A nagy mobilos kamerateszt 2013 végén

A versenyzők

ABC-sorrend szerint haladva az első versenyző az Apple iPhone 5s, mely technikai paramétereiben nem különösebben előremutató, hiszen csupán 8 megapixeles kamerával rendelkezik és a szoftvere szinte semmilyen beállítási lehetőséget nem nyújt, mégis a teszt egyik esélyese, hiszen elődje is jó képminőséggel rendelkezett. Különleges képessége, hogy ledes villanófényében két különböző színhőmérsékletű fényforrás található, melynek köszönhetően a vakus felvételek elvileg életszerűbbek lehetnek, mint korábban.

Apple iPhone 5S
[+]

Második alanyunk a HTC One, mely készüléket a tajvani gyártó a piac edukálására és a megapixel-háború leállítására szeretne használni, az egy más kérdés, hogy egyedül viszonylag esélytelenül indulnak harcba. A készülék mindössze 4 megapixeles érzékelővel bír, de található benne optikai képstabilizátor. Konkurenseihez hasonlóan képes Full HD felbontású videók rögzítésére, de az állóképeknél elérhető felbontás én véleményem szerint egyértelműen kevés 2013-ban, ha nincs elég képpont, akkor sokkal nehezebb utómunkát a felvételeken, ezen pedig az sem segít, hogy a gyártó szerint a kis felbontásnak köszönhetően viszonylag sok hely jut egy-egy pixelnek az UltraPixelként emlegetett felépítésnek. A One előnye ugyanakkor Zoe nevű szolgáltatás, mely hasznos funkciókkal kecsegtet.


[+]

A Huawei Ascend P6 8 megapixeles BSI-szenzorral van felszerelve, a gyártó szerint az egyik legkomolyabb funkciója makrózáskor vehető észre, ők 4 centiméteres távolságot mondanak rá. A szoftver sok beállítási lehetőséget tartalmaz, de automata módban is nagyon erős, hiszen képes felismerni a témát és több száz előre eltárolt beállítás közül próbálja meg azt használni, amelyik a legjobbnak tűnik az adott helyzetben.

Huawei Ascend P6
[+]

Dobogós helyre esélyes az LG G2, mely a koreaiak jelenlegi csúcskészüléke. A Samsunggal ellentétben az ő személyében ki is vannak hangsúlyozva a fotós képességek, a 13 megapixeles szenzor mellett az optikai képstabilizátor az egyik húzó szolgáltatás, melynek köszönhetően nagyobb eséllyel készíthetünk bemozdulásmentes felvételeket, plusz videózásnál is jól jöhet a dolog.

LG G2
[+]

A korábbi bajnok Nokia 808 PureView referenciaként került a tesztbe, hiszen okostelefonként ma már nem feltétlenül versenyképes a többiekkel a Symbian operációs rendszere miatt. Ugyanakkor 41 megapixeles szenzora olyan képeket készít, melyeket egy-egy digitális fényképezőgép is megirigyelhetne, ráadásul a mezőnyben márkatársa mellett kizárólag ő rendelkezik Xenon vakuval, melynek pozitívumai a vakus teszteknél elő fognak jönni. 

Nokia 808 Pureview
[+]

A trónfosztásra azonban nagy esélye van a Nokia Lumia 1020-nak, mely a finnek tudásának legjavát képviseli. A 808-ban találhatónál fizikailag kisebb, de ugyanakkora felbontású szenzor került bele egy kicsit apróbbnak tűnő Xenon-villanó és optikai képstabilizátor társaságában, de legnagyobb előnye mégis az, hogy egy normális okostelefonnak néz ki, nem pedig egy fényképezőgépnek. Symbianos testvérével ellentétben tehát kompakt, nem fejnehéz, mégis hasonló képminőséget kínál a potenciális vásárlóknak; ráadásul szoftvere intelligensebb is, sok extra funkciót tartalmaz.

Nokia Lumia 1020
[+]

A Samsung Galaxy Note 3 szereplése azért érdekes, mert a készüléket még nem teszteltük, de itt már felvonultatjuk, hogy mit tud. A 13 megapixeles szenzor mellett ledes villanót találunk, és bár a Samsung a rengeteg extra funkció mellett egyáltalán nem hangsúlyozza az eszköz képalkotással kapcsolatos tudását, a Sony által gyártott felépítménytől joggal várhatunk sokat. A szoftver egyébként Samsung Galaxy S4-ben találhatóhoz hasonlóan sokat tud, ráadásul ott is ekkora felbontásról beszélhetünk, valószínűsíthető tehát, hogy a két készülék nagyjából ugyanazt tudja.

Samsung Galaxy S4
[+]

Utolsó versenyzőnk szintén nagy reményeket táplál egy dobogós hellyel kapcsolatban, a Sony Xperia Z1 ugyanis 20,7 megapixeles kamerával büszkélkedhet, ugyanakkor az előzetes pletykákkal ellentétben a Xenon-villanó sajnos kimaradt belőle. Vele kapcsolatban nehézség volt, hogy pont az összehasonlító teszt elvégzése után érkezett egy új firmware hozzá, mely a japán vállalat szerint sokat javít a képminőségen. Mivel ekkorra a tesztelt készülékek egy részét már visszaadtuk, nem volt módunk újra elkészíteni a tesztet, de mivel nem szerettünk volna kitolni a gyártóval, úgyhogy kizárólag a Z1-gyel újra elkészítettünk több fotót is. Nappal persze egészen mások voltak a fényviszonyok, de ott véleményem szerint nem is nagyon változott a képminőség, inkább az éjszakai és makró felvételeknél láttam fejlődést. Ennek megfelelően bizonyos képek a régi, mások az új szoftverrel készültek lesznek a jó összehasonlíthatóság érdekében, de mindig jelölve lesz, hogy melyik melyik.

Sony Xperia Z1
[+]

A Z1-gyel kapcsolatban máshol is variálnunk kellett, a 20,7 megapixeles felbontás ugyanis csak kézi módban érhető el, az automata legfeljebb 8 megapixelt tud; viszont sok helyen ez utóbbi mód jobb képminőséget nyújtott, ezért egyes helyeken inkább azt használtuk.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés