Stream egész ablakos információs widget hírekkel, időjárással és alkalmazás- és háttérkép ajánlatokkal, illetve gyorskeresővel.


[+]

A telefonkönyv rendben kezel két SIM-et, a tárcsázó támogatja a gyorskeresést és a gyorshívást, a számos forrásból behívható névjegyek (SIM, fájl, fiókok) pedig vezeték- és keresztnév szerint is rendezhetők. Az SMS és email appokat rendben tudtuk használni, a Google-ös mellett pedig magyar szótárral, szójavaslatokkal és ujjhúzós bevitellel megtámogatott Swiftkey billentyűzetet is találtunk, amely azért jó, mert tetszőlegesen méretezhető és paraméterezhető. Az Alcatel a maga részéről a One Touch felhasználói központot, a saját alkalmazásboltot (Apps felhő tárhelybe való mentéssel), a Hálózati frissítést és a Game Centert mellékelte. Egy sor hasznos eszköz is akad, kezdve a naptártól egészen a hangrögzítőig.


[+]

A tárhely szűkösségét figyelembe véve viszont a Facebookot, az Instragramot, a Kingdom & Lords játékot, a Messengert, a WhatsAppot, a WPS Office-t, az AntiVirust és főleg a CleanMastert ki lehetett volna hagyni, ezeket úgyis le lehet kapni az Áruházból. A böngésző a jó öreg AOSP-alapú fajta, megfelelő könyvjelzőkezeléssel, kereséssel az oldalon és opcióval az asztali nézetre váltásra. A szoftver ugyan képes több lapot kezelni, ám 3-4 megnyitása után visszatérve az elsőhöz annak újratöltésével jár, ennyire futja a szabad RAM-ból.

Kamera, multimédia

A Pop Star 5 megapixeles előlapi és 8 megapixeles hátlapi kameramodult kapott, közepes sebességű autofókusszal, ledes villanóval és szintén AOSP-alapú szoftverrel. Kellemes extra a szoftver gyorsindítása a kezdőképernyő gomb dupla lenyomásával – 2-3 másodperc azért ilyenkor is eltelik az első kattintásig, és nem dolgozik itt sem gyorsan a rendszer. A módok közé az arcszépítő, a panoráma és a HDR tartozik. Élesíteni lehet érintőfókusszal és az automatikára bízva, exponálni pedig a kameraikonnal, a hangerőbillentyűvel és V-jelet mutatva. A kézi opciók között a fehéregyensúly, az expozíció és az érzékenység variálható, illetve akad még néhány bevethető effektus.


[+]

A hátlapi kamera kissé szűkös dinamikatartománnyal és közepes vonalélességgel rögzít, a legapróbb részletekről le kell mondani. A fókusz és a fehéregyensúly mindenesetre megbízható, a lomha HDR mód pedig szépen rögzíti a nagy dinamikájú fotókat. Ront az összképen a már nappal is észrevehető képzaj (főleg az olyan részeken, mint az ég), este pedig túl nagy a részletveszteség, még a leghosszabb automatikus záridő, 1/5 másodperc mellett is. A nevével ellentétben tehát nem a csillagok alatt, hanem nappal érdemes a Pop Starral fotózni, makróképek egyébként közepes minőséggel lőhetők. A videók hivatalos felbontása 1080p, gyakorlatban viszont valahol a 480p-s és 720p-s klipek között van a részletgazdagság, íme egy példa. A hangok némi alapzajt leszámítva rendben vannak.

A Pop Star 8 megapixeles hátlapi kamerát kapott autófókusszal és ledes villanóval
A Pop Star 8 megapixeles hátlapi kamerát kapott autófókusszal és ledes villanóval [+]

A Mix névre hallgató zenelejátszó a helyben tárolt állományok mellett a Deezerrel is összekapcsolódik. A számokat dalok, albumok, előadók és listák szerint lehet csoportosítani, és ügyes megoldás, hogy az albumborítók egy virtuális lemezlejátszón forognak, a vállalkozó kedvűek pedig azt mozgatva szkreccselhetnek és tekerhetnek előre-hátra. DJ mód és automatikus számkeverés is bevethető. Rádiót és hangszínszabályzót nem találtunk, egy BesAudEnh opciót viszont a füleshez be tudtunk kapcsolni. A gyári headset nem nagy szám, ha zenehallgatásról van szó, minőségi fülessel viszont vállalhatóan szól a Pop Star, bár nagyobb fejhallgatókra nem jut elég hangerő zajos környezetben.


[+]

A csengőhangokat viszont a metrón is meg lehet hallani, mert a hátlapi monó hangszóró kifejezetten hangos, bár igencsak zúg a maximum felé. Lejjebb véve sem a legjobb a minőség, élesek a magas hangok és alacsony bitárára emlékeztetnek a vokálok, asztallapra téve pedig a jelentősen csökken a hangerő. A Pop Star videolejátszója a H.263, H.264, Mpeg4, Xvid és DivX állományokat is meghajtotta, a feliratokat és az AC3 hangot viszont nem. A BS Player bár megbirkózott ezekkel is, a Full HD-s fájloknál előfordult már akadozás.  

Adatkommunikáció, üzemidő, végszó

Az Alcatel OT Pop Star 5.0 két microSIM-et fogad be, az elérhető legnagyobb adatsebesség 21 Mbps 3G-n. A mobil dual standby technológiájú, azaz két szám is a hálózaton lehet egy időben, ám ha az egyikről hívás folyik, a másik a beszélgetés idejére lekapcsolódik. A hangszóró egyébként szépen szól, bár lehetne hangosabb, a másik oldalon viszont arra panaszkodtak, hogy visszhangosan hallottak minket, mintha ki lettek volna hangosítva. WiFi-ből 802.11b/g/n a szabvány Direct és hotspot funkciókkal, közepes érzékenységgel. Bluetoothból 4.0 A2DP-vel és LE-vel, USB-ből pedig 2.0 MTP-vel és OTG-vel. A földi antennák és routerek mellett a készülék a GPS műholdak jeleit is fogja, bár sosem látott rá többre 12-nél. Ennek ellenére a vételi minőség jó volt, a pozíciószerzés pedig átlag feletti sebességű. Az iránytű, az NFC és az infra kimaradt.

A hátlap alatt 2000 milliamperórás telep, két SIM járat és microSD foglalat pillantható meg
A hátlap alatt 2000 milliamperórás telep, két SIM járat és microSD foglalat pillantható meg [+]

A 2000 milliamperórás telep igencsak szerény 5 hüvelyken, ám egy teljesen átlagosnak vagy közepesnek mondható üzemidőt össze lehet hozni a Pop Starral, kifejezetten alacsony készenléti fogyasztással. Nekünk négyórás képernyőidők jöttek össze, és naponta töltöttük az eszközt, de nem tartjuk kizártnak a másfél-kétnapos rátát sem, ha a felhasználó meg tudja állni a gyakori nyomkodást.

A One Touch Pop Star stílusos készülék, ám sebességben van a kategóriájában gyorsabb alternatíva
A One Touch Pop Star stílusos készülék, ám sebességben van a kategóriájában gyorsabb alternatíva [+]

Értékelés: Alcatel One Touch Pop Star
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 8 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 6 pont
Belső
Kezelhetőség 7 pont
Sebesség 5 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 7 pont
Felhasználói felület élménye 8 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 6 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 6 pont
Multimédia
Vizuális 6 pont
Audio 6 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 7 pont
Hogyan értékelünk?

Nem lehet minden termékkategóriában verhetetlen ajánlattal előrukkolni, a három nemrég nálunk járt Alcatel készülékből kettő mégis plecsnivel távozott (One Touch Pixi 3 (10) és Pop Up 5.0). A Pop Star 5.0-nak ez nem sikerült, mert bár a hangsúly nem is a hardveres komponensein, hanem a küllemen és a sokféle hátlapjain van, a Pop Upnál 10 ezer forinttal olcsóbban, 36 ezerért túl sok kompromisszumot húztak meg. A 4G-re nem képes MT6580 idejétmúlt, lomha rendszerchip, amely 1 gigabájt RAM-mal és a szűkös belső tárolóval kombinálva lassú működéssel jár, régebbi androidos emlékeket felidézve. Amikor a 4G-s Doogee X5 Pro egész fürgének mondható dupla annyi RAM-jának és belső tárhelyének köszönhetően, ilyen szintű teljesítményhiány már a belépőszint tetején sem ideális. A visszafogottabb hardverű X5 LTE ráadásul sokkal olcsóbban nyújt hasonló élményt.

Nincs híján a készülék pár előnyös tulajdonságnak, példának a műanyag házas küllemet is fel lehet hozni, és a Pop Star tud elegánsan és figyelemfelhívóan is kinézni hátlaptól függően. Ott van aztán a 720p-s IPS kijelző, a nappal bátran bevethető kamera és a visszafogott méretek, az üzemidő pedig az arany középútnál állapodott meg. Az Alcatel rengeteg szoftver mellékelt, csakhogy ami a Pop Upnál előny, itt az erőforrások rovására megy: a Clean Master teljesen feleslegesen fut a háttérben, és más szoftvert is ki lehetett volna hagyni a nagyobb szabad tárhely érdekében. A divatos küllemre fektetett hangsúly még nem mentesít egy tesztkészüléket a kényelmes működéshez elvárt hardver és a 4G modem használata alól, és bár a Pop Starnak van LTE-s kiszerelése gyorsabb processzormagokkal, mi nem azt kaptuk tesztelésre, és nem is azt látjuk a boltok kínálatában. A konkurenciát figyelembe véve a 3G-s belépőszintű ajánlatnak nem sikerült plecsnit szereznie.

Bone123

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Alcatel One Touch Pop Star 5.0
Alcatel One Touch Pop Star 5.0 Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 141 x 71,5 x 8,6 milliméter
Tömeg 130 gramm
Színvariációk metálezüst, fakóarany, sötétszürke
SIM-foglalat microSIM + microSIM
Kijelző
Kijelző átlója 5 hüvelyk
Kijelző felbontása 720 x 1280 pixel (294 ppi)
Kijelző típusa IPS-LCD kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa MediaTek MT6580
Processzor típusa 1,3 GHz-es, négymagos Cortex-A7
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARMv8
Grafikus chip Mali-400MP2
RAM mérete 1 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 8 GB (3,2 gigabájt elérhető)
Memória bővíthetősége microSD
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 900/1800/1900 MHz
UMTS 850/900/1900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 21 Mbps / 5,76 Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / 4.0 (A2DP)
WiFi 802.11b/g/n, WiFi hotspot, WiFi direct
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
GLONASS nincs
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 5.1.1 Lollipop
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek AVG Antivírus, Clean Master, Instagram, App Store, SwiftKey, WhatsApp
Multimédia
Fő kamera 8 megapixeles, autofókuszos, ledes villanó
Másodlagos kamera 5 megapixeles
Videófelvétel 1080p @ 30 fps
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 2000 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő n/a
Beszélgetési idő n/a
Zenelejátszási idő n/a
Egyebek
3,5 milliméteres jack kimenet, giroszenzor, gyorsulásmérő, közelségérzékelő, fényérzékelő

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés