Előszó, tartozékok
Mostanra egyértelműen látszik, hogy az Acer nem viccből vásárolta fel az E-TEN nevű tajvani céget, melyet idehaza is jól ismerhetünk a glofiish szériába tartozó tenyérgépeikról. Az E-TEN sosem volt a legjobb gyártók között számon tartva, de idehaza meglehetősen kelendők voltak a készülékeik, sőt, még a mai napig is azok. Ennek oka, hogy a gyártó jól megtalálta azt a minőségi szintet, melynél a készülék nem kelt gagyi hatást, de ennek ellenére olcsón hozzá lehet jutni. A glofiish masinák körül egy meglehetősen nagy lélekszámú közösség alakult ki, a lelkes tulajdonosok rengeteg extrával tudják felturbózni készülékeiket, melyek többek között emiatt a mai napig is sok szempontból helyt tudnak állni.
A februárban megrendezett Mobile World Congress kiállításon még nem teljesen tudtuk, hogy mire számíthatunk az Acertől. Látszott, hogy sok energiát fektettek a Gaudi-féle Casa Batllóban megrendezett sajtókonferenciába, maga az előadás viszont sajnos olyan unalmasra sikerült, hogy többen elaludtak rajta. Férfiasan bevallom, én is csak az első pár készülék bemutatásáig bírtam, meg is lepődtem, mikor az E-TEN néven is futó kétkártyás DX900 után befutott hozzánk az X960 névre hallgató Windows Mobile alapú kombókészülék, mely az első valódi Acer készüléknek tekinthető, hiszen küllem és belbecs szempontjából is szakított a legtöbb E-TEN-es hagyománnyal, ami lássuk be, sok szempontból akár szerencsés is lehet.
A készüléket a SpeedShop biztosította, köszönjük nekik! Nagyon friss masináról van szó, kereskedelmi forgalomban csak jövő hét elejétől lesz kapható, épp ezért a nálam járt példány még egy fehér színű kartondobozban érkezett. A tartozéklista sajnos elég szegényes, az Acer nem tartotta magát az E-TEN-es hagyományokhoz, sem bőrtokot, sem kijelzővédő fóliát nem kapunk az X960-hoz, marad tehát a szokásos töltő/adatkábel/headset trió, ami egy felsőkategóriás gépnél elég szerénynek mondható.
Külső
Nekem mindig is tetszettek az E-TEN tenyérgépei. Kicsit kockásak voltak, a színvilág néhol kicsit harsányra sikerült, de volt bennük valami... valami, amit az Acer úgy tűnik, hogy nem tartott meg, de az X960-at megnézve azt kell mondanom, hogy nem is igazán sajnálom. Az újdonság ugyanis nagyon csinos darab, formavilága, színvilága és anyaghasználata kifejezetten elegáns. Mérete átlagosnak mondható, a legkisebb tenyérgépekkel nem fog harcba szállni, de a maga 106,4 x 59 x 13,7 milliméteres kiterjedésével és 131 grammos tömegével nem lesz belőle tömegpusztító fegyver. Az előlap fekete színű, tükröződő anyagból készült, oldalt krómozott hatású műanyag csík fut körbe. A hátlap az efféle masináknál megszokott puha, selymes tapintású műanyagból készült, ami biztos fogást ad az egyébként remekül kézbe simuló masinának. A nálam járt tesztpéldányból sajnos hiányzott a ceruza, így annak minőségéről nem tudok nyilatkozni, a helyét figyelembe véve minden bizonnyal egy vaskosabb, teleszkópos példányról van szó.
Az előlap tetején a fényérzékelő, a másodlagos kamera és a telefonhangszóró bújik meg, alattuk terpeszkedik a 2,8 hüvelyk átlójú, 480 x 640 pixeles felbontású TFT-érintőkijelző, melynek sem képminőségére, sem olvashatóságára nem lehet panasz. Alul a kis lélekszámú gombcsoportot találjuk, kétoldalt a híváskezelők, középen a köralakú d-pad, közöttük pedig két gyorsindító üldögél, szép, dizájnos elrendezésben.
A hátlapból is sokat kihoztak a mérnökök. A kamera körül lévő rész enyhén kiemelkedik környezetéből, de a masina asztalra letéve szerencsére nem a lencsét takaró műanyagdarabon (hívjuk optikának, hogy mindenki értse) fekszik. A kamera 3,2 megapixeles, autofókuszos, egész kis csipet-csapat dolgozik vele, hiszen négy kört találunk alatta, melyek közül az egyik a vaku, a másik az önarcképek fotózásához használható tükör, a harmadik és a negyedik pedig egy-egy hangszóró. Persze nem sztereók, ahhoz túl közel is vannak egymáshoz, csak a dizájn miatt vannak ketten.
Felül az egyetlen E-TEN-es maradvány, a jellegzetes betűkészlettel bevésett GPS felirat található. Balra a csuklópánt rögzítési helye, a hangerőszabályzó gombpáros, a reset nyílás és egy gyorsindító billentyű került, a túloldalt a bekapcsológombbal, a microSD bővítőhellyel és a kamera exponálóbillentyűjével találkozhatunk. Alul egy miniUSB csatlakozó árválkodik, a szabványos jack-kimenet tehát sajnos nem tartozik az Acer kedvencei közé - reméljük, hogy a többi gépükön azért lesz.
Hirdetés
Hardver, operációs rendszer, sebesség
A készülék Windows Mobile 6.1-es operációs rendszert használ, a 7-re való frissíthetőségről egyelőre nincs információnk. A processzor egy 533 MHz-en ketyegő Samsung S3C6410, mely egy 65 nm-es csíkszélességgel készült, ARM1176JZF-S magon alapuló chip. Egy papíron kellemes benyomást keltő processzorról van szó, melyet eddig még nem láthattunk tenyérgépben, viszont fogunk, de csak és kizárólag a többi Acerben. A CPU 533 MHz-től 800-ig skálázódik, az X960-ban található verzió tehát a lehető legalacsonyabb órajelen fut. Érdekessége, hogy hardveres 3D gyorsítási képességgel rendelkezik, támogatja az OpenGL ES 1.1-et, az OpenGL 2.0-t és a D3DM-t, a nyers számítási kapacitása pedig négymillió háromszög/másodperc. A Windows Mobile platformon a hardveres 3D chippel rendelkező készülékek száma elenyésző (itthon gyakorlatilag csak a Dell Axim X50v/X51v páros volt elérhető), emiatt szoftveres támogatás sincs, az X960-ban tehát ebből a funkcióból nem sokat fogunk érezni.
Az újdonságba 128 MB RAM és 256 MB ROM került, amit a jó E-TEN-es szokáshoz hűen telepakoltak programokkal, így a szabadon felhasználható memória mérete nem túl meggyőző: adattárolásra nagyjából 80, programok futtatására pedig mindössze 30 MB áll rendelkezésre.
Lássuk a sebességtesztek eredményeit:
Pocket PC Mark v1.03 | VsBenchmark 2007 | ||
Dhrystone Bench. (CPU) | 126,74 | Graphics | 2602 |
Whetstone Bench. (CPU) | 7,55 | Others | 1642 |
Memory Benchmark | 951,17 | JPEG | 4573 |
File system Benchmark | 585,56 | Games | 1261 |
Storage Cards | - | Sound | 1906 |
Graphics Benchmark | 47,03 | Final | 2396 |
Hardveres 3D gyorsítás ide vagy oda, úgy tűnik, hogy az új Samsung processzor sem igazán bírja el a VGA kijelzőt, a Pocket PC Mark grafikus tesztjére kapott roppant gyenge pontszám legalábbis ezt igazolja. A mindennapos használat során nem éreztem ennyire vészesen lassúnak a masinát, de azért sebességbajnoknak sem lehet nevezni. A képernyőváltások szerencsére gyorsak és reccenésmentesek, viszont relatív gyakran előfordul, hogy a készülék "elgondolkodik" valamin, ilyenkor néha több másodpercet is kell várnunk arra, hogy történjen valami.
Az Acer felhasználói felülete, egyebek
Meglepetésként ért, hogy a készülékre felkerült egy meglehetősen egyedi grafikus felhasználói felület is, mely az Acer Shell névre hallgat. Egy virtuális asztalról van szó, amivel az első bekapcsolás után nem igazán tudtam mit kezdeni, valahol tetszik, mert semmivel sem nehezebben kezelhető, mint mondjuk a HTC TouchFLO, viszont kissé gyermeteg hatást kelt. Az asztalon lévő borítékokon látszik, ha új üzenetünk vagy levelünk érkezett, netán elmulasztottunk egy hívást. A fontosabb szoftvereket is elérhetjük, a zenelejátszót viszont sajnos nem tudjuk innen kezelni. Fontos dolog, hogy az Acer Shell futása közben látszik a start menü is, nem úgy, mint például az Asus megoldásánál. Az asztal horizontálisan három képernyőnyi nagyságú, odébb nézni ujjal tudunk. Mókás, hogy a dolgokat gond nélkül átrendezhetjük, persze némi megkötéssel, az asztalon lévő dolgokat muszáj az asztalon hagynunk, pedig mókás lenne a CD-gyűjtemény az ablakban, no de mindegy.
Az Acer Shell futtatása közben vertikálisan is tudunk "lapozni", ilyenkor a képen is látható gyorsindító menü jön elő, ami pont úgy néz ki, mint az iPhone főmenüje, és csodák csodájára pont úgy is működik - ettől persze még jó. A görgetőrutin nem csak itt, hanem a Windowsos felületeken is elérhető, a beállításoknál piszkálhatjuk az érzékenységet és a sebességet. Az X gomb nem csak lekicsinyíti, hanem valóban bezárja a futó programokat, ezt a funkciót nem lehet kikapcsolni - én mondjuk nem is szeretném, de biztosan sokan vannak, akik máshogy szokták meg. Hasznos továbbá, hogy a tálca elemei automatikusan naggyá változnak, ha oda bökünk ujjunkkal - ilyet is láttunk már a HTC-nél, ugyebár.
Extra programokkal jól el vagyunk látva. A memória méretéhez viszonyítva kicsit talán túl jól is, de szerencsére a programok eltávolítása listából gond nélkül törölhetjük a gyári Acer alkalmazásokat is, amiket aztán az Application Recovery program segítségével újratelepíthetünk a ROM-ból. Van backup alkalmazásunk, memória optimalizálónk, egy jól használható feladatkezelőnk, gyorsindító menünk.
Szövegbevitelre nem csak a gyári billentyűzeteket, hanem az Acer új fejlesztési virtuális gombsorát is használhatjuk. Az ékezetes betűk bevitelével ugyan gondban leszünk, de egyébként nagyon rendben van, erősen hasonlít az iPhone megoldására, épp ezért jól is használható. Egy dolgot jegyeznék meg, ami a magyar vásárlóknak nem lesz túl előnyös: az Acer Shell világórájában egyetlen hazai város sem található meg, sőt, az országot sem adhatjuk meg, ami több, mint érdekes és egyben gáz.
Telefonálással kapcsolatos dolgok, GPS
Telefonálás közben sem a hangminőséggel, sem a térerővel nem akadt problémám, szerencsére az egy másodperces hangkésést sem tapasztaltam. A GSM-modul négynormás (850/900/1800/1900 MHz), UMTS frekvenciákból pedig a 850/1900/2100 MHz trión tud üzemelni a GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA-képes készülék. Adatátvitelre a felsoroltakon kívül 802.11b/g szabványú WiFi-t és 2.0-s, A2DP-t is támogató Bluetooth-t tudunk használni. Telefonprofilok is vannak, három közül tudunk választani: normál, vibráló, néma.
Az üzenet és névkezeléssel kapcsolatos funkciókat az Outlook látja el, ami nagyon örömteli, hiszen a névjegyzékbe a szabad belső memória erejéig pakolhatunk emberkéket, az üzenetkezelés pedig hibátlan, az e-mail kliens a csatolt fájlokat és a hitelesített IMAP szervereket is támogatja. A gyári telefonkönyvet elég nehéz elérni, nem véletlenül: az Acer kifejlesztett egy saját felületet, melyet valamiért a Speed Dial nevet kapta - eszembe nem jutott volna, hogy ez a telefonkönyv. Egy mátrixról van szó, horizontálisan találjuk a kezdőbetűket, lapozni vagy az alul található abc... sorral, vagy ujjunkkal tudunk. Az azonos kezdőbetűvel rendelkezők egy képernyőnyi helyet tesznek ki, két oszlopban találjuk őket, természetesen abc sorrendben. Alapvetően jól kezelhető cucc, de több ezer névnél gondban lehetünk, görgetni ugyanis nem tudunk, csak lapozni, ami bár látványos, kicsit lassú. Egy képernyőre ugyebár nyolc ember neve és telefonszáma fér ki, képzeljük el hogy mi van, ha hatvan B betűvel kezdődő ismerősünk van, és mi pont a legalsót keressük.
Az Acer Shell asztalán található földgömb nem a böngészőt indítja el, hanem a bookmarkok közé dob minket. Böngészésre sajnos csak az Internet Explorert tudjuk használni, egy Operával sokkal jobban jártunk volna. A GPS-vevőről nem tudok sokat mondani, a nálam járt példányon volt egy nem működő Sygic Mobile Navigator, ami közel sem biztos, hogy a gyárban került rá. Az iGo8 gond nélkül futott a masinán, a pozicionálás gyors volt, a jel stabilan megmaradt.
Multimédia
A kamera 3,2 megapixeles, autofókuszos, működését gyenge fényviszonyok között LED-es villanó segíti. A legnagyobb elérhető felbontás állóképeknél 2048 x 1536, videóknál 640 x 480 pixel. A kamerát kezelő szoftver úgy három másodperc alatt indul el, a fókuszálásban sem túl gyors, viszont minden átlagos beállítási lehetőséget felkínál, úgy mint fehéregyensúly, JPEG-tömörítés és a több.
A képminőség PDA-s berkeken belül átlagosnak mondható. A dinamikatartomány roppant alacsony, ha egyszerre fotózunk napfényes és árnyékos területeket, akkor egyszerre kapunk be és kiégett képet - azaz a napos részek fehérek, az árnyékosak feketék lesznek. A színekkel sem kacérkodik az X960, a fotók zajszintje viszont elég magas, ami a zajszűréssel párosítva némi részletvesztésben nyilvánul meg.
Az Acer valamennyire gondolt a zenemániákusokra, kifejlesztettek egy saját zenelejátszó szoftvert, ami bizony inkább szép, mint jó. Az albumborítólat cover-flow szerűen dobja ki, ami tök jól néz ki, ha megvannak a borítóink, ellenben használhatatlan, ha nincsenek, szöveges lista ugyanis nincs. Gáz továbbá, hogy nem ID3 tagek hanem albumok szerint szűr, ha tehát egy mappában több albumot tartunk, akkor véletlenszerűen fogja kirakni az egyiknek a borítóját - ez valószínűleg szoftveres hiba, mivel elvileg lehet szűrni album/előadó/műfaj szerint, csak épp nem jól működik. Lejátszás közben egyedi gombelrendezés tárul szemeink elé, jól használható, plusz örvendetes, hogy előre definiált hangszínek közül is lehet választani - a lista elég hosszú, még külön heavy metal is van. A hangminőség kihangosítva közepes, fülest viszont nem kaptam a tesztpéldányhoz, így csak futólag tudtam kipróbálni a SpeedShopban: nem volt túl meggyőző, szintén közepes minőségűnek mondanám, ami ugye azt jelenti, hogy a hangminőségre kevésbé igényeseknek megfelelhet.
Akkumulátor, összegzés
Az akkumulátor 1530 mAh-s, ami jót tesz az X960 üzemidejének: a készülék két-három napig is kibírja egy töltéssel, de ez ugye erősen használatfüggő.
Összegzés: az X960 tulajdonképpen egy kellemes meglepetés volt számomra. Az Acer sikeresen túllépett az E-TEN gyermekbetegségein, új készülékük nagyságrendekkel jobb minőségű, mint elődjei voltak. A szoftveres ellátottság is jónak mondható, az Acer Shell teljesen jól használható, a sebességgel és pár dologgal viszont komoly baj van: a zenelejátszó látványos, de nehezen használható, a kamera teljesen átlagos, nincs szabványos fülhallgatókimenet, alig kapunk tartozékokat (az E-TEN-nél még alap volt a bőrtok és a kijelzővédő fólia). Mindehhez bruttó 120.000 forintos végfelhasználói ár tartozik, ami ezért a készülékért sok. 90.000-ért gond nélkül ajánlanám, így plecsnit sem kap.
Bocha
A tesztkészüléket a www.speedshop.hu biztosította, köszönjük. Vásárláshoz kérem kattintson ide.
A cikk T-Mobile szélessávú eszközök segítségével készült.
Specifikáció
Acer Tempo X960 | ||
![]() |
Technológia | GSM/GPRS/EDGE 850/900/1800/1900 MHz UMTS/HSDPA 850/900/2100 MHz |
Operációs rendszer | Windows Mobile 6.1 Professional | |
Méret | 106,4 x 59 x 13,7 milliméter | |
Tömeg | 131 gramm | |
Processzor | 533 MHz-es Samsung S3C6410 | |
ROM / RAM | 256 / 128 MB | |
Kijelző | 2,8 hüvelyk átlójú, 480 x 640 pixeles felbontású TFT érintőkijelző | |
Bővíthetőség | microSD (SDHC-kompatibilis) | |
WiFi | 802.11b/g szabványú | |
Infra / Bluetooth | nincs / 2.0 (A2DP is) | |
GPS vevő | 20 csatornás NMEA 0183 | |
Audio | mikrofon, monó hangszóró | |
Fényképező | 3,2 megapixeles, autofókuszos +VGA felbontású videótelefonáláshoz |
|
Akkumulátor | 1530 mAh-s cserélhető Li-Ion | |
Egyéb | - |